Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antikvariát » Zatuchlina - jak odstranit z knížek, listin či dopisů

Vykupminci.cz
Numisargo

Zatuchlina - jak odstranit z knížek, listin či dopisů

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Moderátor
Nemáte někdo praktické zkušenosti, jak odstranit nepříjemný zatuchlý zápach, který někdy doprovází staré knihy či jiné tiskoviny?

Já jsem nějaké možnosti našel na webu (viz níže), ale trošku se bojím to vyzkoušet, abych své cenné tiskoviny nějak nepoškodil...

https://www.info.sk/sprava/72691/zbavte-knihy-zatuchnuteho-zapachu-a-vlhkosti/

Za případné rady, zkušenosti či tipy předem dík.
Registrovaný uživatel
Dobrý den,
zápach z knih jsem odstraňoval dvěma způsoby. První spočívá v postavení široce rozevřené knihy na stůl, aby ke stránkám mohl vzduch. Rozevření knihy během dne neustále opakujeme, knihu také rychle "prolistováváme", aby se vzduch dostal pokud možno k většině stránek knihy. Již po několika dnech je cítit rozdíl. Druhý způsob spočívá v použití steliva pro kočky, které umístíme společně s knihou či jinými tiskovinami do igelitového pytle, který neprodyšně uzavřeme. Dle potřeby můžeme stelivo několikrát vyměnit. Výsledek je výrazný. Pokud bychom chtěli z knihy odstranit plíseň, stačí ji dát do neprodyšného obalu (používám vždy 2) a uložit ji dle množství plísně na několik dní do mrazáku. Tím plíseň "usmrtíme". Pak již můžeme plíseň odstranit mechanicky.
Registrovaný uživatel
Zatuchlé knihy = vlhkost. I když je vysušíš, zbydou tam zbytky spor plísní. Budeli to možné, upeč je v troubě.

Jo, teplo nebo mráz - ani jedno plísně nesnáší.
Registrovaný uživatel
pro gorila:prosím,jestli máš s tím zkušenosti-i převzaté-tak na jakou teplotu a na jak dlouho?A asi ne na horkovduch??Jednou jsem zkoušel takto ošetřit staré ABC a i když jsem to dost hlídal tak výsledek byl žalostný :evil: .Ale šlo to uhasit celkem dobře,to jo :mrgreen: :mrgreen: .
Registrovaný uživatel
Perk napsal
pro gorila:prosím,jestli máš s tím zkušenosti-i převzaté-tak na jakou teplotu a na jak dlouho?A asi ne na horkovduch??Jednou jsem zkoušel takto ošetřit staré ABC a i když jsem to dost hlídal tak výsledek byl žalostný :evil: .Ale šlo to uhasit celkem dobře,to jo :mrgreen: :mrgreen: .



Teplota vznícení papíru je 185 stupňů
Mrazák bude asi jistější.
Registrovaný uživatel
http://sdh-olesnik.blog.cz/1102/teplota-vzniceni
Registrovaný uživatel
packa, díky.Jináč se dá považovat teplota vznícení papíru 185 stupňů za potvrzenou :P .Já nastavil v horkovdušce 200 stupňů s tím,že to uhlídám,ale nee :oops: .
Moderátor
Všem díky za rady...

S tím mrazákem si nejsem moc jistý. Nízká teplota určitě potlačí růst plísní, ale obávám se, že je nezničí. Ostatně podhoubí běžných hub (plíseň je také houba) v lesích i na polích odolávají zimním mrazům a v teplejších měsících pak k radosti houbařů ožívají a nesou plody (plodnice)...

To ohřívání v troubě mi přijde z hlediska plísní jako "smrtonosnější", ale otázkou je co ta teplota cca 100-150 °C udělá s papírem...

Spíš mě napadla UV lampa. Ta by je měla skutečně zničit podobně jako bakterie. Pokud vím, tak UV záření se k desinfekci místností používá... Akorát se bojím, aby to ozáření nemělo vliv na papír (žloutnutí apod). No, zkusím to na nějaké laciné knize a podám zprávu :-)

Jinak to provětrávání knih asi nevyzkouším, bál bych se, že se spory roznesou po místnosti a nakazí další věci... Zkusím to kočičí stelivo (silikátové) a uvidíme, resp. ucítíme ;-)
Registrovaný uživatel
Perk napsal
packa, díky.Jináč se dá považovat teplota vznícení papíru 185 stupňů za potvrzenou :P .Já nastavil v horkovdušce 200 stupňů s tím,že to uhlídám,ale nee :oops: .


:mrgreen:

Nejste vy z přízně Járy Cimrmana? :mrgreen:
Registrovaný uživatel
to Wjem - Při zavařování ovoce a zeleniny je optimální teplota 85 stupňů po dobu cca 15-20minut.

... a co mikrovlnka?
Moderátor
packa napsal
to Wjem - Při zavařování ovoce a zeleniny je optimální teplota 85 stupňů po dobu cca 15-20minut.

... a co mikrovlnka?


Možná spíše "pomalý hrnec" - tam by to asi bylo teplotně bezpečné...
Registrovaný uživatel
Zatuchlina-z názvu témy...
Pred X rokmi som si od starých rodičov doniesol plnú tašku rôznych starých novín, listín, kníh, kalendárov a pod. Na zatuchline vôbec nemienim pracovať, pretože mi to voňalo ako domáca údená slanina... :P Možno to už vyprchalo, roky som to nemal v ruke. Dedo bol vášnivý čitateľ,pisateľ, kronikár, nič nevyhadzoval, a tak to bolo odložené na povale, zrejme vedľa komína. Asi dobre netesnil, keď sa to tak fajnovo vyúdilo.. :)
-s-
Registrovaný uživatel
Jsou plísně a plísně. Podhoubí v lese není vystaveno tak mrazu, pokud není holomráz, protože je v zemi a přikryto sněhem. Kniha zabalená v igelitu a vystavená -20 st.C je obdoba holomrazu. Akorát se musí počítat s tím, že se vysráží vlhkost (do ledových krystalků).
U použití trouby se efektivní teplota pohybuje okolo 90 st.C. Při tomto způsobu je pak nutné dodat zpátky nutnou vlhkost aby se papír nerozpad. Vlhkost papíru by se měla pohybovat okolo 7%. Jeli to méně, papír se rozpadá. Jeli to více, papír napadají plísně (houby).
Moderátor
No nevím, jak tak vyšší teplota, tak i holomráz mi přijdou jako určitým způsobem riskantní...
Např. pokud holomráz vyvolá vysrážení vody do podoby ledových krystalů, nemohly by pak uvnitř stránky nevratně poškodit strukturu papíru?

Asi vsadím na ty UV paprsky. Ovšem, jak jsem se na webu poučil, běžná UV lampa, kterou používají filatelisté a bankovkáři na to nestačí. Obvykle emituje jen paprsky UV-A (dlouhé), které mikroorganismy neničí. Musí jít o lampu, která emituje i UV-C (krátké), což mají jen dražší dvojité UV lampy. Právě UV-C paprsky mají sterilizační účinek...
Naštěstí dvojitou UV lampu vlastním, takže provedu protiplísňový úder :-)
Registrovaný uživatel
Horské slnko?
-s-
Moderátor
stani napsal
Horské slnko?
-s-


No, pokud máš doma nějaký starý model ze 70-80tých let se rtuťovou výbojkou, tak tyhle skutečně UV-C emitovaly. Ale bylo prý spíše zdraví škodlivé (viz odkaz níže)... Dnešní modely už emitují jen UVA a UVB.

https://www.solarianovotny.cz/proc-nepouzivat-horske-slunce
Registrovaný uživatel
Nie..
UV-A (310-400 nm) spôsobuje opálenie pokožky, využíva sa napr. v soláriách
UV-B (280-310 nm) slabé sterilizačné účinky
UV-C (200-280 nm) silné sterilizačné účinky, najefektívnejšie je UV žiarenie s vlnovou dĺžkou 254 nm
UV vo vákuu, pod 200 nm sa využíva na tvorbu ozónu (O3)
-s-
Moderátor
stani napsal
Nie..
UV-A (310-400 nm) spôsobuje opálenie pokožky, využíva sa napr. v soláriách
UV-B (280-310 nm) slabé sterilizačné účinky
UV-C (200-280 nm) silné sterilizačné účinky, najefektívnejšie je UV žiarenie s vlnovou dĺžkou 254 nm
UV vo vákuu, pod 200 nm sa využíva na tvorbu ozónu (O3)
-s-


Moje dvojitá UV lampa od Leuchturmu emituje zrovínka UV-C s 254 nm. Takže by to mělo ty plísně spolehlivě zlikvidovat...
Registrovaný uživatel
Wjem napsal
No, pokud máš doma nějaký starý model ze 70-80tých let se rtuťovou výbojkou, tak tyhle skutečně UV-C emitovaly. Ale bylo prý spíše zdraví škodlivé (viz odkaz níže)... Dnešní modely už emitují jen UVA a UVB.

https://www.solarianovotny.cz/proc-nepouzivat-horske-slunce

Sirius..Bude to cca z tých rokov.
-s-
Moderátor
stani napsal
Wjem napsal
No, pokud máš doma nějaký starý model ze 70-80tých let se rtuťovou výbojkou, tak tyhle skutečně UV-C emitovaly. Ale bylo prý spíše zdraví škodlivé (viz odkaz níže)... Dnešní modely už emitují jen UVA a UVB.

https://www.solarianovotny.cz/proc-nepouzivat-horske-slunce

Sirius..Bude to cca z tých rokov.
-s-


Toho Siria jsme kdysi měli také doma. Ale ta rtuťová výbojka brzy odešla a používali jsme to jen na příjemné infra tepelné prohřívání unavených/bolavých svalů :-)
Registrovaný uživatel
Wjem, nějak to s tím mrazem fungovat musí. Při jedné potopě v Praze se rozmočené archiválie zachraňovali zmrazením - https://www.moderniobec.cz/zmrazeni-je-cesta-k-zachrane/.

Osobně jsem si vyzkoušela troubu.
Moderátor
gorila napsal
Wjem, nějak to s tím mrazem fungovat musí. Při jedné potopě v Praze se rozmočené archiválie zachraňovali zmrazením - https://www.moderniobec.cz/zmrazeni-je-cesta-k-zachrane/.

Osobně jsem si vyzkoušela troubu.


Gorilo, bohužel zklamu, mrazem se zničení plísní resp. dezinfekce či dokonce sterilizace provést nedá...
https://www.wikiskripta.eu/w/Dezinfekce_a_sterilizace

Zmrazení pouze dokáže zastavit růst mikroorganismů a plísní, ale nezničí je... (pokud se tedy nebavíme o teplotách blízkých kapalnému dusíku, ale ty pak působí totálně destrukčně i na celkový materiál - papír aj.)

Ohledně těch zmrazených archiválií lze najít na internetu řadu odkazů, ale vždy je tam jen poukazováno na fakt, že mráz pouze zachová jakés takés status quo, než na danou tiskovinu - její vyčištění a konzervaci dojde řada. Což při obrovském množství archiválií, jenž byly povodněmi postiženy, může trvat až desítky let...
Registrovaný uživatel
https://cs.wikipedia.org/wiki/Lyofilizace

Budu se muset podívat co říká na nízkou teplotu kožedělný průmysl. Ten využívá teplot okolo 0 aby se daly dlouhodbě skladovat surové kůže.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Antikvariát » Zatuchlina - jak odstranit z knížek, listin či dopisů

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1