Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Nálezy s detektorem » Archeologie

Vykupminci.cz
Numisargo

Archeologie

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Co vím je to zaměřeno hlavně na hordy rabujicich hledačů nejen od nás
A jak to víš? Jedna bába povídala?
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
Odměna je v dikci krajů, ne muzeí. Ze zákona platí, že nemůže být vyplacena odměna tomu, kdo záměrně provádí prospekci, tudíž detektorář zkrátka nemá na odměnu nárok. Archeologové s tím nic neudělají. Záleží na daném úředníkovi na kraji, jestli odměnu přizná, nebo ne.


Proto se to obcházelo prasatama a kořenama..Takže lidi odevzdávali..teď už to obejít nepůjde..Lidi neodevzdaj...jednoduchá logika..


Jak by bylo jednoduchý lidem ty odměny přiznat....u mimořídnejch nálezů..ne, archeologové vymysleli pravej opak. Hloupost.
Registrovaný uživatel
barbar napsal
Co vím je to zaměřeno hlavně na hordy rabujicich hledačů nejen od nás, ale hlavně z jiných zemí zejména s Polska a Slovenska,kde je to omezeno.
Není nic nového, že do našich krajin se sezonně pořádají doslova zájezdy plenicich hledačů.. Co jsem slyšel dokonce v lesích si štítkuji stromy, aby nevynechali sebemenší usek...
Pánové je třeba na to pohlednou i s jiné stránky...


Hledám už fakt dlouho, znám i dost lidí co hledaj ještě dýl..a nikdy jsem tohle neslyšel, možná nějaká lokální záležitost. KVůli tomu se PAS nedělal..Spíš kvůli masivnímu nárůstu lidí s detektorem...
Moderátor
kato napsal
Co vím je to zaměřeno hlavně na hordy rabujicich hledačů nejen od nás
A jak to víš? Jedna bába povídala?


Jedni pánové, žádná bába Kaťuš..
Trocha jsme to téma rozebrali s kolegy..
Vím a nemám pochyb, že to je jeden z hlavních důvodů..
« Poslední úpravu provedl(a) Guldiner v 2. 4. 2021, 11:00. »
Registrovaný uživatel
KVůli tomu se PAS nedělal..Spíš kvůli masivnímu nárůstu lidí s detektorem...

Taky bych řekl
Moderátor
Paul napsal
barbar napsal
Co vím je to zaměřeno hlavně na hordy rabujicich hledačů nejen od nás, ale hlavně z jiných zemí zejména s Polska a Slovenska,kde je to omezeno.
Není nic nového, že do našich krajin se sezonně pořádají doslova zájezdy plenicich hledačů.. Co jsem slyšel dokonce v lesích si štítkuji stromy, aby nevynechali sebemenší usek...
Pánové je třeba na to pohlednou i s jiné stránky...


Hledám už fakt dlouho, znám i dost lidí co hledaj ještě dýl..a nikdy jsem tohle neslyšel, možná nějaká lokální záležitost. KVůli tomu se PAS nedělal..Spíš kvůli masivnímu nárůstu lidí s detektorem...


Ano hordy lidi na polích a lesích,nejen našinců, ale i cizinců..
Registrovaný uživatel
Archáči brečeli, jak maj pořád strašně práce..Někde byl problém i vyplnit kartu s odevzdanym nálezemn..Teď budou muset řídit skupinu lidí, kontrolovat artefakty co jim budou nosit ve velkym, zanášet do systému, čelit dotazům neustále, vyjednávat lokality..

Logisticky bez šance to utáhnout..
Registrovaný uživatel
Paul: muzea, kde o spolupráci nebude zájem, tak se do toho ani nezapojí, pro ně to není povinné. Zkrátka a dobře i sami archeologové si chtějí chránit záda, protože dosavadní spolupráce byla i pro ně na hraně zákona, když tolerovali nelegální vyzvedávání nálezů. To, co vymysleli, je zřejmě jediná schůdná cesta, jak dostát liteře památkového zákona a přitom umožnit hledání tak, aby nálezy přinášeli nové poznatky o historii našeho území. Nikdo nic lepšího zatím nevymyslel a je to jistě schůdnější cesta, než jakou zvolili na Slovensku.
Registrovaný uživatel
Jo 2 měsíce jsem čekal na předávák. 2x jsem urgoval mailem
Registrovaný uživatel
Zkrátka a dobře i sami archeologové si chtějí chránit záda, protože dosavadní spolupráce byla i pro ně na hraně zákona, když tolerovali nelegální vyzvedávání nálezů
Jo to dává smysl
Moderátor
Paul napsal
Archáči brečeli, jak maj pořád strašně práce..Někde byl problém i vyplnit kartu s odevzdanym nálezemn..Teď budou muset řídit skupinu lidí, kontrolovat artefakty co jim budou nosit ve velkym, zanášet do systému, čelit dotazům neustále, vyjednávat lokality..

Logisticky bez šance to utáhnout..


Zřejmě to tak bude,ale vono se to nějak ,,vycentruje,,Paule a hledat budeš dál neboj ;)
když bude nejhůře požadáš ženu, nebo kolegy ať ti něco zakopaj na tvý zahradě.. :lol:
Registrovaný uživatel
Nevím jak ostatní, ale nehledám kvůli odměně, hledám proto, že mě to baví, baví mě to vzrušení (které většinou skončí zklamáním:)), co se pod tím signálem v zemi skrývá a mám radost, když najdu něco zajímavého (to se často nestává) a přinese to nové poznatky k regionální historii. Je to relax, při kterém se snoubí příjemné s užitečným a člověk je i na čestvém vzduchu a má nějaký pohyb.
Registrovaný uživatel
Paul: osobně se spíš než na nějaké malé okresní muzem obrátím na UAPPku, která zašťituje celý kraj, tím mi odpadne problém s tím, že bych musel vyjednávat s více institucemi. Navíc ta spolupráce je o dohodě, jestli se tam s archeologem domluvíš na tom, že chodíš většinou po nějakém konkrétním území, může vypsat projekt na toto území a máš klid. Znám se se spoustou archeologů, většinou jsou to nadšenci a rozumní lidé, se kterými se dá najít nějaké společné řešení. S nějakým zapšklým archáčem se bavit nebudu.
Registrovaný uživatel
barbar - hledat budu, první detektor jsem držel v ruce v době, kdy některý archeologové nebyli na světě (tj 25-30 let zpět)..ale odevzdávat momentálně nebudu nic..

mám problém i s GPS nálezů, dával jsem je muzeu, neměl jsem problém, ale aby je viděl každej jebák z celé ČR, co si zrovna koupil detektor a nemá nálezy...lokality si musí každej vychodit, ne šmírovat ostatní...
Soce tvrdili, že v některejch případech GPS nemusí bejt vidět...ale to jsou takový nuance, věřit někomu v tomhle koníčku..
« Poslední úpravu provedl(a) Renegatus Paul v 2. 4. 2021, 11:50. »
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
Nevím jak ostatní, ale nehledám kvůli odměně, hledám proto, že mě to baví, baví mě to vzrušení (které většinou skončí zklamáním:)), co se pod tím signálem v zemi skrývá a mám radost, když najdu něco zajímavého (to se často nestává) a přinese to nové poznatky k regionální historii. Je to relax, při kterém se snoubí příjemné s užitečným a člověk je i na čestvém vzduchu a má nějaký pohyb.


Odměnu jsem nikdy za nic odevzdanýho nechtěl, ale při velkym nálezu ala Chýšť, kde šlo o miliony bych nálezný chtěl a nestydím se za to!
Registrovaný uživatel
kacuro ty jsi to přeci jen studoval, máš jiný možnosti a kontakty než plebs jako já.
Registrovaný uživatel
Paul: studoval jsem historii, při tom jsem v podstatě žádného archeologa nepotkal, kromě Tomáše Velímského, který už to ale léta nedělá a už jen učí na VŠ. Se všemi archeology, co se znám, jsem se seznámil až posléze a vím, že většina jich je v pohodě, rádi si pokecají a zajímají se o mé zkušenosti.

Třeba nedávno jsem se byl v UAPPce v Mostě podívat na jeden středověký depot od hledače, bylo mi nabídnuto jeho zpracování. V krabičce s mincemi byl i jeden AB knoflík, který se našel v okolí. Archeolog si myslel, že dobově náleží k těm mincím (brakteáty) a hrozně se divil, že ten knofl je tak mladý. Takže i Ty je můžeš svými znalostmi obohatit, oni nejsou všeználkové. Diskutovali jsme asi dvě hodiny, on se specializuje na středověk a hlavně hradologii a několik mých poznatků z hledání mu právě pomohlo propojit jiné jeho poznatky, dokonce mě požádal, jestli bych někdy neměl čas projít s detektorem jedno území, aby se případně potvrdila / vyvrátila jedna z jeho hypotéz

Odkud jsi, třeba bych mohl pomoci v získání kontaktu? Nebo se můžeš obrátit na toho Balásze Komorczyho, ten Tě určitě nasměruje na nějakého pohodáře. Podle mých zkušeností je lepší se obracet spíše na mladší archeology, Ti nemají předsudky.
Registrovaný uživatel
Paul napsal
Na 100% nikdo nebude odevzdávat depotový nálezy...to je velká chyba..já bych ho momentálně taky neodevzdal, za nulový nálezný... je snad špatný chtít odměnu jako jinde ve světě? To je morální podraz od archeologů.


Také se obávám, že o nějakém depotu hodně dlouhou dobu neuslyšíme.
Je to škoda.
Muzea již toho zřejmě mají hodně a nechce se jim to čistit, jinak si tento postup s nějakou registrací bez nálezného nedovedu vysvětlit.
Už to začalo na příklad kauzou Brakteáty - nedostal ani ušmudlanou korunu nálezného a ještě ho sprostě vyhodili, že vůbec něco chtěl:
https://www.lovecpokladu.cz/home/kauza-brakteaty-aneb-jak-to-vlastne-dopadlo-8419
« Poslední úpravu provedl(a) PetrPal v 2. 4. 2021, 12:27. »
Registrovaný uživatel
Muzea mají pořád zájem o depoty mincí, ale znovu, o odměně rozhodují úředníci na krajském úřadě, ne muzejníci. Naopak tam kolega namor jasně řekl, že za něj lobovali i archeologové a nebylo to nic platné. Problém je na krajsých úřadech, zjevně šetří a nechtějí vyplácet peníze ze svých rozpočtů. Jim je kulturní a historická hodnota nálezu a motivace nálezců zjevně u zádela. Za to ale písecké muzeum nemůže a nic s tím neudělá.
Registrovaný uživatel
barbar napsal
Co vím je to zaměřeno hlavně na hordy rabujicich hledačů nejen od nás, ale hlavně z jiných zemí zejména s Polska a Slovenska,kde je to omezeno.
Není nic nového, že do našich krajin se sezonně pořádají doslova zájezdy plenicich hledačů.. Co jsem slyšel dokonce v lesích si štítkuji stromy, aby nevynechali sebemenší usek...
Pánové je třeba na to pohlednou i s jiné stránky...


Na to stačí vystoupit ze Schengenu a znovuobnovit důkladné kontroly na hranicích.
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
Muzea mají pořád zájem o depoty mincí, ale znovu, o odměně rozhodují úředníci na krajském úřadě, ne muzejníci. Naopak tam kolega namor jasně řekl, že za něj lobovali i archeologové a nebylo to nic platné. Problém je na krajsých úřadech, zjevně šetří a nechtějí vyplácet peníze ze svých rozpočtů. Jim je kulturní a historická hodnota nálezu a motivace nálezců zjevně u zádela. Za to ale písecké muzeum nemůže a nic s tím neudělá.


Ano, tak tomu bylo. Ale PAS je prací archeologů..a PAS vylučuje i ty kraje, které někdy nálezné daly..a bude vylučovat z odměn všechny detektoráře.
DoteĎ dostal sem tam někdo něco od kraje dostal...teĎ po úpravě nikdo nic.. nálezný za bomby se mělo nechat nebo upravit, ne vyloučit úplně.
Registrovaný uživatel
To se mě na štěstí netýká, depot nikdy nenajdu :)

Nicméně, kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
Registrovaný uživatel
..takže i kdybych se stal spolupracovníkem,což předem vylučuji,zavolám v pátek ,že bych chtěl jít hledat a může se stát,že mi archeolog řekne,že nemá žádnou lokalitu kam by mě poslal a já půjdu jen tak na blind...v tu chvíli na tom budu stejně jako neregistrovaný???Tzn loupeživej hledač? ;) :D
Registrovaný uživatel
ramires: zjevně jsi to vůbec nepochopil ;)
Registrovaný uživatel
No asi nepochopil,takže budu moct chodit kde chci a jenom když něco najdu zavolám archeologa...už je to správně? 8)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... > »

Sběratel.com » Nálezy s detektorem » Archeologie

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1