Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o mincích » 10kč 1990 - 1993 mincovní dopisy

Vykupminci.cz
Numisargo

10kč 1990 - 1993 mincovní dopisy

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Ahoj, chtěl bych se zeptat jestli máte někdo přehled kolik bylo vydaných jednotlivých mincovních dopisů 1990 - 1993 a zda existuje nějaký odhad variant 10kč 1990 Masaryk A-E v mincovních dopisech. Díky Martin
Registrovaný uživatel
Nikdy jsem tyto údaje nikdy nenašel. Ve svém archívu mám u této mince pouze svoje poznámky, vypsané z toho, co jsem si za ty roky přečetl, např. od. p. Moravce apod...:
"V signatuře autora na rubu pod portrétem TGM bylo ve variantě signatury autora MR zjištěno zatím 5 drobných odchylek, v katalogu označeny a-e. Vznikly přímým rytím signatury autora do razidel.
První tři odchylky byly zjištěny v první (!) části raženého nákladu (mince jsou matné, nevykazují RL, mají v povrchu drobné nerovnosti, povrch je pórovitý, místy občas reliéf nedoražený. Tyto "nehezké" 3 odchylky a,b,c jsou součástí číslovaných mincovních dopisů bylo to celkem pouhých 10 000 vyražených kusů... Ale už nerozlišíte zvlášť ,kolik je které z odchylek a,b,c ...

Zbylé dvě odchylky d, e, a druhá varianta (ražba na vzor se signaturou autora "RONAI") byly raženy v druhé (!) části, kvalita ražby už je lepší , mince nesou RL a již nebyly součástí oněch "číslovaných dopisů" a počet těchto ražeb jsem nikde nezjistil. Katalog a údaje ČNB ale uvádí pouze "RONAI" - cca 35 000 ks a souhrn všech ražeb desetikoruny 1990 TGM celkem 9 990 000 Ks.
Tož asi tak ....
Registrovaný uživatel
Detail jednoho mincovního dopisu č. 00604 z 23.10.1990.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Díky za vyčerpávající odpověď. Můžu se ještě zeptat, který z typů je tvůj dopis? Já mám dva B a C
Registrovaný uživatel
Tady to musím uvést na pravou míru ... foto mincovního dopisu je pouze ilustrační k naší diskusi, nepochází z mé sbírky, já si tyto mince hned, jakmile jsme měl všechny tři odchylky, už v roce 1991 z těchto dopisů vyndal... (vadily mi při uložení mincí mezi ostatními ve sbírce amincovní dopisy nesbírám). Takže bohužel, nevím, jaká mince je v tomto zobrazeném dopise....
Registrovaný uživatel
Bohužel nemám var.A

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nemáte někdo var. A na prodej? Případně dopis s A?
Registrovaný uživatel
Můžu se zeptat, mince jste sbíral už v tom 91 kdy jste vyndal ty mince z obálek?
Registrovaný uživatel
Snažím se dopátrat jakou mám variantu, ale nějak se mi nedaří :( .Co já vím, zda jsou písmena menší nebo nejsou když to nemám s čím porovnat?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Karaba: nejbeznejsi varianta d) M.R, viz
http://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/10-kc-1990-t-g-masaryk-14078
Registrovaný uživatel
martinvon napsal
Můžu se zeptat, mince jste sbíral už v tom 91 kdy jste vyndal ty mince z obálek?


Ano, byl jsem v té době už celé 2 roky zapáleným sběratelem oběžných mincí Československa... :D
Registrovaný uživatel
numismat napsal
Karaba: nejbeznejsi varianta d) M.R, viz
http://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/10-kc-1990-t-g-masaryk-14078

Díky. Ano, to vím. Jen mě matou inzeráty popisující tečku a menší písmena. Ostatní dávám již do vlákna tomuto tématu se věnujícímu.
Registrovaný uživatel
Dobrý deň,
ja som si vždy myslel, že tieto obálky s masarykom boli špekulatívne dodatočne vymenené za varianty aby porástli na cene :D Vždy ma totižto miatlo to, že na zvyšných dvoch obálkach (Rašín a Štefánik) sú tie mince v takej kapsulke s hnedou obručou, kdežto pri týchto Masarykoch sú len v plastovo papierikových samolepiacich puzdrách ktoré sa dajú kúpiť na každom rohu. Čiže v skutočnosti sa v takejto verzii originál aj vydávali a dokonca boli robené len s variantami a,b,c? Ja som celý čas hľadal "pôvodné" s variantom M.R a bublinkou ako sú na Štefánikovi a Rašínovi :D
A pokiaľ viem tak sú dva druhy týchto Masarykov - podlhovastá obálka a "viac štvorcová" obálka. K tomuto rozdielu v tvare obálok sa neviaže tiež nejaká historka? Ďakujem za každú odpoveď :)
Registrovaný uživatel
ešte pre ilustráciu posielam fotky tých dvoch rozdielnych tvarov. Prvá podlhovastá vyzerá, že sa vydávala aj spolu s vonkajšou obálkou tak, ako sa vydávalo aj prvých 1000 kusov Štefánika.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Aby byla nějaká reakce ... ani jsem nevěděl, že existovaly dva druhy těchto mincovních dopisů ... jsem zase o něco chytřejší... ;)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Pokec o mincích » 10kč 1990 - 1993 mincovní dopisy

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1