Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » 50 Kč - 1919 císlovače

Vykupminci.cz
Numisargo

50 Kč - 1919 císlovače

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Kolegovia skúšal som trochu pátrať pri 50 - 1919 kde kde začína úzke číslo a široké. Bajer uvádza že u nižších ser. čísiel je obvykle sériové číslo uzšieho rozmeru s odlišným rezom číslic. Rozdiel je patrný pri čísle 0 a 7. Pri 0 je to vidno ktorá 0 je široká a ktorá 0 je úzka, len sa mi nepodarilo odsledovať kde to začína a kde končí. Sledoval som číslo 7, ale to ma tiež trochu zmiatlo, lebo sú tam dve varianty s bodkou a bez bodky. Natrafil som na čislo 70 (bodka), 71 (bez bodky), 72 (zasa bodka) a tak je to všeliako rozhádzané. Taktiež Bajer uvádza, že aj číslovač je odlišného rezu niektorých čísiel.

Ma niekto bližšie informácie alebo materiál ohľadne číslovačov a série ?? Prikladám fotografie mnou zachytených číslovačov a sérií ( v slabej kvalite).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ahoj. Jak se tak dívám na Tvou tabulku, tak bych viděl shdu číslovačů u s. 0028,0031,0027a 0037, takže je zde otázka, zda nebylo použito více než 2 číslovačů ? Co Ty na to ?
Registrovaný uživatel
Sedmičky bez bodky v čísle série

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Po pravde, ja uz som v tom tak zamotany ze uz viem len rozoznat tu sedmicku od tej druhej. A zasa mame podla dalsich obrazkov 72 bez bodky, a v hornej tabulke 72 z bodkou. Cim viac sa snazim to pochopit, tym viac sa v tom zamotavam
Registrovaný uživatel
openroad napsal
Natrafil som na čislo 70 (bodka), 71 (bez bodky), 72 (zasa bodka) a tak je to všeliako rozhádzané.

openroad napsal
Po pravde, ja uz som v tom tak zamotany ze uz viem len rozoznat tu sedmicku od tej druhej. A zasa mame podla dalsich obrazkov 72 bez bodky, a v hornej tabulke 72 z bodkou. Cim viac sa snazim to pochopit, tym viac sa v tom zamotavam

Peter - čo je na tom zvláštne, že existuje 70 (bodka), 71 (bez bodky), 72 (zasa bodka), alebo že je séria 0072 v sedmičke s bodkou aj bez bodky ?

Ak pripustíme, (je to pravdepodobné, ale nie isté) že sa v tom čase číslovali bankovky/štátovky tak, ako sa číslovali v STC po 2.svet. vojne (a v STC sa tak dodnes číslujú bankovky ČR) a teda, že všetky bankovky na jednom hárku/archu majú rovnaké kontrolné číslo (sériové je iné) tak v tom nevidím problém.
Príklad:
Bankovky so sériovým číslom 0070, 0071, 0072 sa nachádzajú spoločne na poslednom hárku a v STC použili pri tlači tohoto hárku od kontrolného ćísla 000001 až po číslo xxxxxx číslovač s bodkou v číslici 7 a od tlače kontrolného čísla yyyyyy už "nový" číslovač bez bodky v číslici 7 ...
Registrovaný uživatel
Zoradil som pod seba vzostupne od najnižšieho po najvyšśie kontrolné číslo série 0070, 0071 a 0072. Je vidieť, že bankovky s kontr. číslom do 208425 sú s bodkou v sedmičke sériového čísla a bankovky s kontr. číslom od 280748 sú bez bodky v sedmičke sériového čísla. Potom sú tam dve bankovky (0070_260426 a 0070_274182), ktoré do vyššie uvedenej teórie "nesedia"... Že by s jednou z tých dvoch bankoviek nebolo všetko "košér"? Alebo je problém inde? Nechám to už tak, nech sa vyjadria aj ostatný. Nie som si napríklad ani istý, že sériové a kontrolné číslo bolo tlačené "naraz" teda v jednej tlačovej operácii ... Na niektorých scanoch je vidieť, že sér. a kontr. číslo nie sú v jednej línii.
PS: Ak by chcel niekto vidieť obrázky tých dvoch bankoviek (0070_260426 a 0070_274182), tak ich sem môžem vložiť.

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Brett v 31. 8. 2012, 23:43. »
Registrovaný uživatel
50/1919 se tiskla kamenotiskem, který měla Haasovka velmi kvalitní. Zřejmě tiskový arch byl 4x8 cedulí (720x720 mm v čistém ořezu), ale tak velký kámen jsem neviděl. Arch byl rozřezán na čtyři menší po osmi cedulích (2x4 ). Číslování a sériování se dělo na více knihtiskových malých strojích. Série a číslo se tisklo najednou. Série z ruční sazby/stereotypu, číslovač paginýrkou. Takže v tom systém nehledejte, protože není. Jedna série může mít různý řez, protože mohla být číslována na více strojích najednou. Vodítkem by mohl být spíše odstín barvy čísla a série.
Registrovaný uživatel
Já vím že reaguji na 2,5 roku starou diskuzi, ale rozdíl mezi širokým a úzkým číslovačem série je viz.obrázek ?
(široká a úzká "0")
app.vlákno "Otazníky u ČS platidel první a druhé emise" z 2010 jsem četl...

- pokud ano, tak já vidím všechny ty "sedmičky s tečkou" vždy JEN u "úzké" nuly a u široké nuly tu sedmičku podobnou číslovači kontr.čísla...

I.typ číslovače serií = "úzké 0" se "7 s tečkou"
II.typ číslovače serií = "široké 0" se "7" litera jako u kontrol.číslovače

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) markyz v 10. 1. 2015, 15:27. »
Registrovaný uživatel
demonstruji...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
app. a brett má uvedenou serii 0070, 0071 i 0072 obě s tečkama i bez... opravdu chaos bez řádu ;-)
Registrovaný uživatel
app. sedmička s tečkou se vyskytuje jak na třetí tak na čtvrté pozici... tedy nejde o chybu na konkr.liteře.
Moderátor
zaujimave ze rovnaku chybu maju aj niektore 1k 1919

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
pravdepodobne toto nie je chyba, len iny typ cislovania...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
nieco podobne...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
numpzi: ten první font z #13 je blízko, ale nesedí "2"... toto asi nejsou litery dobové(a konkrétní tiskárny), že ? :-)

Divné je, že se to nedá "zatím" nijak rozdělit.
např. I.typ na nízká kontr.čísla a II. na vyšší či změna po každé tisícovce, 10 tis. atd.)
(Chtělo by to odchytit stejná kontr. čísla ;-)

viz.Brett
0070 260426 = široký
0070 274182 = úzký "7"

0071 200913 = úzký "7"
0071 208425 = úzký "7"
0071 280748 = široký

P.S. jdu sezbírat větší vzorek..
Registrovaný uživatel
u toho úzkého se "7" s tečkou rozhodně nejde o číslovač 4e ani 8. (viz.Bajer), prostě dobový "font" ;-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
markyz napsal
u toho úzkého se "7" s tečkou rozhodně nejde o číslovač 4e ani 8. (viz.Bajer), prostě dobový "font" ;-)

... myšleno u 50 1919 ...
Registrovaný uživatel
markyz napsal
u toho úzkého se "7" s tečkou rozhodně nejde o číslovač 4e ani 8. (viz.Bajer), prostě dobový "font" ;-)

... myšleno u 50 1919 ...
Registrovaný uživatel
takže opravdu zatím bez viditelného řádu...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
ešte som vyhrabal tieto:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Naše papírová platidla » 50 Kč - 1919 císlovače

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1