Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Chlubírna - filatelie » Afghanistán

Vykupminci.cz
Numisargo

Afghanistán

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, Jaromir, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Děkuji za upozornění, prodejce znám, nějaké materiály jsem od něj již koupil.
Registrovaný uživatel
Zde jsem Jaromíre něco našel http://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=en&u=http://www.panoramio.com/photo/4888451&ei=VhP1TKeSNcWVOo-5wb0I&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CBgQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3DChaparkhanah%26hl%3Dcs%26client%3Dopera%26hs%3DDaS%26rls%3Dcs%26prmd%3Db
Registrovaný uživatel
to je ale z Iranu, pokud se dívám dobře...
Registrovaný uživatel
To mášpravdu já jsem zadal Chabarkhanah do Google jelikož jsem to našel u Jaromíra v exponátu a toto mě vyjelo tak jsem myslel že to nějak souvisí ale ono to je asi jako starověká pošta to slovo Chabarkhanah
Registrovaný uživatel
Jaromíre oni ty tygří hlavy a jiné kulaté známky vycházeli jen když bylo Království Kábul ? Od roku 1891 když se začal psát Afghanistan tak se začli vydávat už obdelníkové je to tak?
Moderátor
Ano, je to přesně tak.
Registrovaný uživatel
Zde jsem našel nějaké Rare Taliban http://stamps.delcampe.net/page/item/id,108479388,var,Afghanistan-Wardak-Issue-Taliban-Era-Islam-Very-Rare,language,E.html
Moderátor
Díky, tyhle známky mám.
Registrovaný uživatel
Jaromíre chci se zeptat Království Kábul končí v roce 1892 a začíná Království Afghanistan. Od roku 1933 -1973 vládl král Zahir Šah Takže Království Afghanistan byl do roku 1973. Pak provedl puč Muhamad Dáúd Chán a vládl od roku 1973 - 1978 bylo to ještě Království Afghánské nebo už ne? i když to byl mě se zdá bratranec co provedl ten puč. V roce 1978 vyvraždili celou jeho rodinu a dostali se k moci Komunisti tak to je jasný že Království už to asi nebylo ale kdy to království skončilo v roce 1973 nebo až v roce 1978. Díky za odpověď
Moderátor
Viktore, Království Afghánistán začíná oficiálně až v r. 1927 (za krále Amanulláha). Království Kábul oficiálně existovalo do skončení II. britsko-afghánské války v r. 1880. Potom začíná Království Afghánistán, i když známky nesly nápis Kábul až do r. 1890. První známky s nápisem Afghánistán byly vydané až v r. 1891.
Ale POZOR !!!: nebylo to ve skutečnosti království, i když si tak říkalo - byl to emirát. Panovník měl tehdy titul chána= emír. Až v r. 1927 se Amanulláh nechal korunovat králem = šáhem. Bylo to z důvodu, že tehdejší panovníci neměli nad územím Afghánistánu takovou moc, aby si troufli dát si titul šáha=krále, aby proti sobě nepopudili vládce dalších oblastí. Až Amanulláh v r. 1927 se cítil dostatečně silný, že se prohlásil králem.
Království trvalo až do r. 1973 do pádu Záhir Šáha. Po jeho svržení Daud vyhlásil republiku, v r. 1978 se dostal k moci komunista Tarakí a ještě téhož roku jej svrhl Amín, dal Tarakího zavraždit a r. 1979 nastává Sovětská okupace a občanská válka, která trvá dosud.
Registrovaný uživatel
Jaromíre díky to jsem potřeboval vědět.Takže Daud vyhlásil republiku. A ještě bych chtěl vědět když se vydali známky třeba pro Peshawar jak to mám chápat. To byly známky které se mohli používat jen z toho území nebo i jinde třeba Jalalabádu. Mě to připadá jako by se dělali známky pro Kolín a jiné pro Pardubice a mohli se používat jen tam. Možná že si to blbě vysvětluji.
Moderátor
V letech 1876-1878, kdy se vydávala barevná vydání pro afghánské pošty, tak byly prokazatelně v té době 4 poštovní úřady: Kábul, Taškurghan, Jalalabad a Peshawar. Peshawar sice již od r. 1849 patřil k tehdejší Východoindické britské společnosti (později Britská Indie), ale Afghánci nikdy (ani v současné době) toto odtržení svého území neuznali, proto vydali svoje známky i pro Peshawar. Protože v té době byly pouze 4 vyjmenované poštovní úřady - odlišili je barevně: Kábul - zelená + žlutozelená, Peshawar - šedá, Taškurghan - fialová, Jalalabad- světle i tmavě hnědá.
Peshawar je centrem Pakistánského území zvaného Paštunistán (větší než bývalá ČSSR), neuznává Pákistánskou vládu (samozřejmě neoficiálně) a její obyvatelé (Paštúni) si tam dělají co chtějí. Proto si s nimi vojska ISAF nevědí rady.
Moderátor
Ale vysvětluješ si to správně. Hlavně ze zúčtovacích a rozlišovacích důvodů (negramotné obyvatelstvo) se těmto poštovním úřadům známky přidělovaly dle barvy.
Moderátor
pre braun: Afghanistan je velmi zaujima krajina hlavne co sa tyka postovej historie ako vobec preto ma fascinuje len kvoli z tohto dovodu!!! co sa tyka CSR sa to neda porovnat i ked Afghanistan nezbieram.
Moderátor
Tady by to dalo pomalu už na knížku...
Moderátor
Jaromír už určitě za dlouhých zimních večerů píše monografii :) .
Moderátor
Monografie je už napsaná někým jiným v angličtině.
Moderátor
To se navzájem nevylučuje :) . Rozšíření, doplnění o nové poznatky atd. Ale vydání v češtině by asi nebylo příliš prodejné, chtělo by to anglicky.
Registrovaný uživatel
Díky za odpovědi, opravdu je to velmi zajímavé. Já jsem si přečetl co jsem sehnal na Internetu, ale jenom v češtině. Na řeči jsem dřevo. Chci začít sbírat ZZ tak začnu s Afghanistanem. Zatím ještě nevím jak. Ale chtěl bych jak známky když bylo království, tak i republika i s vyobrazením těch vládnoucích činitelů. Když jsem koukal na známky tak tam mám jenom Mohamed Nadir Schah, já mám katalog jen do roku 1942 ale nevím jestli vyšel na známkách také Daud který vyhlásil republiku. Ale koukal jsem na papírové peníze a tam je od roku 1973 jeho portrét.
Registrovaný uživatel
je i na zn.
Moderátor
I v češtině vyšlo několik velmi dobrých knih o Afghánistánu. Stačí Jiří Marek - Afghánistán. Je zde velmi dobře zpracovaná celá historie Afghánistánu. Další kniha od Holanďana Vogelsanga - přeložená do češtiny Marka velmi dobře doplňuje. Potom vyšlo několik populárních knih z minulosti i současnosti - sám jsem překvapený, kolik toho v češtině vyšlo. Pouze o afghánských známkách a poštovní historii v češtině nic nevyšlo. Ale i tak to není špatné. Masson-Jones 1908, Patterson 1964, Dietrich 1995, Wilkins 2000-2008, Robert Jack a několik mých "pokusů" v češtině... Na monografii Afghánistánu pracuje R. Jack, ale bude to záležitost na léta...
Moderátor
Pro Viktora. Známkové země je velmi široký pojem. Nechceš se třeba na něco specializovat? Třeba známky střední Asie a Indický subkontinent? Já poradím s Afghánistánem, Ikanek s Indií a Dejvy s Bangladéší.
Moderátor
od toho J. Mareka aky je to rok vyd. knihy? pripadne da sa kupit alebo zohnat v kniznici?
Moderátor
Je to nedávné vydání. Zadejte na Internet: Jiří Marek Dějiny Afghánistánu a určitě ji nějaké knihkupectví má na skladě.
Moderátor
chcem sa spytat este to meno autora je mi povedome mimochodom je clenom Geophily?

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... > »

Sběratel.com » Chlubírna - filatelie » Afghanistán

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1