Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Žigmund Luxemburský (1387-1437)

Vykupminci.cz
Numisargo

Žigmund Luxemburský (1387-1437)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
v tomto stave cena asi nebola vysoká a falzá bývajú v lepších stavoch aby sa cena vyšplhala aspoň na 800 eur.
Ak nemáte skúsenosti falzum nespoznáte. Tie lepšie sa bežne predávajú v aukciách a nezistí to ani dlhoročný zberateľ.
Registrovaný uživatel
Když ho najdeš, tak je to sichr ;)
Registrovaný uživatel
Fotka.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pazour: pěkný, beru to jako nabídku na výměnu ;-)
Moderátor
Pazour super vec!!!
Registrovaný uživatel
Chlapi, už tady byl na určení, je to h-l, ten není tak častej. Su saďour - nosím ho v rámečku na krku :mrgreen:
Registrovaný uživatel
A koukám, že někde v té oblasti jsou i všeobecné informace a rady k odhadu pravosti dukátů. Dula77 (i ostatní) díky, nějak se s tím poperu..

Pazour: Ještě sem dej fotku toho rámečku, ať nedostáváš jenom pochvaly :-)
Registrovaný uživatel
Su už v pelechu, ale mobil zvládne všechno :D
Registrovaný uživatel
Fotka mě jde připojit až podruhé :evil:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
pekná hlboká ražba
Registrovaný uživatel
dnes som zohnal nohy sv. Ladislava :D . Bude to asi časť falošného dukátu Žigmunda. Kov je biely, nie meď ako sme zvyknutý. Mierne pozlátený.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Super vec človeče...
Registrovaný uživatel
asi napíšem Marekovi, či nechce o tom niečo napísať. Mám k tomu aj nejaké info.
Moderátor
Tak to môžeš aj mne... :)
Moderátor
Ale kludne napíš Marekovi, zaujímať ho to bude každopádne.
Registrovaný uživatel
tak bude to asi skôr Ladislav V.Pohrobok, aj keď na tom úlomku chýba tá časť, ktorá by to jednoznačne určila :D, Dám urobíť po novom roku rozbor kovu a kto bude mať viac času sa môže pustiť do nejakého článku.
Registrovaný uživatel
Žigmundove parvy sú normálne dosť nuda, lebo je ich veľa a sô väčšinou bez značiek. O to viac potešia keď sa nájde značka. Na prvom je I - čko (asi Bratislava???) na druhom asi R - ko (Rožňava ???).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nedávno mi utieklo zopár pekných parvov a ducatov so zaujímavými značkami...hmm, čo už? :)

K značke "I" a jej spájania s bratislavskou mincovňou budem citovať z článku:

BUDAJ, M.: Dukáty Žigmunda Luxemburského z rokov 1387-1402 a poznámky k otázke ich razby v Bratislave. Numizmatika 24, 2014, s. 33-38.

"5. Ďalším závažným argumentom proti teórii o razbe zlatých mincí v Bratislave je fakt, že jej autori sa opierali o mincovú značku „I“ , ktorú považovali za skratku stredovekého názvu Bratislavy, čiže Istropolis. Mylnosť ich interpretácie spočíva v tom, že za Žigmunda Luxemburského sa pre Bratislavu tento názov nepoužíval. V latinsky písaných prameňoch sa objavuje pomenovanie civitas Posoniensis (1432), v nemeckých ako Prespurgk (1435), v slovensko-českých ako v Prespurcze (1429) alebo Prespurk (1437) (Lysá 2010, s. 105). Názov Istropolis sa v rôznych obmenách ujal až neskôr, za vlády Mateja I. (1458-1490).

6. Mincová značka „I“ sa pre Bratislavskú mincovňu nemohla používať v 15. storočí aj z ďalších dôvodov. Takáto značka sa totiž nachádza aj na minciach Žigmundovho nasledovníka Albrechta (1437-1439), hoci sa k jeho mincovaniu v Bratislave neviažu takmer žiadne písomné pramene. Naopak oveľa intenzívnejšie je doložená razba mincí v Bratislave až v rokoch 1440-1442, za vlády Alžbety a jej syna Ladislava V. Vtedy sa však pre Bratislavu používala skratka „P“, čiže Posonium. Ak by predchodcovia udávali pre Bratislavu označenie „I“, potom by to ich nasledovníčka pravdepodobne nemenila. Navyše v časoch politickej a hospodárskej krízy by to bolo neobvyklým a nelogickým javom. Značky „I“sa pomerne často objavujú aj na denároch Vladislava I. (1440-1444) (napríklad Pohl 1982, typy 135-8-9-10; 137-3; 140-3; 141-7; 143-5; 143-10, 15-16, 19, 25-26; 144-2). Vyskytujú sa v rôznych obmenách aj na jeho razbách z rokov 1440-1441, keď určite nemohli patriť Bratislave. V tomto období tu totiž Vladislav nemohol raziť mince, lebo mesto bolo v rukách Alžbety až do jej smrti 17. decembra 1442. Z uvedených skutočností vyplýva, že písmeno „I“ nemohlo v žiadnom prípade patriť v prvej polovici 15. storočia Bratislave a v tomto období sa tu nerazili ani zlaté mince. "
Registrovaný uživatel
Ja osobne neviem lebo som túto tému priznám sa moc do detailov neštudoval. Preto pridávam množstvo otáznikov.
Vychádzal som z Pohla ktorý kvartingy ktoré začínajú na I priraďuje k Bratislave.
A aj ty Sigur si publikoval denár Wladislava I. so značkou I - h a uviedol že veríš v jej bratislavský pôvod.
Registrovaný uživatel
fukiwara napsal
A aj ty Sigur si publikoval denár Wladislava I. so značkou I - h a uviedol že veríš v jej bratislavský pôvod.


Jasne, toto som tu tvrdil viackrát, to nepopieram. Na tento článok som narazil až nedávno, niekedy pred Vianocami a teraz sa mi zdalo vhodné to tu postnúť.
Mimochodom, pri všetkých mojich minciach so značkou "I" mám v kolónke "Mincovňa" uvedené "Bratislava?". A aj si to tak nechám, lebo tomu tak nejak chcem naďalej veriť. ;)
Registrovaný uživatel
Hej však vďaka za to. Ja sa rád poučím aj keď nie všetky argumenty sú rovnako presvedčivé. Ja si nechávam kolonku Bratislava otvorenú. Veď napríklad kvartingy s P - čkom ani neexistujú. Aspoň ja som žiadny nevidel a kvartingov mi prešlo rukami dosť. Ani Pohl nepozná P - niečo kvarting iba I - P.
Takže pre mňa Bratislava zostáva v hre.. :-)
Registrovaný uživatel
A že sa kvartingy v Bratislave razili je zdokumentované...
Registrovaný uživatel
Dobrý deň! Rád by som Vás poprosil o pomoc pri určenímincovní odfotených mincí o ktorých si myslím, že ich razili za panovania Žigmunda Luxemburského.Snažil som sa o to ako snaživý učeň ale ani za pomoci Huszára som neuspel.Preto sa s prosbou obraciam k tým múdrejším a zdatnejším v problematike.Ďakujem! Ivan

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
.. tuto minci jsem dala do sekce s určením a prý patří sem ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
korunka napsal
.. tuto minci jsem dala do sekce s určením a prý patří sem ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Mikuláš Redwitz

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Žigmund Luxemburský (1387-1437)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1