Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o známkách » 1.Slovensko-Česká fil. výstava

Vykupminci.cz
Numisargo

1.Slovensko-Česká fil. výstava

Moderátoři: ikanek, Jaromir, pavlinka, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4

Autor Příspěvek
Moderátor
Neumann napsal
Pro Pavel_III:

Citovat
Proto je lepší některé dopisy ani moc nerozebírat, není tolik vidět, že si nejsem jist. 8) A ony jsou často velmi vzácné ty známky samy o sobě, ať už ten dopis má přesné porto (či lze frankaturu na nějaký tarif naroubovat) nebo je přefrankován.


Ale jak potom zdokladovat filatelistické či poštovně-historické znalosti? Myslím si, že dopis označit za přefrankovaný (a o kolik) s odkazem na stávající tarify o těch znalostech vypoví víc, než "mlžit" či přecházet mlčením.

A nebylo by jednodušší nějaké základní tarify napsat do úvodního listu? A navíc, nerad to přiznávám, ale mám v tom jisté nedostatky. (Možná by nebylo od věci ty maďarské tabulky překoktat do češtiny v písemné podobě, některé nuance mi zkrátka pořád unikají.) Taky si budu muset někde sehnat nějakou podrobnější literaturu k SHS a k Rumunsku. Prostě všechno co se tu "běžně" vyskytuje.

Taky teď řeším i jinou věc. Nechal jsem se ovlivnit a zkouším rozdělit Baraň podle typu (nebo jak to správně pojmenovat) tisku. V podstatě to mám hotovo, byť s tím pořád nésu 100% spokojené. Zásadnější vada pak je ta, že kde nic, tu nic a jsou najednou 2 listy navíc. Čili, něco vynechat? A to už jsem rezignoval na přetisk Pošta československá 1919 (stejně nemám ty drahé). Případně něco jiného zase zjednodušit? Nedělit Šrobára na náklady?
Moderátor
Mám konkrétně na mysli tyto dopisy - ten první mi tedy není jasný (pokud to nějak nesouvisí s poznámkou "A megadott alapdíjon felüli háborús pótdíj küldeményenként: 50 g-ig 2 f, 50 g felett 5 f.", což se mi nezdá), ten druhý by měl mít dle frankatury 20 + (do) 3×20 g, ale není to přitom klasická filatelistická frankatura, která by vysvětlovala mnohé a ten třetí, tam se přiznám, že nevím přesný vývoj v SHS, ale tou dobou (březen 1919), by měly stále platit uherské tarify

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pro Pavel_III:

Překladač mi u maďarské poznámky hlásí "Přebytek zadané příplatek základní poplatek za odeslání válce: 50 g - f 2 na více než 50 g 5 F."
Pokud bych to měl chápat, tak základní poplatek do 50 gramů činil 2 fillery - ten byl vyplacen známkou vpravo, dopis však vážil nad 50 gramů (kde byl poplatek 5 f.), a tak někdo dolepil 2x 2 fillery (tedy celkem na 6 f.). Tomu by odpovídala i dvoupáska známek (s místním přetiskem) vlevo.
Ale možná to bude i jinak...
Moderátor
Já vím, mně to ten překladač přeložil taky tak, ale když si tu větu krapet rozložím, tak z toho vychází spíše ten smysl, že jde o příplatek nad základní tarif, tedy 2+2 fill nebo 2+5 fill (podobně jako je na válečných příplatkových známkách). V jednom případě by dopis byl o 2 filléry přeplacen, přičemž dolepovaná je právě ta dvoupáska a přitom by stačila jedna známka, v druhém by 1 fillér chyběl (ale ta obálka moc nevypadá, že by byla schopna unést tak těžký/objemný obsah).
Můžeme taky spekulovat o chybě pošťáka, podobně jako když Ehrlebachova bouda rozesílala vlastní známky a pošťačka (nejspíš ;) ) sice tu jejich známku orazítkovala, ale poštovné vybrala v plné výši bez započtení té vlastní známky.
Otázka je ale ještě jedna - je to filatelistická zásilka nebo není? Myslím, že to nelze jednoznačně rozhodnout a jediným vodítkem je použití známky, která se vůbec neměla dostat do oběhu. Taky by mohlo jít o dodatečný výrobek, ale to by ty razítka tam asi prdli hezčí. 8)
Moderátor
Kecám - 3 filléry základní poplatek + příplatek 2 nebo 5 fillérů. Přeplacen by byl o fillér nebo nedoplacen o 2 (což je nepravděpodobné).
Moderátor
Taky se nejeví být moc pravděpodobné, že by na poště (kde to nejspíš dolepovali) neměli známky patřičných hodnot. Tedy nejspíš 3 fillérovou, protože ta s první deskou tam byla nalepena první a nejspíš odesílatelem. Pošťák by se s tím necentroval.
(Vždycky než si to rozmyslím, tak už to nejde opravit. :oops: )

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4

Sběratel.com » Pokec o známkách » 1.Slovensko-Česká fil. výstava

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1