Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Notafilie, bankovky, aukce » 52.aukcia Klim

Vykupminci.cz
Numisargo

52.aukcia Klim

Moderátoři: acme2000, smith, Tomako.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Prikladám obrázky. ;)

Prvá je teraz u Klima, druhá jez databázy.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak přeji všem sběratelům spoustu pěkných přírůstků z aukce, já ráno vyrážím, budu ale doufat, že mi něco zbyde na limity. I když nevím, nevím.
Moderátor
zaujimave cisla...
http://data.numfil.com/auctions/55_sal_aukce/1941.jpg
http://data.numfil.com/auctions/26_pis_aukce/2111.jpg
alebo
http://data.numfil.com/auctions/32_pis_aukce/281.jpg
http://data.numfil.com/auctions/29_pis_aukce/2256.jpg
Moderátor
s těmi čísly takhle vedle sebe to skoro může budit dojem, jak kdyby to snad bylo později dolepované :D
Registrovaný uživatel
acme, ale fuj! ;)

Kolky se lepily na bankovky použité i nepoužité. Lepily se v centrálních lepírnách i na jednotlivých kolkovacích místech. "Některé lepírny / kolkovací místa si nechaly menší část kolků soukromě zoubkovat, aby se jim lépe pracovalo." (parafráze Bajera)

Nikde jsem nedohledal ani odhad počtu takových lepíren / kolkovacích míst, ani jaké procento se rozumí tou "menší částí". Možná by se dalo dohledat, jaké procento bankovek bylo okolkováno v centrálních lepírnách. Tak jako tak, na Slovensku měli svých starostí dost a byli asi rádi, že vůbec s vypětím všech sil okolkovali. V centrálních lepírnách sice jeli jako fretky, ale práci měli velmi dobře zorganizovanou, navíc byli v centrálách (takže nějaká lidová tvořivost nepřicházela moc v úvahu), takže tam bych to na nějaké soukromé zoubkování moc neviděl. Na vesnicích měli většinou buď svých starostí dost nebo těch kolků zas tolik nebylo. Tedy bych si troufnul tipnout (i když je to čirá spekulace), že soukromě zoubkovat si nechávali spíše ve větších nebo středně velkých městech, kde měli relativně dost práce a současně možnosti, jak si to nechat nazoubkovat. Nebo - a to mi přijde nejpravděpodobnější - ve firmách, které kolky jak známo dostávaly v arších, aby mohly nakolkovat na výplaty nebo do pokladen (a mj. právě firmy jsou nejpravděpodobnějším zdrojem úniku nepoužitých kolků).

Tedy - těžko říct, kolik zoubkovaných kolků bylo, ale jistě se dá tvrdit, že moc rozhodně ne (do 10%???) a asi ne původem z centrálních lepíren (tedy "ze skladu"). Jak probíhalo kolkování? Hromada hotovosti, kolky, rychle nalepit, svázat do balíčků, vydat lidem. Plus kolkovaly místní "úřední osoby" (starosta, farář, učitel apod.) s případnou asistencí dobrovolníků. Případně vydat lidem bankovky a kolky, ať si to nalepí sami. Kolkovalo se v roce 1919 s úrovní hygieny roku 1919, půl roku po válce, kolkovací místa byla často ve veřejných prostorách (hostince, obecní úřady, místní "kulturáky"). Lidi přenášeli peníze v kdečem, přičemž spousta lidí brala peníze do rukou, které si naposledy umyli kdo ví kdy.

Závěr:
1) Smířil jsem se s tím, že kolkované UNC bankovky RUB jsou buď okolkované dodatečně (tj. s přelepovanými kolky) nebo pocházejí z trezorů banky ze zásob, které nikdy nebyly expedované, příp. se netknuté vrátily.
2) Jaká je asi tak s přihlédnutím k použití zdravého rozumu pravděpodobnost, že člověk natrefí na autenticky okolkovanou UNC se zoubkovaným nepřelepovaným kolkem? ;) Z čehož pro mně osobně plyne, že za zoubkované kolky peníze vyhazovat nechci...
« Poslední úpravu provedl(a) majkl v 25. 10. 2013, 11:56. »
Registrovaný uživatel
Ta soukromá perforace je z vícero důvodů s velkou jistotou blábol...(jen snaha o laické zdůvodnění, proč je jich málo)
Je to úřední perforace, je jasné proč je jí mnohem méně i jak ji asi většinou odlišit od padělků.
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Protože nejsem filatelista, předpokládám, že pojem "úřední perforace" znamená "něco jako variantu", tj. že nějaký úřední předpis stanovil, že kolky mohou být jak stříhané tak i zoubkované. Naproti tomu "soukromá perforace" znamená (a jsem si jistý, že takto ji bankovkáři chápou), že někdo si vzal pár archů, zašel s nimi k Frantovi nebo k Pepovi a nechal si to jakkoli nazoubkovat, aby se mu to líp trhalo.

Pokud je úřední perforace opravdu to, co si myslím, poprosil bych o nějaký odkaz na takový předpis. Např. ve vzpomínkách dr. Leopolda, díl II, str. 54-7 je příloha XXIV: dobový dokument "Bankovkové kolky pravé", kde je vždy více typů pravých kolků - a u hodnoty 10h a 1K žádný zoubkovaný není, resp.o zoubkování se nikde nemluví.
Registrovaný uživatel
odlišení pojmů chápeš dobře, ale předpis na to dle mého názoru nenajdeš(a ani asi nebyl)
je nutné ale znát detailně určitou dobovou situaci na jaře 1919 i další věci kolem a pak se to začně celkem vyjašňovat
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
No právě - asi nenajdu. Dr. Leopold byl člověk, který byl na ministerstvu financí za kolkování zodpovědný. Po odchodu do důchodu sepsal svoje vzpomínky (ve dvou dílech). Mám to načtené, ale nevybavuju si, že by se tam někde o zoubkování kolků 10h / 1K někde psalo, ať už explicitně nebo jenom třeba nějak mimoděk. A přitom je tam kde co včetně podrobností ohledně organizace práce v lepírnách i na kolkovacích místech. Plus tam cituje a přetiskuje všechny možné i nemožné vyhlášky, formuláře a výkazy atd. až na úroveň pošty a železnice.

Proto mně překvapila ta tvoje poznámka o úředním kolkování.
Registrovaný uživatel
tedka tomu trochu nerozumim - soukroma perforace to nebyla, byla uredni, ale nebyl na to predpis?
Prece muselo byt nekde jasne definovane, ze i zoubkovany kolek muze byt na bankovce ...
Registrovaný uživatel
Kto tam prídete ? Neviete mi povedať rozvrh aukcie t.j. kedy začínajú mince a bankovky ? Katalóg mi neprišiel :(
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Par lidi odsud tam bude zacatek v 9.00 hod ve 12 přestávka a ve 13. Hod zacatek bankovky. Aspon myslím katalog mi sice přišel na aukci jdu ale jeste nevím pro co :)) resp co tam vlastně je :)
Registrovaný uživatel
Nejak mi to nesedí. To nemôžu stihnúť 2000 položiek do 12.00. Bankovky vidím až okolo 16.00.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
volby dopadly podle očekávání tragicky, tak mě alespoň potěšte výsledky chybotisků u Klima
Registrovaný uživatel
chybotisky napsal
volby dopadly podle očekávání tragicky, tak mě alespoň potěšte výsledky chybotisků u Klima

Třeba půjdeš na jaře k novým předčasným volbám. Tragicky dopadly jen pro pár stran! Kluci budou nejspíš na cestě domů, jen majkl už by mohl referovat, jak to probíhalo? ;)
Registrovaný uživatel
Proč tragicky? Dostat levice silnou většinu by bylo hůř!
A pak pozitiva jako Bubu/Bobo kolem nuly stejně jako zemanovci, to jsou hned dva jasné úspěchy...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Dracek napsal
Proč tragicky? Dostat levice silnou většinu by bylo hůř!
A pak pozitiva jako Bubu/Bobo kolem nuly stejně jako zemanovci, to jsou hned dva jasné úspěchy...


nejsilnější autentická pravicová strana dostala necelých 2,5%, což znamená, že pravice mizí z Parlamentu ČR. Ale pracovalo se na tom dlouho a bylo to předvídatelné.
Registrovaný uživatel
chybotisky napsal
Dracek napsal
Proč tragicky? Dostat levice silnou většinu by bylo hůř!
A pak pozitiva jako Bubu/Bobo kolem nuly stejně jako zemanovci, to jsou hned dva jasné úspěchy...


nejsilnější autentická pravicová strana dostala necelých 2,5%, což znamená, že pravice mizí z Parlamentu ČR. Ale pracovalo se na tom dlouho a bylo to předvídatelné.

Pokud se dohodnou s Okamurou (rudokožci s oranžádou), očekávám další japonský nálet... :(
Registrovaný uživatel
Výsledky podľa očakávania. Polovica položiek za vyvolávačku na limit, špeky išli do neba a ostatné veci za priemernú cenu. Trio KKK si ceny podržali. ;)
Registrovaný uživatel
A co jsi vyhrál Ty?
Registrovaný uživatel
chybotisky napsal
tak mě alespoň potěšte výsledky chybotisků u Klima

Akurát si ich zakladám do albumu, takže všetko dopadlo dobre ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Fidzi napsal
chybotisky napsal
tak mě alespoň potěšte výsledky chybotisků u Klima

Akurát si ich zakladám do albumu, takže všetko dopadlo dobre ;)

Takže ne Zdenek, ale Fidzi nám to nyní vykoupil! ;)
Registrovaný uživatel
Fidzi napsal
chybotisky napsal
tak mě alespoň potěšte výsledky chybotisků u Klima

Akurát si ich zakladám do albumu, takže všetko dopadlo dobre ;)


Pokud jsi je koupil kolem vyvolávací ceny tak gratuluju :)
Protože to nebyly české chybotisky, poslal jsem si limit jen na dva, a to velmi nízký, takže jsem s přehozením počítal.
Za kolik jsi koupil ten bez hlavního tisku na rubu?
Registrovaný uživatel
Ten šiel za vyvolávačku. Veď aj tá už bola šialená. Ale ešte som taký kus nevidel... tak som si ho radšej zobral.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Fidzi napsal
Ten šiel za vyvolávačku. Veď aj tá už bola šialená. Ale ešte som taký kus nevidel... tak som si ho radšej zobral.


neřekl bych, vysoká ale akceptovatelná za hezký chybotisk v hezkém stavu.
Šílené jsou momentálně ceny českých chybotisků.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... > »

Sběratel.com » Notafilie, bankovky, aukce » 52.aukcia Klim

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1