Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Arpádovské mince

Vykupminci.cz
Numisargo

Arpádovské mince

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 26 27 28 29 30 31 32 33 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Kacuro, k tvojmu vyjadrenie"Pokud je to z olova, tak to nemuze byt etalon, ale pouze mincovni zavazi" som veľmi skeptický.
Ja som len napísal čo mi povedal náš odborník na mince.
Registrovaný uživatel
Precti si ten clanek. Nazvoslovi jsem cerpal zase od jednoho rakouskeho odbornika ;)
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
Pokud je to z olova, tak to nemuze byt etalon, ale pouze mincovni zavazi...


Toto mi akosi nedáva zmysel. Mincový obraz je referenciou medzi závažím a zodpovedajúcou mincou. Ak je "závažie" z olova a navyše takej hrúbky, tak si hmotnostne nezodpovedajú. Ani si neviem predsatviť, ako by sa to prevažovalo a pri tak malom nominále to asi ani nemá zmysel.

Nečakal som, že Dulova je taká hrubá. Moja je určite tenšia, ale nemám ju pri sebe.
Registrovaný uživatel
Pozerám, že Dula bol rýchlejší a už to tiež spochybnil :)
Registrovaný uživatel
Sigur, moc ti nerozumim, jak to myslis. Pokud je zavazi tlustsi, slouzilo k prevazeni vice minci motivu, ktery je na nem vyrazeny, napr. na trhu. Vzhledem k tomu, ze se v te dobe razilo al marco, nemeli smysl vazit jednu minci, vazilo se jich vice najednou a zjistovalo se, jestli vaha zhruba odpovida. Pokud se tato zavazi delala ze slutiny Ag a Cu, slouzila soucasne i jako etalon k porovnani ryzosti kovu.

Nejdriv si prectete ten clanek a pak muzeme dal diskutovat. Vyslo to v NS 1/2016, mam ho na academia.com.
Registrovaný uživatel
Ok, to už trochu dáva zmysel.
Registrovaný uživatel
Kacuro, zbežne som to prečítal, ale asi budem musieť znovu. Snažil som si nejak predstaviť, ako by mohlo fungovať v praxi to, čo si napísal. V skutočnosti som však našiel viac otázok ako odpovedí a fakt mi to dáva zmysel len trošičku. Ale to je len moj názor.
Dula, prosím ťa, napíš hmotnosť.
Registrovaný uživatel
Ešte dodám, že v Základoch numismatiky (Nohejlová-Prátová) je v obrazovej prílohe pekná fotka etalonu, ktorú máš v článku ako perokresbu na Obr.1. Vo vysvetlivkách to ona označuje ako "zrno", ale ďalej som to už neštudoval, lebo sa mi krížili oči. Skúsim naštudovať, keď prídem domov.
Registrovaný uživatel
Ta hmotnost je důležitá. Za Arpádovcu se olověné závaží užívalo, ale z nálezu vyplývá, že jejich hmotnost vycházela z hmotnosti konkrétní váhové hřivny.

Mně se víc líbí varianta, kterou nadhodil Oliver :
oliver napsal
teoreticky, ale neberte mne za slovo, bych pochopil, ze to muze byt kontrolni odrazek do mekkeho kovu (olova) pred zakalenim raznice.

Že se tak dělo, si myslí i autor článku zde.
Zkopíruji sem foto olověného odražku z článku, který autor interpretuje jako kontrolní z ještě nedokončeného razidla.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Registrovaný uživatel
váha 2,97g, je ale otázne, akú váhu to malo pôvodne, vzhľadom na vrstvu patiny
Registrovaný uživatel
to s tou skúškou razidla by som vylúčil. je vidno, že strižok bol dopredu pripravený a je pekne vyrazený. stále si myslím, že to bolo ako vzor novo zavedenej mince.
Registrovaný uživatel
A nejaký logický dôvod, prečo by robili vzor zrovna do olova? Veď to je materiál, kde neopatrnou manipuláciou poškodím "vzorový" mincový obraz napríklad aj nechtom?
Registrovaný uživatel
sigur napsal
...denár Štefana I. z olova...


Toto bol nález z ČR. Vyzerá to, že by mohla byť nejaká paralela medzi týmto a tým tvojim. V tom prípade rozmýšľam, ako a prečo by sa "vzor" uhorskej mince ocitol v Českom kráľovstve.
Registrovaný uživatel
tento môj je zo stredného Slovenska, v tej dobe tu ešte nebola mincovňa, asi. Ak posielali vzorku na nejaký "berný úrad" lacnejšie to bolo v olove ako v striebre. išlo len o obraz nie o váhu a čistotu kov, ktorá aj tak kolísala.
Registrovaný uživatel
V tej dobe tam nie asi ale určite nebola mincovňa. Belo IV. presunul hlavné mesto kráľovstva najprv do Višegrágu a potom do Budína. Arpádovci v 13.storočí mincovali prevažne v Ostrihome, ďalej Csanáde a Budíne. Nebol dôvod posielať "vzorku" na "berný úrad"(?) na stredné Slovensko. Skôr opačným smerom, do Budína.
Ako som už spomenul, olovo je extrémne mäkké a na účely vzorky mincového obrazu nevhodné. Pri takej štreke by tú "vzorku " museli opatrovať ako oko v hlave, aby ju nepoškodili.
Za tento strieborný denár sa dali kúpiť tak 4 vajcia, takže robiť extra odrazok do olova, aby to bolo lacnejšie... :roll:
Registrovaný uživatel
nechápem, že nechápeš.
"Nebol dôvod posielať "vzorku" na "berný úrad"(?) na stredné Slovensko"
Ale v podstate je to jedno, nemáme žiadny priamy dôkaz o tom čo to v skutočnosti je alebo nie je.
Putuje do Kremnici, ak ho budú chcieť, tak si ho odkúpia do zbierky.
Registrovaný uživatel
Písal si, že si to komunikoval s odborníkom, tak sa otázkami a argumentami snažím z teba vytiahnuť niečo viac, ale akosi sa mi to nedarí. Nič iné za tým, prosím, nehľadaj.
Registrovaný uživatel
Rozum mi dal pán Hunka, to už som spomínal, ale nejak neargumentoval. proste vyslovil svoj názor a ja som ho citoval. Jeho teória sa mi pozdávala.
Registrovaný uživatel
Škoda, že to pán Hunka bližšie nekonkretizoval na základe čoho si to myslí. Akože môže byť, tá teória nie je od veci. Každopádne veď práve Hunka je u nás top na Arpádovcov. Mňa teoreticky napadlo, či nejde o nejaký žetón ( na niečo v mincovni). Dula77, ak to náhodou bude chcieť Kremnica, tak sa ich spýtaj či neevidujú viac týchto "mincí".
Registrovaný uživatel
Mám veľkú pokoru pred každým, kto vie o niečom viac ako ja. Na druhú stranu som ale skeptický k záverom, pri ktorých chýbajú argumenty alebo logika. Ešte väčšiu pokoru mám pred ľuďmi, ktorí kriticky pristupujú k rokmi omieľaným ale neprevereným "faktom" a svojou prácou systematicky rúcajú zavedené dogmy.
Dajú sa nájsť chyby (niekedy až nepochopiteľné) v publikáciách aj od top odborníkov, ale:
1. každý má právo mýliť sa
2. viem, že lepšie by som to nenapísal
3. keby títo ľudia nepublikovali, prd by som vedel
4. zbieral by som obaly od žuvačiek.
;)
Registrovaný uživatel
Sigur #745 - "zavedené dogmy" - dobre si to vystihol. Ony sú ale všade, a preto treba v diskusii pokračovať. Treba aj špekulovať, ale nezabúdať na dôkaz.
Moderátor
amen
Registrovaný uživatel
Pridám tieto bežné ale zaujímavé denáre,bodky v iných políčkach a hádanka,je tam niečo rovnaké!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Lámem si hlavu a to s tou hádankou neviem ako si myslel, tak radšej nech niečo netrepnem :-) Tak prezraď...
Registrovaný uživatel
Lámem si hlavu a to s tou hádankou neviem ako si myslel, tak radšej nech niečo netrepnem :-) Tak prezraď...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 26 27 28 29 30 31 32 33 > »

Sběratel.com » Uherské mince » Arpádovské mince

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1