Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Co se jinam nevešlo » Značky na cihlách

Vykupminci.cz
Numisargo

Značky na cihlách

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím , věděl by někdo něco o těchto značkách na cihlách ? Slyšel jsem že je někdo i sbírá , dík .

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Literatura na to žádná není. V celé ČR to sbírá kolem 10 lidí. V uplynulých 100 letech u nás působilo několik tisíc cihelen. Pokud víte odkud ty cihly jsou zjistěte si v oblastním archívu jaké cihelny tam v minulosti působily. Jinak se to zjistit nedá. Podle provedení jde o běžné cihly vyráběné u nás od konce 19. století až do poloviny 20. století. Cena do 5 Kč za 1 kus, ale kupce budete hledat dlouho.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Díky za odpověď
Registrovaný uživatel
Viděl jsem před několika měsíci nevím přesně kdy, pořad na tv stanici KINO SVĚT ostravské televize s názvem tuším Sběratelé, kdy tam byl sběratel cihel a měl jich několik stovek kusů .... sběratelů bude asi málo a je to spíše kuriozita ve sběratelství, ale zkusím navrhnout takový nápad .... Já kdysi zakomponoval kulaté brusné kameny a to i ty šišaté , nebo jinak opotřebované do zdi v pergole. Co z toho udělat takovou hezkou ozdobu v zahradě u krbu obrostlého břečťanem a tak podobně, nebo zakomponovat do podlahy pergoly. Ony ty cihly jsou strašně trvanlivé , protože pánové jsou tzv. ostře pálené a vydrží několik desítek let i v zemi. Sám jsem stavěl z 200 let starých cihel venkovní zeď před 30 ti lety a prošla povodní 1997, kdy byla celá zatopená a přesto stojí a nedrobí se , prostě kvalitní a stará cihlářská práce !!! A když budete hledat v obchodech dnešní náhražky do stylových pergol a zátiší, tak se prohnete s penězi a stejně to nebude tak kvalitní , jako stará a stylová cihla 100 let stará a každý napohled pozná, že to je stará věc a hlavně IN !!!
« Poslední úpravu provedl(a) kmotr v 5. 6. 2016, 7:34. »
Registrovaný uživatel
Třeba příklad... sehnal jsem si staré štoudve a aby nestály přímo na zemi a nehnily odspodu, tak jsem použil staré brusné kameny. Stejně tak můžete použít staré cihly se znaky, které budou viditelné. Vytvoříte z nich nějakou mozaiku, nebo tak něco to je na fantazii každého soudruha. Možná se vám to nelíbí, ale mě ano.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ještě dodatek kamarád má v zahradě přístup do pergoly od domu dlážděný právě těmito cihlami. S tou trávou ve spárách a kombinováno jinými rostlinami a placatými kameny kolem je to super. A nevypadá to uměle, jak zámecká dlažba atd. a vypadá to nekýčovitě a jako, že to tam je takto už odedávna. Jen nápad na využití starých a kvalitních cihel ....
Registrovaný uživatel
Jak píše kmotr, klasické pálené cihly jsou velmi populární nejen jako stavební prvek, ale i v exterierovém i inter. designu. Očištěná cihla 10 kč/kus. Tyhle s značkami jsou ještě lepší. Z vlastní zkušenosti - u matky máme s těchto cihel jak všechny obvodové zdi na zahradě, tak nádrž na dešťovou vodu (samozřejmě nijak neomítnuté!, jen čistě udělané spáry), dlažbu na dvoře a uvnitř barový pult a nosný sloup (opět samozřejmě cihly přiznané). Když jsme dělali tu nádrž, těžko sem v hromadě hledal cihlu se značkou, no našel a je na nejviditelnějším místě. Ano, užívají se dnes hojně obklady s cihlovým vzorem, nedej bože i umělé imitace či tapety.. ale to je jako jíst sojový steak... Ale k úplně prvotnímu dotazu - asi sbírá, ale já bych to sbírat nechtěl:) hlavně kvůli prostoru...
« Poslední úpravu provedl(a) Jaa-chym v 5. 6. 2016, 8:15. »
Registrovaný uživatel
Jaa-chym napsal
Jak píše kmotr, klasické pálené cihly jsou velmi populární nejen jako stavební prvek, ale i v exterierovém i inter. designu. Očištěná cihla 10 kč/kus. Tyhle s značkami jsou ještě lepší. Z vlastní zkušenosti - u matky máme s těchto cihel jak všechny obvodové zdi na zahradě, tak nádrž na dešťovou vodu (samozřejmě nijak neomítnuté!, jen čistě udělané spáry), dlažbu na dvoře a uvnitř barový pult a nosný sloup (opět samozřejmě cihly přiznané). Když jsme dělali tu nádrž, těžko sem v hromadě hledal cihlu se značkou, no našel a je na nejviditelnějším místě. Ano, užívají se dnes hojně obklady s cihlovým vzorem, nedej bože i umělé imitace či tapety.. ale to je jako jíst sojový steak... Ale k úplně prvotnímu dotazu - asi sbírá, ale já bych to sbírat nechtěl:) hlavně kvůli prostoru...
Ano a jak se podnikatelé tlučou po starých a opotřebovaných trámech z bouraček to by jste koukali :D . Ošetří se to a šup s tím do pergol, ale i do interierů. Jinak cihelným stěnám bez omítek a jen zaspárováno se tuším říká REŽNÉ ZDIVO.
Registrovaný uživatel
trámy, fošny... doma z toho dělám nábytek, vykartáčuju to po letech, navoskuju a hotovo. Materiál jsem naštěstí sehnal za odvoz, ev za symbolické peníze. Protože když jsem viděl, že specializované firmy to prodávají v řádech minimálně stovek korun za kus... Kdo nevěří, můžu dát odkaz. Je to samozřejmě vyčištěné, ošetřené... pak se z toho dělají interiéry do takových těch hotelů, které si mi smrtelníci nemůžeme dovolit:)
Registrovaný uživatel
S tou podlahou je to dobrý nápad , mám jich celkem dost , dík za tip a pěkné komentáře .
Registrovaný uživatel
krasne stare znacene tehly sa daju pri troche stastia zohnat za menej,
nez novodoba produkcia z hobby marketov.

ak mas sikovne ruky,
jednoznacne odporucam pouzit niekde doma v zahrade.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Moderátor
Ne aby vás napadlo shánět gotické buchty v hradních zříceninách!!
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
Ne aby vás napadlo shánět gotické buchty v hradních zříceninách!!
Taková gotická 20ti letá buchta ulovená při měsíčku v hradní zřícenině , to je věc pánové :D Jinak takový ty slabší a širší půdní cihly u nás se tomu říká flastrůvky, to je žůžo na podlahu pergoly...
Moderátor
20 letá gotická buchta bude nejspíš bílá a dost průsvitná a kdyby na té zřícenině byla možnost, bude běhat po cimbuří!! :P
Půdovkám se říká flastrůvky? Zajímavé...
Registrovaný uživatel
Ještě jich pár přidám , na přebírání je toho celá fůra :D :mrgreen: :P

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Kedže som si z nich robil klenbovu pivnicu tak som natrafil aj na tuto velmi zaujimavu stranku.
http://www.laterarius.sk/stranky/register-tehliarskych-znaciek/register.php
_______________
Registrovaný uživatel
Toto jsou půdovky. U nás.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Aha, tož to jsou spíš dlažky. Půdovka má rozměr cihly, jen cca s poloviční tloušťkou.
Registrovaný uživatel
m1234 napsal
Kedže som si z nich robil klenbovu pivnicu tak som natrafil aj na tuto velmi zaujimavu stranku.
http://www.laterarius.sk/stranky/register-tehliarskych-znaciek/register.php


velmi zajímavé, pro sama škoda, že je to jen Slovensko...
Registrovaný uživatel
M1234 - skôr je to taká galéria, čo všetko sa dá nájsť na skládke. Asi tak jedno percento je určených a priradených k nejakej tehelni .
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
m1234 , dík za odkaz , jednu už jsem našel , tři hvězdy , Kůty-Senica , nemám to daleko tak možná proto
Registrovaný uživatel
Ještě přidávám detail jedné kterých je nejvíc , 28.5 x 13.5 x 7 cm , kdyby někdo věděl byl bych rád ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
Aha, tož to jsou spíš dlažky. Půdovka má rozměr cihly, jen cca s poloviční tloušťkou.
Já už si nevzpomínám na rozměry... možná jsou stejně dlouhé , jako cihly 29,5 cm, ale jsou širší a užší. Aby nezatěžovaly stropy no a na podlahu pergoly a podobně náádhera. Jinak u nás flastrůvky, jako že se s nimi vyplňovalo - vyflastrovávalo cihelné zdivo při zdění,nebo omítání když potřebuješ kousek cihly. Prostě jsi dal flastr na díru, to víš sudeťáci :D Ony se dřív takhle za komárů využívaly, jako druhotný materiál na stavbě při rekonstrukci starších domů, taková škoda a co teď nadělá parády, že ?
Registrovaný uživatel
Jsem si tak uvědomil, že Přemek Podlaha Receptář by z nás měl radost. A pro kolegy Slováky UROB SI SÁM :D
Registrovaný uživatel
internet je mocná zbraň,jen je jí třeba umět používat, co takhle zadat do gůůůglu cihly se znaky?

laterarius.cz
https://www.facebook.com/laterarius.cz/?pnref=story

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Co se jinam nevešlo » Značky na cihlách

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1