Moderátoři: Admin, dejvy, smith

Profilový obrázek
Pavel_III

Příspěvky: 12 002
Moderátor

Zaregistrován:
12. 6. 2012

#11 15. 11. 2012 8:00:34

I na wiki se dá najít ledacos zajímavého: http://it.wikipedia.org/wiki/Francobollo_automatico sice o českých to není, ale řekl bych, že české "speciality" jsou proti jiným zemím prkotina.

Profilový obrázek
solmyr

Příspěvky: 343
Uživatel

Zaregistrován:
20. 3. 2008

#12 4. 12. 2012 13:23:39

Zdravím,
posílám aktuální stav známkových automatů ke dni 21.11. (informace od České pošty).

Pošta Ústí nad Labem 1, Masarykova 3120/34
Pošta Liberec 1, nám. Dr. E. Beneše 559/28
Pošta Brno 2, Nádražní ul. 418/3
Pošta Praha 1, Jindřišská 909/14
Prodejna PostFila, Ortenovo nám. 542/16, Praha 7

Profilový obrázek
Pavel_III

Příspěvky: 12 002
Moderátor

Zaregistrován:
12. 6. 2012

#13 6. 12. 2012 4:04:42

Když už jsme tu u toho, tak 5 omylem vydaných Zvíkovů (reálně z automatu v Ústí - taky tam mohli dát čerstvou barvu, že? 😃 ) a AT bez hodnoty (tam mi zase Zvíkov, pro změnu, chybí). Docela by mne zajímalo, co se s těmi kotouči neprodaných známek má správně dít, že to v tom Ústí měli skladem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Profilový obrázek
solmyr

Příspěvky: 343
Uživatel

Zaregistrován:
20. 3. 2008

#14 29. 1. 2013 12:46:33

Zdravím,
nevíte někdo, jak to vypadá s provozem známkového automatu na Hlavní poště v Jindřišské ulici v Praze? Dnes jsem tam byl a automat je mimo provoz. Je to dlouhodobá odstávka nebo jsem měl prostě jen smůlu?

Profilový obrázek
blazek007

Příspěvky: 1 375
Moderátor

Zaregistrován:
17. 11. 2006

#15 29. 1. 2013 18:17:41

Já si myslím, že automatové známky se prodávají až do vypotřebování, jejich platnost není nijak omezena. Takže v Ústí zřejmě prodávali dosud nespotřebované známky, i když už byl vydán další náklad (emise). Pokud jsem ovšem dobře pochopil dotaz Pavla III.

Profilový obrázek
Pavel_III

Příspěvky: 12 002
Moderátor

Zaregistrován:
12. 6. 2012

#16 30. 1. 2013 11:33:32
Já si myslím, že automatové známky se prodávají až do vypotřebování, jejich platnost není nijak omezena. Takže v Ústí zřejmě prodávali dosud nespotřebované známky, i když už byl vydán další náklad (emise). Pokud jsem ovšem dobře pochopil dotaz Pavla III.

To nebyl dotaz, to byla informace - v Ústí se zkrátka spletli. Je z toho ovšem patrné, že nespotřebované kotouče zůstávají/zůstávaly na dotyčných poštách (přece jen - mezi Zvíkovem a Průhonicemi bylo ještě dlouhé období Jindřichova Hradce!!), případně tento tam nějak zapomněli. Automatové známky určitě nevydávají až poté, co v automatu není "nic". Teoreticky by nespotřebované známky měly být likvidovány. Chtělo by to nějakého informovaného pošťáka.
Jsou to v podstatě úředně nevydané známky oficiálně prodávané.


Poruchy automatů jsou IMHO běžná věc. Může to mít spoustu příčin, většinou jde o to, jestli je na poště zrovna někdo kompetentní, který je ochoten to "znova nahodit", doplnit známky, vybrat kasičku, ...

Profilový obrázek
blazek007

Příspěvky: 1 375
Moderátor

Zaregistrován:
17. 11. 2006

#17 30. 1. 2013 11:57:59

Já tedy ačkoliv ČR nesbírám, tak bych si s tím dovolil polemizovat. U každé umise je uvedeno: Platí od XXXXX do odvolání. Pokud platnost emise Zvíkov nebyla úředně skončena, jedná se stále o platné známky. Nic na tom nemění, že mají název mezi filatelisty "automatové", stále to jsou výplatní známky. Frankovat mohu všemi známkami ČR od č.1, protože svoji platnost nestratily. Je docela možné, že v Ústí při vydání emise Jindřichův Hradec kotouče vyměnili za nové, aby se sběratelé dostali k novým známkám a po opadnutí zájmu prostě Zvíkov vypotřebovali, i když za delší čas. Likvidovat nespotřebované známky, pokud nestratily platnost, je naprostý nesmysl. Dle mého názoru o žádnou zvláštnost či raritu nejde.

Profilový obrázek
Pavel_III

Příspěvky: 12 002
Moderátor

Zaregistrován:
12. 6. 2012

#18 30. 1. 2013 12:14:23

Tedy, nechcu zavádět nějakou složitě odbornou diskusi, ale automatová známka se stává známkou (podle pošty) až když má natištěnu hodnotu. To za prvé. Za druhé, taková známka stále platí, lze jí frankovat. Jiná věc je, že známky stažené z automatu už pošta úředně "nevyrábí" (stejně jako už netiskne známky s Havlem, ale jsou stále platné). Takže, známka platí, ale už se prostě netiskne. jinak by, podle logiky měla pošta ještě teď tisknout třeba i známky v hodnotě 0,40, 0,60, 2,40 ... Kč (výplatní).

V Ústí rozhodně neměli prvotní zájem "přitáhnout filatelisty". Kdyby ano, dali by vědět ... a to by jim ústředí zatrhlo. Rarita to je (no rarita, cca 50 sérií + pár známek?), či spíše vzácnost. Ale aby bylo zcela jasno - známka s motivem Zvíkov nebyla oficielně vydaná v hodnotách jako je na obrázku, jde tedy o, svého druhu, úřední chybotisk (známky byly úředně prodávány na poště). Je to jiný chybotisk (jiná kategorie) než když automat zblbne a nahodí *999 Kč. (Odbornou terminologii by měl vymyslet někdo jiný.)

Profilový obrázek
Pavel_III

Příspěvky: 12 002
Moderátor

Zaregistrován:
12. 6. 2012

#19 7. 2. 2013 22:43:37

Jen pro ilustraci jaké byly na známkách Zvíkov nastaveny hodnoty. Ty "chybotisky" (ještě) Pěnkava neuvádí (nevím proč, když tam má 5 Kč Bušanovice, tak tohle už musel taky vědět), ale uvádí tisk hodnoty fialovou barvou na AU 3 (Jindřichův Hradec), který byl od 1. 2. do 12. 4. 2007 na automatu v Liberci, než si toho někdo všiml a zatrh jim to (cena 1400 Kč/kus v jakékoliv hodnotě).

Profilový obrázek
blazek007

Příspěvky: 1 375
Moderátor

Zaregistrován:
17. 11. 2006

#20 8. 2. 2013 11:27:02

Já Ti rozumím. Jen jsem chtěl uvést, že tohle má význam pouze pro sběratele. Z hlediska České pošty je absolutně jedno, na jakou emisi se hodnota tiskne. Pokud někde vyhrabou zapomenutý kotouč s I. emisí automatových známek a někde jej upotřebí, sběratelé se zblázní. A Česká pošta bude vysmátá.

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.