Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Zlodějové nebo "šikovní podnikatelé"?

Vykupminci.cz
Numisargo

Zlodějové nebo "šikovní podnikatelé"?

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Někdy před rokem jsem na tohle fórum vkládal fotku obrázku, který mám po svém dědovi. Všichni jste mi tu napsali, že se jedná o obrázek od významného krajináře Josefa Procházky a že hodnota je cca 40 tisíc korun.

Dneska jsem se rozhodl, že schválně otestuji "poctivost" obchodníků s obrazy. Založil jsem si nový email a pod smyšleným jménem jsem několika starožitníkům a obchodníkům poslal fotky. Prakticky všichni mi odepsali že se jedná o obraz od neznámého nebo bezvýznamného malíře a nabídly mi částky od 500 korun do 1000 korun + poštovné.

Já chápu že smyslem podnikání je levně koupit a draho prodat, ale tohle mi vážně přijde jako zlodějna. Tihle lidé prostě okrádají majitele obrazu. Zneužívají jejich neznalosti a kupují obrazy za pár stovek, které následně prodávají za desítky tisíc. Já chápu když má někdo na něčem rabat třeba 30% ale třiceti nebo čtyřicetinásobek? To je prostě zlodějna nezlobte se na mě.

Je dobře že existují stránky jako tyto, kde se lidé snaží pravdivě a nezištně poradit bez úmyslů někoho okrást a podvést.
Registrovaný uživatel
To sú slová tu z fóra.Nie moje.

V celé západní Evropě a USA existuje mezi všemi poctivými sběrateli odjakživa jakési nepsané pravidlo, že ani ti nejhloupější prodejci se neokrádají (včetně idiotů s IQ 40), ale každý (i ten idiot) má právo dostat "spravedlivou cenu" - minimálně aspoň těch 65-70% z té chvíli dosahovaných cen totožného materiálu. (LOOX)
-s-
Registrovaný uživatel
souhlasím s tebou,jsou to zloději-využívají neznalost majitele.ještě jsem se v životě nesetkal se starožitníkem ,který by byl chudý nebo na pracaku..někteří vlastníci obrazu,nebo skla,porcelanu,netuší kde získat informace,i tací jsou..obrátí se na starožitníka,že má obraz po babičce,která sloužila u nějakého pána a dostala to darem,ty má starožitník nejraději-protože neví vlastník obrazu vůbec nic ,tak to zkouší koupit za pakatel. a dát později třeba do aukce..atd.závěrnejsou to žádní šikovní podnikatelé-ZLODEJI,rozrustaji se i inter.aukce to je totéž...zlodějna.
Registrovaný uživatel
Tak voni ty šmejdi byli už za první republiky:

http://www.artplus.cz/cs/aukcni-zpravodajstvi/1/jak-ne-koupit-rembrandta

"O okolnostech zakoupení díla do sbírky Národní galerie se průvodce výstavou nijak nerozepisuje. Uvádí pouze, že obraz „byl získán ve dvacátých letech 20. století jako Rembrandtův originál“. V některých starších katalozích je možné najít ještě informaci, že galerie ze něj zaplatila 300 tisíc korun a že prodávajícím byla jistá slečna Františka Grooteová z Jenče. Ve skutečnosti to bylo celé o něco komplikovanější.

Původní částka, za kterou Kramář obraz koupil, byla pouhou desetinou uváděné ceny. Když se potvrdila jeho hypotéza, že jde o Rembrandta, vyplatil prodávají ještě dalších 30 tisíc korun a nechal si od ní podepsat doklad, že se zříká jakýchkoliv dalších finančních požadavků. Byl si nejspíš vědom, že šlo až o nemravně výhodný nákup – podle vyjádření, které později předložil Ministerstvu školství a národní osvěty, byla tržní cena obrazu 2 miliony korun –, a proto chtěl mít v ruce potvrzení, že prodávající věděla, co vlastně prodává."
Registrovaný uživatel
A ta švédská banda , co obrazů Rudolfa II odvezla . A ne a ne je vrátit .
Registrovaný uživatel
Dacani .
Registrovaný uživatel
Někdo neumí psát, někdo nezná obrazy, někdo výrazy, třeba rabat :-)
A třeba si jen řekli, že z fotky a vymyšlené osobě taky nabídnou jen smyšlenou cenu
Moderátor
To máte těžký... Já když někde sem tam narazím na nějaký hluboce podceněný nebo nepoznaný hodnotný obraz či grafiku, knihu apod... , tak to prostě koupím a prodejci nevytrubuji, cože to vlastně má na prodej.

Je věcí i samotného prodejce, aby vyvinul nějaké úsilí o identifikaci a reálné ohodnocení toho, co prodává. Ve vašem případě stačilo, kdybyste ten obraz neposlal jen starožitníkům, ale také do nějakých renomovanějších aukčních síní...
Anebo oslovil nějakého znalce, byť třeba jen soudního :)
Registrovaný uživatel
A to já zase směle každému vytroubím , že tahle grafika , co nabízí za 20 korun, je slovutný Max Švabinský . Pravda ovšem je , že se mi ještě nikdy nic nepodařilo koupit, ale ten pocit, ten pocit když usínám . Ten je k nezaplacení .
Registrovaný uživatel
Já se přiznám,já bych ani obrazy od popelnice nevzal , obávaje se , že je tam jen někdo zapomněl . Jednou jsem vzal od popelnice obraz " Krajinka v zimním hávu " a doma ne a ne usnout . Tak se v tu noc obleku a obraz jdu k popelnici vrátit. Než běda. Důchodce odnaproti, nemoha usnout , bloumaje po kuchyni zavolal na mne Městské strážníky. Ti na mne uhodili " Člověče , Vy nám tady zakládáte vedle popelnice " černou skládku " a tu máš čerte kropáč : pořádková pokuta: 50 tisíc . Neusnul bych , kdybych je ještě tu noc nezaplatil . Běže ve sněhu v pantoflích vedle četnického vozu ,/nechtěje jej zneužíti / doběhl jsem k bankomatu a naštěstí tam byly. Ihned jsem zaplatil , mnohokrát se četníkům omlouvaje , dušuje se , že se tak víckrát nestane. Když odjížděli , z okének na mne vesele mávali . Takový já jsem člověk .
« Poslední úpravu provedl(a) petrarca v 19. 6. 2018, 18:17. »
Registrovaný uživatel
petrarca napsal
Já se přiznám,já bych ani obrazy od popelnice nevzal , obávaje se , že je tam jen někdo zapomněl . Jednou jsem vzal od popelnice obraz " Krajinka v zimním hávu " a doma ne a ne usnout . Tak se v tu noc obleku a obraz jdu k popelnici vrátit. Než běda. Důchodce odnaproti, nemoha usnout , bloumaje po kuchyni zavolal na mne Městské strážníky. Ti na mne uhodili " Člověče , Vy nám tady zakládáte vedle popelnice " černou skládku " a tu máš čerte kropáč : pořádková pokuta: 50 tisíc . Neusnul bych , kdybych je ještě tu noc nezaplatil . Běže ve sněhu v pantoflích vedle četnického vozu ,/nechtěje jej zneužíti / doběhl jsem k bankomatu a naštěstí tam byly. Ihned jsem zaplatil , mnohokrát se četníkům omlouvaje , dušuje se , že se tak víckrát nestane. Když odjížděli , z okének na mne vesele mávali . Takový já jsem člověk .
.............tak to už není slušnost ale hloupost...............dát padesátku??? :lol:
Registrovaný uživatel
Nudí se, tak plácá blbosti ;-)
Registrovaný uživatel
Wjem napsal
To máte těžký... Já když někde sem tam narazím na nějaký hluboce podceněný nebo nepoznaný hodnotný obraz či grafiku, knihu apod... , tak to prostě koupím a prodejci nevytrubuji, cože to vlastně má na prodej.


V souvislosti s tímhle co píšete jsem si vzpomněl na Brita, který na blešáku koupil "psací stroj" :-)

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/481621/brit-koupil-na-blesaku-psaci-stroj-byla-to-nacisticka-enigma-za-milion.html

Podle mě se ale jedná o naprosto něco jiného a toho Brita bych nikdy já nenazval zlodějem či podvodníkem.

Já jsem psal o případu, kdy se někdo s důvěrou obrátil na obchodníka s tím, že po babičce nebo dědovi zdědil obrazy. A tento obchodník ačkoliv věděl, že se jedná o obraz za desítky tisíc korun odepsal, že se jedná o obraz od bezvýznamného autora a nabídl za jeho koupi 500 nebo 1000 korun. To je prostě zlodějna a zneužívání důvěřivosti.

Navíc s touhle logikou by šlo obhajovat i ty "šmejdy", kteří důchodcům nabízejí nevýhodné smlouvy na odběr plynu nebo elektřiny.

1) Přece těm důchodcům nebudu říkat, že ta smlouva je pro ně nevýhodná...

2) Přece té paní nebudu říkat, že ten obraz po babičce je Procházka za 40 tisíc...

Sorry ale fakt v tom nevidím rozdíl, bod 1) je stejný šmejd jako bod 2)
Moderátor
Ještě jedna připomínka:
Já bych rozhodně nepřeceňoval odborné znalosti řady starožitníků, antikvariátníků, bazarníků či vetešníků. Ostatně kupa z nich si sem pravidelně či příležitostně chodí pro radu...
Klidně je možné, že někteří (či dokonce všichni) z těch, co jste s tím svým Procházkou oslovil, skutečně nemuseli mít ani ánunk, o co se jedná...
Registrovaný uživatel
Rozdíl mezi body a) a b ) je ten , že zpravidla babka nevyhledává aktivně obchodníka s levným plynem , kdežto babka před důchodem zpravidla ano a prosí o pár korun, dojemně " na léky " a podobné báchorky . Pravdou je , že zpravidla financuje dluhy svých nevydařených ratolestí . " Tajůplně " vyndává zpod zástěry něco , o čem tvrdí , že už maminka její maminky sloužila u Schwarzenbergů. Kdyby měl obchodník vykupovat tak , aniž by vzal v ohled pohyb cen děl na trhu , pochyby o pravosti obrazu ,tak by to nebyl obchodník , ale pracovník Charity , neřkuli rovnou idiot . Petrarca 1. Poctivá a. s.
Registrovaný uživatel
Jsem zvídavý člověk, tak by mě osobně i profesně zajímalo, jakou část by měl prodejce dostat, aby byl spokojen. 80, 120, 50%?? Z jaké hodnoty se ani neodvažuji zeptat..
Registrovaný uživatel
No tak musí tam být jistota 10 ti násobku , to je jasné .
ferovyobchodnik napsal
Jsem zvídavý člověk, tak by mě osobně i profesně zajímalo, jakou část by měl prodejce dostat, aby byl spokojen. 80, 120, 50%?? Z jaké hodnoty se ani neodvažuji zeptat..
Registrovaný uživatel
Při tomto tématu jsem si vzpomněl na případ starý asi 20 let,kdy mi bylo nabídnuto ke koupi pět zlatých mincí z oblasti která není až tak v popředí mého zájmu...
Byli prodejné cca. za 125-135 tisíc..
Zaplatil jsem tedy prodejci požadovaných 40.000...
Zde mohu být pranýřován,ale každý bez výjímky chce jak do svých sbírek,tak i na přímý prodej nakoupit co nejvýhodněji..o tom není potřeba diskutovat..

Napadlo mi tehdá otestovat..jen tak z nudy.. vídenského Raucha.Zůstal jsem v autě protože mne zná a dovnitř poslal kamaráda který o mincích neví zhola nic s instrukcemi..
Bylo mu nabídnuto 10.000 ATS..což bylo v te době asi 26.000....
Ještě ten den jsem v Mnichově u Lanze obdržel za mince šek na 6.000 DM -tedy lehce nad 100 tisíc...což mne i překvapilo.
Přístup obchodníků je různý...
Registrovaný uživatel
Lopez1506 napsal
Při tomto tématu jsem si vzpomněl na případ starý asi 20 let,kdy mi bylo nabídnuto ke koupi pět zlatých mincí z oblasti která není až tak v popředí mého zájmu...
Byli prodejné cca. za 125-135 tisíc..
Zaplatil jsem tedy prodejci požadovaných 40.000...
Zde mohu být pranýřován,ale každý bez výjímky chce jak do svých sbírek,tak i na přímý prodej nakoupit co nejvýhodněji..o tom není potřeba diskutovat..

Napadlo mi tehdá otestovat..jen tak z nudy.. vídenského Raucha.Zůstal jsem v autě protože mne zná a dovnitř poslal kamaráda který o mincích neví zhola nic s instrukcemi..
Bylo mu nabídnuto 10.000 ATS..což bylo v te době asi 26.000....
Ještě ten den jsem v Mnichově u Lanze obdržel za mince šek na 6.000 DM -tedy lehce nad 100 tisíc...což mne i překvapilo.
Přístup obchodníků je různý...


...tohle se hrozne spatne hodnoti. To, ze ma neco urcitou cenu, neznamena, ze je to v danou chvili likvidni. Nevite, kdo z nich ma jakou klientelu, jak rychle a za kolik je schopen to prodat. Navic to, ze za sebe jednou poslete noname z ulice, a podruhe to nabizite sam, neni take uplne porovnatelne. Vuci neznamemu klientu bude obchodnik vzdy pristupovat s neduverou a tudiz vyzadovat vetsi marzi (na pokryti rizika). Tech duvodu je spousta - Konkurence, nejasny puvod zbozi, moznost padelku,...Uplne stejne vam to bude ale fungovat i na normalnich aukcich. Polozka, ktera bude mit urcitou odhadni cenu, se vydrazi na ruznych aukcich za ruzne castky. A ne vzdy bude platit, ze se vyplati jit do te nejuspesnejsi. Kazda aukcni sin se zameruje na jinou klientelu. A budete potom TOP aukcni sini vycitat, ze vasi PRUMERNOU polozku prodali za PODPRUMERNOU cenu schvalne? Ne, je to jen a jen vas problem, ze jste si nezjistili, co presne mate, jakou to ma cenu a kde to mate prodat. To plati pri prodeji obecne. Hloupy kdo dava, hloupejsi, kdo nebere. Pokud prodavajici nevi, kolik ma spravne dostat, nemuzeme preci obvinovat obchodnika, ze se snazi vydelat. Ale cekat, ze dostanu maximalni moznou cenu i v pripade, ze prijdu z ulice k obchodnikovi se slovy "tady jsem neco zdedil po rodicich, vubec se v tom nevyznam, nevim co to je a jakou to ma cenu, ale chtel bych to prodat", je bohuzel naivni. Obchodnikovi staci jedna jedina veta, aby presne vedel, koho ma pred sebou.
Registrovaný uživatel
Nesmíme směšovat dva druhy tvorby ceny.

Pokud koupím podhodnocenou věc za cenu, kterou si určil majitel, mohu se cítit, že jsem z obliga. Pokud ale někomu, který se mně ptá na cenu v dobré víře, zdělím z nekalých pohnutek 5 % skutečné ceny, pak jsem zloděj.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Přesně tak , nepředstavovat si nějakou babičku -" uzlíček " nervů sužovaný kapitalismem. Většinou jsou to babky všemi svými mastmi mazané . Od koňské , přes kostival , měsíček až po framykoin. Ona Vás aktivně vyhledá , mezitím už obešla pět obchodů před Vámi , kde obraz nechtěli ani zadarmo a když obraz nechcete ani Vy, tak Vás prosí " ať alespoň něco ". Obyčejné babky nosí příšerné obrazy , ty ze vzdělanější rodin, dobře vědí co mají. Čili tady je rozdíl mezi " vetešníky " všeho druhu a tzv. šmejdy. Šmejd babičku aktivně vyhledává a manipuluje s ní . Ve druhém případě babička sama vyhledá vetešníka a naříká a prosí a mnohdy velmi šikovně manipuluje s obchodníkem .
Ještě jsem neslyšel, aby babka sama , aktivně vyhledala šmejda s levným plynem a na kolenách prosila o snížení sazby o půl procentního bodu. Čili toto je ten rozdíl mezi body a) a b ).
Registrovaný uživatel
pokud nabidnu 5% nejsem "zlodej". Dokonce nejsem '"zlodej" ani v pripade, ze to za tech 5% koupim. A prekvapive ani ten, co to za tu cenu proda, neni "okradeny" Pokud se nekdo v dobre vire zepta v prvnim vetesnictvi a nasledne to za nabidnutou cenu proda v dobre vire, ze mu bylo poradeno dobre, je bohuzel blbec. A dokud tito blbci budou existovat, tak to budou vetesnici porad zkouset. Jsou proste veci, kde si musim nejprve zjistit informace (treba se zeptat na vice mistech, nebo zajdu do muzea/knihovny, kdyz si neumim najit informace online). Pokud to neudelam, tak si proste nabehnu. Ano, muzeme polemizovat o tom, zda je to eticke, ale to bychom se mohli bavit o vsem okolo nas. Pujdu na pracovni pohovor s tim, ze si o zamestnavateli nic nezjistim? No tam pak se asi nemuzu divit, kdyz me nevezmou a jeste to mit zamestnavateli za zle.
Registrovaný uživatel
floodland napsal
pokud nabidnu 5% nejsem "zlodej". Dokonce nejsem '"zlodej" ani v pripade, ze to za tech 5% koupim. A prekvapive ani ten, co to za tu cenu proda, neni "okradeny"



Já bych si nedovolil někomu nabídnout 5 % skutečné ceny a doufat, že mně to majitel prodá a já tak získám velký prospěch. Samozřejmě každý chce vydělat, ale existuje termín příměřený zisk, který je morálně ospravedlnitelný. Možná ,že někdo může říci, že jsem hloupý, já si naopak myslím, že jsem dostal slušnou výchovu a mohu se tak podívat nejenom sobě do očí. Nebo to již neplatí a čím budeme větší zloději, tím budeme více obdivovaní?
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 20. 6. 2018, 9:17. »
Registrovaný uživatel
floodland napsal
pokud nabidnu 5% nejsem "zlodej". Dokonce nejsem '"zlodej" ani v pripade, ze to za tech 5% koupim. A prekvapive ani ten, co to za tu cenu proda, neni "okradeny" Pokud se nekdo v dobre vire zepta v prvnim vetesnictvi a nasledne to za nabidnutou cenu proda v dobre vire, ze mu bylo poradeno dobre, je bohuzel blbec.


Celkem nedávno byla na Stream.cz taková reportáž o podvodnících zvaných "ruličkáři". To jsou lidé, kteří turistům v Praze nabízejí výhodný kurz směny z Eura nebo dolaru na české koruny. Oni si od těch turistů vezmou eura nebo dolary a místo českých korun jim dají prošlé běloruské rubly....

Když si tak ale čtu tvoje příspěvky tak si začínám myslet, že ti ruličkáři ve skutečnosti podvodníci nejsou a turisté jsou víceméně blbci a můžou si sami za to, že se nechali okrást, protože si před cestou do ČR nezjistili, jak vypadají naše bankovky.

Ale já už celkem začínám chápat jak to myslíte. Podle vás je rozdíl mezi starožitníkem a tím šmejdem co nabízí plyn v tom, že stará babka starožitníka vyhledá sama, zatímco šmejdi s plynem sami od sebe vyhledávají ty babky. Jsem tedy ochoten akceptovat tento argument a dám tedy jiný příklad.

Někdo půjde do autobazaru že shání ojeté auto v dobrém stavu. Majitel autobazaru mu nabídne auto o kterém bude tvrdit, že je v naprostém pořádku. Přitom ale bude moc dobře vědět, že na tom autě je závada a oprava bude stát třeba 20 nebo 30 tisíc. Tuto skutečnost ale zamlčí. Jedná se o zloděje či nikoliv? A nebo si za to může sám ten naivní blbec, že v dobré víře uvěří tomu prodejci?

Já souhlasím s tím co tady psal Evropa1. Je prostě rozdíl v tom, když jdu někam na burzu a tam někdo prodává nějakou cennost za nízkou cenu v domnění, že se jedná o nějaký šmejd. Pochopitelně koupím a všechno je v pořádku. To je i případ toho Brita který koupil na burze za 100 Liber psací stroj ačkoliv moc dobře věděl, že to je přístroj Enigma z druhé světové války a následně to prodal za 40 tisíc liber....

Pokud se ale někdo obrátí na starožitníka "mám po babičce obraz a chci ho prodat" a ten starožitník pozná, že se jedná o obraz od známého malíře a hodnota je například 100 000 korun, ale té osobě řekne "obraz po vaší babičce nemá žádnou cenu a koupím ho maximálně za 500 korun" tak je to prostě zloděj a křivák. Na tom se snad shodneme.
Registrovaný uživatel
tak procenta jsou vzdy loterie. Zkuseny obchodnik lehce pozna, kde je pro kupujiciho dolni akecptovatelna hranice. Tech 5% co zde zaznelo, je samozrejme nesmysl, ale kde je vlastne ta spravna mira, kdy uz muzeme mluvit o seriozni nabidce? A jak na to budeme pohlizet v pripade, ze nekdo sam od sebe nabidne k prodeji vec za zlomek ceny? Ja potom moralni takovou vec kupovat? Me samotnemu se stalo, ze jsem koupil obrazek, ktery jsem nasledne prodal za 50 nasobek. Jsem v tomto pripade zlodej? V obou pripadech prodavajici nevi, co prodava, ale cenu mu prijde primerena. Pokud by nebyla, tak by na 5% vykupni cenu (skutecnou nezna) nepristoupil, stejne tak by za takto nizkou sam od sebe neprodaval. Takze kdyz se vratime k moralce, tak je podle vas spatne zlodejskou cenu nabizet, ale v poradku za ni nakupovat? On uz nekdo z vas pri vyhodnem nakupu dal prodavajicimu vic se slovy "ale to by jste se osidil"? Tak jaky je v tom potom rozdil?

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Umění - obrazy » Zlodějové nebo "šikovní podnikatelé"?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1