Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antikvariát » Voynich manuscript

Vykupminci.cz
Numisargo

Voynich manuscript

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Zdalipak se někde v "zapadlém" antikvariátu nepovaluje nedochovaných 32 listů z tohoto nejtajemnějšího rukopisu na světě? Kdykoliv se v nějakém octnu, "nenápadně" pokukuju., zda se v nějaké zastrčené poličce nepovaluje ;) Aspoň jeden list... :P

A propos, sleduje někdo ten nedělní třídílný TV mysteriozně - kriminalistický příběh, který se kolem Voynichova rukopisu točí? Konečně zase jeden slušný počin České televize...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jo je fakt že už se nemůžu dočkat jak to dopadne :) Jsem rád že je napadlo zrovna tohle téma ;) Já vždy přemýšlel jestli ty listy někdo vytrhl schválně nebo to byla náhoda v proudu času.
Registrovaný uživatel
velmi zaujmave , somprave docital co pisu na wiki.. doteraz som nemal o tomto ani tucha :o
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Moderátor
hageen napsal
Jo je fakt že už se nemůžu dočkat jak to dopadne :) Jsem rád že je napadlo zrovna tohle téma ;) Já vždy přemýšlel jestli ty listy někdo vytrhl schválně nebo to byla náhoda v proudu času.


Mně přijde, že na nich měl autor rukopisu systém šifrování, vlastní abecedu, případně slovníček, do nichž během psaní nahlížel, aby se nespletl. Jakmile rukopis dopsal, tak to vytrhnul...
Jsem zvědav na rozuzlení toho TV příběhu, jistě bude překvapivé a nečekané ;)
Moderátor
jano7B9 napsal
velmi zaujmave , somprave docital co pisu na wiki.. doteraz som nemal o tomto ani tucha :o


Škoda, že si nesledoval první dva díly. Má to slušné grády: výborné herecké obsazení, rituální vraždy, svobodní zednáři, podzemní chodby pod Prahou, průniky do jiných světů... :shock: 8) Chytáš-li na Slovači českou telku, nenech si ujít závěrečný díl v neděli na ČT1.
Registrovaný uživatel
ahaa , takze Stracena brana sa to vola... je to online v archive ct. zajtra to zkuknem nech dobehnem zameskane ;)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Moderátor
Závěr filmového triptychu zcela dle mého gusta. ;) Mimochodem, ty podzemní chodby v okolí rotundy sv. Kříže na Starém městě skutečně jsou. Dostal jsem se do nich 17. listopadu 1989 při úniku z kavárny Slavie na Národní třídě před dotírajícími estebáky. Ale dotyčné "Ztracené brány" jsem si tehdy nevšimnul...
Registrovaný uživatel
Tak ted jsem to dokoukal.Napínavé :) Jen více taková témata.Praha a její podzemí je docela nedoceněné.Je to škoda :( Ale v dnešní době kdy nám už málo co patří se ani nedivím...
Registrovaný uživatel
no tak se o tom rozepiste...ja mam vselijakou televizi ,ale zadnou ceskou...
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Registrovaný uživatel
je to uloženo on-line na webu ČT...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
Nechcu vám kazit radost, ale ten "sál" s bránou je krypta v Třebíči. Ovšem bránu si přivezli z Barrandova (nebo Kavčích hor).
Registrovaný uživatel
Wjem napsal
Zdalipak se někde v "zapadlém" antikvariátu nepovaluje nedochovaných 32 listů z tohoto nejtajemnějšího rukopisu na světě? Kdykoliv se v nějakém octnu, "nenápadně" pokukuju., zda se v nějaké zastrčené poličce nepovaluje ;) Aspoň jeden list... :P


Najit ty chybejici listy v antikvariatu by byla stejna nahoda jako najit u popelnice nejakej dosud neznamej obraz od DaVinciho :-)
Nehlede k tomu, ze i pokud by se to opravdu "antikvariatnikum" nekdy podarilo vykoupit, tak pochybuju, ze by na to jen tak tuzkou napsali cenu "50Kc", hodili to do krabice s pohledy a 10Kc/kus, a prodavali to dal.. :-))
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
Moderátor
Pavel_III napsal
Nechcu vám kazit radost, ale ten "sál" s bránou je krypta v Třebíči. Ovšem bránu si přivezli z Barrandova (nebo Kavčích hor).


No a? To nic nemění na tom, že na Starém městě v Praze v těch místech skutečně podzemní chodby a prostory jsou...
Moderátor
elle napsal
Wjem napsal
Zdalipak se někde v "zapadlém" antikvariátu nepovaluje nedochovaných 32 listů z tohoto nejtajemnějšího rukopisu na světě? Kdykoliv se v nějakém octnu, "nenápadně" pokukuju., zda se v nějaké zastrčené poličce nepovaluje ;) Aspoň jeden list... :P


Najit ty chybejici listy v antikvariatu by byla stejna nahoda jako najit u popelnice nejakej dosud neznamej obraz od DaVinciho :-)
Nehlede k tomu, ze i pokud by se to opravdu "antikvariatnikum" nekdy podarilo vykoupit, tak pochybuju, ze by na to jen tak tuzkou napsali cenu "50Kc", hodili to do krabice s pohledy a 10Kc/kus, a prodavali to dal.. :-))


Přeceňuješ antikvariátníky ;) O tomhle rukopisu tady nikdo nic moc neví a dokud nebyl před nedávnem v USA zdigitalizován a "pověsený" na web, tak nikdo pořádně netušil ani jak vypadá.
A propos, objevil se teď v ČR nějaký maník, který tvrdí, že to rozluštil a že to je ve (staro)češtině a napsal to pomocí celkem jednoduché šifry jakýsi alchymista Jan z Lazu v první polovině 15. století. Některého jeho "rozluštěné" pasáže mi sice připadají hodně "kách", nicméně když jsem ten rukopis respektive jeho písmo před pár lety poprvé viděl, tak mě samotného okamžitě
trklo, že se vizuálně velmi podobá písmu rukopisů z husitské doby co znám ;)
Moderátor
Wjem napsal
Přeceňuješ antikvariátníky ;) O tomhle rukopisu tady nikdo nic moc neví a dokud nebyl před nedávnem v USA zdigitalizován a "pověsený" na web, tak nikdo pořádně netušil ani jak vypadá.

V minulých několika letech se o něm psalo v tolika časopisech, včetně populárních rádobyvědeckých jako History revue, že o něm ví doslova každý jouda :D
Wjem napsal
A propos, objevil se teď v ČR nějaký maník, který tvrdí, že to rozluštil a že to je ve (staro)češtině a napsal to pomocí celkem jednoduché šifry jakýsi alchymista Jan z Lazu v první polovině 15. století. Některého jeho "rozluštěné" pasáže mi sice připadají hodně "kách", nicméně když jsem ten rukopis respektive jeho písmo před pár lety poprvé viděl, tak mě samotného okamžitě
trklo, že se vizuálně velmi podobá písmu rukopisů z husitské doby co znám ;)

Takových lidí se objevilo... :) Aneb všichni (včetně vědeckých týmů za použití moderních technologií a pokročilých dešifrovacích analýz) jsou neschopní, jen někdo z ČR ukázal světu jak na to. Ať uveřejní překlad a bude slavný.. ;)
Na druhou stranu "oficiální" vysvětlení, že nejde o šifru, ale jen něco, co nedává vůbec žádný smysl, mi přijde vzhledem k rozsahu trochu přitažené za vlasy. Ale je pravda, že různým podvrhům jejich tvůrci věnovali také obrovské množství času.
Registrovaný uživatel
Wjem napsal
Přeceňuješ antikvariátníky ;)


Mozna :-) Ja antikvariaty nijak casto neprolejzam :-) Ja to beru spis podle sebe - pokud by se mi teoreticky neco podobnyho (evidentne staryho, psanyho rukou navic s pod. maluvkama) dostalo do ruky, tak to nedam z ruky, dokud si o tom nezjistim maximum :_)

Citovat
O tomhle rukopisu tady nikdo nic moc neví a dokud nebyl před nedávnem v USA zdigitalizován a "pověsený" na web, tak nikdo pořádně netušil ani jak vypadá.

Ja o nem uz kdysi davno taky nekde cetl (dokonce vicekrat) - ale uz nevim kde. Mozna nekde na nejakym webu o zahadach, v nejakym popualarne vedeckym casopise, v nejaky knizce o padelcich/zahadach nebo tak nekde.. ale podrobnosti si uz samozrejme nepamatuju a nepoznal bych, ze to to je on (ted uz teda jo :-)
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
Registrovaný uživatel
Nezapomente ze dvur Rudolfa II. byl prakticky zaplavenej ruznejma alchymistama a podvodnikama prakticky z cely evropy :-) Rudolf II. za podobny "podivnosti a tajemnosti" vzdy rad a stedre platil :-)
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
Moderátor
Tenzor: Chraň bůh, že bych byl proti vědecké výzkumné (týmové) práci - sám se toho také účastním... ale v některých případech, kdy věda "selhává" není nad zdravý selský rozum, rázné radikální řešení (viz Alexandrův Gordický uzel), anebo "zářnou" myšlenku, na kterou může přijít i jouda...
Vzpomínám, jak jsem před lety nečekaně "zabodoval" v situaci, kdy na dálnici Praha - Brno řešila skupina zkušených motoristů, včetně 2 automechaniků, nepojízdné auto nějaké zoufalé, hezké slečny. Náhodně jsem se k tomu přichomejtnul, a coby totální motoristický neznalec neřešil žádný karburátor, čerpadlo či jiný bazmek, nýbrž bezelstně, leč logicky "špitnul", že třebas došel benzín... Všichni mě sjeli posměšným až opovržlivým pohledem, ale nakonec se ukázalo, že tomu skutečně tak bylo :P
Neboli, kdyby např. Japončíky za války napadlo, že Amíci používají při dorozumívání jeden z indiánských jazyků, tak by jim stačilo lapit ve státech příslušníky početnějších indiánských kmenů a Kód Navaho by hravě "vyluštili", ačkoliv jinak to byl v podstatě neřešitelný úkol pro jakýkoliv vědecký tým, i kdyby měl mezi sebou 5 nositelů Nobelovy ceny ;)
Troufám si odhadnout, že podobně tomu bude i s Voynichovým rukopisem - řešení bude nakonec triviální a nečekané...

Elle: Někde jsem četl, že Rudolf II zas až tak důvěřivý magor (jak ho zpodobňuje Werich v Císařově pekaři) nebyl... Nicméně, radiokarbonovou analýzou je bezpečně dokázáno, že Voynichův rukopis vznikl v letech 1400-1450, kdy ještě alchymisté neměli příliš "na růžích ustláno"...
Moderátor
Wjem: pravda,s kodem Navajo to byl dobry for :) Nicmene tenhle rukopis uz zkouselo po dlouhou dobu lustit tolik lidi a tymu, ze neverim, ze by tu bylo trivialni reseni.
Jinak ta datace se vztahuje k materialu, nebo je prokazana i pro inkoust?

P.S.: ano, Rudolf urcite nebyl az takovy magor (tedy mozna ano, ale az ke konci zivota), podle vseho byl velky znalec umeni a zaklady alchymie take ovladal
« Poslední úpravu provedl(a) tenzor v 26. 9. 2012, 17:44. »
Moderátor
tenzor napsal
Wjem: pravda,s kodem Navajo to byl dobry for :) Nicmene tenhle rukopis uz zkouselo po dlouhou dobu lustit tolik lidi a tymu, ze neverim, ze by tu bylo trivialni reseni.
Jinak ta datace se vztahuje k materialu, nebo je prokazana i pro inkoust?

P.S.: ano, Rudolf urcite nebyl az takovy magor (tedy mozna ano, ale az ke konci zivota), podle vseho byl velky znalec umeni a zaklady alchymie take ovladal


Ta radiokarbonová analýza byla zcela jistě jen na podkladový materiál. Jednak nemusí být použitý inkoust/barva organického původu (což je podmínka radiokarbonové analýzy) a jednak "váhově - hmotnostně" zcela jistě ten inkoust/barva nedostačuje k tomu, aby se dospělo k hodnověrným výsledkům...
Nicméně, z hlediska selské logiky - proč by případný "padělatel" použil cca 150 let starý netknutý pergamen (kde by ho navíc sehnal), když tehdy nemohl nikdo ani tušit, že existuje jakási radiokarbonová analýza, která dokáže takové časové "fixlování" odhalit...
Mnohem jednodušší by pro případného padělatele bylo, použít současný dostupný materiál a trochu ho dobově "pošlapat", aby vypadal jako starší ;)

Jinak, já se toho současného českého "objevitele" rozluštění Voynychova rukopisu nezastávám - jeho některé luštitelské výplody mi skutečně přijdou hodně kách - (např. tvrzení, že se v tom rukopisu píše, že Jan Hus nebyl upálen, nýbrž zemřel po svém odvolání kdesi v zahraničním vězení). Ovšem, jak jsem již dříve uvedl, mě samotného "trkla" ta podobnost s českými dobovými rukopisy. Nejsem sice lingvista, nicméně v rámci své profese jsem se osobně "potkal" s velmi nesnadno dostupnými českými rukopisy z počátku 15. století a ta vizuální "podobnost" s Voynichovým rukopisem mě skutečně, obrazně "trkla"...
A propos, kolik z těch světových výzkumných týmů bralo do úvahy jako jazyk Voynichova rukopisu staročeštinu? Pořád se zvažovala angličtina, němčina, italština,... exotická tibečtina či madžusčtina..., ale kdo z těch světových lingvistů uměl a mohl brát do úvahy staročeštinu??? Přitom, z hlediska logiky celé věci kolem historických souvislostí Voynichova rukopisu ta staročeština vůbec není mimo mísu...
Registrovaný uživatel
Stejne jako lze sehnat na padelky obrazu dobove drevo (ze stareho nabytku - skrini a posteli), platno (stare bezcenne obrazy nasledne zbavene malby) nebo papir (napr. z prazdnych uvodnich listu dobovych knih) tak lze ziskat i dobovy inkoust nebo barvy (barvy = znova pouzite napriklad z dobovych "bezcennych" obrazu) . A pokud bude padelatel napr. psat falsum dokumentu husim brkem, ktere se pouzivalo v te dobe (a nikoli "novodobym" kovovym perem - coz lze zjistit) atd atd.. tak vyhral. Samozrejme to neni levna ani jednoducha zalezitost, ale dnes jde padelat prakticky vse - vzdy zalezi jen na tom, jaky je falzifikator profesional (zda nekde neudela chybicku) a hlavne - zda se mu to vubec vyplati..

Ja si nemyslim, ze by byl Voynuv manuskkript novodobym padelkem, to ne.. ale myslim si, ze jde o stredoveky padelek. Proc? Zadny pod. jazyk v te dobe v civiliz. svete evidentne neexistoval.. (ze by to psali mimozemstane zavrhuju :_) proc by mel nekdo duvod psat v nejakem "svem - tajnem " jazyce? Navic mozna o zcela beznych rostlinach??? Stejne jako existuji blazni dnes, tak zajiste existovali i tehdy - cele to muze byt vyplod jen nejakeho choreho mozku nejakeho v te dobe zamozneho cloveka jehoz rodina to pouze trpela (tak jako dnes).... anebo prave padelek vyrobeny za ucelem zisku. Nic vic bych v tom osobne nehledal :-)
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
Moderátor
No, netusim jak mohl vypadat koncem 16. stoleti 150 let stary pergamen a jak lehke nebo tezke bylo napodobit jeho vzhled. Nicmene velci padelatele byli znami (nebo nekteri diky tomu dokonce neznami :) ) tim, ze nic nenechavali nahode, takze bych byl prece jen trochu opatrny s vyjadrenim "bezpecne prokazano" ;)
V dubenkovem inkoustu jiste nejaka organika bude, problem bude spise v tom mnozstvi.
S tou starocestinou je to mozna pravda, ze ji moc nebyla venovana pozornosy a ze mela byt brana v uvahu mezi prvnimi (i kdyz kolik veci z 1. poloviny 15. stoleti neni psano latinsky?), ale mam pocit ze tou moznosti se taky nekdo zabyval.
Moderátor
elle: ja jsem nespekuloval o modernim padelku ale o padelku z rudolfinske doby, kdy byla po techto vecech vylozene poptavka :)
Registrovaný uživatel
elle napsal
Wjem napsal
Zdalipak se někde v "zapadlém" antikvariátu nepovaluje nedochovaných 32 listů z tohoto nejtajemnějšího rukopisu na světě? Kdykoliv se v nějakém octnu, "nenápadně" pokukuju., zda se v nějaké zastrčené poličce nepovaluje ;) Aspoň jeden list... :P


Najit ty chybejici listy v antikvariatu by byla stejna nahoda jako najit u popelnice nejakej dosud neznamej obraz od DaVinciho :-)
Nehlede k tomu, ze i pokud by se to opravdu "antikvariatnikum" nekdy podarilo vykoupit, tak pochybuju, ze by na to jen tak tuzkou napsali cenu "50Kc", hodili to do krabice s pohledy a 10Kc/kus, a prodavali to dal.. :-))


Někdy to ale fakt náhoda je najít v antikvariátu kvalitní věc. Sám jsem si takhle v pražském antikvariátu za stovku koupil úryvek rukopisné básně J.K.Tyla společně s podpisy dalších herců... Nezoufejte a vyražte :-)
Moderátor
Wjem napsal
Pavel_III napsal
Nechcu vám kazit radost, ale ten "sál" s bránou je krypta v Třebíči. Ovšem bránu si přivezli z Barrandova (nebo Kavčích hor).


No a? To nic nemění na tom, že na Starém městě v Praze v těch místech skutečně podzemní chodby a prostory jsou...

Což zase není žádný světový div. Ilustrativní je v tomto ohledu například Jihlava, Znojmo, Brno* ... a třeba i Kutná Hora, ta je provrtaná jako ementál. V Moravským krasu není zapotřebí ani kutat a kolik je tam chodeb!! :P
Na druhou stranu jsou zcela nereálné zkazky typu "ze Špilberka vede tajná chodba až do Vídně, případně na kdejaký hrad či tvrz v okolí".

*Z historie víme, že Švédové při obléhání dělali podkopy a Brňané kontrapodkopy. Ty chodby prostě někde být musí!! :twisted:

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 > »

Sběratel.com » Antikvariát » Voynich manuscript

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1