Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » 100 Kč a 200 Kč se žlutým symbolem - rozřešení

Vykupminci.cz
Numisargo

100 Kč a 200 Kč se žlutým symbolem - rozřešení

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Vážení kolegové,

nedalo mi to a zeptal jsem se tedy "přímo u zdroje" na vadu barvy symbolů pod vodoznakem u současných bankovek (tj.: žluté "K" u stokoruny a žlutá "Kniha" u dvousetkoruny), která sběratele tak trochu rozděluje na dva tábory. Jedna skupina zastává názor, že se jedná pouze o chemickou vadu, způsobenou například vypráním bankovky v pračce, či jiným chemickým vlivem. Druhá skupina zastává názor, že se jedná o tiskovou vadu tiskárny, kdy došla část barvy, či se nedotiskla barevná část znaku.

Za konečné rozřešení této debaty, považuji níže popsanou informaci z ČNB:

Vážený pane Kuruczi,

grafický symbol pro strojové zpracování bankovek je tištěn jedním tiskem a nikoliv soutiskem barev. Není tedy možné, aby došlo v tiskárně k tomu, že je vytištěn symbol jinou barvou. Nejedná se tedy o chybotisk. K výskytu odlišné barvy tedy musí dojít až v oběhu a chemicky. Znamená to, že se bankovka dostala do styku s nějakou chemikálií kam počítáme m.j. i prací prášek.
Tuto odchylku neuvidíte na bankovkách zachovalosti "N". I vaše obrázky ukazují, že bankovky prošly zřejmě pračkou. Zkuste nasvítit bankovku UV lampou, s největší pravděpodobností bude papír svítit fialově, což je právě důkaz, že je do bankovky vpita nějaká chemikálie. U nové bankovky papír nesvítí; svítí pouze ochranná vlákna, giloše vedle portrétu, část čísla apod.

Pokud by došlo k chybě v tiskárně, pak se jedná o chybotisk a ten by byl nejspíše úplně bez předmětného symbolu.

S pozdravem

Ing. Vladimír Kudlík
vedoucí Expozice ČNB
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
Hurá sláva konečně se ukázalo, ze ti kteří tvrdili, že je to dodatečně(at již úmyslně či ne) mají pravdu - dobrá zpráva!!!!! :D ;)
Registrovaný uživatel
:D Ano ano, už je to tak :)
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
no, je vidět, že se stále "žlutá kniha" dobře prodává.......
http://www.aukro.cz/item565522080_chybotisk_200kc.html
Registrovaný uživatel
hlupaci :D
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
No jo no... co na to říct :)
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
:P :-) když jsem prodejce upozornil, že si tím chybotiskem nejsem tak jistý, jestli on ano, zněla dopověď ať se nestarám a kouknu se pořádně, že jako nic neslyšel. No když neslyšel, tak neslyšel. Hlavně, že se kšefty hejbou..... ;)
Registrovaný uživatel
Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
tak si vemu prací prášek a hurá mám vyděláno
Registrovaný uživatel
Zase jeden "chytrák"
http://aukce.atlas.cz/item611579921_100_rok_1997_rarita_chybotisk_serie_e.html
Registrovaný uživatel
chytrakom patri svet ;)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Mám sto chutí napsat mu, kde k takové informaci přišel :D :

"Podle neověřených informací se ze Státní tiskárny cenin dostalo do oběhu 100 ks těchto chybotisků, ale část již byla vrácena občany do ČNB s podezřením na padělky."

:|
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
A nově tu máme pětistovku. Tu jsem ještě neviděl... :D
http://aukro.cz/petset-korun-2009-zluty-list-i3639594394.html

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ty stokoruny z roku 1997 byly asi nějakým způsobem zmetky - taky mám jednu. Nikde jsem nenašel zmínku, že by se vypráním nebo jinak chemicky změnila barva bankovky z jiného roku. Ale možná se mýlím a jsou stokoruny se žlutým k i jiných ročníků.
Rovněž zastávám názor, že změna barvy nenastala v tiskárně, ale následně.
Registrovaný uživatel
a ještě jedna, zase stejný rok 1997.
Kdo má 100 Kč se žlutým k z jiného roku? koupím.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
to slonslon: Než vyhodíte peníze za další chemickou "raritu" se žlutým K, tak snadno zjistíte na vedlejším vláknu, že všechny stokoruny nesou rok 1997. Výjimku tvoří pouze série "B" z roku 1995, která je dnes ceněna výše než chemická a má to ozdobné "K" menší. A abych nezapomněl na sérii "A" tištěnou v Anglii v roce 1993. Tam ozdobné "K" chybí úplně, tam není co odbarvovat.
Registrovaný uživatel
Dobrý den. Prosím vás všude udávají, že K na stokoruně může být žluté, ale co když je světle zelené. Poradí mi někdo ??? Děkuji Myler :lol:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zdravím,

stejný případ, není výjimkou ani barva modrá.
Registrovaný uživatel
A když je modrá tak je to s tím jak? Jednu bychom měli :-)


Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
staci si precist prispevek o jeden vyse !! tam se presne o modre mluvi ...
Registrovaný uživatel
200 koruna světlezelená kniha. Asi prošla pračkou, je dost poničená.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Naše papírová platidla » 100 Kč a 200 Kč se žlutým symbolem - rozřešení

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1