Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Wuttemberg - hedvábná vlákna v papíře

Vykupminci.cz
Numisargo

Wuttemberg - hedvábná vlákna v papíře

Moderátoři: dejvy, ikanek, Jaromir, pavlinka, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den,
mám začátečnický dotaz ohledně určení známek wurttembergu. Vydání z roku 1857 by měly mít jako ochranný prvek horizontální oranžová vlákna v papíře. Nějak je ale na známkách nevidím - přesněji nevím, co hledat. Mám se dívat proti světlu, nebo pod UV lampou, nebo ještě jinak? Děkuji za radu, nepomohl mi ani google :-)
jS
Moderátor
Prostě jsou v papíře vidět oranžová vlákna. Nejlépe zezadu.
Registrovaný uživatel
Takže žádná věda - pokud nevidím vlákna, je to jiné vydání. Nic se složitě hledat nemusí?
Moderátor
Pokud si dobře pamatuji, měla by být na rubu vidět vodorovná oranžová čára; zpravidla uprostřed.
Registrovaný uživatel
Už ji vidím, tenká čára zhruba uprostřed. Děkuji. Ale ještě - mám mezitím dvě známky na výstřižku, to je asi bez té linky neodlišitelné od jiných vydání?
Moderátor
Nevím, ale mám za to, že zkušený sběratel by to asi poznal. Chce to mít víc srovnávacího materiálu.
Může to být taková obdoba jako je u uherských psaníček s černou číslicí průsvitka II. a III. Průsvitky se od sebe rozlišují celkem blbě, pokud je tam zrovna nějaký "nešikovný" kus průsvitky, ale když už člověk ví jak která známka vypadá, pozná to i bez zkoumání průsvitky, neb ten papír je kapánek jiný. Ovšem neplatí to universálně. (Průsvitky V. a VI. a XII. a XIII. se musí pracně zkoumat.)

Třeba má někdo s tímto větší zkušenosti.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Wuttemberg - hedvábná vlákna v papíře

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1