Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše mince » 5kč 1993 zmetek?

Vykupminci.cz
Numisargo

5kč 1993 zmetek?

Moderátoři: barbar, Charon, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobry den vsem.
Prehrabuju se ve starej vecech a nasel jsem na tuhle petikorunu, kterou mi pred lety vratil nejaky automat, uz nevim kde. Tenkrat jsem si ji schoval jako zajimavost a zapomnel na ni.

Chci se zeptat jestli to je nejaka sberatelska zajimavost a ma treba i nejakou hodnotu?
Vubec se v mincich nevyznam.
Dekuji za jakoukoli odpoved, Lukas.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Někdo poškodil minci a má to mít sběratelskou hodnotu?
Registrovaný uživatel
No to ja nevim, proto se ptam? Neumim si predstavit jak by se ta mince dala takhle poskodit?
Moderátor
Vemte vrták a vyvrtejte do ní dírku. Taky nikdo nebude vědět jak se ta mince mohla poškodit. Mince přece dírku (krom čínských) nemají.
Tak takhle nějak se ta mince mohla poškodit. Někdo si zkrátka hrál. Neměl co dělat nebo dostal pod stromeček nové vercajk a 5 Kč, to jsou jen dva rohlíky (a ani to ne).
Registrovaný uživatel
Takze mi chcete rict, ze nekdo vylisoval nebo vyrazil nejakym neexistujicim vehementem kolem dokola relativne rovnomerne drazky? Protoze brouseny to neni. No dobra, ja to beru. Ale nevim proc se se mnou bavite povysene? Delate jako bych to ted poskodil v dilne ja a chtel tim zaplatit hypoteku :-)
Moderátor
Protože sem furt někdo strká nějaké poškozené - upravené - poničené mince (a bankovky - viz ta stovka s "přítiskem") a dožaduje se toho, aby byla sběratelsky cenná.
A proč neexistujícím vehementem? Dílny jsou plné všelikého nářadí, někde i lis se najde.

A povýšeně? Spíš na blbou otázku blbá odpověď.

A tak jo. Když chcete. Je to velice vzácná mince, zkušební výlisek, existuje jich jen 5, protože se to neosvědčilo a jejich cena je 5 miliónů €uro za kus. Spokojenost?
Registrovaný uživatel
Hluboce se Vam teda omlouvam, ze jsem prisel na diskusni forum a polozil otazku. Netusil jsem ,ze to ve Vas vyvola takove zhuseni a poboureni. A nejak si nejsem vedom, ze bych se dozadoval toho, aby byla cenna. Koukam ze zde panuje opravdu vanocni nalada.
Moderátor
Prostě je to furt dokola.

Mimochodem, hned v prvním příspěvku je:
Citovat
a ma treba i nejakou hodnotu?

Takže ne. Otázka na cenu vůbec nebyla.
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 24. 12. 2021, 15:40. »
Moderátor
Lucky: Take by me zajimalo, jak toto vzniklo. Mame tu tema CHYBORAZBY, zkuste dat tam:
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/chyborazby-vyrobni-zmetky-varianty-a-dobove-padelky-urcovani-a-diskuse-40199
Moderátor
Připomíná to korunkový uzávěr. Princip vzniku bude podobný.
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
Prostě je to furt dokola.

Mimochodem, hned v prvním příspěvku je:
Citovat
a ma treba i nejakou hodnotu?

Takže ne. Otázka na cenu vůbec nebyla.


Ale jo, otazka byla. Ale to, ze se nekdo na neco zepta jeste neznamena, ze se toho dozaduje, ne? No nic, ja se zeptal, Vy odpovedel. Tim bych to uzavrel, neminim se tady dohadovat. Vesele vanoce.
Registrovaný uživatel
já bych to dal na aukro od koruny, bylo by zajímavé kolik lidí se na to chytne
Registrovaný uživatel
Slovy klasika: rozmohl se nám tu takový nešvar:

Popis prodejce na aukru: Záhadné raritní 5Kč 1994 Vroubkovaná hrana!!!!! 6 kusů

Minulý týden jsem zde vystavil "raritní" minci 5Kč 1994 kterou jsem objevil v sáčku společně s těmito 6. kusy. Mince se nakonec prodala za skoro 1 tis. (Všechny mají oproti všem ostatním 5Kč hranu vroubkovanou.) Pro velký zájem proto nabízím k prodeji tyto zbylé. Nikde v žádné odborné literatůře není o této "variantě" ani zmínka, nabízí se tedy vysvětlení, že si někdo odborně tzv. pohrál, jiné vysvětlení mě nenapadá. Každopádně se jedná o nevšední mince o které jak vidno mají sběratelé kuriozit zájem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jen pro poradek. Ja to nejsem a nic neprodavam. Ale asi se nekdo inspiroval ci co 🙂
Registrovaný uživatel
Rádlování neboli vytváření vroubku na výrobcích je běžná věc na soustruhu, ale začalo se používat i na mincích ! je to poškozování oběživa ! není to raritní mince !

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-136
Registrovaný uživatel
Pane kolego. Hodně mně zajímá, jak tu minci na soustruhu narádlovat. Chtělo by to blíže ozřejmit. Děkuji.
Registrovaný uživatel
bertik-b1 napsal
Pane kolego. Hodně mně zajímá, jak tu minci na soustruhu narádlovat. Chtělo by to blíže ozřejmit. Děkuji.


Probíhá to nějak takto:
https://www.youtube.com/shorts/59Q9S8F6adU
Rádlování se používá i pro výrobu různých závitů
_______________
Díky, za každý nový přírůstek do chyboražeb
Registrovaný uživatel
Díky za ukázku. Ale mluvíme o minci. Jak ji upnete?
Registrovaný uživatel
bertik-b1 napsal
Díky za ukázku. Ale mluvíme o minci. Jak ji upnete?

Minci položíte jako kolík na podavač a uděláte na něm závit. Takové mašiny byly ve škodovce a dělali se na nich štefty kterými jsou sešroubované kartery převodovky na Š100-130, možná dříve a možná ještě později. Byly to dva válce o průměru cca 20cm, na jejich povrchu byl závit a točily se proti sobě. Pokud se dělaly štefty průměr 8, byla mezi válci podpěra pro steft, aby nemohl utéct. Válce od sebe odjížděly. Pamatuji si, že norma tam byla asi 2500ks za hodinu, to bylo hrozné :(
Našel jsem video:
https://www.youtube.com/watch?v=MA0U7Kk0Nzc
Takhle to může fungovat i na stojato v menším měřítku. Samozřejmě s jinými válci
_______________
Díky, za každý nový přírůstek do chyboražeb
« Poslední úpravu provedl(a) martinvon v 11. 1. 2023, 20:54. »
Registrovaný uživatel
Toto je válcování závitu,kdy je kulatina obrobena na střední průměr. Potom rozvinutý profil nabroušený na válcích
ten závit naválceje -stará vesta. Jenomže se mluví o rádlování mince na soustruhu.
Moderátor
Stonek ,Martine 👍
Pro obráběče kovů, soustružníka,rytce, šikovného kutila je to nejmenší vyrobit si upínací kopyto k rádlovani mincí..
Myslím, že se v minulosti na sběrateli už něco podobného řešilo s falešným vroubkování..
Registrovaný uživatel
barbar napsal
Stonek ,Martine 👍
Pro obráběče kovů, soustružníka,rytce, šikovného kutila je to nejmenší vyrobit si upínací kopyto k rádlovani mincí..
Myslím, že se v minulosti na sběrateli už něco podobného řešilo s falešným vroubkování..


Jj, máš pravdu. Já si pamatuju, že na soustruhu chlapy udělali zázraky.
Ukázky koleček co tam dal Stonek se dají upnout i do soustruhu a pokud máš protikus tak ho pevně přimontuješ a můžeš udělat co chceš....
_______________
Díky, za každý nový přírůstek do chyboražeb
Registrovaný uživatel
Rádlování mincí na soustruhu už tu bylo v jiném vlákně diskutováno. Bohužel to nemohu najít. Bylo tam konstatováno,že to bez poškození nejde. Nejde.
Registrovaný uživatel
bertik-b1 napsal
Rádlování mincí na soustruhu už tu bylo v jiném vlákně diskutováno. Bohužel to nemohu najít. Bylo tam konstatováno,že to bez poškození nejde. Nejde.

Existují různé způsoby jak rádlovat v soustruhu, proč by to nešlo i ručně bez soustruhu?

https://www.uni-max.cz/produkty/kovoobrabeni/soustruhy/prislusenstvi/ostatni-prislusenstvi/nastavitelny-radlovaci-drzak?wdph=on&gclid=EAIaIQobChMIzeCU_crA_AIVWNnVCh2muAw_EAQYAyABEgKZE_D_BwE
Proč by to nešlo doma v dílně udělat když mince nemá kam utéct, jen stačí jedním kolečkem otáčet. Není potřeba žádná velká síla
_______________
Díky, za každý nový přírůstek do chyboražeb
« Poslední úpravu provedl(a) martinvon v 12. 1. 2023, 0:11. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Naše mince » 5kč 1993 zmetek?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1