Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Nápovědy a návody » ako fotiť mince...

Vykupminci.cz
Numisargo

ako fotiť mince...

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Díky za pochvalu, snažím se. :D Myslím, že se mám stále jak zlepšovat.

Oliver: Přikládám původní foto bez úprav, na druhé fotografii je výřez o šířce 800 px. Foceno na +1 EV.
Další foto je mince v horším stavu (foceno na 0 EV). Foto po úrovních a ořezu. Další je celé foto bez úprav, a poté 3x výřez o šířce 800 px.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Moderátor
dr3ex - diky, je to pekne. mince zabira na fotce dost mista, takze se skutecne vyuziva potencial fotoaparatu dobre. tim padem uz nemam dotazu a musim konstatovat ze alespon podle toho, kam sahaji me znalosti (nejsem samozrejme profik), je to ok.

ted jsem zvedavej, kdo dalsi v umelem svetle dokaze nafotit mince na podobne urovni nebo i lepe :)

turtleoverhead - prihodil jsem i fotky, ktere snesou srovnani s temi, co vznikly s lepsimi svetly, ale jsou foceny s uplne obyc lampickou. nicmene lepsi svetlo ziskani tech spravnych fotek usnadni.

nic to nemeni na tom zakladnim: stativ je nutnost, samospoust samozrejmost, korekce na bilou taktez. lepsich vysledku se (za predpokladu alespon zakladnich zkusenosti) dosahne v manualnim rezimu.
Registrovaný uživatel
turtleoverhead: Pokud je to kruhové světlo, jako je toto, "Made in China", tak stojí mnohem méně. :D Myslím, že na to moje focení je dostatečné.

oliver: Pro lepší foto bych potřeboval více světel. Nebo ještě lépe soft box. Ostatně tady je článek, podle kterého jsem se na učil fotit mince (http://coinimaging.com/photography.html). Pán píše: " My personal opinion is that the type of bulb doesn’t matter that much as long as you are able to get a good white balance setting on your camera."
Moderátor
dr3ex napsal
oliver: Pro lepší foto bych potřeboval více světel. Nebo ještě lépe soft box. Ostatně tady je článek, podle kterého jsem se na učil fotit mince (http://coinimaging.com/photography.html). Pán píše: " My personal opinion is that the type of bulb doesn’t matter that much as long as you are able to get a good white balance setting on your camera."

ten clanek znam, je dobry. mimochodem, jeste se nekde da sehnat i jiny, ve spanelstine. vychazel jsem z trochu horsiho vybaveni a zajimalo mne, kam se dostanu. svetlo jako takove asi opravdu neni zcela dulezite, i kdyz muj fotak nedokazal u diodoveho osvetleni bilou zcela dobre nastavit. samozrejme bez korekce to nejde, o tom zadna. dulezita je i intenzita svetla - velice dobre je to ukazano na tom sumu - to spousta lidi take pomiji.
Registrovaný uživatel
to: dr3ex
lze použít toto kruhové světlo i na kompakt ( mám olympus XZ1 )?
Registrovaný uživatel
Musím se kajícně přiznat že mince nefotím neb jsem na to líný. :oops:
Prostě je oskenuju a přidám trošku kontrast. Je to neprofesionální a do katalogu by to asi nešlo nicméně pro mé účely bohatě dostačující a hlavně pohodlné. ;)

Obrázky:

Moderátor
Rozhodne lepsi tak, nez blba fotka. Soucasne scannery to uz zvladaji pomerene slusne, par let zpet to byla vylozena tragedie, ma to i rozumnou "hloubku" a kor u takhle pekne razby to vypada i celkem dobre. Presto kvalita snimace (presne technicke aspekty neznam) nedosahuje ani zdaleka kvalit fotografie (vetsinou chybi ostrost detailu patrna i na tom zvetseni), dalsim nesvarem je pomerne vysoky sum. S barvami, resp. celkove s vyvazenim je dobre si pohrat v pokrocilem nastaveni. Detaily ale opravdu nejsou, alespon u prumernych a mirne nadprumernych scanneru pekne (spickove scannery jsem nemel tu cest testovat).

Nicmene souhlas s tim, ze pro vetsinu ucelu to staci, pokud se to dela kultivovane (to turtleho vytvor je) a ne prasecky (to byva casty produkt - vysvetleni nize). Ja jsem byval driv pomerne velkym odpurcem scannovani minci (vysledky byly fakt tristni), dnes pro nektere ucely scanner i pouziji. Rozhodujici podle mne neni profesionalita, ale vysledek.

Co se tyce praseckeho scannovani, zrejme jste se s tim setkali vsichni. Rade lidi ani zdaleka nic nerika pojem rozliseni, takze z nejakeho duvodu povazuji rozmazlou smouhu o rozmerech 100x100 pixelu za vysledek hodny obdivu. Taktez se nedokazali seznamit s tim, ze jejich scanner umoznuje vyber scannovane oblasti a tak vetsinou s velkou pychou posilaji emailem megaprilohu (nejlepe jeste "profesionalne" v TIFFu ci BMP), v niz se muzete obdivovat spodni strane vika scanneru a jeho umnemu designovemu provedeni a pri trose trpelivosti najdete v rohu i minci - opet tak, ze stezi zabere plochu 100x100 pixelu...

Za podobne neznalosti, ktere jsou obecne bohuzel tolerovany, by patrilo na miste nemilosrdne vyliskat kohokoliv. Proste kdyz na neco mentalne nemam, tak to nemam pouzivat (mobil, scanner, auto...). Je to stejna prasarna, jako rvat do mobilu uprostred divadelniho predstaveni nebo jako fotit rodinnou oslavu pres svuj ritni otvor...
Registrovaný uživatel
Jeden starší pokus,
bohužel jen černobíle.
Moderátor
turtle: takhle pekny scan mince jsem snad jeste nevidel (a urcite to ma lepsi kvalitu nez treba fotky z aukce Nummusu).. asi sly scannery fakt kvalitativne nahoru, jak rika oliver, pred par lety to jeste byvala tragedie.
Registrovaný uživatel
Nebuď smutný, já Ti to vybarvím :D ;)

Obrázky:

Moderátor
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: fotit linej je, ale hracicky, to by slo :D
Registrovaný uživatel
Lacewings: Nejlepší je světlo s barevnou teplotou co nejbližší k dennímu světlu. Makrosvětlo má 5500 K, takže asi ideál. Jinak vykompenzovat se dá jakékoliv světlo a to buď už ve foťáku nebo následně ve fotoeditoru (ZPS, Gimp).

svt: Aby nedošlo k mílce. Při focení NEMÁM nasazené kruhové světlo na objektivu, ale na destičce, kterou jsem si vyřízl z kuprexitu, uprostřed vyvrtal díru a přidělal na lampičku s husím krkem z Ikey. Takto to lze použít u jakéhokoliv fotoaparátu. Umístění světla je dobře vidět zde: http://coinimaging.com/images/HA.JPG
Fotky mi tímto způsobem vychází mnohem lepší, než s nasazením na objektiv. To, jestli to půjde nasadit na objektiv - myslím, že na kompakt asi určitě ne.

turtleoverhead: Pro katalogizaci myslím dostačující. Osobně jsem začal sbírat mince, abych měl co fotit v produktové fotografii. Baví mě přemýšlet, jak by se to dalo udělat lépe. Nejhorší je, že když jsem přišel na tento způsob focení, strávil jsem týden přefocováním a úpravou fotek své mini sbírky. :D
po ořezání a sezazení

Obrázky:

Moderátor
myslim, ze to neni spatny, ale dukazem je barevna fotka (CB totiz radu chyb milosrdne skryje).

otazka zni. je mince v realu zvlnena? pokud ne, vidim tam nerovnomerne osvetleny povrch (nerovnomerne rozptylene svetlo).
Registrovaný uživatel
Při ČB nelze na foťáku si hrát s vyvážením bílé. Mince není zvlněná. zBMS má jen 8 diod a taky mince a foťák nejsou v rovině. Než se to naučím, chvilku to potrvá.
Registrovaný uživatel
Čtu téma focení poněkolikáté, ale trochu se v motám. Nasvícení mi dopadlo katastrofálně, možná tím, že mám všude LEDky a nemám nikde bílou stěnu. Zaujala mě lampa s lupou, s tím bych to zkusil, ale nevím, jestli si mám koupit tu s diodami, nebo s tím kruhovým světlem.
Poraďte, už jsem z toho focení zoufalý, včera jsem lítal s lampama po místnosti jak šílenec, nasvěcoval zdi polepené papíry a vysledky byly hrozné.
Moderátor
rozhodne lampa neni resenim a zarukou uspechu v pripade, pokud nejsou jine zkusenosti...

foceni pres lupu - osobne zatim spis nepraktikuji, mam ji vymontovanou (ale jde to)

kruhove svetlo - nekdy vyborne, nekdy ne, je treba volit podle zkusenosti a cim mene zkusenosti, tim vic zkouseni

osobne mam zkusenost, ze diodove svetlo (alespon u mnou pouzivanych starsich fotoaparatu) nelze dobre pouzit pro foceni v barve (fotak nezvladne ani manualni korekci). u zarivky a zluteho svetla je to v pohode. zda jsou na tom nove fotoaparaty lepe nevim

a na zaver - mozna ne prilis zduraznovanym cilem je vyvoreni takove fotky, kterou by uz v podstate nebylo nutne upravovat a vylepsovat !!!

pro ukazku (narychlo a nevyladene) fotky ze vcerejska - pouzite kruhove svetlo (prvni fotka) v tomto pripade zrejme neni zcela nejlepsi alternativa, lepe vyzni svetlo rozptylene z obycejne lampicky (druhe foto).

fotky jsou neupravene, takto jsou primo stazeny z fotaku SONY DSC H1 (velikost 2592 x 1944 pixelu)

Obrázky:

Registrovaný uživatel
Co se týče osvětlení asi opravdu zůstanu "naturistou", a to nejenom z pohodlnosti. Obě tyhle fotky (ale samozřejmě hlavně ta první) jsou tak překontrastované, že si z nich nedokážu udělat představu o skutečném vzezření mince. Jako kdyby setřená místa byla prudce střídána hlubokou ražbou- je to v reálu opravdu tak?
Registrovaný uživatel
Tu lampu s lupou jsem si chtěl koupit s tím, že lupu bych dal případně pryč, šlo mě hlavně o to, použít ji na nasvícení, páč si s rozptýlením světla nevím rady. Mám skener se slušným rozlišením, ale výsledek vypadá hrozně - viz první foto. Tak to zkouším foťákem a je to snad ještě horší - viz další. Možná by to chtělo nějakou softwarovou úpravu.

Obrázky:

Registrovaný uživatel
[quote=dr3ex]
Lacewings: Nejlepší je světlo s barevnou teplotou co nejbližší k dennímu světlu. Makrosvětlo má 5500 K, takže asi ideál. Jinak vykompenzovat se dá jakékoliv světlo a to buď už ve foťáku nebo následně ve fotoeditoru (ZPS, Gimp).

Proč jsem se ptal.Sice jsem to u mincí prozatím nezkoušel ,ale doma z terárií mám poznatek ,že pokevad zvíře nasvítím různými druhu pouzitych žárovek s rozličným spektrem UVA-UVB ,nebo světlem s různorodou barevnou teplotou,je danné zvíře vždy jinné. Což je v celku přirozené .Podstatné ale v tomto případě je,že pokud použiji vhodnou kombinaci UVA.UVB a intenzity,danné zvíře je krásně proklesleno,než když použiji normální světlo.Bylo by možná zajímavé použít tedy stanovenou hodnotu makrosvětla 5500k s doplnkem UVA-UVB,třeba by právě spertum mohlo vykreslit minci.Je to prostá uvaha laika,který nemá nějak zásadní znalosti k danným věcem.Mam pouze poznatky z terárií a použití vhodného osvětlení.
Jinak pokud by někdo měl zájem ,mám tu dost velkou zásobu použitých traf a halogenových 50w žárovek-bodovek .ZDARMA pokud má někdo chut si experimentovat[/quote=dr3ex]
Registrovaný uživatel
Přidat kontrast.
Také se mi osvědčilo nedávat při skenování minci doprostřed ale více ke kraji, zdí se mi že to udělá větší hloubku.

Obrázky:

Registrovaný uživatel
S tím kontrastem to vypadá líp, ale ta mince je v reálu víc světlá a lesklá. Ovšem vyfotil jsem ji jako zlaťák - viz. To je tím světlem, ne?

Obrázky:

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... > »

Sběratel.com » Nápovědy a návody » ako fotiť mince...

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1