Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Začátečník

Vykupminci.cz
Numisargo

Začátečník

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den,
už od dětství jsem sběratelem všeho od hokejových kartiček, zápalkových kabiček, odznaků pivních tácků atd... vždycky mě lákalo začít sbírat mince, ale odhodlávám se k tomu až v poslední době. Pomalu se porozhlížím a zjišťuji jak je ten svět numismatiky obrovskej :) Vyjasnil jsem si základní otázku a to je ta, že nemám vztah k mincím cizích zemí. Zajímají mě mince, které mají spojitost s naší zemí, krajinou a historií. Jsem ale úplný začátečník a proto bych se rád na něčem naučil a sbírání si vyzkoušel, Měl jsem v plánu, že začnu některým z období ČR, ČSR, ČSSR nebo ČSFR. Domníval jsem se, že sbírku těchto mincí má doma určitě každý sběratel mincí a až potom se ubíral hlouběji do historie... Po přečtení spousty témat na tomto fóru se mi ale zdá, že většina sběratelů od těchto mincí spíše zrazuje a doporučuje rovnou nějakého panovníka... Nutno říct, že chci sbírat mince především pro potěšení a dokončené sbírky nehodlám prodávat, ale chci je uchovat pro další generace. Můj věk se pohybuje na hranici 30tky, takže pokud všechno pujde dobře a bude li mě to bavit mám na sbírání pomerně dost času :) Najde se tady někdo, kdo by byl ochoten zasvětit začánajícího sběratele miní? Jak třeba sestavit první sbírku? Vůbec nemám představu kolik mincí mají ve svých sbírkách přední čeští sběratelé... jakým systémem mince sbírat atd? Děkuji Avenger
Registrovaný uživatel
Tohle se tu řeší poměrně často a už tu bylo asi vše napsáno, takže těžko bude někdo reagovat obšírněji. Odkážu vás na diskusi viz odkaz níže nebo na příspěvky Filozofa, který se tu nedávno na spoustu podobných věcí ptal.

https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/jak-zacit-18652

https://www.sberatel.com/diskuse/vyhledavani/results

Jinak můžu doporučit knihu "Jak sbírat mince" od Jindřicha Marca. Je to stará kniha, ale co je v ní, platí stále a hodně Vám pomůže. Poměrně často bývá na Aukru nebo v antikvariátech. Je tam odpověď prakticky na všechny Vaše dotazy.
Registrovaný uživatel
Můžete se podívat, kde jsou schůzky poboček ČNS a jít se podívat.
Buď se domluvte s někým odsud (jestli tady někdo přináleží k pobočce, kterou si vyberete). Jinak nejsou schůzky otevřené pro veřejnost mimo schůzek ČNS Praha každé 3 pondělí v měsíci (prodejní burza se vstupným).
Když tam přijdete, je dobré se poptat na předsedu či jednatele a ten vám sdělí další. Jinak další dle vassilij.

http://www.numismatika.cz/
Registrovaný uživatel
Avenger napsal
Dobrý den,
1. Měl jsem v plánu, že začnu některým z období ČR, ČSR, ČSSR nebo ČSFR. Domníval jsem se, že sbírku těchto mincí má doma určitě každý sběratel mincí a až potom se ubíral hlouběji do historie...
2. Vůbec nemám představu kolik mincí mají ve svých sbírkách přední čeští sběratelé...


Dobrý den,
buďte zde vítán! Na Vaše otázky je na tomto fóru poměrně dost odpovědí. Mě zaujaly dva body, které jste zmínil:
1. U mě to bylo přesně naopak. Od dětství jsem chtěl mít doma něco hodně starého. Zjistil jsem, že mince mi tohle přání splní nejlépe - na rozdíl od jiných věcí jsou zdaleka nejdostupnější. Novodobé mince mě zprvu vůbec nelákaly, vlastně až naposled jsem začal sbírat i F.J.I. a Československo, abych tím ucelil období průřezové sbírky mincí, kterými se u nás platilo ve všech dobách.
2. U sbírání mincí nejde o kvantitu, ale o kvalitu. Jsou sbírky, které uvedou v úžas každého numismatika, přestože čítají např. jen desítky mincí. Já třeba ani nevím, kolik mincí vlastně mám (odhadem třeba tisíc, fakt to neřeším), ale dovedl bych jich určitě takových 95 % vyjmenovat zpaměti a ke každé něco říct. Takže není to o tom mít doma milión mincí a být king. Ale mít radost z každého krásného kousku ve sbírce.
Takže pro začátek poradím - sbírejte takové mince, které Vás budou bavit, v co nejlepších stavech. Ze svých začátků mám ještě ve sbírce pár mincí "šrotových", které mě při prohlížení sbírky vždycky rozčílí, ale zatím si je nechávám s tím, že je postupně měním za lepší.
Registrovaný uživatel
Palec nahoru Lukáši!
Registrovaný uživatel
Děkuji za informace :) napadají mě ještě spousty a spousty itázek, ale dobře... budu hledat vé foru...
Spíš pokud mi ještě někdo může poradit... Kde mám začít mince nakupovat? Na aukce se zatím ještě necítím... nějaké e-shopy? Aukro? Poradíte nějaké prověřené?
Registrovaný uživatel
1/ jak tu padlo, začni koupí knihy "Jak sbírat mince" od Jindřicha Marca a studuj zdejší staré příspěvky
2/ ujasni si zda máš k nějaké historické době nebo zemi z nějakého důvodu bližší vztah či chceš mince sbírat z jiných důvodů
3/ dle bodu 2/ si začni hledat literaturu a sledovat aukce
4/ až budeš mít za sebou body 1-4, začni velmi pomalu s nákupem mincí
5/ pokud půjdeš jinak, je to jen Tvá volba, ale pomyslné "školné" bude asi vyšší...
;)
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
zopar dobrodruhov do toho ide po hlave hned od bodu 5.
to skolne zaplatia sice priamo v terene, ale zas usetria na literature :mrgreen:
a pokial skolne neprevysuje vysku kapesneho, tak to vyjde vlastne nastejno.
v podstate je to len o stupni trpezlivosti.

osobne nepoznam ani jedneho zberatela ktory poslusne studoval literaturu aspon pol roka kym si kupil prvu mincu..
.. ale koluje to tu ako velmi oblubeny mytus, a dobra rada zaciatocnikom. :mrgreen:
_______________
Registrovaný uživatel
Taky to nevydržím :) to vím už teď...
A poradí mi někdo kde mince nakupovat? Něco ověřeného mimo sálových aukcí?
Moderátor
tocomabyt napsal
osobne nepoznam ani jedneho zberatela ktory poslusne studoval literaturu aspon pol roka kym si kupil prvu mincu..
.. ale koluje to tu ako velmi oblubeny mytus, a dobra rada zaciatocnikom. :mrgreen:

trefil jste hřebík na hlavičku, už jsem si říkal že jsem tady jediný břídil který začal před XX lety také nejdříve nakupovat :D
Moderátor
Toho Československa se bát nemusíš. Pouze se musíš smířit s tím, že ho nikdy nesezbíráš komplet. Pokud ho nebudeš dělat po ročnících, ale spíš průřezově, abys měl od každého typu jeden kousek, tak Tě to nebude ani moc stát. No, a uvidíš, jestli Tě to chytne, nebo ne. Pak můžeš zkusit třeba něco R-U a uvidíš, že to samo vykrystalizuje. Nauč si ke každé minci udělat správnou popisku a vytvořit si nějaký jednoduchý katalog sbírky a chybenku. Stačí třeba jen v excelu. Získáš tím základní návyky, které se budou hodit, až Tě to pozdějc chytne.

Určitě se nesnaž sehnat všechno hned, ale spíš se rozkoukávej a sleduj ceny. Ušetří Ti to spoustu financí. V každém případě dávej určitě přednost kvalitním mincím. Není důležité, jestli se mince leskne, jako nová, ale jestli má škrábance, údery na hraně, bezvadně zachovalý obraz bez otření atd. Leštěním se zachovalost mince nikdy nezlepší!!! Je to pouze oblbovadlo pro nováčky. Pro tyhle novodobý mince (cca mladší 200 let), každý byť nepatrný škrábanec výrazně snižuje cenu na úroveň v řádu korun. V každém větším městě bejvá několikrát ročně nějakej blešák. Tam se rozhlídni a uvidíš. A hlavně pamatuj. Neexistuje supr výhodná nabídka. Tedy alespoň ne pro začínajícího kupujícího.

V každém případě ale začni sehnáním alespoň základní literatury. Určitě ji seženeš v každé městské knihovně (a když ne, tak na vyžádání Ti zprostředkují zápujčku). Ušetříš si tím spoustu zbytečně vyhozených peněz.
Registrovaný uživatel
jedna věc je, ža dříve kdy mnozí začínali sbírat bylo problém sehnat jakoukoliv knihu o mincích(jak já dlouho sháněl po antících tu doporučenou knížku...) a i aukcí či obchodů bylo pomálu a naopak mnoho mincí dostupných i pěkných starých mincí stálo jen pár korun, takže případné škody byly nevelké
dnes ale je literatury dost a naopak když vidím, jakým stylem(za jaké částky) mnoho nováčků nakupuje, vypadá to dost pravidelně na velmi vysoké školné...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
polozim si 2 zakladne otazky:

1. jazykove predpoklady:
hovorim/pisem len cesky/slovensky?
v tom pripade na zaciatok aukro, a bacha na drahsie polozky, hodne fejkov.
mince za par stoviek kc vetsinou ok.
lokalne, zive burzy, su dobre na pokec, ale mince vetsinou predrazene,
a slabej kvality,
ale zas clovek si dobre pokeca, a to byva zaciatok dobrych vztahov.
vystupis zo zony no-name, a si Tono, Fero, Jozo..

2. schopnost platby:
ostanem za pseudovlastenca, a trvam na platbach v CZK, pripadne inej lokalnej
mene?
koruny, forinty, zlotufky, ...
alebo si otvorim zdarma ucet v eurach, pripadne paypal,
kde platim/prijmem platbu globalne?
_______________
Registrovaný uživatel
Kucera napsal
tocomabyt napsal
osobne nepoznam ani jedneho zberatela ktory poslusne studoval literaturu aspon pol roka kym si kupil prvu mincu..
.. ale koluje to tu ako velmi oblubeny mytus, a dobra rada zaciatocnikom. :mrgreen:

trefil jste hřebík na hlavičku, už jsem si říkal že jsem tady jediný břídil který začal před XX lety také nejdříve nakupovat :D

ono kazdy si to uvedomuje,
ale nikto to neprizna :mrgreen:
_______________
Registrovaný uživatel
myslím, že většina z nás si koupila dřív minci než knihu ;)
Registrovaný uživatel
a potom vypadame jak banda farizejov..
knizky kaze, a mince kupuje :mrgreen:
_______________
Registrovaný uživatel
tocomabyt napsal
Kucera napsal
tocomabyt napsal
osobne nepoznam ani jedneho zberatela ktory poslusne studoval literaturu aspon pol roka kym si kupil prvu mincu..
.. ale koluje to tu ako velmi oblubeny mytus, a dobra rada zaciatocnikom. :mrgreen:

trefil jste hřebík na hlavičku, už jsem si říkal že jsem tady jediný břídil který začal před XX lety také nejdříve nakupovat :D



ono kazdy si to uvedomuje,
ale nikto to neprizna :mrgreen:



To je jak studovat sex v knihách VS naživo...prostě do toho vlítneš a pak studuješ za pochodu.
« Poslední úpravu provedl(a) Renegatus Paul v 29. 1. 2015, 21:59. »
Registrovaný uživatel
takze, kolegovia - zaciatocnici:
hrrr na ne !!!
_______________
Registrovaný uživatel
Uraaaa! A tak sme tých toliarov bili... Čo to táram, halierov!
Registrovaný uživatel
Když bych chtěl nejdřív číst, tak se přihlásím do literárního kroužku :D Já myslím, že je uplně normální, že každej kdo má v srdci sběratelství tak začne nákupem :) I když chápu, že informace jsou v tomto oboru sběratelství nutností :)
Registrovaný uživatel
Lukas105s napsal
Uraaaa! A tak sme tých toliarov bili... Čo to táram, halierov!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ale ked tych halierov dobre dobijes, aj toliar sa ukaaze..
ze? ;)
_______________
Registrovaný uživatel
ale vazne.
nebat sa, nakupovat, to ano, ale s rozvahou, s rozumom,
a urcite neverit na falosne zazraky.

a do toho dobra knizka len dobre padne,
alebo sem-tam na pivko so skusenejsim kolegom.
_______________
Registrovaný uživatel
Bohužel neznám nikoho ze svého okolí kdo by se věnoval tomuto oboru na nějaké úrovni :(
Registrovaný uživatel
prestan sa litovat ..
tak proste bud prvy zo sveho okoli! to je velky problem?
sak nezijes na marse.
internet ocividne pouzivas, tak sa nehraj na analfabeta!
paneboze, na aukru taka spusta minci..
ja aukro nepouzivam len preto, ze kazdy tam ma len CZK ucet..
inak by som to tam davno roztocil!
_______________
Registrovaný uživatel
Já se nelituju :D

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Začátečník

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1