Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » 20 Kč / 1926 typologie a zajímavosti

Vykupminci.cz
Numisargo

20 Kč / 1926 typologie a zajímavosti

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Obrázek vložený uživatelem

Tak! Konečně potvrzeno, že Haase tisknul i CH! Zde výřez (dostal jsem od spolehlivého zdroje, takže záruka pravosti garantována) a ještě Chc. Tím jsou tedy objasněny "cháčkové" série (tak jak jsou s velkým "H" nebo malým "h"):

CH (již tedy předpoklad, že existuje, když je doloženo od Haase CHa)
CHa - doloženo Haase
Chb - doloženo TB NBČS
Chc - dtto
Chd - dtto
CHe - dtto
CHf - dtto
Chg - dtto
Chh (?) - poslední doložená série Hh, předpoklad, že k tisku Chh/CHh nedošlo
Registrovaný uživatel
acme2000 napsal
Obrázek vložený uživatelem

Tak! Konečně potvrzeno, že Haase tisknul i CH! Zde výřez (dostal jsem od spolehlivého zdroje, takže záruka pravosti garantována) a ještě Chc. Tím jsou tedy objasněny "cháčkové" série (tak jak jsou s velkým "H" nebo malým "h"):

CH (již tedy předpoklad, že existuje, když je doloženo od Haase CHa)
CHa - doloženo Haase
Chb - doloženo TB NBČS
Chc - dtto
Chd - dtto
CHe - dtto
CHf - dtto
Chg - dtto
Chh (?) - poslední doložená série Hh, předpoklad, že k tisku Chh/CHh nedošlo


Skvělé, tak jste potvrdil můj ničím nedoložený předpoklad:-))
Teď ještě zbývá zjistit přesný přechod v sériích mezi Hasse a TB NBČS...
Moderátor
Ano, jsem sám rád, že se to objevilo. Ale jak jsem uváděl, víc skeptický jsem u série "W" (to už by byla moc velká náhoda, aby ji nikdo nevlastnil ani od TB NBČS ani od Haase) a u 50 kč/29 zas série Q-, Ch- a J-

A na přechod mezi Haase a TB NBČS taky přijdem, už teď je to dost zúžené (Db - Gb - to už jsou jen 4 série ;-) )
« Poslední úpravu provedl(a) acme2000 v 16. 2. 2010, 21:59. »
Registrovaný uživatel
To je paráda, vidím, že zachvíli to bude komplet, kdo by to byl ze začátklu čekal. Je vidět, že si už sběratelé hodně všímají.
Moderátor
Dostal jsem od jednoho sběratele konečně i tolik hledané písmeno "P", takže jsem ho zařadil do tabulky. Tabulka aktualizována na první stránce tohoto tématu:

https://www.sberatel.com/diskuse/topic.php?id=3557&page=1
Registrovaný uživatel
Blahopřeji, myslím, že už je to komplet. Na začátku to vypadalo tak nenápadně a najednou jste skoro v cíli, skvělá práce, jen tak dál.
Registrovaný uživatel
Tak jak to hodnotím podle těch písmen, tak asi Eb už tiskla NBČS. Mám pravdu?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ano !!! Takze zlom se opet posouva :)
Moderátor
Noo, tak to je dobrá zpráva :) díky za scan! takže už jen zbývá zjistit, co jednu jedinou sérii - tj. Db a máme jasno!
Registrovaný uživatel
Tak to je skvělé! Jen mě teď napadá, jestli není třeba možné, že danou přechodovou sérii tiskly obě tiskárny? Nebo to není reálné a pravidlo je vždy takové, že následující tiskárna začíná další sérií a předchozí už nedotiskne?
Registrovaný uživatel
Wogoo11 napsal
Tak jak to hodnotím podle těch písmen, tak asi Eb už tiskla NBČS. Mám pravdu?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Kdyby byla na prodej, tak bych se hlásil ;)
Registrovaný uživatel
brouck napsal
Tak to je skvělé! Jen mě teď napadá, jestli není třeba možné, že danou přechodovou sérii tiskly obě tiskárny? Nebo to není reálné a pravidlo je vždy takové, že následující tiskárna začíná další sérií a předchozí už nedotiskne?


???? hmmmm, tak to je otazka ...
Moderátor
brouck napsal
Tak to je skvělé! Jen mě teď napadá, jestli není třeba možné, že danou přechodovou sérii tiskly obě tiskárny? Nebo to není reálné a pravidlo je vždy takové, že následující tiskárna začíná další sérií a předchozí už nedotiskne?


To je opět otázka výskytu - samozřejmě, když bych viděl Db s vysokým číslem a Eb s nízkým číslem, tak bych podporoval domněnku, že přechod byl od série k sérii. Když uvidím Db s nízkým číslem, a Eb taky s nízkým číslem, tak se nám to zúží, ale pořád je tam velké pole, kdy mohl být přechod uprostřed série. Chtělo by to holt víc srovnávacího materiálu. Nicméně možné hypotézy v přechodu tisku mohou být zatím tyto:

1) Haase dojel sérii (do 999999) a TB NBČS začala sérií novou (000001)
2) Haase nedojel sérii (skončil třeba u č. 123456; zbývající čísla nebyla v dané sérii vytištěna) a TB NBČS začala sérií novou
3) Haase nedojel sérii (skončil třeba u č. 123456) a TB NBČS navázala a pokračovala v tisku (tzn. č. 123457 už by mělo písmena TB NBČS).
Registrovaný uživatel
ano, jakakoliv z teorii 1) az 3) muze byt spravna ...
Registrovaný uživatel
brouck napsal
Wogoo11 napsal
Tak jak to hodnotím podle těch písmen, tak asi Eb už tiskla NBČS. Mám pravdu?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Kdyby byla na prodej, tak bych se hlásil ;)


Broučku, hoď meila...xizal@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Wogoo11 napsal
brouck napsal
Wogoo11 napsal
Tak jak to hodnotím podle těch písmen, tak asi Eb už tiskla NBČS. Mám pravdu?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Kdyby byla na prodej, tak bych se hlásil ;)


Broučku, hoď meila...xizal@seznam.cz


Mail jsem poslal
Registrovaný uživatel
Typněte si sumu za kolik to brouck prodá. Já hádám 7555.

http://aukro.cz/show_item.php?item=1279952584
Moderátor
Wogoo11 napsal
Typněte si sumu za kolik to brouck prodá. Já hádám 7555.

http://aukro.cz/show_item.php?item=1279952584


este dobre ze "nesvieti" :)
http://numpszi.com/aukro/page/pics/1920-26/20%20K%C4%8D.jpg
Moderátor
numpszi napsal
Wogoo11 napsal
Typněte si sumu za kolik to brouck prodá. Já hádám 7555.

http://aukro.cz/show_item.php?item=1279952584


este dobre ze "nesvieti" :)
http://numpszi.com/aukro/page/pics/1920-26/20%20K%C4%8D.jpg


jéé :) já mám z toho to odrbaný eLko - za 1500 tuším jsem ho kupoval. To je z tý kupy 50/22+100/20+20/26 - všechny cenný, ale všechny jak vymáchaný v hliněnym roztoku a řádně zatuchlý. nu, co, no... pro nemajetné, jako jsem já... :)
Registrovaný uživatel
Tak teď jsem se nasmál. Kolega si koupil jednopísmennou 20 Kč 1926 a vypral jí v určité směsi /nechci psát v jaké abych nedával návod/ a zmizelo mu to jedno písmeno a číslo série. Přes 10 tisíc v pr. Inu komu není rady...
Registrovaný uživatel
Nechápu, proč někdo bankovky takhle upravuje, vždyť tato bankovka je žádaná i v horších stavech. Navíc, jestli tam byly pravděpodobně přehyby, tak je to vždy poznat.
Registrovaný uživatel
No ono mu šlo spíš o čistotu. Byla trochu ušmudlaná ale asi nečekal že umyje i barvu. Co teď s tím bude dělat bůh ví.
Registrovaný uživatel
Použije ji, jako toaletní papír, nic jiného s ní neudělá! ;) Nebo prodá dál, jako půdní nález! :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Dnes jsem měl s kolegou Tyldenem v ruce 20 Kč 1926 s. Dc, která vypadala jako z tiskárny HAASE, je to možné. Byla ve 100 % stavu UNC , cena myslím kolem 8500,- Kč, prodával ji myslím Karasiewicz.
Moderátor
v případě, že to byl pan Karasiewicz, tak se ho optám a uvidíme. díky za info.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 > »

Sběratel.com » Naše papírová platidla » 20 Kč / 1926 typologie a zajímavosti

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1