Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antické mince » Antika

Vykupminci.cz
Numisargo

Antika

Moderátoři: Misak33, smith, tenzor.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 72 73 74 75 76 77 78 79 80 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Tovy: už tu 2x byla, ale opakování není nikdy dost :)

Lopez: to vážně existuje nebo jen někdo přišel na šizený drobák? Každopádně to bude z élektra, u stříbra by ještě nižší hmotnost než cca 0.1 gramu nebyla praktická, je to stejná hodnota jako chalkos.
Registrovaný uživatel
Ano,skutečně existuje,...s hmotností až 0,06 g.+...půjde zřejmě o nejmenší minci světa(aspoň tedy o ničem lehčím nevím).Materiál je opravdu EL.
Co se týče ražby v Ag.pod hranici 0,1g.,není nižší hmotnost u hemitetartemorionu také žádnou vyjímkou,dokonce až na Tovym zmíněných 0,07.,která vede dokonce některé numismatiky k domněnce o existenci ještě nižšího nominálu než je výše zmíněná polovina čtvrtobolu.
Je to zřejmě taková Ionská obdoba naší"zlámané grešle". :)
Váhový rozptyl u těchto Ag.nominálů(i vyšších je značný),už se ale tak pochopitelně netýká ražeb z elektra.
Registrovaný uživatel
;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A hleďme,zatracení indové :D ,..0,05g.,ale zase je to pořádně veliký"macek"..4 mm.je dost
Registrovaný uživatel
Tenzor:...(šizený drobák)..Jen se ještě vrátím k důvodu zaražení tohoto nominálu(1/192).
Bude asi prostý,je dán samotným vznikem,který je datován před rok 600 př.n.l.-tedy důvod bude nasnadě-prozatímní neexistence a narůstající potřeba drobného oběživa..
Registrovaný uživatel
Lopez1506 napsal
...který je datován před rok 600 př.n.l.-tedy důvod bude nasnadě-prozatímní neexistence a narůstající potřeba drobného oběživa..

Před rokem 600 př.n.l. žádné oběživo nebylo ;)
Registrovaný uživatel
První mince ražené z elektronu z druhé poloviny 7.stol.př.n.l.není oběživo??
Registrovaný uživatel
Jsou ale ty jim 100 let přidáváš. ;)
Registrovaný uživatel
Nechápu...napsal jsem-"datován před rok 600 př.n.l."

....třeba i rok 601 př.n.l. sem už přece spadá...
Registrovaný uživatel
Přesný rok na nich není ale všeobecně se má za to že nejstarší mince pochází z roku 600 př.n.l.
Registrovaný uživatel
Tenzor: Díky za komentář k Janovi.
Registrovaný uživatel
No,o tom by se dalo polemizovat-tak o 30-40 let bych tu hranici posunul..Alyattes,snad Ardys II.
Registrovaný uživatel
Pro mně za mně si polemizuj, mně je to fuk :D ;)
Registrovaný uživatel
rok 601 př. n. l. je už 7. století př. n. l., takže má Lopez pravdu ;)
Registrovaný uživatel
No tak jste jeden rok na mně uhádali :roll: ;)
Registrovaný uživatel
Můžeš se vymluvit na aboriginský kalendář, jestli nějaký takový existuje :D
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
Můžeš se vymluvit na aboriginský kalendář, jestli nějaký takový existuje :D

Možná ho omlouvá to, že u nich zrovna řádí pouliční gangy :D
https://www.youtube.com/watch?v=rRddLDynsCs
Registrovaný uživatel
Lopez1506 napsal
Ano,skutečně existuje,...s hmotností až 0,06 g.+...půjde zřejmě o nejmenší minci světa(aspoň tedy o ničem lehčím nevím).Materiál je opravdu EL.
...
A hleďme,zatracení indové :D ,..0,05g.,ale zase je to pořádně veliký"macek"..4 mm.je dost


Trochu mimo téma, ale : existuje ještě lehčí mince - nepálský dam (1/128 moharu) z 18./19. století. Dával jsem sem kdysi foto jednoho kousku, který mi později u klenotníka zvážili na 0,03 g. Průměrná hmotnost dle katalogu je 0,04 g. Co do plochy, jsou to však "obři" - průměr bývá obvykle cca 7 mm.
Registrovaný uživatel
No potěš-25.000 mincí se vleze do jednoho kilogramu.
Už jen čekám kdy někdo přijde s hmotností 0,009g.
Zajímavé věci-tento dam bude snad už definitivně nejlehčí :shock:
Registrovaný uživatel
Zdravím vás.
Chtěl bych vás moc poprosit o radu. Dostal se ke mně římský denár, ale z obou stran je jakoby krusta oxidu železa (nebo co to je). Tak bych byl rád za jakoukoliv radu, jak se krusty zbavit a minci nepoškodit.
Díky
Registrovaný uživatel
..no takové drobky bych už snad raději ani nechtěla, to už není numismatika, to už je mikroskopie :lol:
Každopádně Tovy velká gratulace ;)
Registrovaný uživatel
fikas: nafot a ukaz,kdyz je to na, je to dobre, kdyz je to pod stribrem, je to suberat a cistenim to muzes uplne znicit atd.

korunka: dik :)

tenzor: ja vim, ze se tu male mince kdysi probiraly, ale kdo si to ma pamatovat... :)
Moderátor
turtleoverhead napsal
Lopez1506 napsal
...který je datován před rok 600 př.n.l.-tedy důvod bude nasnadě-prozatímní neexistence a narůstající potřeba drobného oběživa..

Před rokem 600 př.n.l. žádné oběživo nebylo ;)

Prokazatelně bylo. :roll:
Moderátor
turtleoverhead napsal
Přesný rok na nich není ale všeobecně se má za to že nejstarší mince pochází z roku 600 př.n.l.

Nemá. Existují sice teorie, které vznik mincí klade až do začátku 6. st. př. n. l., ale také jsou jiné, které mluví třeba o roku 670 př.n.l. Případně se někde tvrdí, že první mince nebyly raženy později než kolem roku 600 př.n.l., což je dost bezpečné tvrzení pro ty, kteří se neradi pletou :) Obecně se ale má za to, že se první mince razily někdy během 2. poloviny 7, století, pravděpodobný počátek bude tak 630 př.n.l. +- 20 let. Samozřejmě to těžko jde určit nějak přesně, ale jsou nálezy datované do konce 7. století, kde byly mince jasně ohlazené dlouhodobějším oběhem...
Moderátor
fikas: řekl bych, že tam budou spíš oxidy mědi, železa v římských mincích moc nebývá, z toho dělali radši zbraně :)
Každopádně to chce nafotit, ať víme, o co jde.

Tovy: vypadá to, že já jsem sem tu svoji nakonec nedal, asi právě proto, že už tu byla.
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/chlvbirna-_post_-265110#post265110

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 72 73 74 75 76 77 78 79 80 ... > »

Sběratel.com » Antické mince » Antika

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1