Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » 1000 1919 motiv ABNCo

Vykupminci.cz
Numisargo

1000 1919 motiv ABNCo

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
majkl napsal
Už mně pomalu opouští chuť se v tomto směru vzdělávat, protože čím víc v tom hledám, tím víc zjišťuju, jak "neprofesionální" byla ze strany ABNCo. tvorba našich prvorepublikových platidel.

a co sa cudujes ved -citujem- ''potreba co najskor vylucit z obehu kolkovane rakusko-uhorske bankovky a neskusenost domacich tlaciarni s tlacou cenin sposobili, ze prve cs. papierove platidla vznikali pod velkym casovym tlakom.Tlacove formy alebo aj celu tlac zabezpecovali zahranicne tlaciarne, vyuzivali sa kombinacie starsich navrhov alebo platidiel urcenych pre ine krajiny, univerzalne pouzitelne ornamenty, pismo a figuralne postavy.............
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Moderátor
Obdobnou deziluzi mám u Goznaku - viz jeho motivy (giloše, tvary číslic a písma), které je pak v různých kombinacích možné najít na různých platidlech různých států. Samozřejmě - jak zmiňuje jano - šlo o to rychle zabezpečit nové bezpečné platidlo. Pak holt se člověk musí smířit s tím, že je to takovej recyklant nebo koláž něčeho co se používali opakovaně všudemožně.
Btw - tohle se v některých publikacích zmiňovalo (že jako ABNCo. provedla dost neprofi práci, že je to nicneříkající, odosobněné, anonymní...), ale byly to většinou publikace před 1989, kde šlo o to, trochu tyhle platidla poplivat (vychvalovala se naopak špičková práce GOZNAKu). Nicméně ... ABNCo. dělala tyhle recyklanty i pro země, které zrovna na to tolik nepospíchaly, takže holt - buďme rádi, že ty další státovky + bankovky už byly hezké a originální z českých a slovenských ručiček :)
Registrovaný uživatel
Jasně, já vím, že se spěchalo a chápu to. Ta rytina na tisícovce je líbivá, takže proč ne. Ale zděsil jsem se u pětistovky, když jsem našel toho lva: to je skoro jako CTRL-C, CTRL-V. Jenom by mně zajímalo, jak moc se do toho z naší strany mohlo mluvit a jak moc naši lidé věděli, co jsou to za "recyklanty" (acme, hezký termín!)
GOZNAK taky stojí za to, snažím se teď sehnat nějaké ukázky poukázek z konce války a položit si vedle sebe třeba naši poukázku 1000K a rumunských 1000lei.
Samotné rytiny ABNCo. (bez uvážení jejich inflačního užívání) jsou jiná káva - když se po tom teď pídím, ty motivy (vlaky, lodě, všelijaké scénky) vypadají fakt výborně! Až nebudu vědět, co s penězi, pustím se asi do sbírání US obsoletes a Jižní Ameriky takových 1850 - 1939.
Registrovaný uživatel
Bankovky ABNCo jsou narozdíl od práce Goznaku graficky moc hezky provedené. A ještě když už byla zmíněna poukázka 1000/44, ony všecky ty poukázky se velmi nápadně podobají třeba i Polským Zlotým z roku 44.
Registrovaný uživatel
Jistě - viz http://numpszi.com/aukro/main.php?dir=./page/book/sberatel, článek "Návrhy poukázek 1944". Právě tento článek byla moje motivace k tomu, abych se trochu víc začal pídit po "čs. papírových platidlech v souvislostech" (poukázky 1944, potvrzenky židovských ghett, motivy ABNCo a další).
Moderátor
Obrázek vložený uživatelem

Jen porovnání jednoho grafického prvku (číslice "100") a jak byl Goznakem využívání :-)

Goznak byl skutečně CTRL+C, CTRL+V :-) Krom toho mi to přijde, jak když tu bankovku skládali tak bez ladu a skaldu (5 různých "fontů" číslic např. takový "kočkopes").

..se musim smát, když čtu Mixu a ten uvádí věci jako "precizní a ukázková práce Goznaku" (tuším u jedné té ukázkové rytiny). Je fakt,že na recykláty ABNCo. se dá aspoň koukat, ale rozumím i hlasům, co byli nespokojené, že na bankovkách jsou anonymní alegorické symboly, které jsou moc obecné a nejsou ryze "čechoslovenské" (proto možná to "pofoukání národnostní bolístky" v podobě Řípu na 5000/20 a Slávie na 100/20)
« Poslední úpravu provedl(a) acme2000 v 11. 10. 2010, 15:04. »
Registrovaný uživatel
acme2000: Myslíte tuhle rytinu z této knížky?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
tak tak ;)
Moderátor
http://www.stacks.com/Lot/ItemDetail/188220

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
http://www.stacks.com/Lot/ItemDetail/48441

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
http://cgi.ebay.com/1863-1-Valley-Bank-Hillsborough-NEW-HAMPSHIRE-/110647673346

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
numpszi, paráda! Hlavně ta dvacka je nádherná!
Registrovaný uživatel
Přikládám další obrázky:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Je to orginál a nebo ne?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Vyzerá, že ano. Ale bola zrejme kúpaná. :?
Registrovaný uživatel
Miciko napsal
Vyzerá, že ano. Ale bola zrejme kúpaná. :?


vypada to tak, obrazek je dost maly, ale prijde mi, ze te podtiskovy rastr skoro neni videt, takze na vypranou bankovku bych celkem vsadil
Registrovaný uživatel
Děkuji pánům numismatikům jménem majitele bankovky /není moje/ za odborné odpovědi.
Registrovaný uživatel
:D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
roland, jestli je Vaše, gratuluji. Jestli jde jen o obrázek z nějakého eshopu, poprosil bych o adresu na zboží nebo probíhající aukci na email mnovak55@volny.cz
Registrovaný uživatel
opravdu velmi pěkný kousek!!! Ve stavu UNC je min. za 10.000 $ :) :)
Registrovaný uživatel
Já vím, že je velmi vzácný (netušil jsem, že zrovna 10 tisíc), ale právě proto jsem se ptal. ;) Každopádně je moc dobře, že je tu ta fotka v barvě a v solidní kvalitě.
Registrovaný uživatel
bohužiaľ moja nie je, obrázok je odtiaľto

http://currency.ha.com/c/item.zx?saleNo=3504&lotNo=14611
Registrovaný uživatel
asi patrý sem - kopia

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Moc hezké! Pokud je tento nebo nějaký vydaný kus volný, měl bych zájem. mnovak55@volny.cz I když má obavy, že toto je asi fotografie nátisku a ne bankovka.
« Poslední úpravu provedl(a) majkl v 4. 12. 2012, 16:01. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 > »

Sběratel.com » Naše papírová platidla » 1000 1919 motiv ABNCo

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1