Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Nápovědy a návody » ako fotiť mince...

Vykupminci.cz
Numisargo

ako fotiť mince...

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
A jeste vyhode vetsiho rozliseni .. fotak stejne tridy bude mit zhruba stejne velky snimac -> vice Mpixelu = horsi kvalita. Podobne vetsi rozsah zoomu = horsi objektiv. Posledni dobou je modou nabizet fotaky s vyssim rozlisenim a vetsim zoomem, ale nikdo nerekne vyse uvedene.
Pri foceni minci kompaktem IMHO staci jakykoli s dobrou optikou a makrem.
Registrovaný uživatel
tenzor napsal
Sevci: ano, kompakty od Canonu maji dobre makro, i kdyz 10x zoom je docela dost, sam jsem fotil veskere mince necim podobnym a jedine, co se jim dalo vytknout byla az prilisna ostrost (detaily kterych by si clovek jinak nevsiml). Nicmene ted mam zrcadlovku a nez zkouset fotit z pul metru a spolehat na automaticke ostreni nebo si koupit makroobjektiv za 5 tisic, tak radsi beru ten mikroskop..


Jen jsem psal že ten foťák má 10x zoom...ty fotky foceny bez zoomu jen makrem.
Moderátor
Tak mi to dnes přišlo a zkusil jsem taky pár fotek.. první dojmy:
+ je to maličké a lehké, tj. bude to dobře přenosné
+ vyvažování barev si nastavuje skvělým způsobem (mnohem lepším než třeba foťák v mém HTC HD :) ), výsledkem jsou reálné barvy zaostřeného objektu a kontrastní pozadí
+ dobré ruční ostření
+ dobré zachycení detailů při max. zvětšení
+ 2 úrovně ostření, na "normální" zvětšení a na vysoké pro focení detailů
- i když píšou o kompatibilitě s Macem, ovladač (v podstatě univerzální na web kameru) jsem si musel od 3rd party stáhnout sám.. dosti neseriózní
- na focení čehokoli jiného než drobných mincí (průměr tak nad 12 mm) je potřeba vypodložit a hodně velké mince jako třeba sestercius (což ale pořád není strop :) ) je potřeba fotit už tak z 10 cm
- většinou jsou mince mírně přesvětlené a intenzita osvětlení nejde regulovat (možná na Win přes SW), navíc je světlo několikabodové, což může být někdy rušivé
- i když to má snímat 1280x960 (píšou že x1024 ale to mi přijde jako nesmysl), výsledné okno je 1600x1200, možná je to ale špatným SW, které jsem si stáhnul.. v každém případě to zvětšuje a dopočítává a výsledek na snímku je pixelizace

Shrnul bych to tak, že je to pořád spíš hračka než profesionální nástroj, ale oproti kompaktu je to daleko levnější a fotky uděláte snáz (zvlášť ztracené případy, které nezvládají práci s makrem). Při max. zvětšení jde vyfotit takové detaily, že by to nejspíš žádný kompakt nezvládl.
Moderátor
Pár ukázek:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
super, gratuluji, dobrá koupě. !!!!
Nádhera !!!!
Registrovaný uživatel
oliver napsal
Decka, decka... to tu stale objevujete objevene, zkousite dokola veci uz vynalezene, ale ze by nekdo zagooglil napr., to ne? Nasledujici materialy jsou sice v neprilis privetivem jazyce pro vetsinu z nas, ale myslim, ze obrazova dokumentace je natolik bohata, ze pochopi kazdej...


Teda to podložení mince, ať je o dost výše než podložka, mně zatím nenapadlo. A přitom to vypadá fakt lépe - mám radost :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
docela ten pristrojecek za ty prachy foti pekne,mohl bych vas nekoho poprosit zda by s tim nafotil proof minci (pokud neco takoveho mate doma :) ) dekuji
Moderátor
Koiko Tomio napsal
už jsem přišel mna to,že tam lze v nastavení měnit intenzitu světla. :shock: Napřed omrkni můj web ,přišel jsem na to na konci focení, takže až mince Františka Josefa Jsou dobré, zbytek mírně přesvícen. :P

Tak jsem si koupil notebook s Win7 (z jinych duvodu) a intenzita menit nejde - resp. v nastaveni jdou menit veci jako jas a kontrast a korekce spatneho osvetleni, ale skoro zadny vliv to nema a uz vubec ne na mikroskop, ty LEDky proste sviti nechutnym zpusobem po zapojeni, coz zpusobuje u stribrnych minci prekontrastovani (je fakt, ze ne vzdy pusobi uplne spatne) a odlesky na povrchu bronzovych/medenych minci s patinou (coz pusobi spatne skoro vzdy a dela z mince opticky horsi). Dokonce v manualu pisou ze to svetlo nastavit nejde a doporucuji zkusit jiny uhel (coz je skvele vzhledem k tomu, ze LEDky sviti tam, kam je cocka nasmerovana, da se to obejit jen snimanim z prehnane vzdalenosti a posunem mince do nepresvetlene oblasti, to jde ale jen u malych a pri celkovem rozliseni 1280x1024 pak kvalita dost trpi). O vypnuti se tam nic nepise, ale predpokladam, ze to taky nejde.
To uz ani nemluvim o tom, ze po par minutach zacna ta aplikace zobrazovat tak 1 frame / s a musi se ukoncit a spustit znova, mozna za to muzou windowsy, ale vyhody jako moznost udelat si video nebo elektronicky zmerit vzdalenost oproti OS X uz mi neprijdou tak skvele.
Asi budu muset udelat jednoduchou vec - necim nejspis home made bud zastinit nebo rozptylit svetlo z tech LEDek, protoze v tehle intenzite je to fakt na 2 veci..
Registrovaný uživatel
Tenzor: Když už to budeš chtít zastínit Home-Made, tak bych navrhnul ty LEDky přelepit pauzovacím papírem. Světlo nebude potom tak ostré, ale stále pěkně osvětlí.
_______________
Když nejde o život, tak jde o h..no
http://cnspg.cz
Moderátor
Máte někdo nějaký návod jak fotit ZLATÉ mince? V reálu je mince hezká, ale ve chvíli, kdy ji vyfotím, vypadá na fotce jako poškrábaná světlá mosaz :(
Moderátor
Luke: neco podobneho jsem zkusil (papirovy mezikruh, aby stinil ledky a nechaval otvor pro cocku... vysledky jsou, ehm, rozporuplne. Sice jsem dosahl rozptyleni a zeslabeni svetla, ale ukazuje se, ze je ho pak prilis malo pro nevykonou optickou soustavu... kresba minci je mekci, ale take tmavsi detaily tonou v seru, je tam sum a mince v realu vypada porad lepe. Se silnym nasvicenim je tu zase problem presvetleni urcitych ploch plus neprijemne pruvodni efekty, i kdyz je to lepsi, nez to bodove od ledek. Je otazka jestli s tim mikroskopem vubec jde delat pekne fotky (ne jen par minci), jestli je to v jeho technickych moznostech.
Moderátor
Pro ukazku - prvni mince se vzdaleny sekundarnim osvetlenim, Caesar nejdriv bez pridavneho osvetleni a pak s primym nasvicenim.
Fotky minci, ktere uz jsem fotil normalne pro srovnani, nejakych bronzovych minci a pripadne zlatych asi necham na zitra, vikend a jindy, uz je docela pozde. A stejne asi budu muset konstatovat, ze tudy cesta nevede.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
a jak mas nastavenou expozici (clona, cas)?
Moderátor
Automat.. nic se tam nastavit neda :( Lituju, ze jsem dal kompakt tatovi, i kdyz delal az prilis ostre fotky, bylo to na manual a s rucni ostrenim porad rychle a bez problemu. A se zrcadlovkou s ohniskem min 45 cm se mince oc fotit nedaji.
Registrovaný uživatel
pekne povedanee..
tudy fakt cesta nevede..
skus automatom makro na balkone,
_______________
Registrovaný uživatel
na balkone za vychodu / zapadu slnka, ked to sviti pekne zboku.
aj minca potom hadze stiny
_______________
Moderátor
tak je to jasny... fotka by s dobre nastavenou (manualne) expozici musela vypadat uplne jinak a urcite nesrovnatelne lip. bohuzel v teto fazi, resp. pri nemoznosti manualniho nastaveni nema smysl moc co resit...

i kdyz uprimne - kdyz sem nekdy linej a fotim na automaticke nastaveni i pri rozptylenem svetle (udelam jen korekci na bilou), takhle spatne sem jeste nezkoncil. zalezi urcite i na aparatu, jak si s nedostatkem svetla poradi... a ty automaty, kor starsi, jsou proste na toto neuspokojivy, no...

slunecni svetlo fakt zasadne NEDOPORUCUJU (viz web).

zde je priklad - toto foto udelam bez pripravy za necelych 20 vterin - bez manualu, foceno na automaticke nastaveni (mam stary Sony DSC-H1), svetlo z lampy rozptylene jednou A4 jen s korekci na bilou, bez uprav histogramu ci cehokoliv jineho, pouze orez (921x912 pixelu) z cele fotky (2592x1944 pixelu):

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
a po opravdu velmi rychle uprave (nepeclivy orez a histogram):

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Hm, super fotky...taky bych chtel takhle mince fotit.
_______________
Přebytky antických mincí http://imince.net/?cat=2
Katalog účelových známek http://imince.net/katalog-ucelovych-znamek/
Moderátor
oliver: jo, takhle by to melo vypadat - neutralni, rozptylene svetlo, dostatecne kvalitni opticka soustava, pekne zaostrene, clovek vidi veskere detaily, aniz by prehnane vystupovaly vady mince. Pokud tohle bylo na automat, tak dokonce musim rict, kam se hrabe muj byvaly Canon, tam bylo pro tuhle kvalitu rucni doostrovani na makro nutne. Asi si koupim nejaky starsi kompakt, makroobjektivy na kratke vzdalenosti jsou pro mou zrcadlovku docela drahe.
Moderátor
Jeste jsem zkusil foceni za denniho svetla - je to lepsi, ale porad mince vypada o chlup hur a hlavne je kvalita fotky nedostatecna - vzhledem k tomu, ze, pri tomhle svetle uz ma tlumene svetlo diod minimalni vliv, tak musim konstatovat, ze optika u toho pristroje neni na foceni minci dostatecne vykonna (+ automaticke nastavani, ktere muze byt jen vysledkem nutneho kompromisu daneho technickymi moznostmi) - pokud se tedy nejedna o drobne stribrne mince, ktere pak vypadaji o neco lepe nez v realu. Zkouset to dal asi nema smysl, je jasne, ze ty hezci mince by vypadaly ted o neco hur a ty horsi zase o neco lip nez bez stineni diod.
Na druhou stranu, detail struktury kovu anebo jen proste zvetseny detail na minci bych normalnim fotakem neudelal.
No, doufam, ze moje pokusy v tomto smeru byly aspon pro nekoho poucne :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Môj príspevok nie je dôležitý ... potreboval som len nafotiť mincu v papierovom rámiku - teda za zvlnenou fóliou.

Nastavil som MODE MENU/PICTURE/WB/ikonka žiarovky na kompakte Olympus C-500 (teda starý šuvix, ale môj obľúbený :-).

Skúsil som potom skupinovú snímku rôznofarebných mincí, pretože to nastavenie uberá červenú, čo sa mi hodilo na fotenie striebra. Celkom dobre to dopadlo aj pri ostatných.

Nepotreboval som dokonalé, ale len použiteľné snímky. Tomu zodpovedá aj moje primitívne vybavenie.

Fotené bez statívu. Žiarovka v lampe 120 W. Fotky sú len orezané.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Tak konečně se mi podařilo dokopat do konce drobné úpravy na focení mincí ( tiskárnu a snímač v pozadí ignorujte ).

Vyšel jsem z mikroskopu Leuchtturm. Bohužel ač je na bankovky a známky výborný, pro mince má poměrně závažné nedostatky.

Problém je v tom, že nabízí zvětšení buď 20x, nebo 200x ( Nikoliv 20-200 ) Při těchto dvou rozlišeních nebylo reálné fotit větší mince, nebo naopak vyfotit detail ( např. mincmistrovské značky byly problém, protože se při zvětšení 200x nevešly do zorného úhlu, a naopak nebylo možné vyfotit kompletně celý bílý groš )

Řešením je zvětšení vzdálenosti od foceného objektu. To bohužel dodávaný stojan neumožňoval. Proto jsem se rozhodl udělat drobné úpravy stojanu.

Výsledek je na obrázku, a výsledky focení jsou z úplně jiného soudku. Nyní už mi nedělá problém fotit malé detaily i velké mince ( od mm.značky až po míšeňské groše ). Navíc jsem díky tomu získal poměrně slušný rozsah zvětšení.

Všechny tři držáky jsou pohyblivé, takže nastavení vzdálenosti je hračkou.
Prostřední část s dírou je část, kde je možné položit další čočku ( průměr odpovídá většině lup ), a tím se otevírají další možnosti focení.

Ještě přibude držák na žárovku se stínidlem.

Navíc se mi tím podařilo odstranit další nedostatek tohoto mikroskopu, což jsou rozostřené okraje mince, zatímco střed je ostrý.

Pro zachytávání fotek nepoužívám dodávaný program, ale LifeFrame, což je program pro webové kamerky, který se zdarma dodává v podstatě ke každému notebooku. Fotky se pořizují kliknutím, takže bez problému. Navíc umožňuje softwarové zvětšení. Takže komfort absolutní.

Nechci, aby to vyznělo, jako že je mikroskop špatný. Pouze si nikdo nelámal hlavu s jeho praktickým využitím. Takže stojan je opravdu použitelný pouze pro známkaře a papírníky. Naopak, je schopen podávat velice kvalitní fotografie, pouze se musí fotit z větší vzdálenosti. Toto je návod na to, jak docílit podstatně kvalitnějších fotek.

Ukázky fotek sem dám až později, až se s ním naučím pořádně fotit. Ale už teď dosahuji podstatně vyšší kvality, než s původním foťákem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Obrázek vložený uživatelemJešte obrázek jak to vypadá, je to dost podobné. jen je tam jiná kamera.
Koukal jsem, že mají i nové kamery, ale lepí s 5MPix. Jen je to dost korun :(
« Poslední úpravu provedl(a) Venda2004 v 7. 5. 2012, 19:02. »
Registrovaný uživatel
zase si pozeram nejake aukcne katalogy /aurea,macho a chlapovic/ a zase rozmyslam, ako to tam ti chlapci fotia ze to tak neuveritelne dobre vyzera :) ake vybavenie treba na to, aby sa clovek dopracoval k podobnemu vysledku? predpokladam ze radovo pojde o vybavu za x tisic Kc, ale co vsetko k tomu treba?

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > »

Sběratel.com » Nápovědy a návody » ako fotiť mince...

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1