Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Nové mince » 5 Koruna 1993 - zkušební ražba,

Vykupminci.cz
Numisargo

5 Koruna 1993 - zkušební ražba,

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Většinou jsem v literatuře četl, že se zkušební odražky minci z roku 1993 kromě 10,- liší jen technickými parametry, jako je složení kovu, tak jsem byl příjemně překvapen. Tyto dvě 5,- mají markantní rozdíly. Jako reprodukční biolog jsem se ihned všiml menších varlat u lva )) A i celkově ražba je mělčí.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
kdyby někdo potřeboval ceník oběžných mincí - tabulku pro své úpravy, vyžádejte na : adorosh@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Kdyby ale někdo hledal v oběhu, tak ten horní pazour/drap dále od ostatních je asi nejlepší vodítko.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
kdyby někdo potřeboval ceník oběžných mincí - tabulku pro své úpravy, vyžádejte na : adorosh@seznam.cz
Moderátor
Wuttke pokus se zvětšit a vložit zde detailní fota mincovních značek pod letopočtem.. Do roku 93 se razily v kanadské mincovně, 94 začaly take v Jablonci a od roku 95 pouze v Jablonci..
« Poslední úpravu provedl(a) Guldiner v 29. 5. 2021, 22:46. »
Moderátor
Na projekci jsem si je zvětšil sám, mincovní značky jsou shodné stejné mincovny Royal Canadian mint..
Zřejmě rozdíly v razidle v tak hojném počtu 70 001 000ks velmi pravděpodobné, pokud by se potvrdily nálezy dalších kusů , jednalo by se o nepopsanou variantu 5 koruny 1993..
Wuttke palec nahoru 👍
Tohle je jasný důkaz stále neprobádaný variant novodobého oběživa...
Moderátor
Wuttke na webu jsem nalezl další kusy..
Přikládám detaily drápů tlapy lva , včetně detailu porovnání s tvými fotky. Bohužel fota nejsou kvalitou nejlepší, ale i přesto lze shodu znát...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Doplním..
Mimo drápy lva, rozdíly v penisu jsou také znát....

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Co síla střižku, zdá se mi, že levá mince bude ve své ploše tenčí, takže razidla nedorazila střižek naplno... spíš než varianta bych tipnul zmetek ... ? I tak ale zajímavé ...
Registrovaný uživatel
vypadá to, že ta pravá je z opotřebovanějšího razidla - viz třeba tlustší písmena
Moderátor
Tak například u ročníku 1995 je známá varianta s výraznějším letopočtem... Tady máme rozdíly v drápů i penisu.
Samozřejmě diskuse je otevřena ke všem možnostem. Wuttke zřejmě vlastní oba kusy.. Kvalitní detailní velká fota těchto míst by nebyla na škodu.. Já zhodnotil fota přes projekci i přes né zcela kvalitní foto, rozdíly jsou patrné. Spíš se přikláním k variantě....
Moderátor
Našel jsem další kus... Pro posouzení...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
valhubert napsal
vypadá to, že ta pravá je z opotřebovanějšího razidla - viz třeba tlustší písmena


Pořád si spíš myslím, že razidla vjela do tlustšího střižku, měla mezi s sebou víc materiálu ...
Registrovaný uživatel
Jedná se o mince z aukce v Šumperku, položka 3032 s popisem "zkusmá a normální ražba". Přece i 10,- s malým "k" má více rozdílů než jen ta nejvíce známá. Odmlčel jsem se nějakou dobu, protože jsem se snažil metodou vylučování vyřadit 8 rozdílů, co jsem zaregistroval původně. Je skvělé, že barbar našel další foto zkušební ražby, kde ten rozdíl u drápu je také vidět (předpokládám, že to vzniklo ucpáním razidla, ale pro rozlišení zkušební varianty se docela hodí). Focení cinkovaných ocelových mincí je peklo, dobrý důvod si konečně pořídit stativ Sila a složení střížku zřejmě hrají roli, Je pravdou, že srovnávací mince má opotřebovanější razidlo.
Bylo by zajímavé takto srovnat nominály 2,- a 50,-, i když raznice do roku 1997 u 50,- mají detaily dost špatný
_______________
kdyby někdo potřeboval ceník oběžných mincí - tabulku pro své úpravy, vyžádejte na : adorosh@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Mohl by mi někdo poslat články o variantách moderních mincí z NL 4/98, 4/99 a 6/03? Mám jen katalog Moravce.
_______________
kdyby někdo potřeboval ceník oběžných mincí - tabulku pro své úpravy, vyžádejte na : adorosh@seznam.cz
Moderátor
Tak v tomto případě bych zcela vyloučíl termín zkušební ražba..
Nejsem si scela jist zdali můžeme předpoklád ucpání razidla v případě detailu drápů, možná tak v místech penisu lva..Opotřebení razidla pochybuji , v dalším nalezeném kusů jsou kontury detailu mnohem výraznější, než na první foto mince Wuttkeho a to při zachování (shodě) tvaru detailu ...

Při tak velkém nákladu , bylo použito několik razidel, je velmi pravděpodobné, že se jedná o drobné odchylky v razidle, zejména na tlapě a penisu lva.. Docela snadno jsem nalezl další kusy, je jasné, že v oběhu bude docela dost dalších.

V úvahu připadá pouze označení, buď to varianta (rozdíly v raznici), nebo nějaka chyboražba ucpáním razidla v místech penisu , však na tlapě z mého pohledu docela pochybné, jelikož detail viz. Přiložené foto mé nalezené mince je na tlapě vystouplý, narozdil o Wuttkeho, kde je již znát opotřebení šetřením vystoupleho detailu,tím se zpochybňuje možnost ucpání razidla..
... Vžádném případě nelze použít termín zkušební ražba.Spiš se jedná o variantu, nebo chyboražbu...


Na drápů mého fota vlevo, lze znát vystouplý kruhový detail.
Na fotce Wuttkeho je již střely...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
No mám trochu strach, že ve snaze za každou cenu najít nějakou "variantu" i u novodobých mincí a rozšířit si tak sbírku se dostáváme pomalu na úroveň filatelie, kde taky se taky hledá kdejaký "mušinec" ...
Moderátor
MikyM napsal
No mám trochu strach, že ve snaze za každou cenu najít nějakou "variantu" i u novodobých mincí a rozšířit si tak sbírku se dostáváme pomalu na úroveň filatelie, kde taky se taky hledá kdejaký "mušinec" ...


Svým způsobem je to tak, líbí se mi tvé pojetí... :) Ale i o tom je numismatika,bádání, hledání oněch ,, mušincu,, variant, chyboražeb, zmetků jejich prokázování,názory a diskuse..

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Nové mince » 5 Koruna 1993 - zkušební ražba,

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1