Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o bankovkách a chlubírna » 200 Kč 2018

Vykupminci.cz
Numisargo

200 Kč 2018

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravim pratele sberatele.

Rad bych se s vami podelil o svuj jedinecny zazitek.
Pracuji s bankovni technikou, overovani pravosti a tp.

Loni, nez prisly do obehu nove bankovky v nominalni hodnote 200 Kc, bylo potreba vytvorit software na overeni pravosti a nasledne jej otestovat. K tomuto nechala CNB natisknout nekolik tisic kusu bankovek s novymi ochrannymi prvky prave pro ucely testovani. Mel jsem v ruce cely balicek techto bankovek. Vsechny byly samozrejme "prave", jinak by nebylo mozne software vytvorit, avsak stejne tak mely vsechny stejne seriove cislo - H98 754321.....uz jen cislo serie jde mimo "rozsah"...inu, zacal jsem uvnitr cnb zjistovat informace, kolik by tak byla pokuta za nevraceny kus a dle informace to delalo 50 az 100 tis. za kus. Sel jsem za nadrizenym s tim, ze bych byl ochoten pokutu uhradit a dva kousky si nechal....vedel jsem, ze je sance miziva, ale nedalo mi to... nadrizeny se jen uculil a zamitl mi to. S tezkym srdcem jsem sto stejnych originalu odevzdal a dodnes z toho spatne spim :))) a nedavno jsem se dozvedel, ze pet kousku jaksi uvizlo v softwarove firme v USA a CNB jiz vraceny nebyly, snad i nejake soudni tahanice kolem toho pry byly....

Mluvil jsem s clovekem z CNB a chtel jsem alespon perforovane kusy, ale ani to pry neni mozne. tak jsem jen zvedav, kdy a kde se objevi ony ztracene kusy.

Poteste me prosim a reknete, ze dat rekneme 200tis za ty dva kusy by byly vyhozene penize....:)
Moderátor
Určitě by to byly vyhozené peníze!!

(Spokojen? ;))
Registrovaný uživatel
Je to trochu lepsi, ale stejne je chci :)
Registrovaný uživatel
No, kazdopadne by to byla mimoradna rarita ... kdyz by to byla dvojice, tak jednak uplne stejne cislo a serie a navic serie H98, ktera neni ... 200tis je otazka, zda to neni prilis
Registrovaný uživatel
Zdravím hatmatilko,

vítejte na fóru a díky za velmi zajímavý příspěvek.

Podrobnosti o údajné testovací sérii u dvoutisícikorun nenabídnete?

Nadřízenému jste měl nabídnout 150 tisíc, 100 tisíc jako pokutu a 50 tisíc pro něho do kapsy, možná už byste je měl doma. :)
Ale jestli by se sběratelská cena vyšplhala tak vysoko? Možná, ale jistý bych si tím nebyl.
Registrovaný uživatel
Ta 2000 serie E by me taky zajimala ... pokud vite. Diky.
Registrovaný uživatel
hatmatilka napsal
Poteste me prosim a reknete, ze dat rekneme 200tis za ty dva kusy by byly vyhozene penize....:)

Nepoteším ťa. Jednalo by sa o veľmi raritnú tlač, prakticky unikáty. Cena v aukcii by vysoko prekračovala 100T Kč.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Velmi zajímavé debata, díky za ni. Jen mě tak trochu napadlo, zda to není podobné u 100 Kč s. A 71 ??
Registrovaný uživatel
Jinak stejné číslo bankovky H 98 754321 má ČNB na svých stránkách.
Registrovaný uživatel
Fidzi : faktem zustava, ze bych je nikdy neprodal, snad jen za predpokladu, ze bych mel tezkou financni nouzi.

A slovem nadrizeny byl myslen majitel firmy a pro nej by to byla velmi negativni vizitka smerem k CNB, to byl ten hlavni duvod, proc o tom se mnou nechtel ani licitovat. Takze ani uplatek by nepomohl, pro nej by to byly drobne, ktere mu za spatnou reputaci nestoji. Kolegove si ze me delali legraci a rikali mu, ze o tom se mnou mel mluvit, pry bych mu dal i svou ledvinu :) A to, ze pet kusu se ztratilo mi dela tezkou hlavu....

A co se tyce toho humbuku kolem 2000Kc serie E? To vite, ze jsem vyzvidal, ale nikdo "nic nevi" nebo nechce vedet...kdo vi. Ja osobne tomu moc neverim z duvodu, ze serie "E" rozhodne nebyla testovaci, protoze testovaci serie delame proto, ze se na bankovce neco zmeni....barva, ochranne prvky atp. a jaky je rozdil mezi dvoutisicovkou serie "D" a "E"? Hadam, ze prave jen v ciselne serii....
Mozna se pletu, s jistotou to nevim, jak to s tou Emou vlastne je.
"Rozbilo" se snad v tiskarne cenin v raznici cislicko "E"? :) Nez se vypise vyberove rizeni na opravu, cenova nabidka, zhotoveni vcetne vicepraci.....to muze zabrat mesice :D a proto se preslo k serii "F".

O tech dvoutisicovkach vim dost dlouho, dost casto navstevuji centralni trezory bank a kdyz potrebuji otestovat stroje na overovani pravosti, vzdy jsem si vyzadal dvoutisicovky a svedomite hledal a hledal a hledal a nic. Tak jsem na par mistech tuto informaci zamerne pustil a cekal, co se stane. Nekteri lide se na me divali dost podezirave, zda si z nich nedelam prcu, ale po pripojeni k internetu sami videli, jak se cena splha. No a jednoho dne za mnou prisel jeden z vedoucich a povida mi " Vy jste nam teda dal....zustal jsem tu s kolegou po sichte, vlitli jsme do trezoru a dve hodiny se prehrabovali v buntech dvoulitru a nenasli nic :D Takze pokud dalsi dvoutisicovky existuji, drepi na nich samotna CNB. Vezmu-li v potaz, jake mnozstvi bankovek chybi do konce serie (skoro vsechny) - cita to neco kolem 95 990 000 kusu, to je bratru 96 tisic buntů a do jednoho metru krychloveho se vejde cca 500 buntu. snadnym vypocetm dojdeme k zaveru, ze pokud zbyvajici serie existuje a je natistena, zabira prostor 200m3, coz neni malo. Je mozne, ze se dotiskne pozdeji.... nekdo tu avizoval, ze dotisk nepripada v uvahu, s poukazem na "Z" serie z roku 1993. To je ale jina situace, kdy pri tisku vznikly zmetky a na jejich misto prisla Zetka, zde zadne zmetky nejsou, proto neni duvod serii nedotisknout.

Sam s oblibou rikavam, pokud se me na toto tema nekdo zepta, ze jsem v tomto spise skepticky (protoze nemam veskere informace, tedy proc prisla razem "F" serie) a jsem presvedcen, ze v CNB probihal teambuilding, brainstorming....no proste nejaka chlastacka a nekoho po par pivech napadlo, ze by mohli prave toto udelat a ted jen sleduji, jaka mela se kolem toho strhla a jen krouti hlavou, kolik jsou lide schopni zaplatit za "beznou" bankovku :) Pak nekdo otoci klicem v trezoru a "Ecky" zaplavi trh :)

Je to jen muj nazor a musim se priznat, ze v tomto nerad riskuji a pokud nemam jistotu, ze je to tak, jak se zda, nejdu do toho. Mam doma tri male deti a kdyby se zena dozvedela, ze jsem vyhodil patnact tisic do luftu.... Panbu se mnou a zly pryc :D

Ono bohate staci, ze jsem se tuhle zminil, ze bych rad do sbirky 500EUR - nova emise nebude, nektere banky je u nas uz nevydavaji, jen prijimaji a casem se zrusi uplne. Kvuli prani spinavych penez....
Registrovaný uživatel
trava: ano, to jsou rpesne ty testovaci kusy - nafotili je a udelali pro banky prospekt, kde ukazuji nove ochranne prvky. U stovek toto neni, na testovani jsem mel serii J03 a nafocena do prospektu je snad J17, nepletu-li se.
Moderátor
Mohl jste alespoň udělat důkladné foto a zadarmo.Jak to zde tak pročítám, mnohé by to určitě potěšilo... ;)
Registrovaný uživatel
Vezte, ze jsem mel chut se s nimi zvecnit, ale kdyz jsem je nemohl ziskat, akorat by mi je to pripominalo...staci, ze kazdou chvili hledim na nastenky, kde visi prospekt z CNB, kde je vyobrazena :) Dalsi takova vec, ktera mi neda do smrti spat, stejne to bylo cca pred dvaceti lety, vymenou se mi do ruky dostala, mne neznama rimska stribrna mince....at jsem hledal (v te dobe byl internet v plenkach), jak jsem hledal, nikde jsem na ni nemohl narazit, prosel jsem nekolik knihoven, az pak me oslovila kamaradka, ze ma v Chomutove na gymnaziu ucitele numizmatika, ze by mi poradil. A tak jsem udelal to nejhorsi, co jsem mohl a minci ji zapujcil. Ve vysledku jsem z ni uz minci nazpet nevytahl, stejne tak ona ze zmineneho ucitele.....az po letech, kdy jsem se k hledani puvodu neustale vracel, jsem ji konecne dohledal....jestli si dobre vzpominam, byla nekdy z roku 50 pr.n.l, vyobrazen na ni byl Aulius Plautus a dle katalogu je jediny exemplar na ceskem uzemi v Narodnim muzeu v Praze. V tu chvili mi malem vypadaly vlasy. Hodne draha zkusenost...

A pane Pavle Markvarte, ja na stare krivdy a kradeze nezapominam a my dva se jeste setkame! Ano, je to ten pan dotceny kauzou "regionalni operacni program Severozapad".
Registrovaný uživatel
http://www.zberatel.eu/files/products/2007.01.pdf

strana 11
Moderátor
Ten politik Pavel Markvart si od vás minci zapůjčil a nevrátil?
A co policie máte nějakou dokumentaci o nabytí, nebo alespoň fotografie mince a svědky, že byla vaše?
Registrovaný uživatel
barbar : Minci jsem ziskal tak, ze jsem ji vymenil za dvoupfennig z roku 1942 se spoluzakem na zakladni skole nekdy pred petadvaceti lety - k tomu zadny doklad nebyl. Stejne tak jsem ji v dobre vire pujcil kamaradce k oceneni bez jakehokoliv papiru. V te dobe jsem jeste nebyl ani zletily, zato hloupy. Fotku mince jsem nemel. Cili ve vysledku by mu stacilo, aby me narceni z kradeze poprel, nemel jsem jak dokazat, ze ji ma u sebe, nemel jsem jak dokazat, ze jsem ji nekomu predal, ani to, ze dotycna ji predala jemu.... bral jsem ho jako ucitele - autoritu a nikdy by me nenapadlo, ze se neco podobneho vubec muze stat. Pokud bych mel dalsiho svedka, ze jsem dal minci z ruky a pak dalsiho, ze ji dotycna predala Markvartovi, mel bych se o co oprit. Takhle jen mohu doufat v karmu, ktera mu to vrati i s uroky.
Moderátor
Hatmatilka: Tak to máte,, smůlu,,.. V takovém věku člověk naivně provede spoustu hlouposti.
Připomíná mi to, když jsme otci vzali s bratrem nějaké velké mince s albumu (samozřejmě tenkrát jsme nevěděli co to jsou za mince)a prodali je v bazaru. Bylo nám nějak 15a16let.
Když to otec zjistil, doma byl sekec... Později jsem sám začal s numismatikou a otec mi prozradil co za mince jsme mu tenkrát pobrali, tolary Rudolfa II a Franz Josefa... 8)
Registrovaný uživatel
To muzete mluvit o stesti, ze jste jeste na svete :)))
Moderátor
To ano, tenkrát 130 kilovy urostly havíř..vzpomínám si jak silně prásknul dveřmi, které se rosypali a zlosti tak řval, že jeho mamka (babka) přiběhla vedle s baráku a musela ho krotit.. A mamka se výchovně raději ani neangažovala a nechala nás, ať si tu zlobu pěkně vyžereme... :)
Registrovaný uživatel
Pozn k serii E. Taky me drive napadlo, ze se E poskodilo a najelo se rovnou na F. Pripadne nejaky sofistikovany pruzkum CNB - kam vyleze cena?
Registrovaný uživatel
Já tedy nevím, ale z dosavadního průběhu vydávání bankovek Kulhánkovy emise se ještě nikdy nestalo, že by se starší série dotiskly, případně se najednou objevily nové tiskové desky, viz příklad: 500 Kč, série F (vytištěna pouze první deska, u série G už je kompletní druhá deska a výskyt třetí desky je pravděpodobný), 1000 Kč, série G (vytištěny pouze první dvě desky, další série H, I komplet, série J zatím dvě desky). Proč nevytiskli nový vzor 100 Kč, sérii I a šli rovnou na J? To asi taky nebude náhoda... Pochybuju, že se k sérii I u 100 Kč vrátí...Asi je to ještě brzo, ale nevidím důvod se vracet k nějaké dřívější sérii, když už běži tisk série další... A představa, že na ČNB někde leží tuny bankovek 500 Kč, série F, 1000 Kč, série G a teď tolik diskutované 2000 kč série E mi přijde velmi nepravděpodobná... Stále si myslím, že to byla testovací série na testování počítaček bankovek, aby se nemusely dávat rubem a lícem k sobě jak doposud, ale mohly být přeházené. O těch strojích koneckonců mluvil Rusnok při představování nových vzorů 100 Kč a 200 Kč. A část té série E, která už nebyla třeba se prostě dala do oběhu... Rozhodně si nemyslím, že si ČNB může jen tak říct, teď si natiskneme tolik bankovek této série a tolik bankovek zase jiné série a dělat si v podstatě co chce... určitě to mají ošetřené nějakou vnitřní metodikou, či nařízením rady ČNB...
« Poslední úpravu provedl(a) Poutnik1552 v 14. 8. 2019, 7:24. »
Registrovaný uživatel
A kam vyleze cena? No to fakt těžko říct, ale když vidím, za kolik se nyní na aukcích a na aukro.cz prodávají série 01 a to mnohdy nejsou ani v UNC, tak nechci vidět, za kolik by se prodala na aukci 2000 Kč, série E01 v UNC... až se někdy, bůhví kdy, objeví....
Registrovaný uživatel
Poutnik1552 - Rikate pětistovky v serii "F" - jen první deska??? Trochu jste me zarazil, zítra budu v jednom trezoru, tak si vezmu par balicku a proverim to....mel jsem v ruce bambilion petistovek v Fkove rade, ale neuvedomil jsem si, ze by byly serie jen do 24....

Co se tyce testovani počítaček bankovek....davani k sobe rubem a licem??? Nechci se nikoho dotknout, ale to Vas někdo uvedl v tezky omyl! Když budete mit v ruce balicek UNC a podivate se na hranu, uvidíte "hada" (stribrne proužky) - cize bankovky jsou razeny vždy rub k lici - říká se tomu "orientace na hlavu" - a valna většina bank takto radi bankovky pro CNB, ale také jsem se setkal s opakem, kdy mi tvrdili, ze to po nich CNB nechce...bud, jak bud....kazdopadne to hlavni......casy, kdy pocitacky umely cist bankovky pouze v jednom smeru a rubem nahoru - orientace "A" - tak ty jsou jiz davno pryc. Dnesni pocitacky toto vůbec neresi, mají oboustranny skener a software, který umoznuje vlozit bankovky dle libosti, cili všechny ctyri strany orientace.

Duvod, proc CNB chce mit balicky hezky v orientaci "hlava na hlavu" není rozhodne v tom, ze by mela stroje, co to nezvládnout, pouzivaji stroje Giesecke-Devrient - tridicky vcetne skartovacího modulu a taky pocitacky Glory.
Pravy důvod mi není znam, ale jeden by me napadl....nektere stroje dokážou cist i seriova cisla, ovšem nevim, zda to svedou ve všech pozicich, tak mozna proto to chteji na ORT....staci do programu zadat.....nominal 2000 Kč, serie E a jedeeeeem :) Cili, když je zachycen nejaky padělek, da se vystopovat jeho cesta az k mistu "udani" a pak se muze hodit dohledat original a zvýšit tim moznost nalezt pachatele.

Ale zpet k 2000 "E"....Kazda centralni banka ma vždy pomerne značnou hotovost v sejfech jako hotovostni rezervu, tak proc by nemohly byt dve serie pětistovek ulozeny? stejne jako ty zpropadeny dvoulitry.
At je to jak chce, rezervu mají, jak cato a kolik se z ni cerpa a jak často se doplnuje….to jsou otázky, na které odpověď zatím neznam. Prikladem budiz klasicky americky dolar, respektive dvoudolar….povidal mi smenarnik, ze tam mel americany a cumeli mu na vystavene bankovky a zarazila je prave dvoudolarovka a mysleli si, ze jde o "fake,joke" atp., nikdy se s takovou bankovkou nesetkali. Nicmene jde o to, ze v pomeru poctu kusu bankovek amerického dolaru zaujima dvoudolar pozici takovou, ze jen kazda sta bankovka je dvoudolar, ano je jich pouhe jedno procento, pricemz centralni vláda USA navíc valnou většinu ( mozna ne většina,ale velke množství ) drzi v centrálních sejfech jako rezervu. Takze v sejfu je jich habakuk a mezi lidma tak malo, ze je nekteri ještě ani nevideli, to same muze byt s temi dvoulitry....dost mozna mela skoncit v sejfu cela serie, ale nejaky dobrodruh proste jeden buntik zamenil a pustil ho do světa. By jste se divili, kolik numismatiku a notafiliku tam pracuje a ne každý se drzi morálních zasad…..
Vim o cloveku, který zneuzival Shapiruv strih, teprve, když na to kapli, tak se pravidla zmenila, dnes vam v bance nevezmou bankovku slozenou z vice, nez dvou kusu.
Taky jsem se o nem oklikou dozvedel, jak se mel....jako vedouci pracovník naridil podrizenym, aby kazdou "podezřelou" bankovku prinesli k nemu na "rozbor"....a i on sam mi to potvrdil, ze mel v ruce stokorunu, uz ani nevim, co presne s ni bylo v neporadku…..jen si pamatuji jeho slova " a tak sla za desitku "....

btw - serie E na testovani bankovek??? pokud vezmu serie a znama cisla, dostaneme se na par tisíc kusu. A ted si vezmete, kolik firem dodava takoveto stroje...Europeum, Albacon, Bankovni technika, sama CNB ma stroje, ted se do tohoto businessu cpe Diebold s temi svými korejskými pleckami od Kysanu...a dodat firmam vzorky na testovani? To by bylo třeba mnohem vice kusu jednak a druhak….proc by tiskly novou serii za ucelem testovani??? jak uz jsem se zminil vyse, není důvod tisknout separe serii, když je bankovka stejna jako predesle serie. Snad jedine, pokud by od serie "E" byly pouzity nejake další ochranne prvky, které jsou verejnosti skryty. Ostatne o nekterych ochranných prvcích se nemluvi… a pokud zavedly nove skryte ochranne prvky, proc něco podobného neresime i u jinych nominalu?

To zas bude ve finále nejaka picovina, kterou nazyvam odborne faktor "X" - tento termin pouzivam daleko dele, nez prisel ten posahany porad v TV a nazyvam tim nejakou promennou, informaci, která je "dulezita", nevi se o ni a logicky se na ni prijit neda.
Jako priklad bych uvedl nasledujici...pracoval jsem pro jednu společnost a měli jsme sluzebni vozy z pujcovny, porad se mluvilo o tom, ze se nakoupi auta. Platit před patnacti lety přes dvacet tisíc mesicne za jedničkovou octavii….mazec. a mluvilo se o tom tak dlouho, ze jsem si hrave spocital, ze uz by ta auta byla zaplacena a porad mi neslo na rozum, kde to vazne. Firmu jsem opustil a po několika letech se dozvedel faktor "X" - nas pan generalni mel tuze rad hraskove zelenou barvu a když mel jednani v Boleslavi, doneslo se mu, ze se chysta nova barva - hraskove zelena. a tak se proste cekalo, az bude hraskove zelena octavka, po dvou letech to pan generalni vzdal a objednali se vozy.....a koho by napadlo, ze bude firma vyhazovat peníze oknem kvůli malichernosti vedeni?
Registrovaný uživatel
Rozumím vašim argumentům, ale o tom testování nových strojů mluvil sám Rusnok při představování nových strojů... jinak bych o tom nemluvil a ta asociace s 2000 série E se vyloženě nabízí...
Faktem zatím je, že nejvyšší číslo je 000500 tzn teoreticky 12000 kusů... a otázka je jestli jsou v sejfu ČNB... osobně nevidím důvod proč by je tam držela a sérii F pustila.. spíš nejsou ani natisklé... nabízí se teorie s prasklým písmenem E... ale rozhodně si myslím, že to není nápad jen tak ze srandy... ČNB není soukromá firma a nemůže si tam každý dělat co chce
Registrovaný uživatel
:oops: Jestli kolego Poutniku myslíte nějakou takovou, tak ta by byla drahá !! :shock:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Pokec o bankovkách a chlubírna » 200 Kč 2018

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1