Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše mince » 5 Kč 1990 - chyboražba?

Vykupminci.cz
Numisargo

5 Kč 1990 - chyboražba?

Moderátoři: barbar, Charon, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den, kolegové,

mám sadu čs. mincí z roku 1990.
Všiml jsem si, že pětikoruna v této sadě je poněkud nedoražená, zejména v oblasti hrany. Jde o minci ze sady, takže poškození z oběhu je z logiky věci vyloučené.
Lze tedy říci, že jde o chyboražbu?
Pokud ano, má vyšší cenu, než běžné pětikoruny z toho roku, resp. má ta sada jako celek vyšší cenu? Uvítám odhad, chyboražbám se nevěnuji.
Poškození je ve spodní části mince z obou stran (pod podpisem autora a pod ročníkem) a v horní části nad číslicí "5" a od písmene "Á" do písmene "S" nad státním znakem (chybí vyvýšená část hrany z obou stran). Předem děkuji za Vaše odpovědi. Fotografie z obou stran přikládám.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Confidentia dimidia pars profectus, proscipientia ea alia!
Neustále aktualizovaný seznam bankovek a mincí, které sháním a nabízím, Vám rád pošlu e-mailem.
Registrovaný uživatel
Fotografie druhé strany.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Confidentia dimidia pars profectus, proscipientia ea alia!
Neustále aktualizovaný seznam bankovek a mincí, které sháním a nabízím, Vám rád pošlu e-mailem.
Moderátor
Skôr zmetek ako chyboražba, ktorý unikol kontrole.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
smith napsal
Skôr zmetek ako chyboražba, ktorý unikol kontrole.


Nejsou všechny chyboražby ve své podstatě zmetky? :)
Ale - hlavní otázka je - jak to vidíte s hodnotou takové sady/mince?
_______________
Confidentia dimidia pars profectus, proscipientia ea alia!
Neustále aktualizovaný seznam bankovek a mincí, které sháním a nabízím, Vám rád pošlu e-mailem.
Registrovaný uživatel
Nie sú.
Ak vznikne v dôsledku nesprávne vyrobeného razidla, potom je to chyborazba (napr. malé Kč na 10 Kč 1993). Ak vznikne v procese výroby strížku alebo počas razby samotnej (napr. excentrické obrazy), potom je to zmetok.
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Nie sú.
Ak vznikne v dôsledku nesprávne vyrobeného razidla, potom je to chyborazba (napr. malé Kč na 10 Kč 1993). Ak vznikne v procese výroby strížku alebo počas razby samotnej (napr. excentrické obrazy), potom je to zmetok.


Děkuji za upřesnění, zdá se tedy, že se pojmy zaměňují. (Nebo mohou mít více výkladů?) Naopak, já bych 10 Kč 1993 nevnímal jako chyboražbu, ale vzácnou variantu (podobně 10 Kčs RONAI asi také není chyboražba...). Podobně jako 200 Kč 1993 s "Kčs" zjevně není chybotisk ale varianta (navíc nakonec i častější než ta "správná"). (Možná by bylo zajímavé, ale je to už oblast notafilie, podívat se analogicky na rozdíl mezi chybotiskem a zmetkem u bankovek.)

Každopádně - jak to, prosím, vidíte s hodnotou takové mince/sady?
_______________
Confidentia dimidia pars profectus, proscipientia ea alia!
Neustále aktualizovaný seznam bankovek a mincí, které sháním a nabízím, Vám rád pošlu e-mailem.
Registrovaný uživatel
podle mne to cenu snižuje
Registrovaný uživatel
Cena je určitě vyšší než nominál.
Registrovaný uživatel
bertik-b1 napsal
Cena je určitě vyšší než nominál.


To u sady vždy, mám spíše na mysli konkrétnější představu (ve srovnání s běžnou cenou dané sady).
_______________
Confidentia dimidia pars profectus, proscipientia ea alia!
Neustále aktualizovaný seznam bankovek a mincí, které sháním a nabízím, Vám rád pošlu e-mailem.
Registrovaný uživatel
Asi jsem to špatně naformuloval. Mám na mysli tuto konkrétní minci.
Registrovaný uživatel
MMER3 napsal
...nevnímal jako chyboražbu, ale vzácnou variantu...


Ok, tu sa ale posúvame sa od debaty chyborazba-zmetok k debate chyborazba-varianta. Neviem, či sa v oboch prípadoch dá dohodnúť na pravidlách bez výnimiek.
Dám jeden zaujimavý príklad - 20 Ks 1941 dvojkríž, čo sa považuje za vzácnejšiu variantu. Na druhú stranu to ale vzniklo dôsledkom dvojrázu, takže by to mal byť zmetok. A na tretiu stranu ten dvojráz vznikol pri výrobe samotného razidla a nie v procese razby. Takže čo to vlastne je? :)
Registrovaný uživatel
sigur napsal
MMER3 napsal
...nevnímal jako chyboražbu, ale vzácnou variantu...


Ok, tu sa ale posúvame sa od debaty chyborazba-zmetok k debate chyborazba-varianta. Neviem, či sa v oboch prípadoch dá dohodnúť na pravidlách bez výnimiek.
Dám jeden zaujimavý príklad - 20 Ks 1941 dvojkríž, čo sa považuje za vzácnejšiu variantu. Na druhú stranu to ale vzniklo dôsledkom dvojrázu, takže by to mal byť zmetok. A na tretiu stranu ten dvojráz vznikol pri výrobe samotného razidla a nie v procese razby. Takže čo to vlastne je? :)


Zázrak. :D (Pořád bych ale uvítal přesnější odhad ceny, kdyby někdo, kdo se tomu třeba blíže věnuje, mohl nějaký poskytnout.)
_______________
Confidentia dimidia pars profectus, proscipientia ea alia!
Neustále aktualizovaný seznam bankovek a mincí, které sháním a nabízím, Vám rád pošlu e-mailem.
Moderátor
Fotky nic moc, ale podle popisu to vypada na tzv. krajovy strizek (najdete si). Tedy zmetek (z duvodu lepsi prodejnosti se zmetky vetsinou oznacuji jako chyborazby, i kdyz to neni spravne. Chyborazba je napr. 15 Kreuzer 1087 misto 1807)
Cenu mince bych odhadl na vyssi desitky, max. nizsi stovky korun - velke rozpeti dle momentalniho zajmu sberatelu.
Cenu sady to spis snizuje - sberatele "chyborazeb" sbiraji jednotlive mince, sberatele sad maji zajem o mince bezvadne.
Registrovaný uživatel
numismat napsal
Fotky nic moc, ale podle popisu to vypada na tzv. krajovy strizek (najdete si). Tedy zmetek (z duvodu lepsi prodejnosti se zmetky vetsinou oznacuji jako chyborazby, i kdyz to neni spravne. Chyborazba je napr. 15 Kreuzer 1087 misto 1807)
Cenu mince bych odhadl na vyssi desitky, max. nizsi stovky korun - velke rozpeti dle momentalniho zajmu sberatelu.
Cenu sady to spis snizuje - sberatele "chyborazeb" sbiraji jednotlive mince, sberatele sad maji zajem o mince bezvadne.

Děkuji za odpověď. Fotka je pouhým detailem z fotky celé sady, tak možná proto. Pokud o to není velký zájem, tak to nechám jako sadu a nebudu to řešit, jenom mě to při bližším pohledu zaujalo.
_______________
Confidentia dimidia pars profectus, proscipientia ea alia!
Neustále aktualizovaný seznam bankovek a mincí, které sháním a nabízím, Vám rád pošlu e-mailem.
Registrovaný uživatel
Já takové zvláštnosti sbírám. Pokud je k mání,tak se můžeme domluvit.
Můj mail je bertik-b1 zavináč seznam.cz.
Registrovaný uživatel
To numismat: perfektní odhad ceny. Ostatně jako vždy.
To sigur: ten dvojkříž je opravdu dvojráz? Neřekl bych vzhledem k častému výskytu.
Registrovaný uživatel
Pri výrobe razidla...

https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/chlubirna-_post_-565868#post565868

https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/20ks_post_-140368#post140368
Registrovaný uživatel
Díky OK.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Naše mince » 5 Kč 1990 - chyboražba?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1