Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » 1000 Ks 1940 8x Specimen

Vykupminci.cz
Numisargo

1000 Ks 1940 8x Specimen

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zaujala ma šialená perforácia 8x zvislý Specimen na bankovke Slovenského štátu 1000 Ks 1940. Dnes už ťažko vysvetliť kto a za akým účelom vymyslel uvedenú bizardnú perforáciu, no možno niekto vie viac a napovie.

Moje postrehy:
- neprehliadnuteľné a absolútne znehodnotenie bankovky
- vyskytuje sa len na bankovkách v horšom stave "2"
- vyskytuje sa len na dvoch z 12tich sérii "1M1" a "6N6"
- perforácia je technicky dokonalá a pravdepodobne vykonaná autentickým perforačným strojčekom na rozdiel od novodobých bankových vzorov :)
- perforácia je vyrazená v náhodných smeroch a nemá "logiku" (chaotická)

Zoznam zatiaľ známich bankoviek s 8x Specimen
1M1 28973? - Eminka
1M1 344485 - mojazbierka.sk
1M1 344495 - mojazbierka.sk
6N6 329949 - moja bankovka
6N6 344490 - 30.Aukcia Klim
6N6 346033 - aukro

Máte ju vo svojej zbierke ? Pridajte série, čísla bankoviek a scany. Možno si niečo nového všimneme. Aký je váš názor na túto perforáciu ?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nehledal bych za tím nic než divoký mejdan nebo třeba to, že si někdo vzal do práce děti a společně si hráli. ;)
Registrovaný uživatel
perforace vznikla pri dvojim prelozeni bankovky, tj. kdyz vezmu ty svisle sloupce, tak:
1+4+5+8 je jednou SPECIMEN
a
2+3+6+7 je podruhe SPECIMEN

na chaoticke hrani deti to nevypada, je to symetricke a logiku to ma ... slysel jsem, ze to je zkouska perforacniho stroje a pouzivali na to bankovky pouze v obehovych stavech, t.j. v UNC by toto nemelo existovat. Perforace se vyskytuje jeste na 500/1929pretisk

Mozna se podari s vetsim poctem vzorku najit nejakou logiku v tech seriich, zatim 1M1 a 6N6, cisla ale dost ruzna, i kdyz na druhem a tretim skenu 344485 a 344495 je hodne u sebe ...

Ja mam tyto 8x SPECIMEN:
500/1929 pretisk --- H 470549
a
1000/1940 --- 6N6 346033 (to je zase blizko tomu sestemu skenu!)
Registrovaný uživatel
Prikladám 500 Ks pretlač

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Fidzi napsal
Moje postrehy:
- neprehliadnuteľné a absolútne znehodnotenie bankovky

pravdepodobne, chceli bankovku uplne znicit,
nie vyrobit perforavane bankovky na sberatelske alebo archivacne ucely.
Nieco podobne je aj napr. pri nemeckych bankovkach:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
jirka72 napsal
na chaoticke hrani deti to nevypada, je to symetricke a logiku to ma ... slysel jsem, ze to je zkouska perforacniho stroje a pouzivali na to bankovky pouze v obehovych stavech, t.j. v UNC by toto nemelo existovat. Perforace se vyskytuje jeste na 500/1929pretisk

tu mame len 6 bankoviek 1000ks 1940, ale mozno existuje 100+ kusov. (medzi 344485-344495 hned mame 11 kusov!)
Skuska perforacneho stroja? az 100-krat? irrealne...
Registrovaný uživatel
numpszi napsal
tu mame len 6 bankoviek 1000ks 1940, ale mozno existuje 100+ kusov. (medzi 344485-344495 hned mame 11 kusov!)
Skuska perforacneho stroja? az 100-krat? irrealne...


No, ze by existovalo plnych 100 kusu v jedne rade se mi moc nezda, protoze si je treba uvedomit, ze jsou to vsechno hodne obehove stavy. Ze by nekdo dal dohromady balicek 100ks OBEHOVYCH STAVU, kde by presne navazovala seriova cisla??? ... znacne nepravdepodobne ...

Uznavam, ze to nemusi byt zkouska perf. stroje, ale klidne nejaky druh perforace, ktery mel zpusobit opravdu dukladne znehodnoceni bankovky.

Otazniku je cela rada:

1) skutecny ucel a smysl teto perforace

2) proc jen obehove stavy? ... to by nahravalo spise tomu, ze duvodem perforovani bylo znehodnoceni platidel vyrazenych z obehu

3) proc pouze 1000Ks/1940 a 500K/1929 s pretiskem??

4) existuje nejaka logika v tom, jake serie a cisla byla takto znehodnocena?
Registrovaný uživatel
numpszi napsal
tu mame len 6 bankoviek 1000ks 1940, ale mozno existuje 100+ kusov. (medzi 344485-344495 hned mame 11 kusov!)
Skuska perforacneho stroja? az 100-krat? irrealne...

Mne to zase nepríde tak častá bankovka. Aspoň ja som ju videl na aukre len raz a v aukcii len u Klima. Preto som vypísal všetky, ktoré poznám a vzniesol otázku do fóra či máte ďalšie.
Nerozumiem, prečo sú čísla bankoviek relatívne blízko seba. Ak použili obehové bankovky pred skartáciou, aby otestovali perforačný strojček. Ale prečo sa potom takto zničené bankovky zachovali a prečo majú podobné čísla ?
Registrovaný uživatel
Fidzi napsal
Mne to zase nepríde tak častá bankovka. Aspoň ja som ju videl na aukre len raz a v aukcii len u Klima. Preto som vypísal všetky, ktoré poznám a vzniesol otázku do fóra či máte ďalšie.


Ano, souhlasim, rozhodne to neni zas tak casta bankovka ...

Fidzi napsal
Nerozumiem, prečo sú čísla bankoviek relatívne blízko seba. Ak použili obehové bankovky pred skartáciou, aby otestovali perforačný strojček. Ale prečo sa potom takto zničené bankovky zachovali a prečo majú podobné čísla ?


No, zachovalo se to zrejme proto, ze i kdyz to byly znicene bankovky, tak to nekdo nekam zalozil a po letech se to naslo a rozdalo nebo to nekdo vynesl z banky ... ale proc jsou podobna cisla, to netusim :?
Moderátor
neměl jsem uvedené v ruce, ale podle toho, co je zde uvedeno (že se děrovalo 2x po několikerém přeložení bankovky) ... nemůže být ten horší stav právě od toho překládání?
mimochodem... když jsem viděl nějakou tu reportáž ze SK, kde listovali obdobnými starými podklady (návrhy bankovek, nátisky) ... a bylo to tak halabala odněkud ze skříně ... jestli se to spíš "šrámy" neschytalo časem (blbým zacháením)
Registrovaný uživatel
acme2000 napsal
neměl jsem uvedené v ruce, ale podle toho, co je zde uvedeno (že se děrovalo 2x po několikerém přeložení bankovky) ... nemůže být ten horší stav právě od toho překládání?
mimochodem... když jsem viděl nějakou tu reportáž ze SK, kde listovali obdobnými starými podklady (návrhy bankovek, nátisky) ... a bylo to tak halabala odněkud ze skříně ... jestli se to spíš "šrámy" neschytalo časem (blbým zacháením)


no, samotne prelozeni kvuli perforovani by to takto neznicilo, ovsem nasledne spatne zachazeni je samozrejme mozne.

Ale s ohledem na to, co jsem drzel v ruce (nebo i ty 2kusy co mam doma), tak bych spise tipoval, ze to perforovali uz jako obehove stavy.
Registrovaný uživatel
acme2000 napsal
mimochodem... když jsem viděl nějakou tu reportáž ze SK, kde listovali obdobnými starými podklady (návrhy bankovek, nátisky) ... a bylo to tak halabala odněkud ze skříně ... jestli se to spíš "šrámy" neschytalo časem (blbým zacháením)

http://www.youtube.com/watch?v=4YOPtetcRos
(Úryvok z filmu - Financoval som SNP)
« Poslední úpravu provedl(a) Brett v 12. 6. 2012, 13:43. »
Registrovaný uživatel
Brett napsal
acme2000 napsal
mimochodem... když jsem viděl nějakou tu reportáž ze SK, kde listovali obdobnými starými podklady (návrhy bankovek, nátisky) ... a bylo to tak halabala odněkud ze skříně ... jestli se to spíš "šrámy" neschytalo časem (blbým zacháením)

http://www.youtube.com/watch?v=4YOPtetcRos
(Úryvok z filmu - Financoval som SNP)


Tak tam sa s nimi pekne zaobchadzalo :lol: . Hlavne 100 Ks zaber na rub je v peknom stave :mrgreen: :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Jeste k tem variantam 8x SPECIMEN:

u 1000ks1940 se vyskytuje u serii 6N6 a 1M1 ... videli jste nekdo na techto dvou seriich variantu 4x SPECIMEN (tedy 2x dole a 2x nahore)???? Ja ne ...
Registrovaný uživatel
Nové bankovky 8*Specimen

500 Ks 1929 s pretlačou "Slovenský štát" H 470573
1000 Ks 1940 6N6 344051

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Prehľad dosiaľ zachytených bankoviek 8*Specimen

500 Ks 1929/1939 pretlač Slovenský štát
===========================
G 529573
G 749072

H 470548 - nové (60. aukcia Aurea)
H 470549
H 470573

1000 Ks 1940
============
1M1 28973?
1M1 289788 - nové (eshop)
1M1 344485
1M1 344495

6N6 329949
6N6 344051
6N6 344490
6N6 346033

Nové zistenia:
- pri bankovke 500 Ks 1929/1939 pretlač Slovenský štát séria H máme dve susediace čísla. Ďalšia známa bankovka je len o 24 čísiel vyššie. Rovnako pri 1000 Ks 1940 1M1 sú čísla bankoviek v tesnom závese. To pravdepodobne nebude len náhoda, ale skôr zámer;
- podľa rozloženia dierok perforácie na 500 Ks 1929/1939, ktoré sa nachádzajú v blízkosti stredu bankovky sa bankovky neperforovali po jednej, ale perforovalo sa väčšie množstvo naraz. Bankovka nebola pri perforovaní ostro prehnutá, ale len parabolovite ohnutá;
- bankovky H 470549 a H 470573 vykazujú veľmi podobné vady perforácie;

Jirko pridaj prosím scan svojej bankovky H 470549, či sa perforácia nachádza na rovnakom mieste bankovky a či má rovnaké vady. Ďakujem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
« Poslední úpravu provedl(a) Fidzi v 8. 12. 2014, 12:45. »
Registrovaný uživatel
vecer to nahraju, ani jsem si nevsiml, ze ted ta v nedeli byla tesne vedle moji - jeste jsem si z nedelni aukce nezaradil obrazky.
Registrovaný uživatel
A čo toto číslo?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
ta 290104 má stejné umístění specimenů jako 749072 (respektive stejně poskládané ale trochu v jiných pozicích).
Registrovaný uživatel
500 Ks 1929/1939 pretlač Slovenský štát
===========================
G 290104
G 529573
G 749072

Miciko ďakujem. V sérii G nám nové číslo zatiaľ veľmi nepomohlo. Rozptyl je obrovský. Skoro by som povedal náhodný výber :(
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
tak tady na porovnani

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jirko ďakujem. Perforácia pri strede bankovky by ešte sedela, ale čim ďalej k okraju, tým väčšie rozdiely. I keď majú bankovky čísla po sebe pravdepodobne neboli perforované súčasne. A máme po logike :(
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
No ja bych mel jinou teorii - kdyz se na ty obrazky podivate, tak vzdy 2 vnitrni a 2 vnejsi dvojice jsou symetricke a pak zase ty zbyle dve dvojice.
Tedy kdyz pojedu od kraje, tak sobe odpovida perforace 1,4,5,8 a taky 2,3,6,7

Takze bankovku prehnuli uprostred a pak jeste jednou uprostred a sup s ni do strojku - proderaveno 1x SPECIMEN (ale vlastne 4x). Pote otocit o 180 stupnu a znovu 1x SPECIMEN (zase 4x).

Pusobi to na me dojmem peclive prace nejakeho urednika, proste nejaka zhehodnocujici operace tohoto typu. Cili bankovky asi nebyly perforovany soucasne, ale ve stejny den klidne.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Naše papírová platidla » 1000 Ks 1940 8x Specimen

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1