Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Denárové období » Znojemský úděl

Vykupminci.cz
Numisargo

Znojemský úděl

Moderátoři: jv64, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
moravské denáry znojemských údělníků
Registrovaný uživatel
Tady nám to také zeje prázdnotou, takže na ukázku 2x Lutold C 410, VP 93

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Znojemských ražeb určitě bude víc, než se zatím přiděluje, zvlášť mezi různými neurčenými z 12.století. Přece jen oba Konrádové byli dost významní. Problém je ale s opisy, to je známá věc. U hodně mincí se nedá rozluštit ani náznak. Tady je jeden adept na znojemský původ, aspoň měl být nalezen někde blízko. Viděl jsem už i mnohem hezčí exemplář s krásnými obrazy, tento má ale celkem dost písmen. Snad by se tam dalo číst ... VNRATS ?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Co je na něm za motivy, nějak je špatně vidím? Na líci vidím nějakou velkou hlavu z profilu, na rubu vidím jakoby ptáka letícího střemhlav dolů? Je tento někde popsaný? Jsem v práci, nemám u sebe literaturu, abych se podíval ...

Ale UNRATS tam také vidím
Moderátor
No, tak to je s podobnými lahůdkami, když je člověk nemá možnost vidět pod zvětšením a dobře nasvícené v originále ...
Já mám výhodu, že podle jiného krásně vyraženého exempláře vím, co tam mám vidět.
Na líci jsou dva proti sobě stojící andělé, držící uprostřed mandrolu s postavičkou (asi) Krista. Na rubu je postava s napřaženým mečem zleva, před sebou drží štít a vpravo je nějaká příšerka, zvíře, drak, jako na několika jiných denárech.
Pérovka je jen orientační, dělal jsem ji narychlo, všechny detaily nemusí sedět, hlavně pravá strana je hůř vyražená.
V literatuře ještě není, bude v dodatcích.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak teď už tam ty anděly s mandorlou vidím :D Tu mandorlu jsem právě považoval za část hlavy :D Tak to se budeme těšit na dodatky, kolik nových typů od vydání Tvé knihy zhruba přibylo?
Moderátor
Asi čtyřicet, něco už jsem dal do různých článků, jde o to najít čas a seskládat to dohromady. Mezitím zase něco přibude a určitě se ke mě taky nedostane všechno. Rád bych k některým obdobím napsal i pár řádků, ale času pořád chybí ....
Registrovaný uživatel
Tak to je dost, je vidět, že údělníci vydávali nové typy o 106 ... Ale zase vzhledem k výskytu se zdá, že většinu typů pouze v omezených emisích. Máš pro to nějaké vysvětlení?
Moderátor
Bude to tak a jednoznačné vysvětlení nemám, spojuje se víc vlivů - menší územní celky, v mnoha údobích časté střídání vlád, občas zírám, kam pořád chodili na nové motivy. Zajímavá doba - z mincí se dá vyčíst skoro víc než z písemných pramenů.
Registrovaný uživatel
Na nume.cz najde se nekolikrat denar Smerda 505 urceny jako Konrad Znojemsky. U Smerdu je ten 505 ale neurceny. Ma nekdo tady tuseni o tom, podle ceho (literatura?) to by mel byt udajne Konrad?
Predem dik za tipy.
_______________
Zdravím z Vídně
Moderátor
K přidělení denáru souhrnně : Moravské denáry 11. a 12.století, s.380 (viz příloha).
Přidělení Konrádu Znojemskému:
Bobek, J.: Svědectví mincí o české účasti na druhé křížové výpravě. Numismatické listy 52, 1997, s.65-76.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Diky moc za presnou informaci!
_______________
Zdravím z Vídně

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Denárové období » Znojemský úděl

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1