Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » 5000 K 1919 - nejasnosti

Vykupminci.cz
Numisargo

5000 K 1919 - nejasnosti

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Ahoj,

narazil jsem na článek, kterému nerozumím
http://wp.wpublisher.cz/malenoviny/index.php?ID=810

cituji část:
Nejvzácnější vystavovanou bankovkou je česká 5 000 koruna, která platila od 7. 8. 1919 do 15. 4. 1921. Celkem jich bylo vytisknuto 500 599, ale zpět z oběhu se jich vrátilo pouze 98. Nalezeno jich však do dnešního dne bylo jen 27 (Nemáte náhodou nějakou doma? Byl by to unikát!).

Zpět z oběhu se jich vrátilo jen 98?? A kde je proboha ten zbytek???
A našel by se prosím někdo, kdo by mi objasnil, proč jsou všechny dosud
známé exempláře perforované???

Případné odkazy tam, kde už třeba tohle bylo řešeno, jsou vítány.

Díky moc, Jirka
Registrovaný uživatel
mají tam chybu.... z oběhu se NEVRÁTILO pouze 98 !!!
_______________
Pár, opravdu pár přebytků naleznete zde:
www.bankovky.ic.cz
Registrovaný uživatel
Ano, přesně tak, z oběhu se nevrátilo 98 kusů.
Osobně se domnívám, že zdaleka není vyloučené, že by se objevil někde NEPERFOROVANÝ exemplář. Nebo se pletu?
Registrovaný uživatel
jirka72 napsal
Ano, přesně tak, z oběhu se nevrátilo 98 kusů.
Osobně se domnívám, že zdaleka není vyloučené, že by se objevil někde NEPERFOROVANÝ exemplář. Nebo se pletu?

Uplne vyloucene to neni, ale je to VELMI nepravdepodobne...
Moderátor
Zbývá tedy nějakých 71 ks.... nezúžil ty nálezy někdo ještě o pár kusů? Byl o tom ten článek v časopise Notafilie (možná ne jeden), jen to teď nemám u sebe, tak si nemůžu přesně vzpomenout, kolik jich tam identifikovali a jaký byl konečný počet těch "nezvěstných"
Registrovaný uživatel
Priznam se, ze jsem tuhle bankovku nikdy moc nesledoval (nedostupna), ale nadhodilo se tu celkem zajimave tema. Zminovany clanek v Notafilli neznam, ale docela by me zajimalo, jaky byl presne osud techto bankovek, pokud o tom nekdo neco vite.
T.j. ty navracene z obehu byly vsechny nejak oficialne zniceny? A kdy doslo k perforovani tech zbylych bankovek?
Moderátor
Tak jsem prolistoval svou literaturu a tady takový souhrn - nejdelší a nejzajímavější článek je v časopise Notafilie č. 35 (dával to sem nascanované rihav), tam jsou informace o emitování bankovky, o jejím padělání, počtu nenavrátivších se kusů (přesně 97,98 ks - desetinná místa vznikla poskytováním poměrné náhrady za necelé státovky). Počet známých kusů je v současnosti na čísle 26. V Notafilii pak vyšel i popis, jak je která bankovka perforovaná (umístění nápisu Neplatné + poloha skartačních otvorů. Jen jsem z článku nabyl dojmu, že těch 98 je skutečně nenalezených, protože se nevrátily z oběhu a těch 26 je z toho počtu navrácených, tj. z těch 500 501. Nevím, je to takové nejasné. Jak to chápou ostatní (rihav, šenfi atd.)?
Moderátor
Obdobné info, ale v kratším rozsahu a bez ukázek je v katalogu Bajer, ještě kratší článek vyšel v Notafilii č. 5 (?), tam je jen krátké info (na stránku) shrnující tehdy známé informace (bylo nalezeno tehdy teprve 12 ks), protože státovka byla na obálce a v časopise existovala rubrika "Objevilo se na obálce".
Registrovaný uživatel
A nevíte někdo jakou má ta bankovka hodnotu???
Registrovaný uživatel
acme2000 napsal
Tak jsem prolistoval svou literaturu a tady takový souhrn - nejdelší a nejzajímavější článek je v časopise Notafilie č. 35 (dával to sem nascanované rihav), tam jsou informace o emitování bankovky, o jejím padělání, počtu nenavrátivších se kusů (přesně 97,98 ks - desetinná místa vznikla poskytováním poměrné náhrady za necelé státovky). Počet známých kusů je v současnosti na čísle 26. V Notafilii pak vyšel i popis, jak je která bankovka perforovaná (umístění nápisu Neplatné + poloha skartačních otvorů. Jen jsem z článku nabyl dojmu, že těch 98 je skutečně nenalezených, protože se nevrátily z oběhu a těch 26 je z toho počtu navrácených, tj. z těch 500 501. Nevím, je to takové nejasné. Jak to chápou ostatní (rihav, šenfi atd.)?


Ja si myslim, ze je to uplne presne tak, jak rikas :)
Registrovaný uživatel
Pedrosito napsal
A nevíte někdo jakou má ta bankovka hodnotu???

To nevi nikdo, protoze u tehle bankovky, je cena rovna tomu, co je ze ni v danou chvili chotny zaplatit nejvetsi cvok ;) Proc? (Jen pro predstavu, milion urcite).
Registrovaný uživatel
rihav napsal
Pedrosito napsal
A nevíte někdo jakou má ta bankovka hodnotu???

To nevi nikdo, protoze u tehle bankovky, je cena rovna tomu, co je ze ni v danou chvili chotny zaplatit nejvetsi cvok ;) Proc? (Jen pro predstavu, milion urcite).


Mno jen tak, proto že jednu takovou mám a je v dost luxusním stavu. :) vypadá stejně jako tahle na obrázku.
http://www.numisland.cz/sortiment/bankovky/5000_Korun_1920_SPEC_lic.jpg
http://www.numisland.cz/sortiment/bankovky/5000_Korun_1920_SPEC_rub.jpg
Moderátor
tak jestli mas takovou jako na obrazky tedy SPECIMEN tak to takovy terno zase neni.....

Pedrosito napsal
rihav napsal
Pedrosito napsal
A nevíte někdo jakou má ta bankovka hodnotu???

To nevi nikdo, protoze u tehle bankovky, je cena rovna tomu, co je ze ni v danou chvili chotny zaplatit nejvetsi cvok ;) Proc? (Jen pro predstavu, milion urcite).


Mno jen tak, proto že jednu takovou mám a je v dost luxusním stavu. :) vypadá stejně jako tahle na obrázku.
http://www.numisland.cz/sortiment/bankovky/5000_Korun_1920_SPEC_lic.jpg
http://www.numisland.cz/sortiment/bankovky/5000_Korun_1920_SPEC_rub.jpg
Registrovaný uživatel
To Pedrosito, Tomako: nebyla řeč náhodou o 5000,- 1919 ? - ta na fotce nejen že je perforovaná, ale je to vzor 1920 a s přetiskem.
Moderátor
oops pravdu mas Vassi.......takze doplnim ze muj komentar byl urcen k obrazkum ktere Pedrosito vlozil


vassilij napsal
To Pedrosito, Tomako: nebyla řeč náhodou o 5000,- 1919 ? - ta na fotce nejen že je perforovaná, ale je to vzor 1920 a s přetiskem.
Registrovaný uživatel
Mno jo to je fakt, jsou tam tři datumy, tak teda platí ten datum 1920.
Registrovaný uživatel
O té 5ti tisícikoruně(1919) mluvili v televizi, že je známo jen 32ks a poslední se vydražila v r.1996 za 750.000,-Kč!!! Myslím, že v dnešní době, by byla vydražená cena minimálně dvojnásobná!
Registrovaný uživatel
mischel13 napsal
O té 5ti tisícikoruně(1919) mluvili v televizi, že je známo jen 32ks a poslední se vydražila v r.1996 za 750.000,-Kč!!! Myslím, že v dnešní době, by byla vydražená cena minimálně dvojnásobná!

Ale ne, v roce 1994 byla vydrazena za 280 000,- + 10 % aukcni poplatky. To je posledni vyskyt v aukci (Ceska spolecnost pratel drobne plastiky, aukcni katalog c. 60, kveten 1994, polozka cislo 1346) A podle vseho je znamo 26ks (vcetne tech, ve sbirkach bankovnich ustavu a muzeji v CR a ve svete). Takze tak ;)
Registrovaný uživatel
JJ v televííííízi toho nakecaj :D
Každopádně hlad po bankovkách od roku 1994 nesmírně stoupl a s tou cenou možná měli pravdu !
_______________
Pár, opravdu pár přebytků naleznete zde:
www.bankovky.ic.cz
Registrovaný uživatel
dobrý den jsem naprostý amatér a neznalec (a je to mimo téma ale byla tu zmíněna tak se přidám) podědil jsem tu 1920 přesně co je na tom obrázku viz výše(akorát serie B) , jaká je asi hodnota? díky
« Poslední úpravu provedl(a) mkk v 9. 11. 2008, 17:42. »
Registrovaný uživatel
pokud je perforovaná tak 700-1000 v perfektnim stavu, v případě neperforované by cena byla přibližně 100* jinde
Registrovaný uživatel
-tom-e , díky bohužel na většině bankovek mám to SPECIMEN , dají se mezi nimi najít i nějaké unikáty(mám ruzné bankovky od roku 1920 - 1945)? originál mám akorát značně zničený 1000kronen rok 1902 a pak až od roku 1961
Moderátor
Ty bankovky SPECIMEN jsou taky originál, akorát hold trochu záměrně poškozený ČNB. Ohledně té 1000/1902, tak možná něco kolem 100 by jsi moch dostat, ale dost záleží na tom, jak moc poškozená je a případně, jestli je okolkovaná.

Jinak bankovky z 20 - tých let jsou poměrně ceněny. Záleží, které přesně máš. Ten perforovaný protektorát má pak cenu max. pár stokorun a bankovky od roku 1961 až na vyjímky do 100 Kč.
Dál v těch dvacátých letech existuje taková poměrně cenná bankovka a tou je hnědá 500 Kč z roku 1923, ale tu určitě mít nebudeš
Registrovaný uživatel
díky šenfi , omlouvám se že kazím tuhle rubriku ;) , ta 1000/1902 je přeložená a natrhlá takže bída. do 1940 mám 10kčs/1927 , 20kčs/1925, 50kčs/1929 ,500kčs/1920, 1000kčs/1934 , 10 korun slovenských / 1939 , 20 SK / 1939 vše SPECIMEN , ještě jeden originál bez specimen 1 koruna československá rok 1953 , kdyby někdo napsal nějaké orientační ceny byl bych velmi zavázán za určitou cenu jsem ochoten to prodat jinak to zdědí zase další generace :-)
Moderátor
vždyť nic nekazíš ;)

10/27 od cca 200 záleží na sérii
20/26 od cca 80 záleží na sérii
50/29 od cca 150 záleží na sérii
5000/20 cca 550, pokud má protektorátní kolek tak cca 650
1000/34 cca 300
10/39 od cca 170, záleží na sérii
20/39 od cca 550 záleží na sérii
1/53 cca 40

samozřejmě čím horší stav, tím cena rapidně klesá ;)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Sběratel.com » Naše papírová platidla » 5000 K 1919 - nejasnosti

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1