Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Nálezy s detektorem » Archeologie

Vykupminci.cz
Numisargo

Archeologie

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Ale to se děje naštěstí jen v pohádkách.
Registrovaný uživatel
PetrPal napsal
Ale to se děje naštěstí jen v pohádkách.


Naopak.To se hodně pleteš
Registrovaný uživatel
Zajímavej je dvojitej vývrt. (resp. pouze pokus v jednom případě) To není úplně častá záležitost.
Industrií je po polích dost, i když už i na ně se zaměřujou hledači.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
To vypadá na pokus dětí napodobovat práci dospělých .Jinou logiku to nemá .Myslím , že na rozbitých věcích a polotovarech se takto učili .Milá věc :- )
Registrovaný uživatel
I to je možný.
Už jsem to několikrát viděl, je tu i možnost po zlomení ve vývrtu dalšího provrtání a použití. Tj pokud se při práci nástroj rozbil, znovu se dal použít.
Moderátor
Dětskou práci bych vyloučil, možná část nějaké formy k odlévání kovu.
Registrovaný uživatel
Je to samozřejmě kamenná broušená industrie z období neolitu, sekeromlat s vývrtem. Už jsem to psal výše.
Registrovaný uživatel
okuď se mlat rozlomil v místě provrtu a zbývalo ještě dost materiálu aby mohl vzniknout sekundárním provrtem funkční nástroj , tak toho pravěcí lidé rádi využili .Ušetřili si totiž dost času a námahy , které by jinam museli věnovat tvorbě nového sekeromlatu .Když ale došlo ke zničení menší věci , nebo po fatální destrukci-třeba podélnému rozštípnutí i velké sekery a věc už ztratila navždy svoji funkčnost , tak si jistě se zbytky hlazených nástrojů hráli děti a napodobovali práci dospělých. Viděl jsem několik pokusů o provrt u věcí z břidlice , poškozených nástrojů atd , které by jinak nedávaly žádný smysl kromě učení a hraní ….
Registrovaný uživatel
Však se nehádám, psal jsem, je to možný. ;)
Registrovaný uživatel
Děti navíc často od práce a činnosti kterou dělají lehce odpadnou a nedokončí ji , třeba jako v tomto případě .Dospělý , když už se do něčeho dá to většinou dokončí . Ale viděl jsem i pokus o bulavu , který byla z nějakého prokřemenělého materiálu, který se sice relativně dobře dal brousit , ale už ne z důvodů tvrdosti provrtat….Pokus o provrt byl sice viditelný , ale bylo jasné , že to nemohlo vyjít……A myslím , že v okamžiku , kdy pravěký výrobce zjistil , že má sice hezky ohlazenou kamennou kouli , která se mu ale nikdy nemůže povést provrtat, tak zaznělo asi hodně sprostých slov v dnes již zapomenutém jazyce … :- )… taky se nehádám , zkouším jenom dělat osvětu :- )
Moderátor
Právě pro ty otvory, se přikláním k názoru, že se nejedná o dětskou záležitost a na čast sekeromlatu to vypadá příliš malé, ale samozřejmě nejsem odborník a může to být cokoliv klidně i novodobějsiho ..
Registrovaný uživatel
poradnydest a možná jsou to zmetky od někoho, kdo se učil...ale za osvětu děkuji.

Pokud tě industrie zajímají, tak tady jedna v našich končinách unikátní. Na tu jsem hrdej :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hezký .To bude Polsko , Německo , Dánsko...prostě nějaký sever odkuď se to k nám dostalo .Sekerka s příběhem a dlouhou cestou , navíc pazourek je materiál , co se určitě dost blbě brousí…to mám vždycky rád :- )
Registrovaný uživatel
Jo, Polsko..ale neříká mi už dávno pane, odevzdáno, publikováno kdysi.
Důkaz pohybu a obchodu už v době kamenné..v ČR nalezeno jen několik kusů.

tzv krzemien pasiasty materiál..
« Poslední úpravu provedl(a) Renegatus Paul v 3. 5. 2021, 16:02. »
Registrovaný uživatel
Jako dítě mne brával prastrýc, bývalý řiditel školy na Kladně na pole .To se dalo najít ještě dost hezkých, broušených věcí a pazourků , většina skončila v jeho škole...kde je jim dnes konec ? :- )70. léta tomu přála ...Dnes už můj zájem je spíše teoretický, už není čas , ani ta energie a doba je také jinde ..Ale jako kluk jsem si to užil :- ).
Registrovaný uživatel
poradnydest - ještě dnes se jich dá najít opravdu dost, stačí vycvičit oko .
Muzea o to moc nestojej, jen o ty unikátnější.
Jen celej nepoškozenej sekeromlat se mi vyhejbá..částí už jsem našel xxx, vývrtků taky.

Je klasikou, že dřív tyhle sbírky dělali učitelé, na to jsem narazil párkrát, nebo nadšenci. Žádnej archeolog placenej neexistoval, jako dnes, v každym městě jich sedí x.
Ty starý sbírky jsou většinou rozkradený, resp. na termín "sbírka dnes nezvěstná" narážím bohužel také často.
« Poslední úpravu provedl(a) Renegatus Paul v 3. 5. 2021, 16:51. »
Moderátor
Vercingetorix napsal
poradnydest a možná jsou to zmetky od někoho, kdo se učil...ale za osvětu děkuji.

Pokud tě industrie zajímají, tak tady jedna v našich končinách unikátní. Na tu jsem hrdej :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem


Pěkný, zřejmě máš recht s prvním kusem. . 👍
Registrovaný uživatel
První ne, 4-5
Moderátor
Vercingetorix napsal
První ne, 4-5


Jo první fota na téhle stránce v tomto vlakně :)
Moderátor
Nejslavnější je u nás Moravskokrumlovský les - lom a továrna na pazourek s přestávkama fungující skoro osm a půl tisíce let. To hned tak někde není.
Registrovaný uživatel
No Písečný vrch okr Bečov je přeci jenom větší unikát .Tam se těžil a sbíral křemenec a vyráběla se z něho štípaná industrie zhruba 1 500 000 let :- ) .Skoro nepřetržitě od starého paleolitu a naposledy prokazatelně v době bronzové…tedy v době , kdy už to tak nějak moc ….nepotřebovali :- )
Registrovaný uživatel
Ve 13. Komnatě herce známého z filmu Bony a klid tento o lokalitě vypráví …také byl sběratel …vypráví sice ne úplně s přesnou datací , ale je to zajímavé zhlédnout od času 20 :00
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1186000189-13-komnata/218562210800001-13-komnata-josefa-nedorosta/
Registrovaný uživatel
Jo, Nedorost byl archeolog amatér... (není myšleno pejorativně)..
Snad jezdil taky sbírat i na archeolokality...
Registrovaný uživatel
Nedávno jsem si doplnil další kousek, 105 regiment.
Tahle miniaturní sbírka mi dělá radost. Teorie, jak se dostaly tak daleko od bojišť jsou různé.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Mám známého, který by si z nálezů z napoleonských válek mohl otevřít muzeum. Pamatuji si, jak jsem musel zatáhnout břicho, abych se do té místnosti protáhnul úzkou škvírou ve dveřích, jak byla ta místnost napěchovaná artefakty :)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... > »

Sběratel.com » Nálezy s detektorem » Archeologie

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1