Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Vladislav II. Jagellonský

Vykupminci.cz
Numisargo

Vladislav II. Jagellonský

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 100 101 102 103 104 105 106 107 108 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Tečka nad korunou není, v nálezu Postřekov je kus se stejným lícním razidlem (foto nemohu zveřejnit, nemám souhlas).
Registrovaný uživatel
Dovolím si přidat jednu zajímavost. Před časem jsem získal groš dle Háskové XXIV.b/jiný rub a dnes na mě vypadl z Aurey ze šrotového pytlíku podobný kus, nicméně mi příjde trochu jiná koruna i lev. Jak ten druhý /na fotkách vždy vpravo/ určit?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
oba dva líce bych (dle Háskové) považoval za variantu XXIV. b
skutečně se nepatrně liší - snad trochu přesněji perokresbě této varianty odpovídá ten druhý (vpravo)

zde je další takový groš s lícem XXIV. b (a také s jiným rubem, než uvádí pro tuto variantu Hásková)
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/vladislav-ii-jagellonsky_post_-270087#post270087

srovnám-li tyto tři exempláře a perokresbu v Háskové práci - pak patrné drobné rozdíly bych považoval za rozdíly vzniklé jednak rozdílnou zachovalostí mincí (ev. raznic) a pak také tím, že výroba raznic je ruční práce a drobné odchylky se vždy najdou

za nejpodstatnější rozdíl bych považoval to, že řezač poskládal trochu jinak středovou lilii
- horní - zdobná - část této lilie je u Háskové a stejně tak u toho v mém příspěvku i u tvého druhého groše spojena silnější svislou linií s horními, horizontálně mířícími, dvouobloučky, které jdou od postranních lilií a tvoří vlastně horní okraj obruče

u toho tvého prvního (vlevo) je horní část středové lilie spojena s těmito obloučky dvěma tenkými šikmo vzhůru mířícími liniemi

zbývající rozdíly - v kompletnosti horních obloučků - že tvoří či netvoří celé kroužky a absence či přítomnost volného prostoru při okraji obruče, právě pod spodními dvojobloučky - to bych viděl spíše jen jako následek odlišného nasazení punců k obruči případně rozdílnou zachovalost raznic nebo vadu ražby či opotřebení mince

zásadnější rozdíl tedy vidím jen jeden - ve spojení horní části středové lilie s dolní částí (1 svislá x 2 šikmé linie)
- teoreticky by se to dalo považovat za obrazovou variantu, ale je to, řekl bych, jen drobný detail v jinak celkem ustáleném - neobvyklém - tvaru koruny, pro který jsou typické horní ozdoby středové i postranních lilií
- tato koruna je v Háskové typologii pouze u var. XIV.b a Hásková ji popisuje jako:
korunu neobvykle složité a pro groše netypické stylizace, která se objevuje jen ojediněle

takže oba líce bych považoval za var. XXIV. b

u lvů nějaký rozdíl nepozoruji, stejný typ, jen trochu jinak poskládaný do prostoru uvnitř perlovce
přijde mi, že rubní raznice toho tvého groše vlevo a exempláře z mého příspěvku jsou možná totožné
lícní jsou razidla jsou různá u všech tří kusů
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 22. 12. 2015, 22:23. »
Registrovaný uživatel
Hezky napsané, díky. Jen u těch lvů, příjdou mi různí ve sklonu postav a také ocas je různě dlouhý a nakloněný. to jsou ale detaily, pravdou je, že se tento typ málo vidí.
Registrovaný uživatel
Dobrý den, chtěl bych požádat o bližší informace ke dvěma Vladislavům, které ještě nikdo neurčoval. Zatím mám nafoceného jednoho, druhého dodám později. Zajímal by mě typ a přibližné období Vladislavovy dlouhé vlády. Díky!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
XI. a/7, podle Háskové 1479-1494
Registrovaný uživatel
Loutkaři, díky. Tady je ten druhej, horší zachovalost i fotka- nějak se to lesklo. Tak snad půjde vyčíst, co je potřeba k určení.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
X.a/4, dle Háskové 1477-79
Registrovaný uživatel
Děkuji za určení, pane Kučero! Jinak i podle toho, že mince nevzbudily žádný rozruch, předpokládám, že jde o běžné typy..
Registrovaný uživatel
Ano, jsou to naprosto běžné záležitosti.
Registrovaný uživatel
ahoj, kdyby měl někdo dlouho chvíli, mám tu 5 grošů, poprosím o pomoc s určením. dík

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
petr1596 napsal
ahoj, kdyby měl někdo dlouho chvíli, mám tu 5 grošů, poprosím o pomoc s určením. dík


Petře, sám tady propagujete přístup: "Pokud něco vím, nechám si to pro sebe a nic určovat nebudu". Připadá mi tedy nefér aby někdo jiný něco určoval Vám.
Registrovaný uživatel
Jsi vedle, v padělcích se řešila mince, kterou si chci koupit, vím co to je. Nekoupil jsem jí, protože udělala hodně. Majitel má další, která také půjde na aukro, zkusím dražit tu. Proč bych měl zveřejňovat něco, co si pak koupím zase o kus dráž? Zde řešíme Pražské groše ne aukro aukce. Zahledej si a zjisti co chceš koupit, já nikomu reklamu dělat nebudu.
Pokud se někdo ptá na Karla, Jana, Václava, Ferdinanda, rád pomůže s určením. Vladislavové a Václavové IV. mi dělají problém, proč se s tím mám mořit, když tu na ně mámě někoho, kdo se na ně specializuje a navíc se fotky dají použít do databáze grošů, která se vytváří.
Registrovaný uživatel
Jestli je mince původem z Aukra nebo ze šuplíku není podstatné. Podstatné je, že několik lidí tvrdí, že se nejedná o původní ražbu, jen vy jako jediný tvrdíte opak, ale neuvedete o co se jedná.
Nepamatuji se, že by jsme si někdy potykali.
Registrovaný uživatel
No, obvykle si tady tykáme, ale je mi to jedno. Když už se do mě navážíte,

1. Vím, že sbíráte Slezsko a určitě víte, odkud ta mince pochází. Když se podíváte co prodávající nabízí. Proč bych Vám měl sdělovat informace, které jsem si nastudoval a pomáhají mi získat někdy i levněji mince, které jiní neznají.
Jen jsem napsal, že ta mince není nová. Proč bych nemohl mít jiný názor než ostatní?

2. Zde řešíme groše Vladislava II. Jagellonského, tak tu netrollujte, ode mne se stejně nic nedozvíte.
Registrovaný uživatel
To je přesně na co narážím:
petr1596 napsal
... Proč bych Vám měl sdělovat informace, které jsem si nastudoval ...

Proč by tedy měl někdo Vám sdělovat informace, které si nastudoval on? Vždyť mu taky můžete vlézt do aukce, kde bude varianta, kterou vás naučil rozpoznávat.

Měl jsem pocit, že jsme tady lidi, kteří si navzájem poradí. Pokud si chcete hrát na svém písečku, tak fajn, ale pak by bylo férové aby jste nechtěl rady od ostatních.
Registrovaný uživatel
No tak asi potřetí. K minci prodané na aukru vám informace nesdělím, protože si jí chci koupit. Když zde napíšu o se jedná, tak jí třeba lacino nekoupím. Proč bych si měl minci zdražovat. Ostatně jste o mém názoru silně pochyboval, dokonce se podivoval že si myslím něco jiného než ostatní, tak proč najednou ten zájem?

Určení grošů, které jsem zakoupil, dle práce Dr. Háskové je něco jiného. No a pokud se budete informovat, zjistíte, že jsem už stovky mincí poskytl všem, kdo si řekli a chtěli je kvůli bádání nebo použít v chystané literatuře. Když jsem si prošel archív vašich příspěvků....

Jinak prosím admina aby to zde promazal, nemusíme si špinit diskuzi o pg takovým plevelem.
Registrovaný uživatel
Dík dvěma kolegům za určení grošů!
Registrovaný uživatel
Zdravím přátelé,

do připravované studie o PG Vladislava Jagella potřebuji připravit perokresby "ideálního" vzhledu lva u typů Hásk. I až XI, proto bych chtěl zdejší ctěné osazenstvo požádat o fotografie rubních stran grošů s velmi pěkně vyraženým lvem, které by se daly použít jako předloha perokreseb. V případě, že takto pěkně vyraženého lva máte, prosím o zaslání jeho kvalitní fotografie v max. rozlišení na můj mail kacuro zavináč seznam.cz. Moc děkuji.


Ondřej Černohorský
Registrovaný uživatel
Zdravím přátelé,

na mou předchozí výzvu reagoval, bohužel, jen jeden kolega, výzva však stále ještě platí, tak pokud někdo máte groš s dokonale vyraženým lvem, pošlete mi, prosím, fotku na mail. Odměnou vám bude zvěčnění vašeho lva na perokresbě a jeho následná publikace v numis. článku. Kdo by odolal takové nabídce, mít groš s takto proslaveným lvem? :D :D Za fotky předem děkuji.

Dále, do jiného připravovaného článku o dosud nepublikovaných opisových variantách PG VJ hledám další takové groše z vašich sbírek. Pokud takové máte, a je jich mezi vámi jistě hodně, a chcete své mince opět proslavit (ať už třeba z důvodu jejich lepšího pozdějšího prodeje), pošlete mi jejich fotky s metrologií do mailu. Nebráním se ani případnému spoluautorství, pokud by to stálo za to. Děkuji.
Registrovaný uživatel
Dobrý den kacuro,
kdo vám ty perokresby dělá? :)
Registrovaný uživatel
Něco dělám sám, něco kolega.
Registrovaný uživatel
A nechcete se nějakým vyvedeným (nebo i rozpracovaným) kouskem pochlubit? Třeba si uděláte reklamu a fotky se jen pohrnou :)

Docela mně to zajímá. Jednak se mi takové věci líbí a taky jsem dřív přítelkyni tlačil do takové tvorby. Ale moc se k tomu nemá, svého času se na památkáči prý namalovala dost různých střepů, medailonů, pečetí atd..
Registrovaný uživatel
Niečo bližšie poprosím ku grošu .

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
:shock: Hmmm toľko informácií som ani nechcel... :mrgreen:
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 100 101 102 103 104 105 106 107 108 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Vladislav II. Jagellonský

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1