Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Vyčištění malby - olej

Vykupminci.cz
Numisargo

Vyčištění malby - olej

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
ano, vřele doporučuji utéci (je-li kam).... ozvu se
Registrovaný uživatel
Chtěl jsem se paní Kolemjdoucí zeptat , jaký používá tmel na retuše. Konkrétně - jako značku , popř . jakou může doporučit .Děkuji Patrarca.
Registrovaný uživatel
petrarca napsal
Chtěl jsem se paní Kolemjdoucí zeptat , jaký používá tmel na retuše. Konkrétně - jako značku , popř . jakou může doporučit .Děkuji Patrarca.


To je těžké, záleží na tom, pro jaký obraz je tmel určen. Protože převážně restauruju obrazy barokní (a starší), které se většinou vracejí do kostelů a na zámky, kde se přes zimu netopí, používám pružné, v budoucnu snadno odstranitelné tmely. Tedy převážně směs včelího vosku a pryskyřice, v případě potřeby zabarvené pigmentem. Jinak si míchám tmel emulzní. (Na druhu tmelu záleží, čím se potom retušuje).

Komerčně vyráběné tmely nepoužívám, takže značku bohužel neporadím.
Ale třeba někdo jiný zde tak učiní?
Registrovaný uživatel
V podstatě bych si chtěl dát tak nějak " do kupy " tento obraz . Jde o starší kopii , nemyslím si , že kdovíjak kvalitní , ale zase ne špatná. Na stahování laku a do nějakých větších investic bych nešel , to se prostě u tohoto obrazu nevyplatí. Jen vytmelit odřeniny , vykolorovat akvarel barvami Schmincke. Popř. korekce pryskyřicí , no a oživit makovým olejem. Jinak děkuji Kolemjdoucí za odpověď.
« Poslední úpravu provedl(a) petrarca v 27. 11. 2019, 13:46. »
Registrovaný uživatel
Ad . předchozí text stran tématu " Vyčištění malby " etc.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A tady je ten Jordaens v originále , který visí v Ermitáži . https://www.myartprints.cz/a/jordaens-jacob/jjordaensthebeanfeast-2.html
Registrovaný uživatel
petrarca napsal
V podstatě bych si chtěl dát tak nějak " do kupy " tento obraz . Jde o starší kopii , nemyslím si , že kdovíjak kvalitní , ale zase ne špatná. Na stahování laku a do nějakých větších investic bych nešel , to se prostě u tohoto obrazu nevyplatí. Jen vytmelit odřeniny , vykolorovat akvarel barvami Schmincke. Popř. korekce pryskyřicí , no a oživit makovým olejem. Jinak děkuji Kolemjdoucí za odpověď.


To je těžké- aby to vůbec k něčemu bylo, měl by být obraz stabilizovaný - rovný, pevný a vypnutý na blindrám. Tady se mi podle fotky zdá, že není ani jedno. Proto se vám bude plátěná podložka neustále pod rukami prohýbat a veškeré vaše zásahy (např. zrovna to tmelení) vás sice budou plnit adrenalinem, ale asi nedopadnou dobře. Vůbec nevím, čím bych to v tomto stavu tmelila, protože bych netmelila, ale obraz nejdřív vyrovnala a zpevnila. Taky by bylo potřeba i plošně stabilizovat tu barevnou vrstvu, protože ta má evidentně tendenci opadávat. Může tam být i problém v samotné technologii malby - překlížený nebo naopak nedoklížený podklad, takže ten problém může pokračovat i v budoucnu).
Nerozumím slovům : korekce pryskyřicí (?). Korekce čeho? a jakou pryskyřicí?
Makovým olejem určitě „neoživujte“, ten má velmi pomalé schnutí – několik dnů a nejsem si jistá, jestli někdy vyschne opravdu dotvrda. Klasický obrazový lak se skládá z damarové pryskyřice, rozpuštěné v terpentinovém oleji, s přidáním (podle potřeby) včelího vosku a polymerovaného lněného oleje. Což chápu, že si vyrábět nebudete, ale myslím si, že se to dá koupit i v lahvičce jako „damarový lak závěrečný“, sprej bych moc nedoporučovala, ale v podstatě lze i ten.
Ještě se vracím na začátek- obraz v tomhle stavu se pořádně restaurovat nedá.
Ale to asi tušíte a pojímáte to jako „takové to domácí žvýkání“.
Registrovaný uživatel
Obraz jsem už mezitím na blind rám vypnul, zaslaná fotografie je staršího data , ještě před napnutím na blind rám . Malba právě vůbec nemá tendenci opadávat , to bych ten obraz vůbec nekupoval .Poškození jsou mechanická , obraz ležel 100 let na půdě srolovaný v tubus. Malba je naopak velmi stabilní , což by mělo být svěděctvím o tehnologicky zdařile provedené malbě. K onomu závěrečnému laku : Děkuji za tip a radu . Jsem přítelem zhotovování různých směsí, podle dobrých receptur . Šelak na nábytek zásadně kupuji jen v šupinách a louhuju si sám . Ořechové mořidlo zásadně vyrábím z nasbíraných ořechových slupek . Malířskou žluť zásadně jen z moči kravky krmené mangovými listy . Kravku lze při troše ohleduplnosti sousedů držet v paneláku ,v místnosti pro kola . /Pasáž s kravkou byla uvedena pro odlehčení tématu , jinak to mořidlo a šelak , to je pravda/. Teď opět vážně . Psal jsem , že stávající lak pod UV lampou stahovat nebudu a Vy píšete , že použít " závěrečný damarový lak " , čili je možné po vytmelení a dokolorování, čili vyretušování " zatáhnout " malbu ještě jednou vrstvou " nového závěrečného damarového laku ? Děkuji za odpověď .
Registrovaný uživatel
Závěrečný lak slouží nejen jako optické scelení povrchu, ale do budoucna také jako ochrana malby před usedáním povrchových nečistot případně přímo na malbu. V případě tohoto obrazu a způsobu opravy je asi v podstatě jedno, jestli obraz na závěr nalakujete celý, nebo lakem pokryjete jenom vaše retuše.
Vy jste se zmiňoval o "oživení makovým olejem", já vám místo toho doporučila damarový lak. Víc se zaplétat nechci, nezlobte se... připadám si, jako chirurg, co přes interent radí, jak vyříznout slepák ;) :?
Registrovaný uživatel
Makový olej je údajne dobrý na kosti, neviem či na obrazy a má veľmi príjemnú chuť. :)
-s-
Registrovaný uživatel
V pořádku , máte pravdu , téma je složité a opravdu ještě složitější , než by si člověk myslel . Těch kombinací možností , jak může být obraz namalován je mnoho, stejně tak jako analýz a možností přístupů k restauraci . Dnes jsem si podle knihy . prof . B. Slánského ověřil , že plátno je vázáno tím nejlepším způsobem /útek kontra osnova /, tedy tzv. plátnovou vazbou , nikoliv keprovou , či atlasovou . Co se týče materiálu , půjde pravděpodobně o len . Nu, a o tato intelektuální krásna a dobrodružství mi šlo . Jde mi o cestu , o hledání , nikoliv o to , až už bude obraz viset . Bylo by chybou Vás podezřívatí , že z titulu znalosti něčeho " elitářského " , jako je restaurování , nechcete poradit . Radit takhle po mailech je skutečně ve věci tohoto tématu nedůstojno a z hlediska efektivity - nemožné . Máte plnou pravdu. .
Kolemjdouci napsal
Závěrečný lak slouží nejen jako optické scelení povrchu, ale do budoucna také jako ochrana malby před usedáním povrchových nečistot případně přímo na malbu. V případě tohoto obrazu a způsobu opravy je asi v podstatě jedno, jestli obraz na závěr nalakujete celý, nebo lakem pokryjete jenom vaše retuše.
Vy jste se zmiňoval o "oživení makovým olejem", já vám místo toho doporučila damarový lak. Víc se zaplétat nechci, nezlobte se... připadám si, jako chirurg, co přes interent radí, jak vyříznout slepák ;) :?
Registrovaný uživatel
Takže jsem po konzultaci s olomouckými znalci olom . výtvarné scény zjistil , že se v případě této kopie jedná o práci olomouckého malíře Františka Bílka /1940-2010/, který v počátku své malířské dráhy vcelku zdatně holandské malíře kopíroval , viz . obrazová část přiloženého odkazu na článek https://art.ihned.cz/umeni/c1-65294070-zamek-v-prerove-vystavuje-obrazy-nevsedniho-frantiska-bilka-muzeum-je-ziskalo-od-uradu-pro-zastupovani-statu
petrarca napsal
Ad . předchozí text stran tématu " Vyčištění malby " etc.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
https://art.ihned.cz/umeni/c1-65294070-zamek-v-prerove-vystavuje-obrazy-nevsedniho-frantiska-bilka-muzeum-je-ziskalo-od-uradu-pro-zastupovani-statu
Registrovaný uživatel
A zajímavý, " svérázný " výklad Bílkovy pozdější , volné " naivistické " malby . http://www.tso-tso.cz/frantisek-bilek/
Registrovaný uživatel
petrarco,

gratuluji k tomu Bílkovi. Možná bych ho jako autora kopie také tipoval, ale vzhledem k Vaší informaci, že "obraz ležel 100 let na půdě srolovaný v tubusu " , jsem o něm neuvažoval.
Evidentně vážně míněný výklad Bílkovy pozdější volné malby, se kterým jsem se seznámil po rozkliknutí Vámi uvedeného odkazu, mi trochu připomenul zcela nevážnou (pamětníkům jistě známou) Vodňanského analýzu pohádky O Sněhurce
a sedmi trpaslících.
https://www.youtube.com/watch?v=HrnnVbFWNic
Registrovaný uživatel
Bolte , děkuji za reakci .Výraz " 100 let " byl míněn " obrazně " , asi tak , jako se vyjadřujeme o něčem starém , či starším .
bolt napsal
petrarco,

gratuluji k tomu Bílkovi. Možná bych ho jako autora kopie také tipoval, ale vzhledem k Vaší informaci, že "obraz ležel 100 let na půdě srolovaný v tubusu " , jsem o něm neuvažoval.
Evidentně vážně míněný výklad Bílkovy pozdější volné malby, se kterým jsem se seznámil po rozkliknutí Vámi uvedeného odkazu, mi trochu připomenul zcela nevážnou (pamětníkům jistě známou) Vodňanského analýzu pohádky O Sněhurce
a sedmi trpaslících.
https://www.youtube.com/watch?v=HrnnVbFWNic

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3

Sběratel.com » Umění - obrazy » Vyčištění malby - olej

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1