Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Numismatika aukce » Aukce

Vykupminci.cz
Numisargo

Aukce

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 209 210 211 212 213 214 215 216 217 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Super. Díky za informace. Vidím že skutečně vaše metrologicka studie nese ovoce ve vašem bádání. Těším se až si o tom přečtu v časopise. Přesvědčil jste mě a musím souhlasit i s tím rčením, jen bych ho nestavil do pozice demagogickeho pravidla. Jistě každý dle svých preferencí najdeme mnoho důvodů proč si koupíme do sbírky mincí v 1/1 nebo dokonce 2/2 v extrému horší pokud se jedná o unikát nebo prostě peněženka nedovolí lepší a podobně. K tomu justovani jsem také slyšel od jednoho zkušeného sběratele že šlo o z různých důvodů otreni panovníka či titulu i když to mi nikdy nedávalo smysl jelikož jsem moc tolik justovanych mincí aby nebyl vidět portrét nebo opis neviděl. Spíš jen jemný ubrani materiálu.
Registrovaný uživatel
Justování - Ano, tohle jsme tu kdysi řešili, ale už nevím u jakých ražeb. Dělala jsem tu pokus s olůvkem. Do malého závaží jsem vybrousila znak (=razidlo) a placaté olůvko jsem poškrábala (simulace justování) a pak orazila. "Justování" bylo vidět i po té, co bylo olůvko oraženo obrazcem- na obrazci zůstaly rýhy i po oražení. Takže co se týká mně, já s tímto názorem souhlasím.
Moderátor
No pěkné čtení..
K označení vzácností minci R se nabízí další otázka a tou je. Vztah rarity k poměru, daného nominalu, danému období, dané země, či panovnikovi....
Příklad Československo první republika různé nominaly, krom běžných ročníku, jsou zde ročníky s menším nákladem s naležitym označením R, ale stále poměrně vysokým počtem , pak zde máme v podstatě jen zkušební ražby také naležitym označením RR, či dokonce RRR...
Nehledě na poměrně a často velký náklad u ročníku s označení R, nelze je dehonestovat k běžným ročníku, ale nasobně vyššího nákladu k danému nominalu . Tohle platí v jakési rovině, která je ovlivněna vicero faktory a nemusí být vždy konstantní, v podstatě ve všech oblastí numismatiky..
Rozumím vám Evropo, včetně vašich extra vysoký nárokům ve všech tématech numizmatiky, ale některé věci jsou v numizmatice dané již dlouhé generace...
« Poslední úpravu provedl(a) barbar v 28. 4. 2021, 15:11. »
Registrovaný uživatel
barbar napsal
No pěkné čtení..
K označení vzácností minci R se nabízí další otázka a tou je. Vztah rarity k poměru, daného nominalu, danému období, dané země, či panovnikovi....
Příklad Československo první republika různé nominaly, krom běžných ročníku, jsou zde ročníky s menším nákladem s naležitym označením R, ale stále poměrně vysokým počtem , pak zde máme v podstatě jen zkušební ražby také naležitym označením RR, či dokonce RRR...
Nehledě na poměrně a často velký náklad u ročníku s označení R, nelze je dehonestovat k běžným ročníku, ale nasobně vyššího nákladu k danému nominalu . Tohle platí v jakési rovině, která je ovlivněna vicero faktory a nemusí být vždy konstantní, v podstatě ve všech oblastí numismatiky..
Rozumím vám Evropo, včetně vašich extra vysoký nárokům ve všech tématech numizmatiky, ale některé věci jsou v numizmatice dané již dlouhé generace...


Z principu samozřejmě známé náklady sleduji, ale v mých závěrech na téma vzácnosti nehrají žádnou roli. Jediné co mě zajímá, to je výskyt a zachovalost těchto mincí. Pokud se zaměřím pouze na náklady u mincí nám bližším, pak vám mohu napsat spoustu informací k tomuto tématu, kdy náklady nekorespondují s dnešním výskytem na trhu. Jedním důvodem je skutečnost, kdy jsou sice v daném roce náklady uváděny, ale to je pouze údaj o dané ražbě v daném roce a nic nám neříká o letopočtech, které tyto mince nesly. Druhou otázkou je skutečnost vojenského roku atd. Příklad: 3 krejcar 1798 A je uveden v nákladu 14 160 kusů a viděl jsem ho ve více kusech - sám vlastním téměř dokonalý. Na druhé straně ročník 1797 A je uveden v nákladu 37 300 kusů, ale tento ročník jsem v životě neviděl. O čem to svědčí? X liards 1792 byl ražen v nákladu 60 949 kusů, ale pěkné jsem životě viděl snad pouze dva - jeden jsem poskytl to tématu o mincích Františka. Tedy výskyt nákladu neodpovídá. Pravda je ale taková, že po ražbě došlo k roztavení části nákladu. Z těchto informací plyne pouze jeden závěr - o tom co je vzácné a co běžné rozhoduje pouze výskyt. Minci označenou určitým stupněm vzácnosti v podobě "R" nemohu zaregistrovat několikrát za rok a tuto minci nemohou vlastnit téměř všichni sběratelé (kteří na to mají) z dané oblasti zájmu.

Další skupinou jsou mince pamětní, kdy i z menších nákladu se do dnešních dní dochoval větší počet mincí - viz. z oblasti mincí FJI. Kutná hora, Jižní dráha, Příbramský zlatník a další. Na jedné straně je sice malý výskyt, ale vzácnost zde prostě chybí.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Evropa1 napsal
Na jedné straně je sice malý výskyt, ale vzácnost zde prostě chybí.


Oprava:

Na jedné straně je sice malý náklad, ale vzácnost zde z důvodu vyššího výskytu prostě chybí.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
No osobně mám za to že označení R je individuální, v závislosti mnoha faktorů.. Třeba u vámi zmíněných pamětních ražeb FJ.. Jižní dráhy, příbramský zlatník a další vytěžkové ražby.. Naopak výskytu v posledních letech docela častý,ale přesto se jedná o ražby s označením R...
Opravdu záleží na vícero faktorech...
Dále máme mince, které nemusí být vždy v označení R konstantní, zejména mince kde neznáme náklad, pouze její aukční výskyt, mince které podléhají nalezům a nejsou zcela zmapovány..
Třeba u výše zmíněných dukátech nemohu souhlasí s vaší dehonestací u ročníku 29,30,34 ačkoliv se jedná o ražby většího počtu, v procentuální dochovaní nákladů do dnešních dnů nelze určit,vymezuje je zejména deklarovaný náklad.
V numismatice budou tyhle ročníky, daného nominalu jeden dukát, období první republika vždy označené jako R a vymezují se tím od běžných v nákladu výrazněji rozdílných ročníku, pak zde máme RR ročník 1937,a RRR ročníky 1938,39...vše prosím vztahující se pro nominaly jedno dukátů a období první republika..
A tak mohu v podstatě pokračovat ve všech oblastech numismatiky.. .
Moderátor
Evropa1 napsal
Evropa1 napsal
Na jedné straně je sice malý výskyt, ale vzácnost zde prostě chybí.


Oprava:

Na jedné straně je sice malý náklad, ale vzácnost zde z důvodu vyššího výskytu prostě chybí.


Ja už v podstatě na to reagoval v příspěvku 5306
Registrovaný uživatel
barbar napsal
Třeba u výše zmíněných dukátech nemohu souhlasí s vaší dehonestací u ročníku 29,30,34 ačkoliv se jedná o ražby většího počtu, v procentuální dochovaní nákladů do dnešních dnů nelze určit,vymezuje je zejména deklarovaný náklad.


Já zde nechci nějakou minci dehonestovat - pouze se chovám exaktně. Mince s označením "R" musí vykazovat určité náležitosti v podobě výskytu. Vše ostatní jsou hlediska v podobě oblíbenosti, zažitých nálad, obchodní manipulace atd. Tyto hlediska ale nemají nic společného se skutečnou vzácností, o které rozhoduje pouze výskyt a možnost takovou minci získat. Jsou dva druhy mincí - mince jednoho si koupíme určitě, mince druhé skupiny možná, nebo nikdy. A to je ten zásadní rozdíl mezi vzácnou a nevzácnou mincí.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
V podstatě i chyboražby se mohou dělit na běžnější nám známé, s častějším výskytem, nebo docela nové, či méně známé, s výskytem minimální, či zcela novým i zde v podstatě lze použít označení R...
Dále označení mincovny daného nominalu, můžeme takto rozdělit, do známých běžnějšich, po ty méně známé s označením R minimálním výskytem a vždy nemusíme znát naklad..
Moderátor
Evropa1 napsal
barbar napsal
Třeba u výše zmíněných dukátech nemohu souhlasí s vaší dehonestací u ročníku 29,30,34 ačkoliv se jedná o ražby většího počtu, v procentuální dochovaní nákladů do dnešních dnů nelze určit,vymezuje je zejména deklarovaný náklad.


Já zde nechci nějakou minci dehonestovat - pouze se chovám exaktně. Mince s označením "R" musí vykazovat určité náležitosti v podobě výskytu. Vše ostatní jsou hlediska v podobě oblíbenosti, zažitých nálad, obchodní manipulace atd. Tyto hlediska ale nemají nic společného se skutečnou vzácností, o které rozhoduje pouze výskyt a možnost takovou minci získat. Jsou dva druhy mincí - mince jednoho si koupíme určitě, mince druhé skupiny možná, nebo nikdy. A to je ten zásadní rozdíl mezi vzácnou a nevzácnou mincí.


Mince s označení R se musí hlavně odlišovat od ostatních ve svém daném nominalu, panovnikovi, období, mincovny, země atd. I chyboražby zde můžeme zahrnout..je zde více faktorů, né jen ona dostupnost a náklad
« Poslední úpravu provedl(a) barbar v 28. 4. 2021, 16:52. »
Registrovaný uživatel
Sbíráte mince Františka II./I. tak jistě máte přehled o vzácnosti a výskytu mince v odkazu:

https://www.sixbid.com/en/fritz-rudolf-kuenker-gmbh-und-co-kg/649/habsburgische-erblande-sterreich/657597/habsburgische-erblande-sterreich?term&orderCol=lot_number&orderDirection=asc&priceFrom&displayMode=large&auctionSessions=465%7C14336&sidebarIsSticky=false

Kolik mincí tohoto ročníku jste v životě objevil? V kolika i těch největších a nejucelenějších sbírkách tato mince chybí? Pak si všimněte označení vzácnosti.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Evropa1 napsal
Sbíráte mince Františka II./I. tak jistě máte přehled o vzácnosti a výskytu mince v odkazu:

https://www.sixbid.com/en/fritz-rudolf-kuenker-gmbh-und-co-kg/649/habsburgische-erblande-sterreich/657597/habsburgische-erblande-sterreich?term&orderCol=lot_number&orderDirection=asc&priceFrom&displayMode=large&auctionSessions=465%7C14336&sidebarIsSticky=false

Kolik mincí tohoto ročníku jste v životě objevil? V kolika i těch největších a nejucelenějších sbírkách tato mince chybí? Pak si všimněte označení vzácnosti.


Tak samozřejmě, tohle je v podstatě to co tvrdím,ona idividualnost.. například sám jistě víte, při našich soukromých debatách viz odkazy u Valdštejnových rážeb a to zejména u větších nominalu v podstatě u všech se uvádím rarita, nehledě na původní poměrně značný náklad, dochovaní minimální vzhledem k politice po smrti Valdštejna.. Náklad tolarových a krejcarovych nominalu na svou dobu byl docela značný..
Také příklad levantských tolarů, a jejich mincovních varianty Kapitola sama o sobě, kde se dá k jedné jediné minci publikovat celá kniha.. Jedná se o minci s pohledu nákladů jednu z nejvíce raženych po celém světě.Mince s širokým spektrem variant a mincoven..V jediném ročníku množství raritnich exemplářů..
Koukněte na již zmiňované oběživo ČR v každém nominalu máme poměrně běžně se vyskytující rarity,které jsou již léta v numizmaticke obci takto charakterizována bez ohledu na výskyt (ona vzacnost)...
Dále třeba mince v podstatě výskytu dnes minimální.. V minulosti častější. U minci Františka např. u ražeb pro uhry( s madonou) měl jste možnost někdy shlédnout vídeňský 20 Krejcar 1831 , či kremnické tolary 1830 obě varianty..
Ve své sbírce vlastním absolutní unikát,který výskytem není znám v publikaci pouze zmínka o možném výskytu, podotýkám možném výskytu..
« Poslední úpravu provedl(a) barbar v 28. 4. 2021, 18:40. »
Registrovaný uživatel
barbar napsal
Dále třeba mince v podstatě výskytu dnes minimální.. V minulosti častější. U minci Františka např. u ražeb pro uhry( s madonou) měl jste možnost někdy shlédnout vídeňský 20 Krejcar 1831 , či kremnické tolary 1830 obě varianty..
Ve své sbírce vlastním absolutní unikát,který výskytem není znám v publikaci pouze zmínka o možném výskytu, podotýkám možném výskytu..


Pokud vlastníte unikátní ražbu, pak bych měl zájem o bližší informace, včetně fota - tyto informace by byly použity do mého soupisu ražeb, který bude později zveřejněn - děkuji.

Vídeňský uherský 20 krejcar 1831 A jsem zaregistroval již ve více kusech - dokonce jsem jeden chtěl koupit, měl jsem ho několikrát v ruce, ale majitel ho vyleštil a tak zničil. Zde je nejzachovalejší mně známý kus.

Kremnické tolary 1830 B jsem neviděl.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 28. 4. 2021, 18:55. »
Moderátor
Ten kus pokud se nemýlím, foto pochází s poslední aukce známého výskytu v roce 2013 a rok pred ním 2012 byl také dražen..
« Poslední úpravu provedl(a) barbar v 28. 4. 2021, 18:56. »
Moderátor
Pokud vlastníte unikátní ražbu, pak bych měl zájem o bližší informace, včetně fota - tyto informace by byly použity do mého soupisu ražeb, který bude později zveřejněn - děkuji.

Nejedná se o minci s ražeb Františka ...
Více informací k danému exempláři bohužel aktuálně nemohu zveřejnit..
Registrovaný uživatel
Otravnykomar napsal
Jistě každý dle svých preferencí najdeme mnoho důvodů proč si koupíme do sbírky mincí v 1/1 nebo dokonce 2/2 v extrému horší pokud se jedná o unikát nebo prostě peněženka nedovolí lepší a podobně.


Samozřejmě to je téma ryze individuální a záleží na mnoha okolnostech. Pokud dovolíte napíši v kostce některé své priority. Předně mně pomohla skutečnost, kdy jsem měl možnost shlédnout velmi hodnotné komplety mincí, navíc v odpovídající zachovalosti. Na tomto základě jsem opustil cestu logiky - běžná mince musí být hezká, vzácná může vykazovat horší zachovalost, protože jí nelze sehnat. Tyto sbírky v sobě ale obsahovaly i mimořádné ražby a světe div se, i v krásných stavech. Na tomto poznání jsem přešel na logiku - běžné mince krásné, vzácné mince musí vykazovat nadstandardní zachovalost v rámci všech známých kusů. Tedy snažím se v každém případě, u všech ročníků, sbírat pouze nejlépe zachovalé kusy z nabídky mincí daného ročníku. Pak je zde samozřejmě otázka vyšší ceny. Zde se řídím jedním heslem - nevlastním takové finanční konto, abych byl schopen koupit všechny mince v hezké zachovalosti, které mně trh nabízí! Proč bych tedy kupoval mince horší a blokoval si tak možnosti na nákup mincí hezkých? A že si některé mince v hezké zachovalosti nebudu moci pro jejich vysokou cenu dovolit? Na tom přeci svět nestojí.

Otravnykomar napsal
K tomu justovani jsem také slyšel od jednoho zkušeného sběratele že šlo o z různých důvodů otreni panovníka či titulu i když to mi nikdy nedávalo smysl jelikož jsem moc tolik justovanych mincí aby nebyl vidět portrét nebo opis neviděl. Spíš jen jemný ubrani materiálu.


Které justování je pravé a které poškození vzniklo na jiných základech, to lze při troše zkušeností poznat. Na justování byly použity jednotné nástroje a struktura rýh tomu odpovídá - pouze lze registrovat u některých mincoven specifická místa na mincích, kde bylo justování prováděno. Váš kolega měl ale také částečnou pravdu. Např. v severní Itálii, v oblastech, které patřily pod správu monarchie, místní obyvatelstvo na protest proti nadvládě vyškrabávalo na rubu mince prsní štítek atd. To je ale zcela jiný druh poškození.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 29. 4. 2021, 8:22. »
Moderátor
Evropo souhlas 👍..... Ale pánové komáre, evropo,také já. Pokus me se diskusi přenést do jiného vlákna, nejlépe do kecarny numismatické problematice..
Registrovaný uživatel
To uz tak byva ze se tema diskuze rozvine nebo zmeni smer. Ale je fakt ze jsme jinde.

Evropa1 napsal
Samozřejmě to je téma ryze individuální a záleží na mnoha okolnostech. Pokud dovolíte napíši v kostce některé své priority. Předně mně pomohla skutečnost, kdy jsem měl možnost shlédnout velmi hodnotné komplety mincí, navíc v odpovídající zachovalosti. Na tomto základě jsem opustil cestu logiky - běžná mince musí být hezká, vzácná může vykazovat horší zachovalost, protože jí nelze sehnat. Tyto sbírky v sobě ale obsahovaly i mimořádné ražby a světe div se, i v krásných stavech. Na tomto poznání jsem přešel na logiku - běžné mince krásné, vzácné mince musí vykazovat nadstandardní zachovalost v rámci všech známých kusů. Tedy snažím se v každém případě, u všech ročníků, sbírat pouze nejlépe zachovalé kusy z nabídky mincí daného ročníku. Pak je zde samozřejmě otázka vyšší ceny. Zde se řídím jedním heslem - nevlastním takové finanční konto, abych byl schopen koupit všechny mince v hezké zachovalosti, které mně trh nabízí! Proč bych tedy kupoval mince horší a blokoval si tak možnosti na nákup mincí hezkých? A že si některé mince v hezké zachovalosti nebudu moci pro jejich vysokou cenu dovolit? Na tom přeci svět nestojí.

Ve smes souhlasim, mam to podobne ale na opravdu krasne exemplare nekterych minci proste moje penezenka nedosahne a treba konkretne mam dost slusny bezny slikuv gros ale nedavno se objevil o tridu lepsi ale sel za zavratnou sumu a to jsem proste bez litosti nechal byt protoze uz ten muj je dost rozumny. I kdyz trosku si to bezlitosti namlouvam. :lol: Dalsi okolnosti nedavno zapocate sbirky stredoveke mince grosoveho typu, ze najdu treba nejaky francouzsky nebo italsky gros mimo statni mincovnu (treba rodovou nebo mestskou) nebudu prahnout po top kusu za X set nebo tisic eur ale spokojim se s jen nadprumernym stavem ktery dovoli minci nest komplet opisy a motivy, ze nebude dorazena na 100% nebo bude nekde mirne okrojena, i kdyz to je zrovna vada ktere se opravdu snazim vyhnout preziju to a usetrim na minci kterou bych rad v opravdu dobrem stavu a vlozim prostredky do ni, neb ta cizokrajna mince z lokalni produkce bude slouzitr spis jako doplnek a ilustrativcni exemplar. Dalsim faktorem je likvidita, rad bych si poridil nejaky zajimavy exoticky kus v perfektnim stavu ale cast prostredku vkladam do minci s investicnim zamerem, pro sve deti a dany prostredky bych radsi vlozil treba do nejake habsburske vladni razby u ktere v nasem rybnicku bude mnohem vetsi likvidni sance v budoucnu ji zhodnotit svymi detmi. To je tak nejak muj pohled na danou problematiku.
Registrovaný uživatel
MikyM napsal
Nezapomenu na dávná setkání s jedním starým pánem, který numizmatice opravdu rozuměl a předal mi mnoho svých poznatků... ten tvrdil, že pravá mince musí znít, musí mít zvuk a pak pustil minci kterou držel na stůl …. to by se dnešní sběratelé a investoři asi zbláznili :D


Je hodně trapné že to dělám taky, aniž by mě to někdo učil? :)

Nemůžu si pomoct, já si na ně musím sahat a musím si s nima hrát :mrgreen:
_______________
"Democracy.... is non-negotiable."
- Liberty Prime
Registrovaný uživatel
Kdysi po revoluci ke mě do obchodu přišel němčour a také testoval jestli je ta mince stříbrná. Pustil ji od pasu na mramorovou podlahu a poslouchal zvuk :-)
Naštěstí to byla nějaká obyčejná pamětní a vzal si ji.
_______________
Moderátor
Dnes na to existují celkem přesné aplikace, od správné metrologie po onen zvuk, jsou to v podstatě základní a neinvazivní faktory k správnému určení drahého kovu v mincích ..
Registrovaný uživatel
To ten dlouhý jemný cink stříbra se pěkně poslouchá.
_______________
"Democracy.... is non-negotiable."
- Liberty Prime
Registrovaný uživatel
vlad_dracul1989 napsal
To ten dlouhý jemný cink stříbra se pěkně poslouchá.

To jo ale na to s mincí nemusím tlouci o pult.
Stačí volně položit tolar na hřbet palce a druhým tolarem o něj cinknout... ááách :P
Moderátor
Ja používám aplikaci... Precious coin tester..
Jednoduchy docela spolehlivý pomocník.. Zadáš typ drahého kovu (pouze zlato, stříbro) pak deklarovanou ryzost dané mince, její váhu, rozměr... Poté lehce,, cinkeš,, třeba kovovou propiskou.. Aplikace ti vypočítá správnou frekvenci zvuku, která se musí shodnou se zvukem testované mince... Celkem dobrý pomocník..

https://youtu.be/iWIJ7Ke50-M
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
vlad_dracul1989 napsal
To ten dlouhý jemný cink stříbra se pěkně poslouchá.

To jo ale na to s mincí nemusím tlouci o pult.
Stačí volně položit tolar na hřbet palce a druhým tolarem o něj cinknout... ááách :P


Kvůli tomu nosívám v kapse omlácený šilink nebo půldolar, ale z nějakého důvodu s tím borci v obchodě s mincemi mívají problém.

Takže si dovolím to spíš jemně jebnout o stůl, jakože mi to vypadlo z prstů :mrgreen:
_______________
"Democracy.... is non-negotiable."
- Liberty Prime

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 209 210 211 212 213 214 215 216 217 ... > »

Sběratel.com » Numismatika aukce » Aukce

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1