Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » 20 RM / 1945 - alias Liberecké (Schörnerovy) poukázky

Vykupminci.cz
Numisargo

20 RM / 1945 - alias Liberecké (Schörnerovy) poukázky

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Tuhle poukázku jistě každý znáte

Obrázek vložený uživatelem

Ne však už každý ví, že existují dva rozdílné číslovače (menší, s jiným tvarem písmen "No." prokázán pouze u série AF).

Celkem bylo vydáno 344 741 ks těchto poukázek (viz č. Notafilie), deset dnů před kapitulací Německa. Bylo vytištěno 26 sérií (AA - AZ), tiskové podklady pro ofsetový tisk zhotovila TB NBČM.

Sem tam se objeví i zde nějaká ta zajímavost - např. perforované poukázky (SPECIMEN), nízká čísla (kontrolní číslo 000100 a nižší). Jaké by však mohlo být nejvyšší číslo? Pokud je číslovač šestimístný, stačilo by tisknout jednu sérii (nevytiskla by se ani třetina), pravděpodobnější ale je, že tiskové desky obsahovaly určitý počet různých sérií (např. AA - AL), které dostaly vždy stejné kontrolní číslo. Ale kdyby se takhle postupovalo pro všechny série, dosáhlo by se (pro celkový počet poukázek přibližně čísla 013260. Jak je ale vidět na přiloženém obrázku, zde je poukázka s číslem 035950... tak co, máte někdo nějakou zajímavost (vysoké číslo, vzácný číslovač u jiné série než je AF apod.)? :-)
Moderátor
Ja pri serie AT mám kontr.čislo 034165.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
Zásadní otázka, jsou skutečně doloženy všechna písmena 26 sériíí???
Některá mohla být vynechána.... nebo první sestava tiskové desky se tiskla celá a koncová písmena třeba jen málo, možností je více...

Acme: Začni tabulku celé abecedy a jejich nejvyšších čísel...
Moderátor
Ty písmena bych řekl, že by mohla být všechna (sám jich mám teď asi 9, ale sejvoval jsem si obrázky z aukcí a většina písmen, která jsem očekával, tak se potvrdila), zkusím to projít ... :)) zas bude zábava :))
Moderátor
tak po dlouhé době koukám na tohle téma - chybí mi už jen tyto varianty:
AE, AG, AK, AL, AQ, AU, AV, AX - až na jednu, dvě jsem asi všechny viděl, takže tím se potvrzuje, že vytištěné byly.
Další věc - vyšší než s kontrolním č. 359xxx jsem neviděl
Další věc - jak se dá rozmístit 26 sérií na arch (?) nebo jak to mohlo být rozmístěno při tisku?
Myslel jsem taky na to, že se třeba od AA po AL vytisklo 000001 - 036000 a ten zbytek se vytisknul v počtu menšim, ale když je AH 35950 a teď jsem viděl AY 35401... leda že by jich bylo vytištěno (hypoteticky) 26 sérií á 36000 ks = 936 tis. ks, což by bylo o 2/3 víc, než uvádí Notafilie (344 741 ks).

Spousta spousta otázek :)
Registrovaný uživatel
26 sérií je divné, hledej počty 24, 25, 27, 28, 30, 32... sérií aby šlo sestavit vyváženou tiskovou formu....

Napiš sem seznam sérií(co jsi osobně viděl, pokud neviděl tak s otazníkem či jinak odlišené) a případně i čísel které znáš od které série a doplňovačka s širší účastí tu může začít... :)
Moderátor
mám: AA, AB, AC, AD, AF, AH, AJ, AM, AN, AO, AP, AR, AS, AT, AW, AY, AZ (17 sérií)
Chybí: AE, AG, AI, AK, AL, AQ, AU, AV, AX (9 sérií) - z nich jsem viděl (mám scany) AG, AK, AL, AU; AE, AV, AX potvrdil rihav a šenfi

potvrdí někdo tedy existenci AI, AQ?

mám pocit, že jsem z nich taky nějaký viděl, ale nechci spekulovat. Jinak jediný nepoužítý písmeno je asi "CH", to jsem nikde (Rosenberg katalog, Notafilie...) zmíněné neviděl.
« Poslední úpravu provedl(a) acme2000 v 8. 6. 2010, 22:54. »
Moderátor
AV

AE

AX
« Poslední úpravu provedl(a) Šenfi v 8. 6. 2010, 22:48. »
Registrovaný uživatel
:shock: :shock: :shock:
Registrovaný uživatel
Ja si myslim, ze jsem videl vsechny AA - AZ, vsechny je sice nemam, ale zitra sem hodim co mam...

EDIT:
AE a AX mam ve sbirce
« Poslední úpravu provedl(a) rihav v 8. 6. 2010, 22:11. »
Moderátor
mám pocit, že jsem už někde viděl i AQ, ale ruku do ohně za to nedám :|

tohle je taky zajímavý, nevíte kolik jich takhle pobočka "zničila" ? :)
« Poslední úpravu provedl(a) Šenfi v 8. 6. 2010, 23:00. »
Registrovaný uživatel
acme2000 napsal
mám: AA, AB, AC, AD, AF, AH, AJ, AM, AN, AO, AP, AR, AS, AT, AW, AY, AZ (18 sérií)
...

není to jenom 17 sérií? a není bez I (a CH) je A-Z 25 písmen?
Moderátor
CH tam určitě nebude ;) , němčina tohle písmeno nemá ;)
Moderátor
omluva - u nepoužitého písmene mělo být to A-CH co zmiňoval šenfi. "AI" Rosenberg uvádí (vejrám už nějak dlouho dneska do toho a oči jsou unavený). zreviduju to zpětně do toho mého výčtu nahoře, tak se nedivte.
Moderátor
ty odkazy od šenfiho - tam asi musí bejt člověk přihlášenej - mně tam naskakuje jen nějaká registrace namísto čehokoliv :(
Moderátor
máš to tam, po kliknutí na původní odkaz se to už otevře ;)
Moderátor
Šenfi napsal
mám pocit, že jsem už někde viděl i AQ, ale ruku do ohně za to nedám :|

tohle je taky zajímavý, nevíte kolik jich takhle pobočka "zničila" ? :)


jo - už to jde, děkuju - a ještě tento odkaz prosím taky "zaktivnit" ;)
Registrovaný uživatel
Chce to do té tabulky psát ke každé sérii všechna zatím známá čísla, protože nelze vyloučit použití pro některé série(sestavy sérií), jen části číselné řady třeba od čísla 010001 do čísla 020000 a podobně ;)
Moderátor
acme2000 napsal
Šenfi napsal
mám pocit, že jsem už někde viděl i AQ, ale ruku do ohně za to nedám :|

tohle je taky zajímavý, nevíte kolik jich takhle pobočka "zničila" ? :)


jo - už to jde, děkuju - a ještě tento odkaz prosím taky "zaktivnit" ;)


jo tak takle zničenou mám sérii AL. Taky mi to přišlo jako docela pěkná hloupost. Ale tak asi jim to tehdy přišlo vtipné :/
Registrovaný uživatel
proč? byly po koruně, tak to nikdo neřešil.......
Registrovaný uživatel
Tak co, začne sem někdo vkládat série i s čísly?
Klim má třeba na stránce fotku série AA 035994(docela vysoké číslo)
Holna prodal na aukru AF 001639 a AK 035824
Na aukru je právě AR 008650

Prostě pokud chcete znát náklad a tedy vzácnost, je třeba znát rozsahy čísel u sérií...
Moderátor
jj, já dávám dohromady to co mám (aby byl nějaký základ), "čísla" co se objeví na aukru, tak stahuju a ukládám. chci, abych toho měl pro začátek trochu víc (a možná by bodla nějaká stránka všem přístupná, kam to vkládat - v tomto duchu jsem mluvil obecně s numpszim - třeba by pomohl? :-))
Moderátor
vcera som urobil na to web stranku. Pridat bankovku mozete cez:
http://numpszi.com/ppdb/?page=lib
Aktualny zoznam je na:
http://numpszi.com/ppdb/?page=liblist
Registrovaný uživatel
tak tuto mám já.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
tak už jsme cca na 300 vzorcích ;-)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Sběratel.com » Naše papírová platidla » 20 RM / 1945 - alias Liberecké (Schörnerovy) poukázky

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1