Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Vladislav II. Jagelonský (1490-1516)

Vykupminci.cz
Numisargo

Vladislav II. Jagelonský (1490-1516)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
S tým nesúhlasím. Vlastním 2 denáre 1503 a každá má iný opis, rozdeľovacie znamienka, znamienka okolo štítu a hlavne madonu úplne inú ako na tomto z Panonie.
Registrovaný uživatel
no a takú "inú" Madonnu jak ja nemáš? zrejme vtedy mali teda viac rôznych razidiel a toto je istá fáza vývinu, kt. viedla tomu ustálenému typu, kt. si spomínal...
Moderátor
byl bych opatrny pri vyslovovani neceho jako "faze vyvinu". smysl sdeleni chapu, ale je treba si uvedomit, ze v uherskem kralovstvi nepusobil v jednu chvili jediny rezac zelez, bylo jich vice a take mincoven (byt nektere mohly mit spolecne rezace) bylo vice. muze jit vice nez o "fazi vyvinu" spise o "osobity projev" konkretniho rezace.

bud jak bud, ukazuji se tu hezke denarky :)
Registrovaný uživatel
Vladislavove denáre boli razené predovšetkým v Kremnici, tak rytci mohli viac poznať :-)
Moderátor
to je pravda. nicmene na sdeleni uvedenem vyse to nic nemeni. rozhodne by bylo zajimave si o tom neco noveho precist v nejakem periodiku :)
Registrovaný uživatel
Takže, na prvom obrázku je Stredov denár (1504), kde sa madona dosť podobá na tú tvoju. Na druhom je facctoryho madona (1503) a na poslednom jeden z mojich denárov (1503). Sám vidíš, že variabilita vo vyobrazení madony je veľká a vôbec sa nevzťahuje jeden typ len k jednému roku. Je to zrejme ako tvrdí Oliver, že každý rezač mal svoje vlastné cítenie a až v neskoršom období (Ľudovít, Ferdinand) sa v rámci jednej mincovne obraz madony unifikoval.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
asi to tak bude, moje presvedčenie o tom že prvé denáre s ročníkmi mali rozšírenejší iný typ Madonny, vychádzalo najmä z toho, keď som v jednom obchode v Bpešti videl viac týchto denárov (so širšou Madonnou) a všetky sa vzťahovali na tie najstaršie ročníky ("ritka").
Registrovaný uživatel
Ta různorodost v použitém písmu i ve způsobu zpracování Madony může být zapříčiněna mnoha faktory. Jednak je to dáno právě přechodem k jinému - jednoduššímu humanistickému písmu, což zase může souviset s příchodem různých učenců, umělců a řemeslníků z kulturně vyspělejší jižní a JZ Evropy na Vladislavův královský dvůr, který se r. 1490 přesunul do Budína a jistě právě takový typ lidí přitahoval. Velký vliv v tomto bude mít i dvůr, který si s sebou do Uher přivedly zejména druhá (Beatrix Neapolská, 1490) a třetí (Anna z Foix, 1500) Vladislavova manželka. Určitě by stálo za to se do této problematiky ponořit hlouběji, podchytit podrobně všechny ikonografické i opisové změny a dát je do podobných historických souvislostí ...

Praha v té době nebyla městem, kde sídlil panovník a proto ty změny tam s největší pravděpodobností dorazily mnohem později, až na sklonku Vladislavovy vlády, kdy se mění jak ikonografie tak i styl písma.
Registrovaný uživatel
Pridam sa do diskusie aj ja. Minca ktoru tu prezentoval Saracen, ta z Panonie aj ta moja ma este jeden spolocny znak a to pismeno S najlepsie je vidiet v mene WladiSlav

Nie som odborne pripraveny riesit typ, podtyp, ci nejaku variantu. Ale pridam jedno tvrdenie o ktorom som presvedceny. Vladislavovych denárov som videl stovky tento typ len velmi zriedka
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
prosim vas, je to polgroš Vladislava II. Jagellonskeho?
koliecko ma priemer 22 mm, dakujem

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
v opise je MONETA WLADISLAI, takze ano, vice treba v: KAŁKOWSKI, Tadeusz: Tysiąc lat monety polskiej Kałkowski. 3. vyd. Kraków: Literackie wydawnictwo, 1981. 491 s. Náklad 50 000.

toto na str.106-110

jinak na netu jsem nasel pomerne zajimave informace:
http://forum.tpzn.pl/index.php?action=printpage;topic=3197.0;images
Registrovaný uživatel
dik:)
Moderátor
bude to zřejmě polský půlgroš z mincovny Wschova (značka F‡) raženo asi 1416 - 1422
ale je to zcela jiný Vladislav, než je v názvu tohoto tématu - zde jde o Vladislava II. Jagello (litevský velkokníže (1377–1401) a polským králem (1386–1434))
Moderátor
no to je pravda, to se obcas mota, takze pro upresneni napr. toto: http://cs.wikipedia.org/wiki/Vladislav_II._Jagello
Registrovaný uživatel
no mne sa to uz mota tiez, k tomuto obdobiu som zatial blizsie nepricuchol.

ak tomu dobre rozumiem, ide o dvoch rozdielnych typkov,
jeden je vladislav II. ako polsky kral,
a druhy je vladislav II. ako cesky kral?

a pre zmenu, obaja jagellovci ?
_______________
Moderátor
Vladislav II. Jagello (Jogaila) - litevský velkokníže (1377–1401) a polský král (1386–1434)
jeho syn:
Kazimír IV. Jagellonský - litevský velkokníže (1440–1492), polský král (1445–1492)
jeho syn:
Vladislav (II.) Jagellonský - český král (1471–1516), uherský král (1490–1516)

takže zmiňovaní dva Vladislavové II. jsou děd a vnuk

http://cs.wikipedia.org/wiki/Jagellonci
Registrovaný uživatel
dakujem za vycerpavajucu odpoved, idem si nastudovat tych panovnikov, este raz dik:)
Registrovaný uživatel
Ešte vám to skomplikujem.
Vladislav (II.) Jagelovský (1471-1516) bol v Čechách ako Vladislav I. Jagelovský ale v Uhorsku správne ako Vladislav II. pretože pred ním ako iste dobre vieme bol už aj Vladsilav I. (1440-1444). Takto sa to učí na strednej škole a tak isto takto som to mal aj odprednášané na histórií.
Registrovaný uživatel
A aby to nebolo také "jednoduché", tak mám otázku k Vladislavom. Nie sú to síce Jagelovci, Ale jeden bol české knieža Vladislav I.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Vladislav_I._%28%C4%8Cechy%29

a druhý bol aj českým kráľom - Vladislav II.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Vladislav_II._%28%C4%8Cechy%29

Ako je možné, že Vladislav Jagelovský bol v Čechách korunovaný znovu ako Vladislav I., keď pre pár storočiami tu už Vladislavovia vládli?
Moderátor
MisoPN napsal
Ešte vám to skomplikujem.
Vladislav (II.) Jagelovský (1471-1516) bol v Čechách ako Vladislav I. Jagelovský ...

Kde jste to vzal?! Vladislav II. Jagellonský je v Čechách jako český král Vladislav II.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Malý encyklopedický slovník, Academia (ČsAV), Praha 1972 - čo jeden z geniálnych encyklopedických slovníkov (môj subjektívny názor), s. 210 uvádza v prehľade predstaviteľov štátu (830-1972) tohto Vladislava ako Vladislava II. (1471-1516) - ide teda skôr o to, akú literatúru máte práve v rukách. Resp. čo v ktorej krajine je zaužívané.
Registrovaný uživatel
Kučera ma predbehol :-)
Moderátor
Kucera napsal
MisoPN napsal
Ešte vám to skomplikujem.
Vladislav (II.) Jagelovský (1471-1516) bol v Čechách ako Vladislav I. Jagelovský ...

Kde jste to vzal?! Vladislav II. Jagellonský je v Čechách jako český král Vladislav II.


přesně tak
Vladislav Jagellonský byl druhý český král se jménem Vladislav a proto Vladislav II.
Registrovaný uživatel
Zaujimavé, takto ma to učili na strednej škole a učil to takto vyštudovaný historik. Usudzujem podľa toho.
Samozrejme netvrdím, že mám pravdu.
Moderátor
No, aby to nebylo tak jednoduché (:)), tak je potřeba ještě dodat, že zmíněný první Vladislav (vládl 1140-1172) byl vlastně Vladislav II (kníže Vladislav I byl jeho otec), ale poté, co se stal druhým českým králem, Vladislav I..

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > »

Sběratel.com » Uherské mince » Vladislav II. Jagelonský (1490-1516)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1