Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Starožitnosti » Zrejme váza - fajans, keramika... netuším:-)

Vykupminci.cz
Numisargo

Zrejme váza - fajans, keramika... netuším:-)

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Pekný deň prajem:-) Keďže mňa to odjakživa ťahalo ku minerálom, kovom a drevu, porcelán, keramika či fajáns sú pre mňa španielska dedina a nemám moc k tomu vzťah. Moji rodičia nemali vzťah ku starým veciam, a tak všetok porcelán po starých rodičoch skončil v pivnici. Ja som sa v nej neskôr začala hrabať a spravili sme kompromis, porcelán sme dali do vitrín v obývačke, nebolo to nič extra cenné, ale je to pamiatka na starých rodičov:-) Nemala som problém podľa značenia na googli vyhľadať výrobcov. Neskôr som ale našla túto zrejme vázu, netuším, či je to keramika, či fajáns alebo niečo iné. Je vysoká asi 20 cm, glazúra miestami poškodená. Keďže nemá značku, nemám sa od čoho odraziť, o čo sa jedná. Je určite po starej mame, ktorá pochádzala z Liptova a neskôr sa presťahovala do Martina. Zaujímalo by ma bližšie informácie, datovanie, prípadne jej pôvod a za každú radu veľmi ďakujem:-) Váza nie je na predaj, cena ma nezaujíma a ostáva v rodine:-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Glazovaná keramika tuším a nebude úplně mladá. Jinak bych řekl, že to je po vašom kvietnik.
Registrovaný uživatel
fajans,tipoval bych 2.pol.18.stol.zkuste požádat dotaz PhDr.Jíří Pajer.
pajer.jiri@seznam.cz.Dejte vědět...
Registrovaný uživatel
Ďakujem krásne, ak odpíše, určite to sem napíšem:-)
Registrovaný uživatel
Mně to připadá jak z keramického kroužku dovedných rukou. :roll:
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
Mně to připadá jak z keramického kroužku dovedných rukou. :roll:
No ona lidovka je v podstatě kroužek dovedných rukou . Myslím, že David tu polovinu 18tého století trošku přehnal, ale já si počkám na případný verdikt odborníka, je možné že se mýlím. Já si myslím, že to je přelom 19/20 tého století a bylo prodáváno na trzích, ale jak říkám mohu se mýlit. Jinak asi vyrobeno podobnou technologií, jako kachle do kamen...
« Poslední úpravu provedl(a) lachtan v 17. 8. 2018, 13:58. »
Registrovaný uživatel
Pekný deň prajem:-) Skoro som sem zabudla pridať odpoveď, takže naprávam ako som sľúbila:-)

"Dobrý den,
nádoba představuje nejspíš dózu na tabák bez víka, ale s určením provenience výrobku to není snadné. Pravděpodobně pochází z Maďarska, ještě z doby Rakousko-uherské monarchie.
S pozdravem J. Pajer."
Registrovaný uživatel
Ešte by som sa rada opýtala na tento 16 cm vysoký džbánik. Kúpila som ho kamarátke na vianoce (páči sa jej keramika) za pár eur a zaujímalo by ma, o čo sa jedná. Neviem ani, či je to vôbec už starožitnosť.

Džbánik je hlinený, vyzerá že aj ručne maľovaný, má jemné vlásočnice na glazúre. Na spodnej strane má nejaké značenie, písme na A C alebo A G? Potom Ke (a)....
Keďže sa v keramike vôbec nevyznám, neviem sa pohnúť ďalej čoho značka by to mohla byť. Za každú pomoc Vám veľmi pekne vopred ďakujem:-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
fotografie

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Myslím, že ta nádoba je z 2. poloviny 18. století. Motiv je na ni katolický: veronikon držený dvěma andílky, pod veronikonem beránek boží - Agnus dei. Z žádné protestantské země to nebude. Klidně by to mohlo pocházet z okolí Vyškova - Bučovic.
Dargor6 doporučuji až někdy zavítá na Moravu navštívit vyškovské muzeum, je tam nádherná sbírka staré fajánse, mě dokonce před několika lety pustili i do depozitáře, to byla pastva pro oči.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Pán Adalbert a DavidXXX - som niekedy mimo z Vašich znalostí:-) Toho baránka by som tam nespoznala ani náhodou, teraz keď ste to popísali vidím všetko zreteľne:-) A to mamina tú nádobu chcela vyhodiť do smetí. Teraz má čestné miesto vo vitríne a je to nielen ako spomienka, ale aj celkom historicky zaujímavý kúsok.
Registrovaný uživatel
Ešte si dovolím pridať na určenie jeden džbán, vysoký je 25 cm. Prosím z akého môže byť obdobia?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Vyzerá to, že pán Pajer mal pravdu s nádobou, mám nové informácie od zberateľa tejto kameniny, prikladám:-)
"Jedná sa o tabakovú dózu z hrnčiny,ktorá bola vyrobená koncom 19. storočia v Košiciach. Tento rok bola v Košiciach keramická výstava ,kde boli dve takéto dózy."

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
dobrá zpráva..
Registrovaný uživatel
Ešte informácia od PhDr. Jiří Pajer ku džbánu:

"Dobrý den,
džbán je italský výrobek z období 2. poloviny 17. století.
Zdraví J. Pajer."

Dargor6 napsal
Ešte si dovolím pridať na určenie jeden džbán, vysoký je 25 cm. Prosím z akého môže byť obdobia?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
samé dobré zprávy-blahopřeji.
také budu muset požádat pana PhDr.Pajera o pomoc,nevím si rady s mezzomajolikou,pravděpodobně pochází z Čech.zatím nebudu dávat snímek.nechám to uležet až po Vánocích.
Registrovaný uživatel
Ďakujem krásne:-) Celkom ma to potešilo, nakoľko ten džbán som kúpila za 7 Eur v bazári, hneď mi prišiel taký iný, starší, aj je dosť ťažký oproti novšej keramike. Ale že bude až tak starý ma ani nenapadlo.
Registrovaný uživatel
je to krásný pocit,když doma má artefakt od r.1650-1700.to jen tak nikdo nevlastní,ještě jednou blahopřeji.
Registrovaný uživatel
Pekný deň. Tak sa mi podarilo kúpiť takýto džbánik, podľa spodnej strany sa mi vidí, že by sa mohlo jednať o niečo staršie a nie keramiku z 80-tych rokov. Bohužiaľ pani nevie dodať lepšie fotky, nafotím hneď ako príde poštou domov:-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dobrý den,


Chtěla jsem se vás zeptat na hliněnou karafu s glazurou kterou mám doma je to dědictví pradědečkovi a bohužel nevím jak se do rodiny dostalo zda je to dědictví rodinné což by mohlo naznačovat že je karafa velmi stará a nebo jestli si to někde přivezl z cest a tudíž má karafa hodnotu pouze emoční.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Starožitnosti » Zrejme váza - fajans, keramika... netuším:-)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1