Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » 100 Kč 1993 - výrobní vada

Vykupminci.cz
Numisargo

100 Kč 1993 - výrobní vada

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Je všeobecně známo, že bankovky první emise po měnové odluce v roce 1993 byly připravovány a tištěny v časové tísni. Snad proto se na stokoruně série "A" objevilo velké množství větších či menších tiskových vad a nedokonalostí. Jednu takovou tiskovou nedokonalost předkládám.

Je až s podivem kolik vyslovených zmetků musela tak renomovaná tiskárna jakou je britská Thomas de La Rue & Company Ltd. vyrobit a expedovat. Důkazem je velké množství tzv. náhradních bankovek série "Z". Dosud nejvyšší číslo, které se mi podařilo sehnat je 218030 a jistě není konečné. Máte-li číslo vyšší, tak jej prosím sem napište nebo rovnou přiložte sken.

S díky
Bohumil K.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zdravím, konečně zase nějaký zajímavý příspěvek.
Mě zase právě překvapuje, jak zoufale málo (resp. v podstatě žádné) se takových zmetků objevilo. Všeho všudy jsem vedle toho Vašeho zaregistroval jen jeden, kdy se na revers obtiskla část hlubotiskového čísla z aversu.
S tím počtem zmetků to asi nebude tak jednoznačné, protože pokud vím, tak např. to Vaše zetko nenahrazuje zmetek č. 218030, ale zmetkovou bankovku s číslem 218030. Nebo se pletu a je to opačně?
Registrovaný uživatel
A že jsem tak smělý, vidím tam dvě chybotiskové bankovky, není třeba jedna k mání? :)
Registrovaný uživatel
Systém výměny náhradní bankovky za zmetek se stejným číslem, jak popisujete, se již nepoužívá. Státní tiskárna cenin přešla vznikem ČR na systém jiný. Uvedu na příkladu 200 Kč série "B". Do oběhu bylo postupně dáno 48 sérií (B01-B48) po milionu kusů. Navíc byla vytištěna série B67, která sloužila jako náhradní za zmetky či poničené bankovky před dáním do oběhu. Funguje to tak, že se první nalezený zmetek s jakýmkoliv číslem nahradí bankovkou náhradní série s číslem 000001, druhý číslem 000002 a tak dále. Jen pro představu, nejvyšší číslo této náhradní bankovky, které jsem měl v ruce, bylo B67-017587. Trochu rozdíl oproti výše zmiňované stokoruně.

U stokoruny je těžké si představit, že by našel banka po nějaké době požadovala po tiskárně v Anglii, aby jí dotiskli jedno číslo x, druhé y, apod. Prostě bylo najednou vytištěno 70 milionových sérií (A01-A70) a jako náhradní Z01 teoreticky o milionu kusů nebo méně.

A k vašemu dotazu, zda je jedna bankovka k mání. Bohužel není.
Moderátor
Bohous_K > Téma zmetkových bankovek (a jejich systemizace v české a československé historii) se tu už několikrát objevila, ale s tou "dodatkovou" sérií B67 to slyším poprvé a je to informace rozhodně zajímavá a důležitá. Mohu se zeptat, zda nemáte nějakou informaci i o ostatních nominálech Č(S)R, eventuálně odkud (alespoň rámcově) tuto informaci máte? Já zkoušel v tomto směru kontaktovat ČNB a STC, nicméně neúspěšně.
Registrovaný uživatel
děkuju za odpověď, i moje představa byla taková, že se prostě nekvalitní bankovky nahrazují novými se systematickým číslováním od jedničky, ale snad odsud jsem měl tu mylnou informaci, že se číslo náhradní bankovky shoduje s tou původní zmetkovou.
Každopádně souhlasím, že s tou sérií B67 je to velmi cenná informace, třeba si někdo přečte a zanedlouho se jí dočkáme i v aukci, samozřejmě za "adekvátní" cenu
Registrovaný uživatel
Ptát se v ČNB nebo STC je ztráta času. Navíc veškeré informace o číslování, sériování, ochranných prvcích druhého řádu po případně provozní záležitosti oběhu bankovek jsou těmito organizacemi utajovány z důvodů ochrany před paděláním.

Většinu poznatků, které mám, jsem získal tak, že se o tuto problematiku zajímám a veškerý popisovaný materiál mi prošel rukama.
Registrovaný uživatel
To Acme2000. Co by vás zajímalo? Naše bankovky mám docela dobře zmapované co se týká sérií. Samozřejmě mám tam plno mezer, protože není v lidských silách, aby měl člověk v rukách vše. Bankovky ČR včetně kolkovaných z měnové odluky mám zmapované dost podrobně. Bližší info jen přes mail.
« Poslední úpravu provedl(a) Bohous_K v 31. 3. 2010, 23:32. »
Registrovaný uživatel
Mohl byste sdělit, které série jsou pro které ČR nominály těmi "náhradními", jako B67 u 200 Kč? Pokud nechcete psát do fóra, můžete na mail.
Registrovaný uživatel
500 Kč (1997) série "D". Podívejte se, jestli máte sérii vyšší než D28.
Registrovaný uživatel
A já si dovolím ještě jeden dotaz, napsal bych Vám ho na mail, ale to bych musel vědět, kde ho vzít. Trošku se bojím, že si řeknete: a koho tahle blbost zajímá a odpovíte něco ve stylu: "prostě protože proto". No zkusím to - proč naše banka nekompletuje bankovky do stokusových balíčků po celých číselných sériích, tzn. s čísly za sebou, ale jsou rozházené. V některých státech najdete všechny originální bankovní balíčky se všemi sériovými čísly nejen za sebou, ale dokonce i po celých stovkách xxxx01-xxx100.
Registrovaný uživatel
To Sabatapetr: na váš dotaz není jednoduchá odpověď. Prostudujte si veřejně dostupné informace o výrobě oběživa (dosud zboží), jeho přesunu do centrální banky (stále zboží) a následné převádění do finančních rezerv státu (už peníze). Pak si prostudujte patřičná opatření ministerstva financí s finanční radou ČNB (vše dostupné na internetu každý měsíc), a nakonec si vyhledejte principy vzájemných hotovostních toků mezi centrální bankou a jednotlivými bankovními domy. Když se za cca 3 měsíce prokoušete horou oběžníků, vyhlášek, nařízení a statistik, možná budete znát odpověď proč dostanete v bance u přepážky stokusový balíček a bankovky nebudou někdy pěkně čísly za sebou. Doporučuji začít na webu ČNB, kapitola Statistika, podkapitola ARAD - systém časových řad. Těžko se to vysvětluje několika větami. V případě, že jsem vás odradil, existuje druhá cesta, sehnat si skripta Vysoké školy ekonomické, fakulta finance a účetnictví.
Registrovaný uživatel
až dnes jsem si přečetl Vaši odpověď, děkuju, popravdě nečekal jsem, že přijde a na tolik řádků :) Vysokou školu ekonomickou mám za sebou a v tomhle směru mi byla k ničemu, ale je fakt, že jsem nestudoval na první fakultě.
Zase tak důležitá pro mě ta informace není, abych procházel měsíce tolik materiálu, ale zkusím se do těch vyhlášek a oběžníků alespoň zakousnout, když už ne prokousat
Registrovaný uživatel
chtěla bych se zeptat když se mi tato stokoruna dostala do rukou co sni mam dělat
ma to vodoznak takže by neměla byt falešna a odpovida teto na obrazku
Registrovaný uživatel
predat za velke Kc :)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
prodat mně :) sabata.petr@gmail.com
Registrovaný uživatel
dobrý den, jj, jednu sérii Z01 ve stavu 1- (takže o něco lepší, než ta na skenu) jsem před pár lety koupil za částku přes 10 tis. Kč a zvažuju její prodej... na druhou stranu mám kompletní sérii A, Z, B, C, D, E, F (ostatní UNC) a pokud člověk ještě vydrží, brzo zřejmě přibude i série G a těžko říct... zkusit prodat, nebo čekat... zkoušel jsem rozpomenout se, co jsem asi tak dělal ve třiadevadesátém, a mám takový blbý pocit, že nějaká zmačkaná série Z mi možná mohla projít rukama, ale to jsem si jako všichni ostatní schoval vyžehlenou UNC sérii A a u nějakého ušmudlaného papíru by mě ani nenapadlo otočit ho na druhou stranu, protože kdo tehdy mohl tušit, že se tiskla i Z (ok, kromě lidí z ČNB)... takže i když máme zdokladováno, že jich bylo min. 218030 ks (ta moje má menší číslo), kolik jich asi ČNB sešrotovala a kolik zůstalo. jo, život je boj... ;-)
Registrovaný uživatel
zdravím, mám doma stokorunu z roku 1993 serie A44. Ma nejakou sberatelskou cenu?
Moderátor
v bezvadném stavu je katalogová cena 450,-; reálná mezi cca 200 - 300,- ;) pokud je upotřebená, tak jí klidně dej do oběhu, i když už neplatí v obchodě jí vemou
« Poslední úpravu provedl(a) Šenfi v 2. 11. 2010, 13:02. »
Registrovaný uživatel
Chtěl bych se pouze zeptat, dostala se mi do ruky 100koruna z roku 1993 - přesněji A08 330724 - chci se zeptat, zda má nějakou hodnotu (krom jí danou) a zdali se dá v bance vyměnit za platnou? Předem děkuji za odpověď.
Registrovaný uživatel
V bance se za platnou vyměnit dá. Je-li v naprosto perfektním stavu, má vyšší hodnotu než nominál - nicméně je nepravděpodobné, že by se vám taková dostala v této době do rukou.
Registrovaný uživatel
Bankovka je bohužel natržená - zajímalo mě čistě orientačně, jakou by měla hodnotu. Každopádně děkuji moc za odpověď.
Registrovaný uživatel
Samozřejmě mě zajímala cena takovéto bankovky, ale nepoškozené.
Registrovaný uživatel
šenfiho příspěvek č. 19, série A08 (ani žádná jiná A snad kromě A01) s cenou nic neudělá.
Registrovaný uživatel
Ještě jednou díky moc za odpověď a přeji pěkný den.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 > »

Sběratel.com » Naše papírová platidla » 100 Kč 1993 - výrobní vada

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1