Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše mince » 10 korun 1993 s malým kč

Vykupminci.cz
Numisargo

10 korun 1993 s malým kč

Moderátoři: barbar, Charon, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
zubek34 napsal
Trochu mne ale mrzí, že se věnujeme především ceně této mince. O kolik vzrostla, jaký má potenciál do budoucna, je lepší investovat do dukátu nebo do malého Kč?. Pouze minimálně se věnujeme numismatice jako takové. Historii, bádání, zjišťování pravdivých a ověřených informací.
Dovolím si velmi stručně shrnout, co se o malém Kč s jistotou ví: Jedná se o odražek, který byl vyražen v březnu 1993 v Hamburku v počtu 1 tis. kusů za účelem seřízení strojů na zpracování mincí. Ražba byla provedena z neschválených razidel a ČNB ji nepovolila, protože písmena KČ nebyla dostatečně výrazná. Existuje matná a lesklá varianta. Myslím si, že většina ostatních informací je nepřesná, neověřená, na úrovni dohadů, domněnek či spekulací.
Sám si třeba kladu následující otázky:
1) Kolik kusů z počtu vyražených bylo poskytnuto servisním firmám? Kolik těch firem bylo a kolik každá dostala mincí? Použili technici všechny mince k testování nebo si některé nechali třeba na památku?
2) Co se stalo se zbývajícími kusy? Kolik jich bylo? Zůstaly v ČNB? Byla nějaká část objemu demonetizována?
3) Jak se sběratelé dozvěděli, že se tento odražek liší od schválené verze?
4) Jakým způsobem se mince v nepoužitém stavu dostaly mezi sběratele?
5) Existují padělky?
6) Zajímavé by mohly být i konkrétní informace o nálezech mince v oběhu; příběhy jednotlivých kusů.
Stranou nemusí zůstat ani sběratelská; možná spíše investiční záležitost. Kolik těch minci mezi sběrateli vlastně je? Informace hledám několik měsíců a to pouze na internetu. Našel jsem přibližně 20 mincí, které nebyly v oběhu, a přes 40 kusů oběhových. A to věřím, že mezi vámi existují sběratelé, jejichž databáze je mnohem bohatší.
Malé Kč je mladá mince. Pořád jsou mezi námi lidé, kteří byli u jejího zrodu a mají tak detailní a přesné informace. Ano, jedná o „platnou“ oběžnou minci, narazí se bankovní tajemství, v minulosti asi nebylo vše úplně košer a ne každý se bude chtít podělit o své znalosti z různých důvodů. Desetikoruna bude mít příští rok 30 let a mohlo by být zajímavé najít odpovědi na některé tyto otázky. Příjemnou neděli.


Snad jen pár slov....
Mám dojem, že vše, co se dalo dohledat k historii vzniku této mince, se tu už zmiňovalo vlastně jste to krátce shrnul i vy, všechno ostatní by byly jen a jen další spekulace i těch je tu už mnoho, takže na nějakou badatelskou numizmatickou práci to v dnešní době nevidím...
Žijeme současností a tato mince dnes hýbe tuzemským investičním a numizmatickým trhem, bez ohledu na drobnosti o tom, jak "přišla na svět" ty co ji mají ve sbírce, zajímá její cena, její vývoj... stejně jako ty co ji ještě nemají a chtěli by ji- do sbírky nebo jen jako investici...

Proto se tu tak často řeší její aukce a dosažené ceny.... a proto to asi zajímá i tolik lidí (podívejte se na počty shlédnutí tohoto vlákna)....
Registrovaný uživatel
zubek34 napsal
Kolegové, přikládám svůj přehled s vývojem cen této zajímavé mince. Rozdělil jsem ho do dvou tabulek. Mince, které nebyly v oběhu, a mince oběhové.
Doplním krátké vysvětlení: Kromě dosažené ceny v aukci, uvádím i cenu, kterou zaplatil kupující. Ta tedy zahrnuje aukční přirážku platnou v té době; popřípadě je cena přepočtena platným kurzem. Ceny jsou pak srovnatelné bez ohledu na to, jakým způsobem se mince prodala.
U výsledků psaných kurzívou nemám k dispozici fotografii. Záznamy z Aukra mám až na dvě výjimky teprve od roku 2019. U mincí z oběhu přebírám hodnocení uvedené v aukci. U Aukra jsem si ho dovolil udělat sám; berte ho tedy s rezervou.
A můj subjektivní komentář: Nemám moc dat za období 2010 – 2016, s cenami se může manipulovat, ale dá se říct, že cena po celou dobu více méně pozvolna rostla až do začátku roku 2021, kdy vyletěla strmě vzhůru. Z malého Kč se stává „běžné“ zboží. Od roku 2019, tedy asi a 3 a půl roku, se desetikoruna prodala 27 krát (a na Aukru se neprodalo ještě dalších 6 kusů). Jen za posledních 12 měsíců se prodala devětkrát a za pár týdnů se další nabízí na Auree. Další úvahy, důvody, příčiny a následky nechám na každém z vás.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem



Zajímavé, pročetl jsem, je tam ten jeden překlep v roce... jinak je prima, že se tomu takto někdo další věnuje a dal to sem, ať ví i ostatní...
Mně osobně trošku vadí ty "dvojí ceny" (prodejní a nákupní), ale určitě jste potěšil např. NumismataSR, stejně i jejich zaokrouhlení na jednotky tisíců... je to pak trochu nepřesné, mnohdy je původní cena i se stovkami a korunami ...
Doufám, že budete tuto svoji statistiku vždy po další aukci aktualizovat a dávat sem na vlákno, víc pohledů, víc názorů, aspoň to tu bude živé... :D
Registrovaný uživatel
Já zůstanu u své podoby tabulky, s dosaženými příklepovými cenami. Doplnil jsem údaje od p. Zendulky k mincím, které mi v přehledu chyběly, spolu s dalšími informacemi k jednotlivým dražbám...

Za 16 roků (2006-2022) se mi povedlo zaznamenat celkem 47 dražeb této mince...

Tak toto je její nejaktuálnější verze ... už ji musím dávat na dva listy ...pokud najdete jakoukoliv chybu, napište sem, ať to opravíme... ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
MikyM napsal
A na červnové 105. aukci Aurea máme další (i když neuž tak kvalitní kousek)... tak uvidíme ...
https://www.livebid.cz/auction/aurea_105/detail/589


tak je po aukci...

https://livebid.cz/auction/aurea_105/detail/589
Registrovaný uživatel
Osobně jsem čekal o něco víc... ;)

Nová aktualizovaná tabulka....

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
nová aukce
https://aukro.cz/10-kc-1993-male-kc-nejvzacnejsi-cr-mince-rrr-znalecky-posudek-7012474352
Registrovaný uživatel
martinvon napsal
nová aukce
https://aukro.cz/10-kc-1993-male-kc-nejvzacnejsi-cr-mince-rrr-znalecky-posudek-7012474352


Tak za tuto cenu se napoprvé neprodala...
Registrovaný uživatel
MikyM napsal
martinvon napsal
nová aukce
https://aukro.cz/10-kc-1993-male-kc-nejvzacnejsi-cr-mince-rrr-znalecky-posudek-7012474352

Tak za tuto cenu se napoprvé neprodala...

Ako hovorí jeden starý obchodník: "Vždy se najde hloupý co koupí..."
Tiež som v nemom úžase z popisu na aukre:"Připravuji momentálně nabídky a aukce na cca 1000 mincí z vlády Frtantiška Josefa I. a další Investiční a protiinflační BOMBY" :D
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
... a pořád má prostor pro její snížení, když ji koupil před měsícem na aukci Aurea za 160 tis + %.
Moderátor
Fidzi napsal
MikyM napsal
martinvon napsal
nová aukce
https://aukro.cz/10-kc-1993-male-kc-nejvzacnejsi-cr-mince-rrr-znalecky-posudek-7012474352

Tak za tuto cenu se napoprvé neprodala...

Ako hovorí jeden starý obchodník: "Vždy se najde hloupý co koupí..."
Tiež som v nemom úžase z popisu na aukre:"Připravuji momentálně nabídky a aukce na cca 1000 mincí z vlády Frtantiška Josefa I. a další Investiční a protiinflační BOMBY" :D


Nebylo by špatné Fidži,na místo těch tvých povrchně hloupých příspěvku, občas nám ukázat nějakou tvou hodnotnější mincí v chlubírně..Velmi rád ti jí okomentuji. ;)
« Poslední úpravu provedl(a) barbar v 1. 7. 2022, 13:59. »
Moderátor
martinvon napsal
nová aukce
https://aukro.cz/10-kc-1993-male-kc-nejvzacnejsi-cr-mince-rrr-znalecky-posudek-7012474352


Vzhledem k stavu byla mince samozřejmě značně nadhodnocená....
Registrovaný uživatel
barbar napsal
Fidzi napsal
Ako hovorí jeden starý obchodník: "Vždy se najde hloupý co koupí..."
Tiež som v nemom úžase z popisu na aukre:"Připravuji momentálně nabídky a aukce na cca 1000 mincí z vlády Frtantiška Josefa I. a další Investiční a protiinflační BOMBY" :D

Nebylo by špatné Fidži,na místo těch tvých povrchně hloupých příspěvku, občas nám ukázat nějakou tvou hodnotnější mincí v chlubírně..Velmi rád ti jí okomentuji. ;)


Smazáno
Tohle sem nepatří, jdi s tím do tlachárny...
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
« Poslední úpravu provedl(a) barbar v 1. 7. 2022, 14:16. »
Registrovaný uživatel
Nevím jestli se tady už o této aukci nemluví:

https://aukro.cz/10-kc-1993-7013467819

ale marie s 0 nebudí mou důvěru, uvidíme..... na druhou stranu aukro garance...
« Poslední úpravu provedl(a) martinvon v 8. 7. 2022, 23:48. »
Registrovaný uživatel
No právě Aukro garance není 🙂
_______________
Registrovaný uživatel
lub121 napsal
No právě Aukro garance není 🙂

přísahal bych, že tam v tom momentě byla..
Moderátor
martinvon napsal
lub121 napsal
No právě Aukro garance není 🙂

přísahal bych, že tam v tom momentě byla..

Potvrzuji, taky jsem to v noci viděl.
Moderátor
Prodejce jsem kontaktoval, zatím bez odezvy..
Registrovaný uživatel
numismat napsal
martinvon napsal
lub121 napsal
No právě Aukro garance není 🙂

přísahal bych, že tam v tom momentě byla..

Potvrzuji, taky jsem to v noci viděl.

Pokud si neděláš srandu, tak jak je to možné? Bylo tam už přihozeno přes 40t...
Moderátor
martinvon napsal
numismat napsal
martinvon napsal
lub121 napsal
No právě Aukro garance není 🙂

přísahal bych, že tam v tom momentě byla..

Potvrzuji, taky jsem to v noci viděl.

Pokud si neděláš srandu, tak jak je to možné? Bylo tam už přihozeno přes 40t...

Nedelam si srandu, taky to nechapu. Nebo jsme se oba prehlidli???
Registrovaný uživatel
Já tam garancí neviděl
Registrovaný uživatel
tak jsem na žádost o doplnění aukro garance dostal fotku mince. Tak aby jste se taky pobavili

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Tak to jsem zvědav jak to dopadne. Spíš jak dopadne marie :twisted:
« Poslední úpravu provedl(a) martinvon v 9. 7. 2022, 17:16. »
Registrovaný uživatel
Ještě jsem ji vystřihnul, je to úplně jiná mince

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Mimochodem - foto v aukci je převzato ze sběratele..
Příspěvek 39(7 mince shora)
Zde:

http://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/10-kc-1993-male-kc-6934x2
Registrovaný uživatel
takže si to tady čte... :)

ovšem pokus o podvod i podvod u takové částky, no nevím zda má účet na bílého koně
Moderátor
Teď chápu proč bez reakce.. :)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... > »

Sběratel.com » Naše mince » 10 korun 1993 s malým kč

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1