Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Starožitnosti » Železný tanier

Vykupminci.cz
Numisargo

Železný tanier

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím, chcem sa opýtať na pôvod tohto taniera a koľko je jeho odhadovaná cena. Ďakujem za odpoveď.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Sfinx Filakovo.
prvorepublikovy plechovy smaltovany kuchynsky tovar.
navrhujem pouzivat ako misku na zradlo pre psa.
vecsiu odhadovanu cenu to nema.
_______________
Registrovaný uživatel
To byl takový prvorepublikový ekvivalent dnešního plastového nádobí, tak by se to mohlo vzdáleně nazvat. Bylo určeno do větších vývařoven, do kriminálu, stravoven atd. Dokonce jsem se setkal s takovým talířem jen naspod byl haknkrajc a bylo to určeno do koncentračního tábora. Laciné a vyráběno ve velkém množství, prostě lacině a masově.
Registrovaný uživatel
moje babička na něj dávala žrádlo kočičkám na dvoře :-)
Registrovaný uživatel
TOCOMABYT má naprostou pravdu, že to je tak možná dobré , jako miska pro psa a nemá to žádnou cenu. Vím to určitě, protože jsem kdysi narazil na přesně ten samý talíř a měl to pes u boudy :D Rozdíl je v tom, že na něm byl zespod ten HAKNKRAJC ... to mne zaujalo a pátral jsem pak dál... paní jsem koupil misku pro psa z plastu, byla moc ráda a přidala mi asi 15 těchto talířů k tomu. Mám kamaráda, který sbírá Německo 2 válku a vše kolem toho, tomu jsem to dal do sbírky výměnou za mé věci. Společným pátráním jsme po čase zjistili, že to je z německého KT protože to mělo ten hnusný hákoš. Ale sběratelsky , i když zajimavější je jen toto bohužel. Jinak to bylo určeno pro masové využití, jak jsem psal výše. V té době se ty věci vyráběly s větší životností, jak známo než dnes a plastovou misku v současnosti po použití hned vyhodíte, ale bylo to to asi tak , jakoby na jedno, masové a laciné použití... stačí to tak na vysvětlenou ? :D
Registrovaný uživatel
Není to železný tanier, ale lisovaný plech se smaltovanou úpravou. Jednoduchá, rychlá, laciná a masová výroba. Dal se umýt a používat třeba 10 let, narozdíl od plastu dnes, kdy se napapáte a misku vyhodíte. :D
« Poslední úpravu provedl(a) lachtan v 15. 2. 2017, 9:03. »
Moderátor
Je vidět, že pejska nemáte. Moje Amálka by se z toho nenajedla! :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Altmann napsal
Je vidět, že pejska nemáte. Moje Amálka by se z toho nenajedla! :mrgreen:
MÁM PEJSKA !!! ale takový škaredý talíř bych té mojí Nelince nedal ani omylem , i když by jí to velikostí stačilo. Vaše Amálka bude určitě MAXI PES , to by měla papání z tohoto talíře asi jen do jednoho zubu :D
Registrovaný uživatel
Tento plechový talíř určitě není prvorepublikový, byl vyroben kolem roku 1960. Cena do 10 Kč. Občas to někdo koupí jako dekoraci na zahradu. Já je občas sbírám o železných nedělích a jako dekoraci používám.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Adalbert napsal
Tento plechový talíř určitě není prvorepublikový, byl vyroben kolem roku 1960. Cena do 10 Kč. Občas to někdo koupí jako dekoraci na zahradu. Já je občas sbírám o železných nedělích a jako dekoraci používám.
Adalbert
To je docela možné, třeba ta výroba přetrvala od republiky po 60 té roky. Ten můj s tou svastikou byl úplně nachlup stejný , takže je to klidně možné. Navíc já si pamatuji ještě, jako kluk ty plechové hrnky , které se prodávaly a také to byl tento typ smaltu a značka Sfinx, nebo tak nějak.
Registrovaný uživatel
Továrna Sfinx je z Českých Budějovic.

http://www.belis.eu/clanek.html?oblast=smaltovane_nadobi&id=29
Registrovaný uživatel
packa napsal
Továrna Sfinx je z Českých Budějovic.

http://www.belis.eu/clanek.html?oblast=smaltovane_nadobi&id=29
Já si to taky pro zajímavost hledal a firma existuje již přes 100 let. Takže období vzniku talíře se dá možná nějak zjistit, ale to je jedno. Hodnotu to má snad jen tu dekorační ...
Registrovaný uživatel
Plechový smaltovaný tanier bol súčasťou "výbavy" dievčaťa pri vydaji. Bola to súprava plechového smaltovaného riadu v jednej farbe. Patrili k tomu misky na umývanie riadu, hrnce, hrnčeky, misky, rajnice rôzných veľkosti.
Moderátor
Jen pro Lachtana. Moje Amálka je malý jezevčí holka. Viz příloha.

Jojo, chlubím se :lol: s ní, nic Vám pánové nebrání pochlubit se také.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak toto sou mé dvě krasavice, a misku na žrádlo mají přímo královskou!!!!!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hoši já bych tady taky dal foto misky mého mazla, ale nemůžu. Nelča papá zásadně s tatínkem :D Kecám, ale loudí potvora furt a musí mít to, co já. Žere papriky, rajčata... ožírá mi rybíz , jahody a nepohrdne banánem, mandarinkou. Jinak je to tibetský španěl neposlušná a rozmazlená , chlupatá vyžírka :D viz foto z netu ... http://tibetsky-spanel.hafici.cz/

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Starožitnosti » Železný tanier

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1