Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Minerály » zelený kámen

Vykupminci.cz
Numisargo

zelený kámen

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
neví mi nekdo povedet co je to za kámen?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Miesto nálezu ?
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
sklo
Registrovaný uživatel
No našiel som to v Brazilii a sko to nieje určite

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Môže byť turmalín ,alebo spinel , škoda nevieme tvrdosť minerálu. :'(
Ktorý štát v Brazílii ?

Farba jemne kopíruje farbu paraiba turmalín , čiže sa prikláňam ku turmalínu.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
To devil1965 - V brazílii nemají sklo? Toto vypadá podle fotky na 99,9% na sklo...
Registrovaný uživatel
Sklo to určite nie je. ;)

Preto moja úvodná otázka znela ; miesto nálezu?
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Jak je to velké?
Podle té mariášové karty v pozadí bych řekl tak něco pod 3 cm?
Registrovaný uživatel
Karta to nieje to je stol velkost 9cm a nález bol v starej bani kde sa sklo nemalo ako dostat

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Chromdiopsid ?
Registrovaný uživatel
Tak jinak - přesná lokace? Jaký důl, jak hluboko, v jakém místě, kolik tam toho bylo? Víte ona Vás možná mate ta bílá část daného vzorku - ale při tavbě skla se jistá část křemenné suroviny vyselektuje právě do obdobné podoby - tato část se buď využije při následné tavbě, případně odchází z pece jako odpadní surovina (částečně s kvalitnějším sklem). Tento balast je nutno nějak zlikvidovat. V Čr se dříve vyhazoval do všemožných míst - i dnes je možné najít tento balast v nánosech různých říček, v tělesech náspů apod. A někdy se struskou a podobným materiálem zaveze stará šacha. Věřte mi, že podobných záležitostí mi prošlo rukama spousta. Velikostně, vnitřní texturou i lasturnatým lomem to také odpovídá.
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
Jak je to velké?
Podle té mariášové karty v pozadí bych řekl tak něco pod 3 cm?


u protinozcu hraji karty s deskami od stolu,to jste nevedeli? :mrgreen:
Registrovaný uživatel
to grofik:

"Farba jemne kopíruje farbu paraiba turmalín , čiže sa prikláňam ku turmalínu."

Podle barvy se drahé kameny neurčují, to ani omylem.
K domněnce, že se jedná o sklo, mne přivedl lom, skelný lesk - ale s rezervou, je to jen fotka,
tak nic osobního ;) myslím, že nejsem sám, co neumí pořádně fotit.
Není nic jednoduššího, než tento materiál předat k posouzení soudnímu znalci v oboru ekonomika, ceny a odhady drahých kamenů. Seznam znalců je na každém krajském soudě.
A do odstínu "Paraibá" to má tedy hodně daleko, je to pouze - zelené.

to pepazdepa:

Máš plnou pravdu, měl jsem kdysi v ruce středověké zelené - modrozelené - zelenomodré sklo, jak píšeš - byl to odpad ze středověkých skláren, ale nádherný, dokonce jsem tehdy usiloval o malý vzorek pro fasetové broušení...

tož tak
Registrovaný uživatel
No mně už to připadá jako taková podivná hra na "HÁDEJTE" !!!!!!
Někdo byl v Brazilíi - vlezl někde v Brazílii do nějakýho starýho dolu a tam něco našel a teď hádejte co by to mohlo být !
Zazněla tady otázka tuším od grofika: "Miesto nálezu ?" a jako odpověď se mu dostalo od devil1965 "No našiel som to v Brazilii a sko to nieje určite"
No a ještě "upřesnění" lokality od devil1965 cituji : "nález bol v starej bani kde sa sklo nemalo ako dostat " !!!!!
Takže když to shrnu tak devil1965 potřebuje vědět co by to mohlo být za kámen (jestli to teda vůbec je kámen) a lokalita nálezu je kdekoliv na území Brazílie ve starém dole ! Já teda předpokládám , že když to devil1965 osobně našel v dole v Brazílii, že se nejednalo o "výsadek za tmy", a že snad ví kde to bylo přesně a možná by taková informace přispěla k zůžení možnejch variant co by to tak asi mohlo být !!!!!
« Poslední úpravu provedl(a) Vita v 19. 8. 2013, 19:42. »
Registrovaný uživatel
Bez ohledu na přesnou lokalitu bych to podle fotografie (pakliže to je kámen a to snad devil1965 pozná sklo od šutru) řekl, že jde o diopsid resp. chromdiopsid .
Registrovaný uživatel
Pokiaľ sa budeme baviť o kvalite kamena na šperkárske účely , tam je využitelnosť skoro nulová .
Zaujímavá vzorka pre zberateľa , nehovorím , že vysoko hodnotná.

Na ilustráciu som si požičal fotku paraiba turmalín , žiadna vysoká kvalita .

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Neberte to nijak osobně - podle fotky poznávat s určitou jistotou ať už cokoliv je trochu sázka do loterie - ale turmalín to rozhodně není - absolutně bez krystalových hran (a to jakýchkoliv i dílčích nárůstových) a bojím se že chromdiopsid v téhle velikosti a čistotě by ve starém důlním díle jen blázen nechal povalovat....

A pokud můžu vlastní názor - není to nic krystalického. Resp. to bude s 99,9% pravděpodobností sklo.
Registrovaný uživatel
Vlastník dá urobiť rozbor a budeme vedieť. ;)

Viem si kludne predstaviť úlomok z väčšieho ks.

Nakoniec tam sa nejedná o super kvalitu , ale o suvenír od domorodcov.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Bolo to asi 100 km v horách od mesta Paulo Afonzo našiel som to v kamenej stene bolo to velké len sa odštipil tento kus .Ostatné si zobrali kámoši je tam toho viac len sme mali strach to previezt .Kedže to bolo v stene tak vylučujem že je to sklo .Pri skuške tvrdosti urobý šrám do skla aj do chirurgickéj ocele ,pri obsidiane sa nvzajom šmikaju.Niesom profesionál ale záčínam sa o tieto veci zaujímat nejde mi o predaj penazí mám dost len mi nikto nevie povedat čo je to .Podla legendy tamojších starých ludí je to satanovo oko a v tej bani zomrelo vela ludí a preto tam z domácich nikto nechodí maju strach :roll: aj my sme mali
Registrovaný uživatel
Citovat
Pri skuške tvrdosti urobý šrám do skla aj do chirurgickéj ocele ,pri obsidiane sa nvzajom šmikaju.


sklo = cca o něco málo větší tvrdost než 5 a to platí pro chirurgickou ocel taky
obsidian má tak 5,5 - 6 Mohse .
Takže ta tvrdost bude někde mezi 5,5-6 Mohse .
To by mohlo i odpovídat tomu diopsidu ale jak správně výše v diskusi poznamenal Pepazdepa, ta velikost (uvedl jsi 9cm ) by byla skutečně na Diopsid resp. chromdiopsid dost neobvyklá až zarážející .
Za sebe říkám - absolutně netuším co by to mohlo být.
Doporučuji ukázat odborníkovi tak jak psali chlapi výše v diskusi !
« Poslední úpravu provedl(a) Vita v 21. 8. 2013, 20:25. »
Registrovaný uživatel
Pozývam do Nitry a za 10 minut poviem zo 100% istotou.
Pokiaľ to bol štát Parajba je to jasné.
Pokiaľ sa poriadne pozrie na štruktúru lomu je to turmalín , matúce sú vejarovité lomy (zavádza na obsidian) , aééééé obsidian to nie je. ;)
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
to grofik: Turmalín(7-7,5) by měl s přehledem udělat vryp do obsidianu(5,5) .

...jsme zvědavej co se z toho nakonec vyklube za šutr :D
« Poslední úpravu provedl(a) Vita v 21. 8. 2013, 20:49. »
Registrovaný uživatel
Mám aj ihlice ,ale tie používam v teréne a pri drahokamoch je rozdiel zaplatiť za rubín a priviesť rubelit :mrgreen: čo sa bežne môže stát na lokalite .

Doma zásadne používam refraktometer + ešte nejaké doplnkové meranie.
Pri veľkej nejasnosti si dávam robiť chemickú analýzu ,ale to už musí byť veľký hlavolam. :roll:

Pri svojom veku nevyhľadávam nové kontakty , osvedčené spolupracujú bez náznaku podvodu , držia sa hesla tento druh biznisu je o morálke.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Minerály » zelený kámen

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1