Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Nápovědy a návody » ako fotiť mince...

Vykupminci.cz
Numisargo

ako fotiť mince...

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
někdy nemusí jít jen o drahou výbavu, ale hlavně o praxi a nasvícení...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Samozřejmě, že nejde jen o výbavu, ale top fotky bez pořádného fotáku nikdo neudělá. O extra fotky mincí jsem se ještě nesnažil, ale asi se o to pokusím. Když fotím mince vždy vezmu obyčejný foták za cca 5000Kč a fotky jsou slušný a je s ním i jednodušší tu minci vyfotit. Nevidím důvod fotit mince v extra kvalitě. Fotky si nezvětšuju a nedělám z nich obrazy 1x1metr na stěnu a na určení mince, nebo na prodej stačí normální ostrá fotka.
A ještě co mi vadí, když fotím lepším fotákem. Snažím se o nej fotku a pak, abych jí mohl bud poslat mailem, nebo zde na foru ukázat, tak musím fotku 10x zmenšit.
Registrovaný uživatel
Jak říká Dráček, foťák nemusí být zase extra drahý, důležité je dobré, rozptýlené světlo a hlavně \což mnoho lidí nechápe\ stativ a pečlivě zaostřit.
Moderátor
nechci tu byt na nikoho osklivy ani nikoho shazovat, ale "dobra fotka", z niz mohu kvalitne posoudit, jestli je mince ok nebo ne nemusi byt v pripade mince dilem umeleckym ani profesionalnim. ba co vic, nemusi byt ani technicky dokonala.

potiz je v tom, ze vetsina lidi pouziva fotak stejne impotentne jako studenti kalkulacku. kdyz studentovi reknete, ze mu kalkulacka do ruky nepatri, protoze s ni neumi pracovat, tak se urazi a nejradsi by posilal stiznosti na galaktickou radu. vubec mu pritom nevadi, ze secist a odecist cisla sice jeste umi, ale dejte mu spocitat logaritmus a je v ******

stejne na tom je vetsina lidi, co ma v ruce fotak. mysli si, ze za ne fotak udela veskerou praci a proste a jednoduse nemysli. vlozim zde tri prispevky. vse jsem udelal v prubehu cca 10 min. mam ted jine povinnosti, tudiz nemam cas se tomu venovat vic. fotky jsou ze tri fotaku. zadny nebyl drahy, dva jsou ABSOLUTNE NEVHODNE k foceni a minimalne jeden je temer jiste horsi, nez co ma vetsina lidi bezne k dispozici

vsechny tri: foceno na mem stole, svetlo zarivka rozptylena papirem. stativ 2x lekovka, jednou obycejny stojanek (homemade - neco jak to vyse)

kdybych mel cas, fotky upravim, odstranim stiny kolem mince (ale zadne retusovani!!!), pohraju si mirne s histogramem, na konec malicko zmensim, abych zvlaste u levnych fotaku neukazoval ubohost cipu a jdu s tim bez vycitek do sveta. jsem profik? NE. jsem bastlil a amater. co umim ja, muze umet kazdej z vas.

kdo si chce hrat, neupravene fotky, primo stazene z "fotaku" jsou zde:
http://leteckaposta.cz/128514108

kdyby to tady cetla Misa, jako ze uz sem bohuzel moc nechodi, rekne vam, ze jsem ji presvedcil o tom, ze fotit se da i z jejiho desneho strepu, ktery asi nasel uz pred lety nejaky detektorar v jarni brazde...

vymluvy, vymluvy, vymluvy... pak lenost... pak dlouho dlouho nic a pak mozna opravdu technicke duvody...
Moderátor
1) fotky z mobilu (MDA HTC Touch HD T8282 (Blackstone)), nekolik let stary, mam ho z druhe ruky.

Prvne je detail bez uprav a zvetsovani 1:1 co se veslo do prostoru 500x500 pixelu, druhy je nahledova fotka ukazujici, jak se mince "vesla" na focenou plochu. odkaz na origos fotky je vyse

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
2) fotka z desneho (sice noveho) strepu SAMSUNG ES9. mam ho na vylety, stal neco pres litr. je maly a nebude mne vubec trapit, kdyz ho nekde ztratim, zapomenu a nebo mi ho nekdo corne. makro sice umi, ale je to otresne.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
3) fotka ze Sony DSC H1. to byval drive celkem slusny fotak, nemam ho z prvni ruky, uz jsem ho musel i kompletne rozdelat, protoze mi do nej natekla voda, ale slouzi dal... ma celkem solidni makro, na mince to staci. bezne fotim s nim

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Vidím to dost podobně jako Oliver. Sám třeba stále používám na focení mincí svůj první digitál, co jsem si koupil v roce 2004 (!) a tehdy patřil asi k nejlepším a tehdy drahým kompaktům na trhu(Pentax optio 555, 5Mpix a 5x optický zoom), ale slouží mi dobře dodnes. ;)
Nebudu sem dávat žádná velká rozlišení jen menší fotky ve středním rozlišení, obě focené na automatický režim(foťák má i manuál a poloautomatiku) a běžného světla(mince položená ve dne na parapetu okna). Fotky nebyly mimo ořez a trochu kontrast nijak upravované.
Slušnější grafik by jistě ještě nejméne ořízl stín a nahradil šedý podklad, ale do toho jsem již nechtěl investovat svůj čas. :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Ještě přidám 2x detail malé čínské Ag mince o průměru 23mm, focené "z ruky" v režimu makro opět na automat režim bez stativu na rozlišení 1024x768 :)
Foceno nyní u okna a to světlo není nic moc...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Detail focen na maximální přiblížení(cca 2-3 cm), potřebovat opravdu kvalitní detail tak bych to asi fotil ze stativu, dal větší rozlišení a trochu větší vzdálenost od mince, neboť maxima přiblížení nebývají pro detail zcela nejlepší. :|
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
« Poslední úpravu provedl(a) Dracek v 15. 11. 2012, 9:12. »
Moderátor
mimochodem dulezita ukazka vlivu svetla - moje za umeleho - vic sumu, intenzivnejsi (ale rozptylene) svetlo - mene sumu, jeste vice detailu.

rozhodnuti zda fotit za denniho ci umeleho svetla zalezi na tom, co chcete. pokud chcete dlouhodobe produkovat stejne vypadajici fotky (tj. jste detailisti), je denni svetlo krajne nevhodne (tj. na fotky do katalogu to urcite neni nebo budete mit hodne prace s upravami podle toho, zda je pod mrakem nebo jasno, zda je rano nebo vecer apod.). pokud fotite sem tam a je vam jedno, ze se fotky nejak lisi, fotte klidne i za denniho svetla.

ja osobne mam svoje osvetleni ne zcela nejlepe doresene (neni cas :twisted: ), jinak bych ve srovnani s Drackem nedopadl tak otresne...
Registrovaný uživatel
marek77 napsal
zase si pozeram nejake aukcne katalogy /aurea,macho a chlapovic/ a zase rozmyslam, ako to tam ti chlapci fotia ze to tak neuveritelne dobre vyzera :) ake vybavenie treba na to, aby sa clovek dopracoval k podobnemu vysledku? predpokladam ze radovo pojde o vybavu za x tisic Kc, ale co vsetko k tomu treba?


a ako sa da napr. dosiahnut, aby sa minca na fotke neleskla ? tie fotky v katalogoch maju taky zvlastny vzhlad, skoro akoby boli "namalovane" a nie nafotene :)
Registrovaný uživatel
způsob nasvícení, nejednou úprava barev na PC a mnohé další... řekl bych fádní práce pro podprůměrného grafika...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
je to rozptylenym / odrazenym svetlem, nikdy ne primym. plus navic se softwarove upravuji.

a fotky v nekterych publikacich (aukcnich katalogu se to netyka), jsou fotkami galvanoplastickych kopii - ve stupnich sedi to pak vypada sice trochu divne, ale je tam zase casto videt vice relief a nerusi zabarveni mince apod.
Moderátor
Myslim ze hlavni "trik" je v kvalitnim nasviceni rozptylenym svetlem... pokud jsou nekde silne odlesky, tak to sebelepsi upravy nespravi.
Registrovaný uživatel
Marek: Toho jsem si taky vsiml, myslel jsem, jestli treba v nejakym grafickym programu neexistuje specialni retusovaci nastroj pro fotografie minci- filtr, specialni efekt nebo neco takoveho.

Jinak ty fotky tady- nadhera, budu se muset polepsit (lip prozkoumat moznosti myho Canon S95).
Moderátor
tenzor napsal
Myslim ze hlavni "trik" je v kvalitnim nasviceni rozptylenym svetlem... pokud jsou nekde silne odlesky, tak to sebelepsi upravy nespravi.


to je pravda. spatne vyfocena fotka (treba i ta moje z rana) uz moc opravit nepujde a ty odlesky tam zustanou - informace je proste ztracena, je to prepalene.

naopak pri spravnem nastaveni se pak s mincemi daji delat hotove divy (leckdy bohuzel)
Registrovaný uživatel
ak mozem este otravovat mojimi amaterskymi otazkami , ako sa da v domacich podmienkach najlepsie nasimulovat "rozptylene" svetlo ? rozumiem tomu spravne ze vezmem napr . 3 silne bodove reflektory ktore namierim do roznych stran /v smere na mincu, nie vsak priamo na nu /a niekde uprostred toho vsetkeho umiestnim mincu,ktoru chcem odfotit ?
Moderátor
doporucuji si projit web a neco si o tom nastudovat. btw. tim fotakem by to melo jit v pohode.

a pro kutily, koukejte, co sem nasel :D :D :D

http://www.truetex.com/micad.htm
Moderátor
a makro ma zda se solidni, o pekne fotky urcite nebude nouze:

http://mstecker.com/pages/canons95.htm
Moderátor
oliver napsal
doporucuji si projit web a neco si o tom nastudovat. btw. tim fotakem by to melo jit v pohode.

a pro kutily, koukejte, co sem nasel :D :D :D

http://www.truetex.com/micad.htm


Tak to je masakr :)
Registrovaný uživatel
oliver napsal
a makro ma zda se solidni, o pekne fotky urcite nebude nouze:

http://mstecker.com/pages/canons95.htm


Díky, je to přesně jaks psal, prostě ten foťák používám idiotským způsobem. Až budu mít pocit, že jsem to aspoň trochu vychytal, hodím sem ukázku.
Registrovaný uživatel
Tak tady je pokus s použitím manuálního ostření a bracketingu, pouze ořez bez jakékoliv další úpravy..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Pošli celú mincu...
Moderátor
TomL: no super, to jsou dobre detaily... jsem rad, ze jsi to nevzdal a sam vidis, ze vysledky to prinasi...

Ja, zahanben Drackovymi fotkami za dne, jsem si hral s umelym osvetlenim (vykuchal jsem diodove svetlo za kilo a udelal kolem objektivu prstenec z 24 diod). Spokojen ale nejsem, zkusim to jeste doladit, ale spis mam pocit, ze tudy cesta nepovede (dobre nefunguje korekce bile a osvit neni radialne rovnomerny):

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak tady je ode mě ještě malý patnáctimilimetrový Ekvádor, který by se sem mohl vejít celý bez zmenšení. Foceno na stole tak metr a půl od okna. Stativ+autospoušť, mírně podexponováno. Jenom ořez, ostření tentokrát automatika.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... > »

Sběratel.com » Nápovědy a návody » ako fotiť mince...

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1