Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Mince Habsburků » Banícke výplatné známky

Vykupminci.cz
Numisargo

Banícke výplatné známky

Moderátoři: jan322, Kucera, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Otváram tutú zaujímavú skupinu mincí čo do ražby a aj výskitu v malom počte zatial som majitelom troch mincí . Prvá minca Lubietová ostatne dve stiavnica


1 je- 30 denár ( = 15 grajciarov ) inciáli LB - Libetbánya - Ľubietová, CK - Christián Kahres obchodník z Kremnice
materiál meď, priemer cca. 25mm, váha cca. 3,6g
je ich známich okolo 40 kusov

2a3 je-Banskoštiavnická poltura bola razená pre nedostatok drobnej mince pôvodne nie ako banská minca, na príkaz komorského grófa Ludvíka Freiherra von Thavenot v rokoch 1695 – 97 a od r.1699 až do r. 1703 kedy boli na príkaz Leopolda I vymienané za platné Ag mince a tým stiahnuté z obehu. Písmená CS = Camera Schemnitzii - Štiavnická komora ( podľa katalógu BMUS ). Civitas Schemnitium mesto Štiavnica ( podľa p. Trenčana ) - na tom sa nevedia dohodnúť

počty razených kusov / v zbierkach sa nachádza okolo ........ ks

1695- ? / 5000 ks, 1696 - 94573 ks / 500 ks, 1697 - 239367 / 5000 ks, 1699 - 247224 / 5000 ks, 1700 - 738157 / 5000ks, 1701- 1056056 / 2000 ks, 1702 - 4652756 / 5000 ks, 1703 - 1422206 / 5000 ks

mali priemer 24 - 25 mm, váhu 2,0 - 2,7 g ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
zlatak ešte ma len niekde čaká
« Poslední úpravu provedl(a) Kucera v 8. 5. 2013, 6:45. »
Registrovaný uživatel
Tak vložím sem aj tieto dve poltúry, ktoré tu dávnejšie niekto dával ohodnotiť a náhodou som na ne naďabil. Ak si dobre všimnete, prvá je kontramarkovaná.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Tieto známky sú naozaj krásne vecičky a veľmi zaujímavé, gratulujem vám obom. Aj téma je veľmi dobrá, dúfam že sa to tu rozbehne, ale keď vidím to slovo "víplatné" ... až sa mi krivák otvára... :twisted: :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Kontramarky na "banských znakoch" (tak by sa mali správne volať) citujem L. Trenčana
a- orol- cisárske vojská
b-číslicou 3 - označenie hodnoty
c- "S-O" Neurčená kontramarka asi Smolník
d- "LB" ľubietovské znaky
plus ďalšie neurčené kontramarky viď obrázok vyššie a autor sa odvoláva na Gohl p.č.36
Registrovaný uživatel
pridám aj ja jeden banský znak rok 1701, bežný ročník v zlom stave.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Matias napsal
Banícke víplatné známky

Otváram tutú zaujímavú skupinu mincí čo do ražby a aj výskitu v malom počte zatial som majitelom troch mincí . Prvá minca Lubietová ostatne dve stiavnica

1 je- 30 denár ( = 15 grajciarov ) inciáli LB - Libetbánya - Ľubietová, CK - Christián Kahres obchodník z Kremnice, materiál meď, priemer cca. 25mm, váha cca. 3,6g je ich známich okolo 40 kusov

2a3 je-Banskoštiavnická poltura bola razená pre nedostatok drobnej mince pôvodne nie ako banská minca...

Téma je to zaujímavá, ale Matias koľko máš rokov ? Keby moja školopovinná dcéra urobila 4 hrubky a 4 ďalšie chyby v tak krátkom a jednoduchom texte, tak ju roztrhnem. A ten nadpis... :shock:
Registrovaný uživatel
Vďaka za upozornenie ;)
_______________
zlatak ešte ma len niekde čaká
Registrovaný uživatel
Vidím, že sa tu preberá veľmi zaujímavá téma, pofotím aj ja niečo z mojej zbierky.
Pre začiatok by som povedal asi toľko, že tieto " mince " znaky sa zbierajú dosť obtiažne čo je spôsobené nedostatkom materiálu a do zbierky možno zaradiť aj kusy ktoré sa dajú ešte jednoznačne identifikovať.
Registrovaný uživatel
milles napsal
Vidím, že sa tu preberá veľmi zaujímavá téma, pofotím aj ja niečo z mojej zbierky.
Pre začiatok by som povedal asi toľko, že tieto " mince " znaky sa zbierajú dosť obtiažne čo je spôsobené nedostatkom materiálu a do zbierky možno zaradiť aj kusy ktoré sa dajú ešte jednoznačne identifikovať.


;)
_______________
zlatak ešte ma len niekde čaká
Registrovaný uživatel
slúbené foto:
pre začiatok dva znaky zo španej doliny 1. nový typ znaku r.1699 razený za Leopolda I, 2. znak z r.1739 razený za Karola VI

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Velmi zaujimave... Mozete niekdo uviest zakladnu literaturu k tymto znamkam?
_______________
CORPUS NUMMORUM
...cross-referenced auction archives coming very soon...
Sledujte progres na Facebooku
Registrovaný uživatel
V aukciách sa odvolávajú na literatúru,alebo autora Szemán-Kiss a Gohl.
« Poslední úpravu provedl(a) dula77 v 20. 7. 2012, 10:40. »
Registrovaný uživatel
som hodil do googlu a druhy link bol tento pekny clanok v madarcine :) http://epa.oszk.hu/01400/01466/00011/pdf/banyaszattorteneti_EPA01466_2011-01_03Urvolgyibanyapenzeink1.pdf
_______________
CORPUS NUMMORUM
...cross-referenced auction archives coming very soon...
Sledujte progres na Facebooku
Registrovaný uživatel
Szemán-Kiss je zpracován slušně, stál mne cca 1500-2000Kč(za 500stran) před několika roky...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
milles: Veľmi zaujímavé a určite aj vzácne. Krása... ;)

Kniha "Bergwerksmünzen Ungarn und Siebenburgen (1548-1947)" sa na Slovensku dá kúpiť za 40 eur.
Registrovaný uživatel
cena byla včetně poštovného z Německa...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Dráčku, pozerám, že okrem Uhorska si už zbieral všetko...takže až predáš zbierku početňákov, očakávam, že sa vrhneš napríklad na Anjouovcov alebo Korvína ;) :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Sigur: Nene nezačnu, tuhle literaturu mám už jen dokumentačně k početňákům(ty mi sbírat jako hlavní zcela stačí). Jinak minisbírku těchto důlních známek(10různých + 2 navíc stejné) co jsem měl, tak získal vcelku můj dobrý známý, kde již sbírají v rodině třetí generaci Leopolda I., tak mne nakonec ukecal...
Jinak kdeco jsem zdaleka nesbíral, ale zajímavou literaturu si přečtu nebo koupím i z oblastí co jinak nesbírám, dobrá a rozsáhlá knihovna literatury je prostě základ! ;)
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Sigur : ďakujem, postupne pridám aj ďaľšie.

Okrem Katalógu od Szeman - Kiss, sú prefektné články, štúdie od slovenských autorov : p.Gindl a perfektne o banských znakoch písal p.Trenčan.

Na internete sú v maďarčine dva články od Szemana, jeden pojednáva o Smolníckych banských znakoch a druhý od Špaňodolinských.
Registrovaný uživatel
Ak mi môže niekto poradiť kde sa dá kúpiť literatúra k týmto známkam bol by som mu vďačný ;) ;) :( ;)
_______________
zlatak ešte ma len niekde čaká
Registrovaný uživatel
Bergwerksmünzen Ungarn und Siebenburgen (1548-1947) od Attila Szemán, Gábor Kiss sú za 40,-€ napr. tu:
http://www.webareal.sk/stare-mince/eshop/16-1-Literatura
Registrovaný uživatel
Slušne spracovaný zoznam literatúry k baníckym výplatným známkam je k dispozícii na nasledovnej adrese:
http://bergbaugepraege.lotharschumacher.de/pdf/1000_quellen.pdf
Registrovaný uživatel
Dobrý den
Chtěl bych poprosit o ocenění báňských známek-ta první je ve výrazněji lepším stavu
můj email je honnval@seznam.cz

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Prvá je v jednej aukcii označená ako znak zo Smolníka, ale priradil by som ju do Banskej Štiavnici. Cenu by som videl niekde na 100 eurách. V tej aukcii bola za 150, ale v lepšom stave. Druhá je bežná a v zlom stave. Ak by ste chceli za niečo vymeniť tak mi napíšte.
Registrovaný uživatel
ďalší pár :
1. v pôvodnej literatúre od Gohla označená ako baskoštiavnický, neskôr sa aj Szemán priklonil k názoru ktorý ako prvý vyslovil p.Trenčan v r.1984, že sa jedná o špaňodolinský znak na základe archívnych záznamov " na pokyn banskobystrickej banskej komory z februára 1868 na zavedenie nových červených peňazí na Španej Doline "
2. znak zaradený katalógom Szemán - Kiss k banskoštiavnickým, lenže tieto znaky sa našli aj na Španej doline a v archívoch sa spomína použitie znakov na Španej Doline už pred rokom 1662, z čoho možno usudzovať že sa používali v celej stredoslovenskej banskej oblasti

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Mince Habsburků » Banícke výplatné známky

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1