Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Wladislav II. zase trochu jinak

Vykupminci.cz
Numisargo

Wladislav II. zase trochu jinak

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Ten mám,tam toho opravdu na výběr je :oops: , jak budu mít víc času,mrknu na to. Děkuji :) .
Registrovaný uživatel
Taky se tam v dohledné době kouknu. Dám vědět, jestli něco najdu.
Registrovaný uživatel
Zdravím,....tak tu mám takový zvláštní pražský groš Vladislava, prodejce-znalý numismatik jej prodával jako groš Ferdinanda,podle mě je to jasný Vladislav..i mistr tesař se někdy utne 8) ...,jenže ten Vladislav viz foto ten menší je zvláštní tím, jak je mince velikostně oříznutá a ten zprznělej ocas :roll: ....ještě,že byl tak levnej :) ,nechám si jej zřejmě do sbírky,jako kuriozitu. ;) Jen mi někdo řekněte,jestli se s takto oříznutými grošemi setkáváte často? :roll:
Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
také mám jednoho hodně oříznutého Vláďu ;)
Registrovaný uživatel
Ahojte,
oříznuté PG Vladislava se objevují poměrně často. Nejčastější jsou z nálezů v západních Čechách, což kdysi dokonce přivedlo J. Ječného na myšlenku, že se groše takto upravovaly, aby odpovídaly hmotnosti batzenu (čtyřkrejcaru), který byl v té době běžný v Německu. Myslím, nepamatuju si úplně přesně a nemám čas to teď hledat, že dokonce Ječný zašel ve svých spekulacích tak daleko, že uvažoval o ražbě zlehčených PG v Plzni na základě mincovního privilegia 1507... nebo to byl Neubarth? To je jedno, každopádně je to hloupost, ale svědčí to o poměrně značném výskytu ořezaných PG. Přestože je cíleně nevyhledávám a nechávám si v tomto stavu jen vzácnější varianty, mám už taky 2.
Registrovaný uživatel
:) Díky Jirko...nemohla jsem nikde o nich nalézt žádnou informaci. Tento typ bez znamínka v nápisu nad korunou zatím ještě nemám..takže z něj mám radost bez ohledu na oříznutí.....jen ten ocas mohl bejt aspoň o malinko hezčí. :?
Moderátor
Taky bych prosil o určení, jestli se jedná o Vladislava. Podle stylu koruny a křžků v oddělovacích znaménkách bych řekl, že ano, ale radši se ptám zkušenějších.
Obrázek vložený uživatelem

Jinak k tomu ořezávání. Bylo běžné i za Karla IV. a Václava IV?

Dneska jsem upravoval pár fotek PG a poměrně dost mi jich připadalo když ne oříznutých, tak obroušených. Zajímavé je, že jsou téměř přesně kruhové ( což mi spíš připadá na obroušení, než oříznutí ), ale přitom excentricky vůči středu mince.
Nebo jsou dílem středověkého vykuka ( vpodstatě všechny pocházejí ze dvou nálezů z první republiky z jedné obce )?

Bohužel fotky zatím nemůžu dát na internet, takže je to spíš teoretický dotaz. Ale doufám, že se mi je podaří zajistit pro naši internetovou databázi.
Registrovaný uživatel
jj, je to Vláďa. :)
Moderátor
Niektorých ľudí máte radi, ale keď im príde minca, napr Vladislav Jagelovský Hás XXV (druhý známy exemplár!!!), máte chuť nemať ho rád!!! :evil: :evil: ;)

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nádherný kousek ,blahopřeji majiteli.Opravdu se nevidí často,pokud tedy vůbec!!

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Sběratel.com » Pražské groše » Wladislav II. zase trochu jinak

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1