Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Denárové období » Zahraniční mince denárového období

Vykupminci.cz
Numisargo

Zahraniční mince denárového období

Moderátoři: jv64, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Angličané jsou legrační, říkají těmto mincím Penny přičemž zkratka pro Penny je “d” od slova denarius.
Aethelred II. 978 –1016
ref. S 1144
váha 1,606 g \ velikost 20,5 x 20,4 mm
První typ s rukou, mincovna Londýn.
Ražen v období 979 – 985
Nápadně připomíná Denár Boleslava II. C 123, proto ho mám.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
pro srovnání se zmíněným denárem Cach 123 dávám ilustrační foto:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
jinak ten Aethelred II. je krásná mince, blahopřeji a tiše závidím :D jak si stojí finančně tyto staré angl. mince v porovnání s našimi denáry?
« Poslední úpravu provedl(a) kacuro v 20. 3. 2013, 12:43. »
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
...jak si stojí tyto staré angl. mince v porovnání s našimi denáry?

Nějak systematicky se o ně nezajímám tak nemám přehled, akorát tento mi vyloženě padl do oka tou podobností s Boleslavem II.
Stál mně $650,- takže vlastně míň než ten C 123
Registrovaný uživatel
pár dalších kousků Aethelreda II. z http://www.mcsearch.info:

Av: + ÆĐELRED REX ANGLORX
Rv: +EADMVND M-O LVND
1,29 g

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Aethelred II.

Av: + Æ ĐELRED REX ANGLORX
Rv: +AE ĐELRED MO LVNDO
1,30 g

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Aethelred II.

Av: +AEDELRED REX ANGLOX
Rv: +PVLFSTAN M-O PIN (jiná opisová varianta)
1.57 g

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nádherné mince páni.
Boleslavova minca by mala byť pravdepodobne staršia. Nepoznám však presné roky razby. Preto by ma pri tej nápadnej podobnosti zaujímalo, či sa mohli angláni inšpirovať mincami Boleslava?? Alebo ako vysvetliť tú podobu? V tomto mincovnom období sa nevyznám, ale přemyslovské denáre sa mi veľmi páčia.
Registrovaný uživatel
Aliguis , určite sa anličania neišpirovali ražbou Boleslava (nebol ujo Google) , pokiaľ sa pozrieš do katalógu Karolínskeho obdobia pochopíš ako sa postupne menilo mincovníctvo v rannom stedoveku.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Moderátor
Ono je to přesně naopak. České denáry se inspirovaly denáry anglickými, proto se jim také říká denáry "aethelredského typu" Na některých Jaromírových denárech dokonce zůstalo jméno krále Aethelreda.
Moderátor
Takze byl v te dobe ujo Google nebo nebyl? :D
_______________
Přebytky antických mincí http://imince.net/?cat=2
Katalog účelových známek http://imince.net/katalog-ucelovych-znamek/
Moderátor
Tajemná Adivea (pokud tedy vůbec existovala) měla být dcerou anglického krále Eduarda I. a manželkou Boleslava II., nicméně v této teorii leccos nepasuje, protože české denáry tohoto typu jsou až záležitostí 80./90. let 10. století, rozhodně nebyly raženy dříve.
Ono je ale i jiné a vcelku jednoduché vysvětlení k převzetí ikonografie - obchodní kontakty. Jen tak namátkou si vzpomínám, že Aethelredův denár + nějaké zlomky byly zastoupeny v nálezu z Kelče.

Já na tohle období ale rozhodně nejsem žádná kapacita, takže diskuzi přenechám povolanějším :D
Registrovaný uživatel
Prý to nebude Anglie, ale nejspíš Francie...
Registrovaný uživatel
krokodill napsal
Prý to nebude Anglie, ale nejspíš Francie...

Nebude co? Nerozumím Tvé poznámce :roll:
Moderátor
krokodill napsal
Prý to nebude Anglie, ale nejspíš Francie...

Máš na mysli jinou ženu, která je na českých denárech, tedy Emmu. Tam byla dříve jedna teorie, že byla angického původu, ale pravděpodobný je pozdější názor, že byla vdovou po burgundském králi.
Moderátor
V Künkerově aukci, která proběhla před pár dny, byl opravdu famózní soubor karolinských a dalších západních raně středověkých ražeb.
Mezi nimi byla pod pol. 2316 mince, která byla klíčem k rozluštění záhady královny Emmy. Mince burgundského krále Lothara společně s manželkou, která má v opise úplně stejný nápis jako pozdější český Emmin denár :
https://www.kuenker.de/Auktion_suche.Kuenker?qas_suche=2316
Bohužel ve stavu nic moc, na webu už jsem našel jen malý obrázek.
Ale stejně je to poprvé, co jsem viděl tuto věc v aukci.
Emma byla zřejmě druhou manželkou Boleslava II. a jejím syny měli být Jaromír a Oldřich.
Moderátor
jan322 napsal
Tajemná Adivea (pokud tedy vůbec existovala) měla být dcerou anglického krále Eduarda I. a manželkou Boleslava II., nicméně v této teorii leccos nepasuje, protože české denáry tohoto typu jsou až záležitostí 80./90. let 10. století, rozhodně nebyly raženy dříve.
Ono je ale i jiné a vcelku jednoduché vysvětlení k převzetí ikonografie - obchodní kontakty. Jen tak namátkou si vzpomínám, že Aethelredův denár + nějaké zlomky byly zastoupeny v nálezu z Kelče.

Já na tohle období ale rozhodně nejsem žádná kapacita, takže diskuzi přenechám povolanějším :D

1) Denáry s (ne úplně jistým) jménem ADIVA nebo ADIVEA jsou pokud vím dva, byzantizující Cach 86, což je ražba z druhé poloviny 80.let 10.stol. a Cach 135, což je naopak mince až z druhé poloviny 90.let 10.stol. Ani jedna ovšem není tzv. edelredského typu.
2) České denáry edelredského typu jsou zcela jistě až z počátku 90.let 10.století (přestože ještě v knize Z.Petráně se píše něco jiného). Přes jejich masových výskyt v nálezech neexistuje jediný domácí ani zahraniční nález uložený před r.991, kde by byly zastoupené. Záhadou je, že napodobují nejstarší typ anglických Edelredových mincí, který se v té době již nerazil ! Vedl jsem o tom několik kuloárových debat, ale zatím neznám vysvětlení. K tomu se přidává skutečnost, že na přelomu 80. a 90.let ztratil Přemyslovský stát Krakovsko ve prospěch Měška I., takže západo-východní obchodní magistrála, ze které mělo dle koncepce historiků pramenit bohatství českých Boleslavů se tím vymkla z jejcih kontroly.
3) K Edelredovým anglickým denárům (opravdu krásné mince, všechny typy), jsem si utvořil obrázek, že to musel být opravdu mocný král, když toho tolik razil. Te´d už si tím ale nejsem až tak jistý, protože na jeho masové ražbě měla asi klíčový podíl povinnost odvádět Dánům tribut. Jestli máte toto téma někdo nastudované, můžete mě opravit nebo upřesnit.
Registrovaný uživatel
jv64 napsal
... Bohužel ve stavu nic moc, na webu už jsem našel jen malý obrázek. ...


v té aukci se dá fotka zvětšit:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
jv64 napsal
Mezi nimi byla pod pol. 2316 mince, která byla klíčem k rozluštění záhady královny Emmy. Mince burgundského krále Lothara společně s manželkou, která má v opise úplně stejný nápis jako pozdější český Emmin denár :

Sakryš to je zajímavé, zase jsem o malinko chytřejší.
Registrovaný uživatel
pánové, přesuňme se v této diskuzi do vlákna o Boleslavech, kam jsem diskuzi výše skopíroval, díky
Registrovaný uživatel
Jen tak mimochodem a bez souvislost,
teď jsem si náhodou všiml že Ethelred II. měl druhou manželku také Emmu.

;)
Registrovaný uživatel
o tom píše už Z. Petráň v knize První české mince (s. 131) ;)
Registrovaný uživatel
má nejstarší středověká mince. co jsem tak hledal na netu, tak tato variace s úzkou kaplicí se moc nevyskytuje, také v úhlech kříže bývají pěkně zřetelné tečky, zde jsou však jen takové nezřetelné hrbolky, tak doufám, že to není nějaké falzum, protože mince ani moc dobře nezvoní ... nicméně střížek vypadá košer, takže pokud falzum, pak jedině dobové ...

Ludvík Pobožný (814-840)
Av: HLVDOVVICVS IMP
Rv: XPISTIΛNΛ RELIGIO
1,59 g
21 mm

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Na novodobé falzum to podle vzhledu nevypadá, i hmotnost je v pořádku.
Tento třetí typ Ludvíka Pobožného byl ražen ve více mincovnách, lze je rozlišit podle drobných detailů. Depeyrot, což je nejnovější zpracování karolinských mincí z r.2008, uvádí denáry bez kuliček v úhlech kříže jen z mincovny Treves. Má ovšem pérovky, tak ostatní detaily jako je charakter písma nejde srovnat.
Otázka ještě je, zda se nerazily napodobeniny tohoto typu v pozdějším středověku, jako třeba francouzské Karlových denárů z mincovny Melle z 11.stol., ty které jeden čas hojně chodily na ebayi.
Registrovaný uživatel
Zdravím.
Prosím o pomoc s idenfikáciou tejto mince. Prípadne usmernenie , ktorým smerom hľadať.
Ďakujem.
váha 0,26g , priemer 13mm

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Sběratel.com » Denárové období » Zahraniční mince denárového období

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1