Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Denárové období » Vladislav I., Soběslav I., Vladislav II., Soběslav II.

Vykupminci.cz
Numisargo

Vladislav I., Soběslav I., Vladislav II., Soběslav II.

Moderátoři: jv64, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Tak aspoň už nemusím čekat na jasné počasí, ta ledka je dobrá, jen musím vždy vypnout monitor u počítače, dříve jsem to ještě dosvěcoval s ním, ale bylo to spíš ke škodě.
Registrovaný uživatel
Na takhle hluboko vyraženou minci bylo denní světlo asi moc ze strany, což ukrylo do stínu spoustu detailů. Tak asi ta druhá, barvu si není problém doladit softwarově..
Registrovaný uživatel
Jeden hůř sehnatelný přírůstek, Vladislav I. na Olomoucku, Cach 533

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
velmi pěknej kus a navíc dost vzácná mince
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Dobrý den
Mohl bych poprosit o nějaké podrobné informace o těchto denárech.
děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) knedlhans v 20. 10. 2016, 10:33. »
Moderátor
Vladislav II, Cach 605 a 617 z doby královské vlády. Oba pořád ještě relativně vzácné.
Registrovaný uživatel
Poradíte laikovi ? Jak je to vlastně s denárem Cach 532 ? Někdy je připisován Vladislavovi I jako údělnému knížeti olomouckému 1110-1113, jindy zase jeho synovi Vladislavovi II jako ražba pro 2. křížovou výpravu 1147-1148. Jsem z toho jelen, odborníci poraďte ! Koupil jsem jej a mám potíže s popisem, obrázky přikládám. Hmotnost 0.75 g.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Podstatné informace k dotazu lze nalézt v tomto článku:
https://biblio.hiu.cas.cz/documents/27469?locale=de
Registrovaný uživatel
Děkuji :-)
Registrovaný uživatel
Ahoj,
Jsem polský historik a zabývám se domorodou polskou a maďarskou lukostřelbou koní. Také se mi líbí Dan Landa a jeho písně o minulosti.
Nyní píšu knihu o bitvě u Trutiny a našel jsem minci Vladislava I, kterou níže přiložím. Má někdo lepší kvalitu a proč je vzadu koňský lukostřelec?
s pozdravem

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Gasztowt v 16. 9. 2020, 12:14. »
Registrovaný uživatel
Gasztowt napsal
Ahoj,
Jsem polský historik a zabývám se domorodou polskou a maďarskou lukostřelbou koní. Také se mi líbí Dan Landa a jeho písně o minulosti.
Nyní píšu knihu o bitvě u Trutiny a našel jsem minci Vladislava I, kterou níže přiložím. Má někdo lepší kvalitu a proč je vzadu koňský lukostřelec?
s pozdravem

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Landa je nadčasový 8) :)
Moderátor
Gasztowt:
Naše kunsthistorička Anežka Merhautová dospěla k názoru, že na denáru je výjev z cyklu herkulovských bájí, boj Hérakla s kentaury.
Viz časopis Umění 25, 1977, č. 6, s. 545. Jestli to tak opravdu je, to je otázka.
Ale s bitvou u Trutiny asi motiv nesouvisí.
Ostatně na českém denáru nebylo moc co připomínat, ta bitva nebyla zrovna pro Čechy žádná sláva.
« Poslední úpravu provedl(a) jv64 v 16. 9. 2020, 13:29. »
Registrovaný uživatel
Jaký je název tekstu o boji s kentaury? Takže Hérakl byl viděn jako koňský lukostřelec?
Moderátor
Antická tradice na českých denárech.
Registrovaný uživatel
https://kramerius.lib.cas.cz/view/uuid:c09b97bd-27b0-4644-978a-c2ff343780c5?page=uuid:1c80b72e-527c-4341-86df-da96b6a327c6
Registrovaný uživatel
.. Když tak píšete o tom lukostřelci... zajímalo mne, v jaké ruce vlastně drží luk a když tak na to koukám, tak to z toho nepoznám... drží luk v pravé, nebo levé?
Registrovaný uživatel
Řekl bych, že v levé ruce.
Registrovaný uživatel
Keby to malo byť reálne zobrazenie, tak by mal držať luk v pravej ruke. Ale ak je lukostrelec soví chlapec, tak môže kľudne aj v ľavej ;)
Registrovaný uživatel
V každom prípade to je ale asi nepodstatné. Mňa zaujali všetky iné detaily, ktoré sú na minci veľmi dobre viditeľné.
Registrovaný uživatel
Podle natočení těla a lokte ruky, která svírá šíp, je evidentně natočený doleva, takže luk drží v levé a šíp v pravé.
Registrovaný uživatel
Tu je pekná prezentácia, kde sa pojednáva aj o tomto motíve: https://youtu.be/ZMcMs2v28l0
Moderátor
kacuro napsal
Podle natočení těla a lokte ruky, která svírá šíp, je evidentně natočený doleva, takže luk drží v levé a šíp v pravé.


souhlasim
Registrovaný uživatel
No mně to právě připadalo, že v pravé ruce, což by naznačovalo, že lukostřelec je levák.
Je to jen taková legrace- napadlo mne totiž, zda to takto udělal rytec záměrně a lukostřelec měl představovat někoho konkrétního, nějakou historickou postavu, která opravdu existovala a byl to levák, nebo zda byl motivem opravdu nějaký bájný hrdina z pověstí a rytec to takto udělal jen náhodně, protože mu to tak vyšlo.
Proto mne to zaujalo.
Ale samozřejmě je to jen myšlenka, co mne bleskla hlavou, takže spíš nesmysl :D
Ale pokud luk drží v levé, tak by stejně nic vydedukovat nešlo, protože praváku je většina :D
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 26. 10. 2020, 22:00. »
Registrovaný uživatel
pzberatel napsal
Keby to malo byť reálne zobrazenie, tak by mal držať luk v pravej ruke. Ale ak je lukostrelec soví chlapec, tak môže kľudne aj v ľavej ;)

To slyším poprvé. Co je soví chlapec? To je po našem levák? :mrgreen:
Moderátor
luk se prece bezne drzi v leve ruce, sip v prave (to je nejcastejsi postoj), ale jak jsem se docetl, zalezi na tzv. dominantnim oku :)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 > »

Sběratel.com » Denárové období » Vladislav I., Soběslav I., Vladislav II., Soběslav II.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1