Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Specializace, DV, VV » ARSIK 6.6.1983

Vykupminci.cz
Numisargo

ARSIK 6.6.1983

Moderátoři: ikanek, Jaromir, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
MAM 2-ARSIKY POF.A2597 Z R.1983 AVSAK NA JEDOM JE SERIOVE CISLO A NA DRUHYM CHYBI JDE NEJAK O VZACNOST ARSIKA
ARSIK -SHROMAZDENI ZA MIR A ZIVOT
Moderátor
Aršík bez čísla je vzácnější a má velmi zajímavou historii.
Registrovaný uživatel
mozes mi neco o tom napisat
Registrovaný uživatel
mam 2 kusy arsiku bez cisla ale nevim preco je hodnotnejsi nez s cislem
Moderátor
Pokud mě paměť neklame (nechce se mi hledat v literatuře), pak to mělo být asi takto:
Vývoz poštovních známek do zahraničí byl v dobách minulých kontrolován (zejména z důvodu devizových příjmů). Oficiálně mohl známky vyvážet pouze PZO ARTIA, sběratelská výměna byla hodně regulovaná a omezená. Na počátku 80. let zaznamenala ARTIA pokles zájmu o čs. známky, zejména pak v Německu, přesto se tam daly naše známky celkem snadno získat, a to dokonce velmi brzy po vydání. Protože šlo o větší množství známek, předpokládalo se, že tyto známky pocházejí přímo z tiskárny, odkud je někdo vynáší a dostává na západ. Proto vznikl nápad s očíslováním aršíku A2597, a to těsně před distribucí, aby se zjistilo, zda se na západ dostaly aršíky číslované (tedy z prodeje) nebo nečíslované (z tiskárny). Protože se objevily nečíslované, bylo jasné, že pocházejí z tiskárny a pachatel byl pak brzy odhalen.
Po roce 1989 se tyto aršíky začaly vozit zpět do ČR a zde byly nabízeny jako výjimečné rarity za horentní sumy (např. aukce Profil 14.000 Kč, zásilková služba Profil za cca 8.000 Kč), díky těmto uměle vyhnaným cenám začala stoupat jejich cena i v Německu až na cca 100 DEM, kdy se poměr nabídky a poptávky přibližně vyrovnal. Dnes se dá občas tento aršík koupit i za 1.000 Kč.
Registrovaný uživatel
dik

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Specializace, DV, VV » ARSIK 6.6.1983

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1