Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Nápovědy a návody » ako fotiť mince...

Vykupminci.cz
Numisargo

ako fotiť mince...

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
prvý návod od Topa:
Reálně nafotit mince není problém: chce to jen neutrálně modré pozadí, sadu blesků ze čtyř stran + centrální blesk, vše blýskat nepřímo a rozptýleně, přesně manuálně nakalibrovat vyvážení bílé, mít kvalitní makro objektiv, který z blízka nesoudkuje, pak ručně zaostřit a vyletí ptáček... :mrgreen: a pak člověk zjistí, že jedna měla zavřené oči a druhá se zapomněla usmívat :mrgreen: :mrgreen: Ne vážně, amatérsky doma to hned tak někdo nezvládne... Nejlepší cesta je asi fakt přes skener, ale ani ten není stoprocentní, protože není problém ho nastavit tak, že téměř setřelé opisy na na fotce vypadají jako nejhlubší ražba, kterou člověk kdy viděl :(

má niekto niečo jednoduchšie? :'(
Registrovaný uživatel
už jsem to psal jinde, tak zde znovu můj recept je: fotit na denním světle bez blesku, používám normálně svůj PC stůl hned u okna. musím akorát vychytat správný směr, z kterého fotím, aby se focený předmět ani nelesknul, ani nebyl moc tmavý.
Moderátor
kacuro: prepáč na Teba som pozabudol, dal by som sem i Tvoj príspevok...
Registrovaný uživatel
Ten můj původní návod byl trochu nadsázka ;)

Fotky, které jsem tu dal, jsem dělal tak, že jsem si na tiskárně vytiskl A4 celou komplet modrou. Modrá to nutně být nemusí, klidně lze zkusit i jiné barvy, jen snad úplně černá nebo bílá nebude pro digitální foťák to pravé ořechové, ale chce to vyzkoušet. Foťák jsem nastavil na automat. Vyvážení bílé jsem dal na blesk, protože nemám 18% šedou tabulku na ruční kalibraci. Pak jsem naaranžoval mince a fotil to s bleskem, na který jsem dal rozptylku pro široká ohniska a hlavu foťáku vytočil tak, ať neblýská přímo, ale odrazem od stěny. Ostření jsem nechal na automatice, ale mířil jsem ostřícím polem na hrany nebo na nejzřetelnější část opisů. Nacvakal jsem potom plno fotek s různými ohnisky a z různých vzdáleností. No a pak nastoupil Zoner photo studio, kde jsem pomocí křivek a doostření dodělal zbytek tak, aby se to blížilo reálu.
« Poslední úpravu provedl(a) Topa77 v 2. 7. 2007, 17:54. »
Moderátor
Topa, ale ďaleko od nadsádzky si nebol....je jasné že pozadie nemôže byť úplne biele, a keďže nie všetkým digitálom možno odkloniť blesk, je asi lepšie v tom prípade fotiť bez blesku, ako písal kacuro..
Registrovaný uživatel
To Topa77: to je psané česky ? Nezozumim cesky - kalibrace křivky ohniska. Tak fotil jsi to nebo dělal nějaký vědecký experiment ? Zlatej skener - šoupnu zmáčknu a je to.
Registrovaný uživatel
Určitě to jde i bez blesku, stačí dvě pořádné lampy na nasvětlení. Nebo hodně slunce, protože jinak je to o dlouhých časech a hrozí rozmazání.
Vladik: je to česky :mrgreen: :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Dost zaujimave citanie ako fotit mince je na jednom konkurencnom US numizmatickom fore, kde tomu tematu venovali celu sekciu.

http://www.coinforum.org/forum_topics.asp?FID=35

Niektore techniky su az sialene, ale fotky nadherne :lol:
_______________
Juraj.
Moderátor
j-marc napsal
Dost zaujimave citanie ako fotit mince je na jednom konkurencnom US numizmatickom fore, kde tomu tematu venovali celu sekciu.

http://www.coinforum.org/forum_topics.asp?FID=35

Niektore techniky su az sialene, ale fotky nadherne :lol:

no paráda, ale som sa tam poučil :'( ja ešte tak nemnóžko pa rusky :lol:
Registrovaný uživatel
I když to nesouvisí až tak s mincemi:

http://www.aukro.cz/item221967973_zlaty_prstynek_mexiko_cisar_maxmilian.html
opravdu kvalitní fotografie - takto prosím opravdu nefotit :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Moderátor
podobných fotografií by sa tam asi našlo ešte viac :D
Moderátor
Řešil jsem problém, když jsem si fotil značky mincoven. Celkem jednoduché řešení se mi osvědčilo. Není to profesionální, ale zkusil jsem jeden fígl.
Fotím na macro. Pustím blesk, a mezi blesk a čočku dám bílý papír tak, aby se blesk nemohl odrazit do čočky. Samozřejmě nesmí být pozadí s červenou barvou ( Olympuss tím má značné problémy ). Fotím mezi 8 - 15 cm.
Jednoduché, ale účinné.
Registrovaný uživatel
Fotím tiež s Olympusom,ale nie som spokojný s kvalitov.Fotím prevažne alebo lepšie povedané stále v "MAKRO".Poradí prosím niekdo nejakú pomôcku pri fotení týmto typom fotoaparátu?
Registrovaný uživatel
A jaký Olympus máš? A v čem jsou současné fotky nedobré?
Moderátor
Jednoduse - pro odstranneni deformaci beznych pri foceni v makro rezimu je treba fotit predmet co nejdal od objektivu a s co nejvetsim zoomem, idealni je pouzit makro predsadku. Moznosti jsou dany fotoaparatem. Mince by mela na druhou stranu zabirat na fotce co nejvice mista (aby jste ziskali co nejvice detailu). Logicky fotit s co nejvetsi kvalitou /rozlisenim. Fotit klidne i na bilem podkladu, nejlepe za denniho svetla, blesky nepouzivat. Vzdy udelat korekci bile. Sfericke deformace jdou odstranit pomoci grafickeho softwaru, ale je to o "citu". Kazdopadne kazda fotka by mela ve finale projit digitalnimi upravami, idealni jsou upravy histogramu.
Registrovaný uživatel
Ten bílý podklad..nevím. Já to fotím s odraženým bleskem. A nejlepší způsob na který jsem přišel je zkoušet a zkoušet. Ostřit na různá místa, zamknout zaostření a pak komponovat, různé vzdálenosti a ohniskovou vzdálenost, co největší clonu na hloubku ostrosti.. nacvakat co nejvíce fotek a pak jedna nebo dvě vyjdou. Základem je ale hodně světla.
Moderátor
U olympusu jsem měl největší problémy s červenou barvou. Pokud je na podkladu, jsou fotky poměrně rozmazané. Čili vyvarovat se červené.
Registrovaný uživatel
Možná si olympus pomáhá červeným přisvícením na ostření a pak to blbne
Moderátor
zapomel sem napsat dulezitej figl... nebat se fotit na delsi expozicni casi - ale samozrejme se samospousti a na stativu (ale to je snad jasny)... pokud si prisvecuje fotak, znamena to, ze ma malo svetla (to svetlo ma spravne pred focenim zhasnout, ale uz sem zazil i fotky, kde se to nestalo)... pak je lepsi nechat vyfoceni fotky na druhej den a nefotit, kdyz uz je malo svetla... nedelaj to jen olympusy, ale i konika-minolta, sony a urcite i dalsi...
jinak rozptylene blesky jsou samozrejme vyborna vec, ale ne kazdej ma tu moznost, to uz je na foceni do publikace ;)
a jak bylo receno - chce to zkouset. nasekat par fotek a kriticky vybirat.
Registrovaný uživatel
Obrázek vložený uživatelem

co poviete na toto? je to sice trochu tmavsie ale myslim celkom pekne
Registrovaný uživatel
no mas to tmavsie.myslim ze keby to je svetlejsie viac vyniknu chyby tej mince ;)
hodilo by sa aj vacsie rozlisenie tej foto 8)
Registrovaný uživatel
no s tym fotakom co mam by vyssie rozlisenie nevypadalo velmi dobre.... a na chyby sa vykaslat, nefotil som to na predaj :)
Registrovaný uživatel
jaaaj.tak potom to mas v poriadku :D
Registrovaný uživatel
Topa mám Olympus 5,1 Megapixel C-315ZOOM mám dojem hlavne pri makro fotení,že mám fotky moc tmavé.Je možné aj to,že nepoznám fintičky na pekné nafotenie mince.Pri kameňoch som doma pri osvetlení,ale mince neviem prečo málo kedy som spokojný s prácov teda mojou.Je možné,že nedávam tomu zodpovedajúcu vážnosť a fotím na rýchlo???
Pokiaľ má niekdo rýchle riešenie,ale nie zasa nasvietiť celú miestnosť a milisekundy atď.nejakú dobrú radu budem rád. :P
Registrovaný uživatel
grofik: trochu se obávám, že to není zrovna nejlepší foťák na focení mincí, ale podle toho co říkáš tak zkus dát minci/e na jednobarevnou podložku ( ne bílou, černou nebo červenou ), na foťáku nastavit makro, fotit z cca 30 cm a hodně a hodně nasvítit, klidně namířit dvě stolní lampy na minci, měření expozice zkoušej bodové i zonální ( netuším totiž kolik stupňů zahrnuje bodové ostření ). Ostřící bod namířit na něco hodně kontrastního a hranatého na minci ( okraj, pěkně ražené písmeno ) a cvakat desítky fotek s různým zoomem ( pokud ale budeš fotit na maximální zvětšení, tak fotit asi z 90 cm ) a pak určitě něco vyjde :)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Nápovědy a návody » ako fotiť mince...

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1