Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » ZLATO

Vykupminci.cz
Numisargo

ZLATO

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Jsou to svatojiřské medailky. Váhu takhle neodhadne nikdo - chce to nechat zvážit na poště - a ryzost by snad měla být dukátová, ale chtělo by to detaily punců pro potvrzení.
Registrovaný uživatel
Jsem našel že ryzost by měla být 900/000, váhu zkusím nějak zjistit.. prodejné za cenu kovu nebo to má nějakou sběratelskou hodnotu?
Registrovaný uživatel
Pokud umíte maďarsky doporučuji tuto stránku:

http://www.numismatics.hu/penzdetektiv8.htm
Registrovaný uživatel
V roce 2008 se toto téma zde již probíralo:

https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/tolar-2093x1
Registrovaný uživatel
Díky toto téma jsem již četl. Maďarsky neumím, ale přeložil mi to strejda google..

takže si dát pozor na tu minci nemusí být zlatá?
Moderátor
Trutnovak: Na medailich jsou nejake puncy, chtelo by to lepsi foto nebo zajit ke zlatnikovi, ktrery by take medaile zvazil presne (na poste je to +- gram, a to je dosti nepresne).
Registrovaný uživatel
Trutnovak: na této stránce najdete část puncovních značek zlata používaných od roku 1866 v celém Rakousku-Uhersku.

http://www.vantura.cz/informace/punci-stare.html#3
Registrovaný uživatel
Čo sa týka svojpomocného zistenia rýdzosti a puncových značiek tak je dobré pozrieť knihu: Jan Bukvic, Čištění a konzervace mincí a medailí
Registrovaný uživatel
Jenom pro zajímavost malé doplnění:

Au medaile bez letopočtu, 10 dukát, 47,0 mm, 34,67 g, rytec Jeremias Roth von Rothenfels 1690-1751
Au medaile bez letopočtu, 8 dukát, 48,0 mm, 27,00 g, rytec stejný
Au medaile bez letopočtu, 5 dukát, 34,0 mm, 17,34 g, rytec stejný
Au medaile bez letopočtu, 2 dukát, 23,0 mm, 6,94 g, rytec stejný

http://www.aurea.cz/Katalog26/26kat2551.htm
Registrovaný uživatel
vassilij napsal
Jsou to svatojiřské medailky. Váhu takhle neodhadne nikdo - chce to nechat zvážit na poště - a ryzost by snad měla být dukátová, ale chtělo by to detaily punců pro potvrzení.


Váha jedné 3,2 a druhé 2,4gramů...
Registrovaný uživatel
Podle váhy by se mohlo jednat o medaile o hmotnosti 1 dukátu a 3/4 dukátu i když hmotnost medailí je poněkud menší než u tabulkových hmotností těchto mincí - dukát 3,500 gramů a 3/4 dukát 2,625 gramu.
Moderátor
numismatik-fji napsal
Pokud umíte maďarsky doporučuji tuto stránku:

http://www.numismatics.hu/penzdetektiv8.htm


Jak je to vlastne s platnosti / neplatnosti puncu? Nekde jsem se docetl, ze se zbozim s neplatnymi puncy neni mozne obchodovat, ale to mi prijde jako nesmysl, to by se pak nemohla prodavat polovina materialu na aukcich nebo v starozitnictvich..

Jinak pokud nepujde zjisti puncy, ty medaile bych doporucoval jednak zvazit na necem, co ma vyssi presnost nez 0.1 g a jednak zmerit objem a spocitat hustotu, pak bude vse jasne.
« Poslední úpravu provedl(a) tenzor v 12. 5. 2011, 19:31. »
Moderátor
tenzor:

Puncovni urad uvadi toto:
" Které všechny puncovní značky platí na našem území?
Kromě současných českých značek jsou platné všechny puncovní značky, které platily v historii na území Československa a nevyjadřovaly nižší ryzost, než jsou nejnižší ryzosti pro jednotlivé drahé kovy uvedené puncovním zákonem (§3, odst. 2). Tedy značky rakousko-uherské, československé, protektorátní i značky Slovenského štátu. Neplatí ovšem puncy, které byly v době 2. světové války zavedeny na československém území, obsazeném cizími státy (značky rakouské, polské a maďarské). Na našem území také platí značky Úmluvy o kontrole a označování předmětů z drahých kovů (Vídeňské konvence), k níž ČR přistoupila 2. 11. 1994. Odkazy na text naleznete ve Zprávách z úřadu v rubrice Další informace. Po vstupu ČR do EU byly postupně uznány také puncy některých členských států, ke dni aktualizace této odpovědi (3. 11. 2009) jsou to vybrané puncy Estonska, Finska, Irska, Kypru, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Malty, Polska, Portugalska, Slovenska, Slovinska a Velké Británie. Aktuální stav, podrobnější výklad a vyobrazení uznávaných punců naleznete v rubrice Zprávy z úřadu. "

K vypoctu hustoty: Presne zvazeni neni problem, ale zmerit presne objem řádu 0.1 ml je tezsi (jak se to dela ?), vypoctem hustoty by pak bylo asi jasne, zda jde o zlato, ale jestli se tak da odhadout i ryzost, bych si nebyl zcela jist.
Moderátor
No cist umim, ale jde mi spis o to, jaky ma prakticky vyznam. ze je punc platny nebo ne...

S vhodnym odmernym valcem neni urceni objemu s presnosti az 0.05 ml problem, presne se ryzost odhadnout neda, ale jestli jde jen o pozlacene stribro nebo zlato podstatne horsi ryzosti nez dukatove, by melo jit zjistit. Je fakt, ze u zlata o vaze jen 2.4 gramu to bude obtizne, sam jsem zkousel urcovat hustotu rimskych denaru, ktere maji relativne maly prumer a jsou samozrejme stribrne, tj. s nizsi hustotou, takze staci nizsi presnost a da se pouzit uzky valec, coz presnost zvysuje.
Napadaji mne jeste pokrocile metody jako obtisknout si minci do nejakeho neporezniho materialu a pak to pipetou zaplnit po okraje, ale kvuli povrchovemu napeti vody to asi taky nebude az tak moc presne.
Registrovaný uživatel
Kolegové, já nebudu řešit otázku zda jsou punce platné a nebo ne a jak zjistit obsah zlata v medailích /zrno/, ale pouze pro zajímavost jsem zpracoval tabulky jaké typy těchto medailí se dražili na aukcích ČNS Praha a AUREA.

Tyto tabulky dokazují, že se tyto kremnické ražby razili v různých hmotnostech a to od půldukátu až do čtrnáctidukátu a to asi v 18. století, ale objevila se na aukci AUREA i novoražba z roku 1914 o hmotnosti čtyřicetidukátu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
tenzor: Jak jste psal, "se zbozim s neplatnymi puncy neni mozne obchodovat", praxe bude asi trosku jina.
Vsichni vime, jak se u nas zakony (ne)dodrzuji.

Zlata medaile o hmotnosti 2,4 gramu by mela mit objem cca 0,12 ml, takze pri presnosti 0,05 muzeme namerit hodnoty v rozmezi 0,07 - 0,17 ml, z cehoz vychazi hustota cca 14-34 gcm-3, a to je dost velke rozpeti.
U stribra by 2,4 g melo objem 0,23 ml, namerime +- 0,05, hustota vyjde 8,6-13.
Pokud tedy lze spolehnout na uvedenou presnost mereni objemu, tak informativne opravdu muzeme urcit,
zda jde o zlato: pri hustote nad 14 ano, pod 13 ne.
Registrovaný uživatel
Punc je hlava psa takže dle všeho 14ti karátové, jinak to s tou hmotností mince (medajle) jsou dost setřelé a jinak váha na které se to vážilo měla jen jedno desetinné místo...
Registrovaný uživatel
Mám stejnou minci, též rok 1929 v takřka bezvadném stavu.
http://imageshack.us/photo/my-images/534/dscn2230e.jpg
Na prodej;)
Registrovaný uživatel
To ibluehh: no, škoda těch hranek. Co za něj ? ;-)
trinitr@volny.cz
Registrovaný uživatel
hoď to na aukro a maš to
Registrovaný uživatel
Dobrý den, mužu se zeptat jaká je přibližně cena 4 dukát ferdinanda 1915 Au, bohužel nemám foto , alestav mince je 1/1
Děkuji
Registrovaný uživatel
cena zlata
Registrovaný uživatel
Ferdinanda???Né Františka Josefa I.?
Registrovaný uživatel
Ano Ferdinand
Registrovaný uživatel
Jestli se jedná o Ferdinanda, pak to nemůže být ročník 1915.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 ... > »

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » ZLATO

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1