Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Nálezy s detektorem » Archeologie

Vykupminci.cz
Numisargo

Archeologie

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Je třeba se na to podívat z různých úhlů pohledu. Už jsem to tu několikrát psal. Jakožto vystudovaný historik jsem se na VŠ samozřejmě učil, jak muzea fungují, jaké mají povinnosti atd. Ty lidi to tam opravdu nemají snadné, takže evidence sbírek vázne a to je samozřejmě živná půda pro různé krádeže a podvody.

Lidi z muzea jsou silně finančně podhodnocení, vím o tom své, po škole (studoval jsem historii jakožto svůj koníček, Mgr. jsem dodělal ve svých 40 letech!) jsem chvíli uvažoval o tom, že by mě bavilo pracovat v muzeu. Z tohoto omylu mě ihned vyvedl jeden můj známý, který pracuje v městském muzeu. Nástup 15 T hrubého, když jsem ve fabrice bral zhruba 3x tolik, opravdu nebylo vůbec motivační. Už jsem tu psal, že muzejnící jsou nadšenci žijící na hranici chudoby, mají to jako jakési poslání.

Z těchto finančních důvodů berou už nějakou dobu do muzeí nedostudované lidi - bakaláře, nebo i maturanty, protože zkrátka normální vysokoškolák, který není takový nadšenec, tak to za ty peníze zkrátka dělat nebude. Ty lidi nemají potřebné vzdělání, tudíž ani znalosti, nemají většinou žádné specializace, proto jsou například až na malé výjimky kurátoři numis. sbírek lidi, kteří ví o numismatice kulové. Mnohokrát jsem se při svých badatelských aktivitách s takovými setkal. To je prostě nešvar této doby. Podobné je to i v jiných oblastech muzejnictví. No a když se k těm věcem přichomýtně takový člověk, tak je možné, že se zkrátka neudrží a něco sebere.

Ale už jsem tu i psal o numismaticích z ČNS, kteří se v muzeích angažovali a zaměňovali cenné mince za běžné. To jsou známé případy.

Dalším argumentem, o kterém jsem tu už jistě také psal, je to, že muzejnící dnes nemají na svou práci pořádně čas. Mnozí z nich, ti ambicioznější, kteří si chtějí slušně vydělat na živobytí, sbírají funkce na různé díly úvazků (muzejník, učitel na VŠ, člen různých komisí atd.), aby si zkrátka sáhli na slušné peníze. Sedí tak zadkem na mnoha židlích, takže toho dělají hodně, ale bohužel nic pořádně, takže nějaké evidence sbírek jdou stranou.

Vezměte si takové archeology v muzeích. Třeba v Teplicích nemají k dispozici ani žádné přibližovadlo, takže když tam přijde stavebník, že nechal vykopat základy stavby na druhé straně okresu, tak tam ten muzejník jede půl dne hromadnou dopravou, koukne do výkopu a druhou půlku dne se vrací do muzea. Pak o tom druhý den píše zprávu. A tak pořád dokola. Chudák nemá čas na vlastní bádání a nějaká evidence sbírek je zase až na posledním místě.

Je to zkrátka začarovaný kruh. Musíte vzít také v úvahu, že muzea mají desetitisíce, statisíce sbírkových předmětů, zkuste taková kvanta věcí každých deset let zkontrolovat při těch podmínkách, co jsem jen velmi zlehka naznačil. Ve skutečnosti je to mnohem horší ...

Mám mezi muzejníky, profi numismatiky a archeology hodně známých a přátel, takže mám zprávy o stavu muzejnictví z první ruky. Ta situace opravdu není dobrá, ale aby se zlepšila, musel by přijít takový ministr kultury, který by se na ten obor zaměřil a pomohl ho pozvednout, místo aby pořád dopřával komediantům z divadel a dalším rádoby umělcům ...

Ufff, to jsem se na noc rozohnil :lol:
Registrovaný uživatel
Jako jo.
Jen informace, že berou málo je irelevantní..Nemusej to dělat..A žebráci asi taky nebudou (státním se teď přidávalo horem dolem).. Navíc práce totál na pohodu..Nenátlaková.
Registrovaný uživatel
Nakonec hodně staré přísloví přeci říká...příležitost dělá ...zloděje ...
https://www.artinvest.sk/umenie-biznis/zo-slovenskeho-narodneho-muzea-zmizli-vzacne-mince
Registrovaný uživatel
Zloděj zůstane vždy zlodějem,a je lhostejno jaké okolnosti to provázejí...není omluvy,ani žádné polehčující berličky.
Krade celé společnosti to,co do muzeí věnují poctivý lidé a skuteční nefalšovaní nadšenci.
Moderátor
poradnydest napsal
Nakonec hodně staré přísloví přeci říká...příležitost dělá ...zloděje ...
https://www.artinvest.sk/umenie-biznis/zo-slovenskeho-narodneho-muzea-zmizli-vzacne-mince


Je to tak a vždycky bude,dokud se nebudou,, sekat ruce,, :) zejména těm který vkládáme(jako stát) důvěru a umožnili jsme jim vystudovat a starat se o státní artefakty .. .
Paul má pravdu..
Navíc práce totál na pohodu..Nenátlaková..
Registrovaný uživatel
Je pravda že jsem několikrát četl že z muzea něco záhadně zmizelo, policie to vyšetřuje ale ještě nikdy jsem nečetl že by kvůli tomu někoho zavřeli :evil:
Ale třeba nejsem dost pozorný čtenář :roll:
Registrovaný uživatel
Pánové , ono je to asi složitější .Představte si , že se potkáváte denně s nádhernou ženou která má pro vás určitou slabost , akorát je vdaná…že náhodou najdete na poli rozoraný depot , na který by jste nikdy finančně nedosáhli a víte , že se to již nebude opakovat…. Možná míchám hrušky s jablky , ale jak by asi pro každého jednoho z nás dopadly tyto dva smyšlené příběhy , ruku na srdce…. ale dělat se to nemá :- ) .Hezký den :- )
Registrovaný uživatel
Pokud někdo ten rozoraný depot najde a nechá si, je jeden příběh. Pokud někdo najde rozoraný depot a odevzdá, je druhý příběh. Ve třetím příběhu ten odevzdaný depot někdo nechá uležet a pozapomenout na něho, aby se z něho těšil nakonec jen on sám. To je ten nejhorší příběh, na který žádná omluva nesedí.
Registrovaný uživatel
Není se co divit že málokdo nález odevzdá.
Registrovaný uživatel
Já jsem odevzdával..něco mělo bejt i publikovaný..ale ani po urgencích jsem se nedočkal odkazu na článek..
Co si pak myslet..
Registrovaný uživatel
Kolik je po celý ČR všehovšudy státních muzeí (počet?) že by vláda nemohla nějak solidně (aspoň 30-35K čistýho) zaplatit aspoň jejich ředitele + (aspoň 20K čistýho) jejich nejbližší spolupracovníky??
Registrovaný uživatel
No hlavně že ta podržtaška Schillerová co odjakživa na slovo poslouchá Babišovy příkazy a rozkazy, přičemž je úplně blbá a neumí ani žblebtnout anglicky, bere 300 000 čistýho měsíčně + dalších cca 400 000 všemožný oficiální odměny - a to všechno ze státního rozpočtu:-(( (můj odhad co má měsíčně bokem je tak 2 miliony).
« Poslední úpravu provedl(a) double v 19. 5. 2020, 12:37. »
Moderátor
turtleoverhead napsal
Není se co divit že málokdo nález odevzdá.

Copak nalez, ale obcas nekdo venuje muzeu svou celozivotni sbirku...
Moderátor
poradnydest napsal
Pánové , ono je to asi složitější .Představte si , že se potkáváte denně s nádhernou ženou která má pro vás určitou slabost , akorát je vdaná…že náhodou najdete na poli rozoraný depot , na který by jstebyste (!!!) nikdy finančně nedosáhli a víte , že se to již nebude opakovat…. Možná míchám hrušky s jablky , ale jak by asi pro každého jednoho z nás dopadly tyto dva smyšlené příběhy , ruku na srdce…. ale dělat se to nemá :- ) .Hezký den :- )

Co je "nádherná žena, která má pro mne slabost"? Je to jen o kadeřníkovi, make-upu, nebo si mám pod tím představit (i) něco jiného? ;)
Tohle je zrádný. Takový Nečas potkal babu (rozhodně škaredší, než co měl doma), měla pro něj slabost … na co ho vlastně uhnala? Nedokážu pochopit.

Pokud se z "rozoraného depotu" pár mincí "ztratí", není nic, jak by se to dalo prokázat. To si zase řekněme na rovinu. Pro archeology a vědátory má sice cenu depot jako celek. Jedna mince je zajímavá a důležitá na nalezišti v rámci kontextu, tisíc stejných mincí bez kontextu, jestli tam bude jedna víc nebo míň..., pokud to teda nebude ta jediná z Číny, která by všem zamotala hlavu a dokladovala by nějaké česko-čínské styky před 1000 lety. ;)
Registrovaný uživatel
poradnydest napsal
Pánové , ono je to asi složitější .Představte si , že se potkáváte denně s nádhernou ženou která má pro vás určitou slabost , akorát je vdaná…že náhodou najdete na poli rozoraný depot , na který by jste nikdy finančně nedosáhli a víte , že se to již nebude opakovat…. Možná míchám hrušky s jablky , ale jak by asi pro každého jednoho z nás dopadly tyto dva smyšlené příběhy , ruku na srdce…. ale dělat se to nemá :- ) .Hezký den :- )

...mne to pripomenulo jeden starý vtip :mrgreen: :
Doktor mal výčitky svedomia, lebo
mal pohlavný styk s pacientkou.
Na pravom ramene sa mu objavil čert a
hovorí: "nič si z toho nerob, tak to teraz robí každý."
Tak si trošku odfúkol, ale v tom sa mu objaví na ľavom ramene anjel a hovorí: "..ale ty si zverolekár!"
Registrovaný uživatel
alfonsoalois napsal
Pokud někdo ten rozoraný depot najde a nechá si, je jeden příběh. Pokud někdo najde rozoraný depot a odevzdá, je druhý příběh. Ve třetím příběhu ten odevzdaný depot někdo nechá uležet a pozapomenout na něho, aby se z něho těšil nakonec jen on sám. To je ten nejhorší příběh, na který žádná omluva nesedí.


a toto by mohol byť príbeh štvrtý, kde by mohli byť prví dvaja vcelku spokojní a toho tretieho by nič nelákalo, aby si zaťažoval svedomie tým, že sa po čase zistí že ten Šlik je čínsky ;)
Registrovaný uživatel
pardon, ešte odkaz, bez neho to asi zmysel nemá
https://www.academia.edu/39257348/BUDAJ_M._Toliarov%C3%BD_n%C3%A1lez_zo_17._storo%C4%8Dia_z_okolia_Pra%C5%A1n%C3%ADka_Slovensko_._Talerfund_aus_dem_17._Jahrhundert_aus_der_Umgebung_von_Pra%C5%A1nik_Zusammenfassung_._Folia_Numismatica_32_2_Supplementum_ad_Acta_Musei_Moraviae_Scientiae_sociales_CIII_2018
Registrovaný uživatel
https://www.lovecpokladu.cz/home/manzele-nasli-poklad-za-odmenu-dostali-1-3-milionu-korun-8095

nejak tam nesedia tie údaje o počte a váhe....
Registrovaný uživatel
O tomto nálezu byl příspěvek na loňské numis. konferenci v Kremnici. Jak už to tak bývá, nejsou uvedeny pravdivé informace, mince našel slovenský detektorář, který naštěstí nález ohlásil, ale aby neměl problémy se slovenskými zákony a památkáři, a něco z toho i káplo, trochu tam tu hlínu nakypřil, aby to vypadalo jako od kanců ...
Registrovaný uživatel
Nejlepší detektor je kanec.
Registrovaný uživatel
V posledních letech kanci udělali pro racheologii strašně moc. :mrgreen:
Registrovaný uživatel
To máš recht. Ale abych řekl pravdu, tak mi to tak nevadí, pokud se nález odborně zpracuje a vypublikuje. A pokud nálezce nález ohlásí, tak ať má za to náležitou odměnu, to je v pořádku. I když se u nálezových okolností trochu překroutí pravda, tak je to za mě pořád ještě úměrné vědeckému přínosu ...
Registrovaný uživatel
Zajímavý to bude za 10 -20 let. Tam už se to bude brát jako norma, že docházelo tak často k nálezům díky prasatům a dalším náhodám.

škoda, že se nenašel někdo kreativnější.
Třeba zjevení ducha, kterej ukazoval na strom, pod kterym ležel depot..Jakejkoliv nesmysl, jestli by prošlo do novin.
Moderátor
double

Hodně jste to přehnal. Kolik ta paní bere si můžete zjistit oficiálně to je "kách"
Registrovaný uživatel
No tak to ma dosť prekvapuje, u tohoto som si myslel že tie prasatá sú aspoň raz pravda. Ale z minulosti boli dobré tie pokecy o tom ako som sa išiel pri venčení psa vyšťať do kríkov a pozerám.... v kríku poklad - to bola myslím Bratislava :D , alebo tam kdesi u vás ten denárový poklad nájdený náhodne očami na povrchu a fotky z miesta, kde je tráva po kolená
Ale aj tak sa vrátim k tomuto - čo to je za divné údaje? 1900 denárov a dve kilá?

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... > »

Sběratel.com » Nálezy s detektorem » Archeologie

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1