Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše mince » 1953 - Kremnica vs. Leningrad

Vykupminci.cz
Numisargo

1953 - Kremnica vs. Leningrad

Moderátoři: barbar, Charon, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dneska jsem asi půl hodiny zkoumal pár 10 haléřů z roku 1953, šel jsem jen po jazyku lva, který by měl být u Lenigradské varianty pouze cca k zubům lva a u Kremnické varinaty až do konce tlamy. Podle toho co jsem viděl na mincích bych skoro řekl, že všechny byly varianta Leningrad. To se mi ovšem nezdá podle toho, že V. Novotný uvádí v katalogu Leningradskou variantu jako vzácnou.

Další věcí je to, že jsem čelt v textu od J. Šůla, který je tu i ke stažení někde, že bylo v Leningradu objednáno 160 000 000 kusů 10 haléře 53, což není zanedbatelné množství, které by z mince dělalo RR.

Ví někdo jak to doopravdy s těmito mincemi je?
Registrovaný uživatel
Pri 10 haliernikoch počet ks. neviem.. :'( ale najistejšia kontrola je počet vrúbkov na hrane mince.
10 haliernik razený v Rusku má130 vrúbkov.
10 haliernik razený v Kremnici má 133 vrúbkov. :roll:
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Už se to tady párkrát řešilo... pokud si pamatuji, tak:
- delší jazyk se vyskytuje u ročníku 53 méně než kratší jazyk
- u ročníků 54 - 58 jsem viděl jenom delší jazyk (ale zase jsem jich neměl tolik co 53)
- počty zoubků nesedí (ani u 25h)
- něco se mně mate, že J. Šůla v článku psal něco v tom smyslu, že informace v katalogu jsou jednak částečně převzaty z NL a potom že autor článku měl méně materiálu na porovnání
Registrovaný uživatel
Halierové razby -teda presnejšie 10-25 h. sa riešili.
doplním pri 25 halierniku je občas ťažšie určenie lebo počet vrúbkov na Ruskej razbe je 135 na Kremnických135,ale aj 145.
Pri určovańí 25 h pri rovnakom vrúkovaní pre správne určenie musí sa použiť aj iné porovnanie. :shock:
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Moderátor
To bude rev, az nekdo dokaze, ze to spolehlive odlisit nejde ;)
Registrovaný uživatel
grofik napsal
Pri 10 haliernikoch počet ks. neviem.. :'( ale najistejšia kontrola je počet vrúbkov na hrane mince.
10 haliernik razený v Rusku má130 vrúbkov.
10 haliernik razený v Kremnici má 133 vrúbkov. :roll:


grofik - zaujímalo by ma z akého zdroja pochádzajú tieto informácie. Moje zdroje (J. Šůla, Novotný, internet) uvádzajú iné informácie o počte vrúbkov na Leningradskej verzii 10/1953. Konkrétne 139 a nie 130 + by mazaujímalo z kadiaľ pochádza informácia, že na 25/1953 je 135 vrúbkov (príspevok č. 4) Moje tri zdroje zhodne uvádzajú 145 vrúbkov.
Registrovaný uživatel
grofik, halóóó - môžem poprosiť o odpoveď ?
Registrovaný uživatel
u 25 haléře je to snad i vzdálenost 2-5.
Registrovaný uživatel
Nech sa páči.

kniha; Kremnická mincovňa autor Gejza Chlapovič strana 46. :roll:
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
grofik - ďakujem ! Ten údaj je v každom prípade zaujímavý a ako p. Chlapovič k nemu prišiel, by vedel možno probe.
Registrovaný uživatel
Známe veci; Ing. Gejza Chlapovič pracoval v Kremnickej mincovni od r. 1956 na oddelení metalurgie .Začiatkom 60 r. zastupoval mincovňu v súťažnej komisii na posudzovanie návrhov na československé mince. Svoju profesionálnu karieru ukončil ako technický námestník p.r. Štátnej mincovne.

Chlapovičov rukopis vydala nadácia Antona Točíka v r. 2000 nákladom 2000 výtlačkov. :roll:
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
« Poslední úpravu provedl(a) grofik v 15. 2. 2011, 17:53. »
Registrovaný uživatel
Jedno je isté - nedorozumenia v určovaní budú vždy. Myslím, že ide o to, že väčšina zberateľov si myslí, že všetky "Leningrady" musia byť do posledného detailu úplne rovnaké a tak isto všetky "Kremnice" 10, alebo 25 haliere. Treba si uvedomiť, že calý či už Leningradský, alebo Kremnický nebol určite razený z jedného razidla (razidlá sa opoterebovávajú a menia) A tam môžu vznikať rozdiely síce nepatrné aj môžu. Ale aj tak som toho názoru, že také VEEĽKÉ rozdiely v určovaní typu mince by nemali byť. Každý autor knihy/článku si napíše svoj názor a najhoršie sme na tom potom my zberatelia a v určovaní vznikajú nezhody.
Registrovaný uživatel
Súhlasím ,razidlá sa opotrebúvavajú,aééééééé počet vrúbkov ostane . :roll:
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Tak, potom už zostáva len otázka komu veriť (ktorému autorovi knihy/článku ...
Registrovaný uživatel
Oliver to má čo sa týka počítania vrúbkov na hrane pekne popísané a názorné ukážky ako vrúbky spočítať. Takže v tom problém nie je. Problém je ten, že keď už mám vrúbky spočítané tak sa rozhodnúť ktorému autorovi knihy/článku veriť. Samozrejme niekto môže argumentovať, že rozlišovacích znakov je viac, ako len počet vrúbkov na hrana, ale pointa je niekde inde. NEZHODY AUTOROV V PUBLIKOVANÝCH INFORMÁCIACH a tým pádom neistota zberateľov.
http://www.richtera.cz/numismatics/loadframe.html?interest/cleaning_cuni.html
ZAJÍMAVOSTI / Fígle
Registrovaný uživatel
V tomto prípade by som veril Chlapovičovej knihe, (info priamo od zdroja).
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Ještě mám otázku kmincím 1953 10hal a 25 hal.Rozděluji Leningrad a Kremnici.Jde o to,že když mě téměř souhlasí vroubky dokola mince ,tak mě nesouhlasí jazyky,nebo lístky v ražbě.Nebo nesedí vzdálenost mezi 2-5,nebo síla mince.Nevím podle čeho určit přesně Leningrad či Kremnici,jde cca o 25 mincí a jsem si jist asi jen u jedné na 100%
Registrovaný uživatel
worm69: děláš to spamování schválně nebo jsi vážně tak blbej...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Pekný večer, ide o 10h 1953, dlho som googlil a porovnával a zdá sa mi že ide o Leningrad avšak rád by som počul aj názory iných

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dobrý den,
Od rána sedím na této diskuzi a pročítám všechny příspěvky u mincí z r. 1953. Rozhodla jsem udělat si v nich pořádek - rozdělení na mince z Leningradu a Kremnice, začala jsem 1 haléři a budu pokračovat přes 5 h, 10 h a 25 h (už jsem z toho hotová). U mincí 1 h porovnávám pouze umístění jazyka, protože i když jsem opravdu hodně hledala na internetu, další způsob rozlišení 1 h jsem nenašla. Prosím, jestli mi moje rozdělení 1 h můžete zkontrolovat, zda jsem mince označila správně, abych si je mohla správně zařadit do alba (1 mince je taková „skoro před smrtí“, ale ostatní se dají použít). U té 4.) si nejsem jistá. Pokud to nebude na fotce dobře vidět, můžu udělat výřez. Děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Omlouvám se, na tom obrázku není nejspíš vidět vůbec nic. Pokusím se dát sem nějaké lepší.
Registrovaný uživatel
Tak zkouším ještě jednou a snad naposledy - nechci spamovat.

Zkusila jsem tedy mince vyfotit a také znovu naskenovat a ten scan se mi zdá lepší. Pokud to zase nebude patrné, tak prosím "Moderátory" ať se na mě nezlobí a poradí mi, jak to sem dát.
Ty mince vypadají okem jako nové, scan z nich bohužel vytáhl všechno, takže už jako nové nevypadají :)
číslo 1. je sice Leningrad, ale ani sem fotku nedávám, asi patří tato mince do koše
číslo 2. (2-L) myslím, že je Leningrad a půjde do alba (i když by asi potřeboval vyčistit, bohužel to neumím)
číslo 3. (3-K) myslím, že je to Kremnice a půjde do alba
číslo 4. (4-LK) tak tady bohužel nevím, co to je, tvar jazyka má z Leningradu, ale nemá prázdnou tlamu, má tam nějakou podélnou čárku.
Prosím tedy odborníky o posouzení. Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Na 1 h mi sice nikdo neodpověděl, ale ještě vás zkusím poprosit o posouzení 5 h.

Mám tři 5 h a mám pocit, že je každý jiný.
Jednička a dvojka mají sice stejný tvar jazyka, ale u jedničky jde jenom po zub, zatímco u dvojky až do krku. Trojka má jiný tvar jazyka a jde jen do půl tlamy. Podle obrázku z netu by to mohl být Leningrad? Můžete mi to prosím posoudit? Děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ahoj.Neboj,vidíme ťa... ;)
Bavíš sa,pokračuj,máš to pekne spracované.Varianty,to je ono. :)
Ak ti toto pomôže....
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Stani díky za odpověď :) . Tento obrázek mám a používám ho. Ale u toho 5 h č. 1 má ten lev prázdnou tlamu a to na obrázku není. Než se mi podaří zjistit víc, dala jsem je zatím do alba všechny tři.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Sběratel.com » Naše mince » 1953 - Kremnica vs. Leningrad

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1