Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Zničený obraz - oprava

Vykupminci.cz
Numisargo

Zničený obraz - oprava

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý večer,

jak to tak bývá, když člověk sežene něco pěkného, bývá to většinou poničené. Plátno někdo nalepil na desku a ještě tak blbě. Signatura na plátně nezůstala.
Chci se zeptat, vím, že to bude hádání z křišťálové koule, ale tuší někdo, komu by se dalo připsat autorství nebo jakým směrem se mám vydat? Vím, že to asi nikdy nezjistím, ale myslím si, že to maloval někdo, kdo uměl. Ale třeba mi to vyvrátíte.
Každopádně obraz chci svěřit odborníkům a věnovat mu nějakou péči, protože se mi moc líbí a chci ho nechat zrestaurovat.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Mohl by to být Jaroslav Čermák - viz jeho Černohorské obrazy ...ale bez záruky ...
https://www.rodon.cz/malir-dila/jaroslav-cermak-71/cernohorka-s-ditetem--2019
Registrovaný uživatel
https://baggira.aukceobrazu.eu/obrazy/detail/5106/
Registrovaný uživatel
Děkuji za komentáře a informace. Takže se určitě vyplatí nechat zrestartovat. Škoda, že tam není ta signatura.
Registrovaný uživatel
https://www.sberatelstvi.cz/23-pohlednice/175-zanrove-ruzne-namety/177-ostatni-maliri/390/?240/%3F300/%253F30/%25253F420/%2525253F150/ teď jen otázka, zda je to opravdu od Čermáka nebo to někdo přemaloval. Kam kdyžtak obraz odnést na určení?
Registrovaný uživatel
Nevím, co tady řešíte. Tohle je pouhá kopie, stačí se podívat na výraz v obličeji. Je zbytečné do toho více investovat. Ale pořád máte ještě pěkný rám.
Registrovaný uživatel
Každopádně je to zdařilejší verze, než to co prodávali na aukceobrazu.eu :mrgreen:
Registrovaný uživatel
floodland napsal
Nevím, co tady řešíte. Tohle je pouhá kopie, stačí se podívat na výraz v obličeji. Je zbytečné do toho více investovat. Ale pořád máte ještě pěkný rám.


Já se v tom zase tolik nevyznám, ale na základě fotky v PC bych byla obezřetnější. RTG by určitě odhalil, jestli to není nějak cele či částečně přemalované a jak kvalitní to případně je pod tím. Mně to úplně blbé nepřipadá a i "pouhá" kopie, pokud je kvalitní, by si zasloužila určitou péči. Už jenom proto, aby majitel "věděl".
Registrovaný uživatel
Tak zjevně byl pro majitele rám cennější než samotný obraz, když šel cestou nalepení plátna na desku, tak aby se dal rám použít.
Registrovaný uživatel
floodland napsal
Tak zjevně byl pro majitele rám cennější než samotný obraz, když šel cestou nalepení plátna na desku, tak aby se dal rám použít.


To ale o ničem nesvědčí ;)
---
Jde o to, jestli ta kopie je tzv. bezcenná, nebo není. A to my podle fotky nezjistíme a jediné, co by mohlo přinést nějaké relevantní údaje, je RTG.
Nikoliv naše dojmy.
Registrovaný uživatel
Ad #4
Já bych obraz rozhodně nechal zrestartovat (tenhle překlep se mimořádně povedl ! ).
:P
Proti originálu mi ženská postava přijde již povadlejší, takže restart by jí prospěl.
Registrovaný uživatel
Ano a slepému se opět vrátí zrak...tak v tom případě s restartováním souhlasím :)
Registrovaný uživatel
Jinak ještě off topic, vzhledem k tomu, že se jedná o kopii. Pověsili by jste si doma kopii známého obrazu? A pokud ano, co by vás k tomu vedlo?
Registrovaný uživatel
floodland napsal
Jinak ještě off topic, vzhledem k tomu, že se jedná o kopii. Pověsili by jste si doma kopii známého obrazu? A pokud ano, co by vás k tomu vedlo?


Ptáte se obecně?
Pokud obecně, tak ano- starou kvalitní kopii ještě něčeho staršího si klidně na zeď pověsím.
Kopírování bylo stovky let zcela regulérní součástí výuky malířského řemesla, Kopírovali i později velmi slavní umělci. Kopie např. běžně vznikaly v malířských dílnách, pod přímým dohledem Mistra (hlavně v případě oblíbeného tématu, obzvláště žádaného obrazu atd...). Takže i v řadě světových galeriích visí kopie…
(V rámci obecné debaty je třeba rozlišovat kopii, dílenskou práci, autorskou variantu, falzum, pastiš a já nevím co ještě)
Registrovaný uživatel
floodland napsal
Pověsili by jste si doma kopii známého obrazu? A pokud ano, co by vás k tomu vedlo?

Pokud by se mi obraz líbil a originál byl pro mne nedostupný, tak ano.
Dobrá kopie je lepší než reprodukce.
Registrovaný uživatel
Foto originálu od Čermáka.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ad #13

Já dotaz převedu do praktické roviny.

Mám možnost výměnou získat obraz (1. foto), který je evidentně volnou kopií známého Čapkova obrazu, před léty draze vydraženého myslím v Londýně (2. foto).
Kromě detailů malby se odlišují rozměrově i materiálem podložky. Kdybych si ev. získanou kopii doma pověsil, nebyl bych terčem posměchu znalých návštěv?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Připadá mi to, jako by si tam malíř domaloval svoji manželku, milenku atd. Stařík je věrný, ale paní, slečna je moc jiná.
bolt napsal
Ad #4
Já bych obraz rozhodně nechal zrestartovat (tenhle překlep se mimořádně povedl ! ).
:P
Proti originálu mi ženská postava přijde již povadlejší, takže restart by jí prospěl.
Registrovaný uživatel
Mně se ta kopie Čapka líbí víc než originál :roll:
a posměch návštěv už dávno neřeším ;) V sedmnácti mi nejvíc záleželo na tom co si kdo o mně myslí /hlavně vrstevníci/ ale to už je hodně dávno a od té doby to stále klesá až téměř k nule. :D
Registrovaný uživatel
bolt napsal
Ad #13

Já dotaz převedu do praktické roviny.

Mám možnost výměnou získat obraz (1. foto), který je evidentně volnou kopií známého Čapkova obrazu, před léty draze vydraženého myslím v Londýně (2. foto).
Kromě detailů malby se odlišují rozměrově i materiálem podložky. Kdybych si ev. získanou kopii doma pověsil, nebyl bych terčem posměchu znalých návštěv?


Pokud byste se netvářil, že máte originál, ale přiznal byste, ba přímo upozornil, že máte volnou kopii (navíc, kdybyste vypátral, kdo a proč udělal takovouto variantu), a zvláště pokud by byla malba sama o sobě kvalitní (myslím tím rukopis), tak nevidím důvod, proč by se vám znalá návštěva měla posmívat.
Je to prostě v každém případě zajímavost.
Registrovaný uživatel
Slezský malíř Valentin Držkovic dělal volné kopie (např. v menších velikostech než originál) starých mistrů opakovaně a podepisoval je svým jménem. Viz např.:
https://galerieumeni.cz/detail-polozky/1501-valentin-drzkovic/34-svaty-obraz-1933
Takováto díla si rád na zeď pověsím.
« Poslední úpravu provedl(a) Hilaris v 2. 7. 2020, 11:48. »
Registrovaný uživatel
Zrovna ten Čapek je příklad, jak by volna kopie vypadat neměla. Originál je prostě hezčí a já osobně bych si tuto kopii doma nepověsil. U originálu je krásně vidět postava, u té kopie ji hledám marně.
Registrovaný uživatel
Inu každý jsme jiný, proto je svět tak zajímavý :P
Registrovaný uživatel
Souhlasím s gastonem52, že je to volná kopie v případě ženského portrétu, jinak je obraz věrnou kopií originálu. Žena má modré oči, neaspiruje na Černohorku, ale není "uvadlá". Z mého pohledu jde o obraz velmi zajímavý a kvalitní. Případné ošetření si zaslouží, i když z fotografie není poškození patrné (jen okraje plátna jsou kvůli většímu rámu "zviditelněné".
Registrovaný uživatel
jazzdr napsal
Souhlasím s gastonem52, že je to volná kopie v případě ženského portrétu, jinak je obraz věrnou kopií originálu. Žena má modré oči, neaspiruje na Černohorku, ale není "uvadlá". Z mého pohledu jde o obraz velmi zajímavý a kvalitní. Případné ošetření si zaslouží, i když z fotografie není poškození patrné (jen okraje plátna jsou kvůli většímu rámu "zviditelněné".


Mně se ten obraz taky líbí (ta žena rouhačsky dokonce víc než ta na Čermákově originále)... okraje obrazu mohou být přelepené papírovou páskou, což se dělávalo kdysi v rámci restaurování, aby se začistil okraj. U nás moc ne, spíš v Rakousku... aspoň mi to podle té fotky tak přijde, vlevo nahoře je ta páska stržená... ale netvrdím to nijak vehementně... (a taky to není moc podstatné).

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Umění - obrazy » Zničený obraz - oprava

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1